Šta je novo?

Porez na kriptovalute

Kupio sam opremu za rudarenje (imam fiskalne račune). Do sada sam prodao na ECD.RS otprilike koine u vrednosti opreme. Koje su moje obaveze prema državi za ovaj prihod. Dali isti treba da prijavim i dokazujem da sam na nuli, ili da čekam da me eventualno poreska uprava obavesti da sam u poreskom prekršaju pa tek potom podnosim dokumentaciju?
 
@Salev85 to je za prilive iz inostranstva, npr. CEX itd? Šta je sa uplatama od domaćeg ECD?
 
Da li tu postoji neki neoporezivi iznos?!
 
Cisto da vas obavestim. Do 29.6.2021 ce podnosi prijava ppopo. 618 drugi prihod. Porez se placa na sve sto vam legne na racun. 20% porez i 20% doprinosi. Da znate stav PU trenutno i sta mozete da ocekujete
Doprinosi su 25,5% a u slučaju prodaje kriptovalute doprinosi se ne plaćaju.
Da li tu postoji neki neoporezivi iznos?!
Nema neoporezivog iznosa kada su kriptovalute u pitanju.
Kupio sam opremu za rudarenje (imam fiskalne račune). Do sada sam prodao na ECD.RS otprilike koine u vrednosti opreme. Koje su moje obaveze prema državi za ovaj prihod. Dali isti treba da prijavim i dokazujem da sam na nuli, ili da čekam da me eventualno poreska uprava obavesti da sam u poreskom prekršaju pa tek potom podnosim dokumentaciju?
Pošto sam već odgovorila mailom na ovo pitanje, mislim da nema potrebe da se ponavljam :)
 
Ako mozete i ovde da okacite cisto da znamo i mi ostali 🙂
Hvala
U pravu si :) Kopiram odgovor
Zakon o digitalnoj imovini još uvek nije stupio na snagu, iako je u Zakonu o porezu na dohodak građana spomenuto oporezivanje digitalne imovine stečene rudarenjem. Međutim, do sada nije objavljeno niti jedno mišljenje niti uputstvo o sprovođenju oporezivanja kriptovaluta. Sve što sam pričala predstavlja moje lično mišljenje i to sam više puta naglašavala.
Po mom mišljenju dobro razmišljate i čuvajte dokumentaciju koju imate. Trebalo bi da se podnosi poreska prijava i da Poreska uprava rešenjem utvrdi da nema poreza, ali o tome (ponovo) nema nikakvih naznaka niti Poreska uprava išta zna kako da postupa u slučaju kriptovaluta. Stoga ćemo morati da sačekamo dok ne dobijemo uputstva, koje Ministarstvo finansija inače uobičajeno donosi kada su zakoni u pitanju.
Prekopiraću Vam deo člana Zakona koji govori o rudarenju, čisto da imate, a čim se država bude oglasila povodom kriptovaluta napraviću novi snimak.
Evo šta kaže Zakon:

Zakon o porezu na dohodak građana
Član 74
Za svrhu određivanja kapitalnog dobitka, u smislu ovog zakona, nabavnom cenom se smatra cena po kojoj je obveznik stekao pravo, udeo ili hartiju od vrednosti.
(st. 10)Kod prenosa digitalne imovine nabavnom cenom smatra se cena koju obveznik dokumentuje kao stvarno plaćenu, a u slučaju prenosa digitalne imovine koju je obveznik stekao učestvovanjem u pružanju usluga računarskog potvrđivanja transakcija u informacionim sistemima koji se odnose na određenu digitalnu imovinu (tzv. rudarenje digitalne imovine), nabavnom cenom smatra se iznos troškova koje je obveznik imao u vezi sa sticanjem predmetne digitalne imovine i koje može da dokumentuje.
Izuzetno od stava 10. ovog člana, u slučaju prenosa digitalne imovine koju je obveznik stekao učestvovanjem u pružanju usluga računarskog potvrđivanja transakcija u informacionim sistemima koji se odnose na određenu digitalnu imovinu (tzv. rudarenje digitalne imovine), koja je bila predmet oporezivanja u skladu sa članom 85. stav 1. tačka 16) ovog zakona, nabavnom cenom smatra se osnovica na koju je plaćen porez na drugi prihod u smislu člana 85. ovog zakona.

Ako mozete i ovde da okacite cisto da znamo i mi ostali 🙂
Hvala
U pravu si, kopiram odgovor:

Zakon o digitalnoj imovini još uvek nije stupio na snagu, iako je u Zakonu o porezu na dohodak građana spomenuto oporezivanje digitalne imovine stečene rudarenjem. Međutim, do sada nije objavljeno niti jedno mišljenje niti uputstvo o sprovođenju oporezivanja kriptovaluta. Sve što sam pričala predstavlja moje lično mišljenje i to sam više puta naglašavala.

Po mom mišljenju dobro razmišljate i čuvajte dokumentaciju koju imate. Trebalo bi da se podnosi poreska prijava i da Poreska uprava rešenjem utvrdi da nema poreza, ali o tome (ponovo) nema nikakvih naznaka niti Poreska uprava išta zna kako da postupa u slučaju kriptovaluta. Stoga ćemo morati da sačekamo dok ne dobijemo uputstva, koje Ministarstvo finansija inače uobičajeno donosi kada su zakoni u pitanju.

Prekopiraću Vam deo člana Zakona koji govori o rudarenju, čim se država bude oglasila povodom kriptovaluta napraviću novi snimak.

Evo šta kaže Zakon:

Zakon o porezu na dohodak građana - Član 74

Za svrhu određivanja kapitalnog dobitka, u smislu ovog zakona, nabavnom cenom se smatra cena po kojoj je obveznik stekao pravo, udeo ili hartiju od vrednosti.
(st. 10. Kod prenosa digitalne imovine nabavnom cenom smatra se cena koju obveznik dokumentuje kao stvarno plaćenu, a u slučaju prenosa digitalne imovine koju je obveznik stekao učestvovanjem u pružanju usluga računarskog potvrđivanja transakcija u informacionim sistemima koji se odnose na određenu digitalnu imovinu (tzv. rudarenje digitalne imovine), nabavnom cenom smatra se iznos troškova koje je obveznik imao u vezi sa sticanjem predmetne digitalne imovine i koje može da dokumentuje.

Izuzetno od stava 10. ovog člana, u slučaju prenosa digitalne imovine koju je obveznik stekao učestvovanjem u pružanju usluga računarskog potvrđivanja transakcija u informacionim sistemima koji se odnose na određenu digitalnu imovinu (tzv. rudarenje digitalne imovine), koja je bila predmet oporezivanja u skladu sa članom 85. stav 1. tačka 16) ovog zakona, nabavnom cenom smatra se osnovica na koju je plaćen porez na drugi prihod u smislu člana 85. ovog zakona.
U pravu si :) Kopiram odgovor
Zakon o digitalnoj imovini još uvek nije stupio na snagu, iako je u Zakonu o porezu na dohodak građana spomenuto oporezivanje digitalne imovine stečene rudarenjem. Međutim, do sada nije objavljeno niti jedno mišljenje niti uputstvo o sprovođenju oporezivanja kriptovaluta. Sve što sam pričala predstavlja moje lično mišljenje i to sam više puta naglašavala.
Po mom mišljenju dobro razmišljate i čuvajte dokumentaciju koju imate. Trebalo bi da se podnosi poreska prijava i da Poreska uprava rešenjem utvrdi da nema poreza, ali o tome (ponovo) nema nikakvih naznaka niti Poreska uprava išta zna kako da postupa u slučaju kriptovaluta. Stoga ćemo morati da sačekamo dok ne dobijemo uputstva, koje Ministarstvo finansija inače uobičajeno donosi kada su zakoni u pitanju.
Prekopiraću Vam deo člana Zakona koji govori o rudarenju, čisto da imate, a čim se država bude oglasila povodom kriptovaluta napraviću novi snimak.
Evo šta kaže Zakon:

Zakon o porezu na dohodak građana
Član 74
Za svrhu određivanja kapitalnog dobitka, u smislu ovog zakona, nabavnom cenom se smatra cena po kojoj je obveznik stekao pravo, udeo ili hartiju od vrednosti.
(st. 10)Kod prenosa digitalne imovine nabavnom cenom smatra se cena koju obveznik dokumentuje kao stvarno plaćenu, a u slučaju prenosa digitalne imovine koju je obveznik stekao učestvovanjem u pružanju usluga računarskog potvrđivanja transakcija u informacionim sistemima koji se odnose na određenu digitalnu imovinu (tzv. rudarenje digitalne imovine), nabavnom cenom smatra se iznos troškova koje je obveznik imao u vezi sa sticanjem predmetne digitalne imovine i koje može da dokumentuje.
Izuzetno od stava 10. ovog člana, u slučaju prenosa digitalne imovine koju je obveznik stekao učestvovanjem u pružanju usluga računarskog potvrđivanja transakcija u informacionim sistemima koji se odnose na određenu digitalnu imovinu (tzv. rudarenje digitalne imovine), koja je bila predmet oporezivanja u skladu sa članom 85. stav 1. tačka 16) ovog zakona, nabavnom cenom smatra se osnovica na koju je plaćen porez na drugi prihod u smislu člana 85. ovog zakona.


U pravu si, kopiram odgovor:

Zakon o digitalnoj imovini još uvek nije stupio na snagu, iako je u Zakonu o porezu na dohodak građana spomenuto oporezivanje digitalne imovine stečene rudarenjem. Međutim, do sada nije objavljeno niti jedno mišljenje niti uputstvo o sprovođenju oporezivanja kriptovaluta. Sve što sam pričala predstavlja moje lično mišljenje i to sam više puta naglašavala.

Po mom mišljenju dobro razmišljate i čuvajte dokumentaciju koju imate. Trebalo bi da se podnosi poreska prijava i da Poreska uprava rešenjem utvrdi da nema poreza, ali o tome (ponovo) nema nikakvih naznaka niti Poreska uprava išta zna kako da postupa u slučaju kriptovaluta. Stoga ćemo morati da sačekamo dok ne dobijemo uputstva, koje Ministarstvo finansija inače uobičajeno donosi kada su zakoni u pitanju.

Prekopiraću Vam deo člana Zakona koji govori o rudarenju, čim se država bude oglasila povodom kriptovaluta napraviću novi snimak.

Evo šta kaže Zakon:


:) Pokušala sam da sredim tekst pa sam ga objavila dva puta. Neće da smeta, nadam se :)
 
Hvala lepo 🙂
Imam sacuvane sve fiskalne racune za svu opremu pa o tom potom. Realno, trebali bi i troskovi struje da budu uzeti u obzir, ali iskreno mislim da cela ova prica vezano za opremu i utrosak struje predstavlja ozbiljnu gimnastiku i da poreska gotovo sigurno nece time da se bavi, jer ruku na srce vrlo je tesko i utvrditi takve stvari precizno i egzaktno.
 
A zamisli kakva je tek gimnastika pratiti svaku uplatu coina koju imas. Na bitstampu mi blokirali nalog i traze ponovo KYC. Sve mi privhvatili samo dve stavke traze.. Da dokazem sav kripto koji je stiago na bitstamp (kazu ti oni koliko je stiglo i kog coina), da imas racune od opreme za rudarenje, da od banke dobijes potvrdu koliko si kripta prebacio u fiat.. Doduse za coine potpisujes neki papir ako bas ne mozes sve da dokazes (posto sam uspeo da dokazem oko 90%), gde pise da kripto za terorizam itd... Racune sam imao samo za cpu memoriju i maticnu, dok graficke nemaju racun.. davno istekao pa ga bacio.. E sad banka ce biti problem jer tad nije postojao zakon o kriptu.
PA sad zamisli kakva ce gimnastika biti ako poreska bude trazila dokaz svake transakcije, svakog deposita u kriptu.. Da dokazes da si rudario. Pa jos ako si malo trejdovao sto se oporezuje posebno. Sta ako si racune davno bacio jer je istekla garancija a tad zakon nije postojao? Ludnica
 
Malo ću da spamujem temu, jer ne znam na kojoj temi da postavim pitanje. Treba mi neko da mi napravi logotip. Znate li nekog ko to dobro i lepo radi?
I da ne spamujemo dalje, najbolje je da mi pošaljete poruku.
 
zato sve vreme govorim da je zakon LOŠ i vređa inteligenciju većinu ovde. zakon vidi samo keš i ništa više tj keš in , keš out .. a ono znate novćiće padaju sneba. Ovaj zakon služi samo da se neki veliki istresu i za gušenje rudara. Ako nisu znali kakav da donesu bolje da ga nisu ni doneli.

Iskopam za meseca dana novćića u vrednosti od 20 000 dinara pri tom potrošim oko 13 000 dinara za struju , 4000 za mene 3000 za vlastodršce i pri tom uopšte nisam izračunao amortizaciju. oće.
 
Strano pravno lice uplacuje kriptovalutu domacem pravnom licu (jednom godisnje naprimer). Sta domace pravno lice moze da radi s tim kriptovalutama, da li moze da ih proda za dinare, koji porez treba da plati u tom slucaju? Da li se ta uplata tretira kao poklon ili? U ugovoru izmedju stranog i domaceg pravnog lice se nigde ne pominje da je strano pravno lice u obavezi da plati ove kriptovalute, tj ne pominju se uopste.
 
Strano pravno lice uplacuje kriptovalutu domacem pravnom licu (jednom godisnje naprimer). Sta domace pravno lice moze da radi s tim kriptovalutama, da li moze da ih proda za dinare, koji porez treba da plati u tom slucaju? Da li se ta uplata tretira kao poklon ili? U ugovoru izmedju stranog i domaceg pravnog lice se nigde ne pominje da je strano pravno lice u obavezi da plati ove kriptovalute, tj ne pominju se uopste.
Da bih mogla da odgovorim trebalo bi mi preciznije pitanje :) Ovo je isuviše uopšteno.
 
Srećan Zakon svima koji slave 🍻:ROFLMAO:

 
Da ponovim ono što sam rekla u snimku, a veoma je važno: insajderske informacije su zabranjene, pazite šta pišete po forumima u vezi kretanja vrednosti kriptovaluta, možete krivično da odgovarate zbog toga.
 
Da bih mogla da odgovorim trebalo bi mi preciznije pitanje :) Ovo je isuviše uopšteno.
Koji tacno deo treba pojasniti?

Sustinski imamo domace pravno lice pruzaoca IT usluga stranom pravnom licu. Strano pravno lice posalje kriptovalutu domacem pravnom licu. Kako domace pravno lice to treba da knjizi?

Da li je u obavezi da te kriptovalute odmah zameni za dinare preko neke domace menjacnice, da li ima pravo da ih drzi na svom walletu, moze li nesto vise informacija o ovom slucaju?
 
Koji tacno deo treba pojasniti?

Sustinski imamo domace pravno lice pruzaoca IT usluga stranom pravnom licu. Strano pravno lice posalje kriptovalutu domacem pravnom licu. Kako domace pravno lice to treba da knjizi?

Da li je u obavezi da te kriptovalute odmah zameni za dinare preko neke domace menjacnice, da li ima pravo da ih drzi na svom walletu, moze li nesto vise informacija o ovom slucaju?
Obzirom da je pravno lice u pitanju to znači da je u obavezi da ima knjigovođu. Pošto ni ja nisam volela da mi se drugi mešaju u posao i objašnjavaju mi šta gde da knjižim, dok sam imala svoju Agenciju za računovodstvo, na ovo pitanje ne bih odgovarala u smislu na koji konto knjižiti. Jedino što je sigurno da mora da se uradi jeste da se kupac razduži da je platio.

A ovo mi daje ideju za novi klip na kanalu :) Hvala na sugestiji :)

Što se tiče same kriptovalute, pravno lice ne mora odmah da je prodaje, može da je drži na svom walletu i proda u trenutku kada mu odgovara. Pošto je kripto imovina definisana da ne predstavlja novac, iako ima svoju vrednost, tada ne podleže Zakonu o deviznom poslovanju, tako da ne mora da se razmeni u dinare.
 
Zanima me sledeća situacija... Imam na nekoj stranoj menjačnici neki kripto.. btc, eth, ltc.... i njih tamo zamenim az Tether (USDT) Pošto je to stable coin... njega prebacim na našu menjačnicu i menjam u dinare.... Da li onda plaćam neki porez na kapitalnu dobit s obzirom da Tether uvek vredi isto, to jest prodajem ga po istoj ceni po kojoj sam ga tamo negde kupio.
 
Zato i pitam. Po kom pravnom osnovu tada plaćam porez na kripto? Šta je osnova?
Ili na primer kupim neki kripto za 100e na Cexu... a prodam ga na ECD za 99e u din protivvredonsti... Šta onda? Ništa? :)
 
Ili na primer sledeća situacija... U HR sipam gorivo na pumpi i platim u kriptu... sa nekog digitanog novčanika... Šta se tada dešava? I na to plaćam porez u Srb?
 
Zato i pitam. Po kom pravnom osnovu tada plaćam porez na kripto? Šta je osnova?
Ili na primer kupim neki kripto za 100e na Cexu... a prodam ga na ECD za 99e u din protivvredonsti... Šta onda? Ništa

ako si u minusu ,posaljes poreskoj koliko si kupio(izvod iz banke) i koliko si podigao i onda bi trebalo da ti stigne odgovor da ne placas nista posto nista nisi zaradeo. :D

Ili na primer sledeća situacija... U HR sipam gorivo na pumpi i platim u kriptu... sa nekog digitanog novčanika... Šta se tada dešava? I na to plaćam porez u Srb?
koliko znam dokle god si rezident Srbije placas Srbiji porez..
 
ako si u minusu ,posaljes poreskoj koliko si kupio(izvod iz banke) i koliko si podigao i onda bi trebalo da ti stigne odgovor da ne placas nista posto nista nisi zaradeo. :D


koliko znam dokle god si rezident Srbije placas Srbiji porez..
Ali kako se to onda realizuje? Platiš tamo na pumpi gorivo i oni ti obračunaju to isto gorivo kolik otreba da platiš u kriptu... Ti sipaš, platiš.. odeš.. I onda se vratiš u Srbiju i odeš u poresku da kažeš e ljudi ja sam sipao gorivo... koliko plaćam porez na taj kripto...? Zar nije malo... bzvz???
Još nešto mi pade na pamet... Kupiš ETH za 100e... i sad taj ETH malo prodaš pa kupiš pa opet prodaš skuplje pa kupiš jeftinije i tako u krug i od 0.10 za neko vreme napraviš na Cex-u 1 - 1.5 ETH ili 10ETH... Šta onda plaćaš kad to promeniš na ECD-u? Kako se tu utvrđuje kapitalna dobit? Plaćaš na ceo zarađeni kripto od 0.10 - 10ETH 15% na dobit?
 
Pogledaj prvo par videa koje je postavila @JaVolimKnjigovodstvo i biće ti sve mnogo jasnije, nije lako objasniti sve to u dve rečenice 😇
 
Pojedinci su izuzetno maštoviti :) Ali viđala sam mnogo ozbiljnije igrače koji su raznim sistemima pokušavali da plate manji porez, uvek su to bili vlasnici preduzeća.

Šta god vama padalo na pamet kao mogućnost da platite manji porez ili ga uopšte ne platite, uvek se setite da u Poreskoj kontroli rade profesionalci koji znaju mnogo bolje od vas, koji rade na terenu i koji su videli svakakve pokušaje, koji nama nikada nisu pali na pamet.

Inače, još uvek nemamo sve detalje o tome šta su dokazi za poresku prijavu. Čim budem saznala stiže novi snimak.
 
Mene zanima kakav je zakon sto se tice kripta u susjednim zemljama kao sto je recimo BiH. Ovo u Srbiji ne deluje nimalo strasno kada uporedim s ovim ovdje sto imamo u Svedskoj. Porez na dobit je ogroman 30%, a na gubitak se smije samo odbiti 70% sto bukvalno znaci ako zaradite 100eur pa onda izgubite tih 100eur vi OPET placate 9eur poreza,100-100*0,7*0,3=9eur, a u sustini niste ni cent jedan jedini zaradili. Eh sada zamislite da neko recimo ostvari dobit od 10 000eur pa izgubi 8000eur to bi bilo 10 000-0.7*8000=4400eur, porez 30% na 4400eur daje 1320eur. Sada kada se iskalkulise 2000eur je prava dobit od toga porezna uzima 1320eur sto u sustini znaci da je poreska stopa 1320/2000 = 66%...
Sada da ne pricam o tome da poreska ima pravo da gleda 5god unazad, ili ako se trgovanje valutama ne prijavi na vreme daje jos extra 40% poreza kao kazna i sl. Sve u svemu najgora moguca drzava na planeti sto se tice kripta.

Sada razmisljam kakva bi situcija izgledala da sav taj dobit sto je ostvaren u SW prenesem u SRB ili neku drugu zemlju na balkanu i na taj nacin zaobidjem skroz porez u SW i platim nesto minimlano ili mozda cak nista jer je sve ostvareno van drzave (ulog+dobit), da li ima iko iskustva s tim?
 
Nazad
Vrh Dno