Šta je novo?

Porez na kriptovalute

Problem je što ja ne mogu da nađem tog nekog kome mogu da prodam lično toliko crypta.
 
Onda prodas na menjacnici, povuces na racun, platis porez i ne brines.
 
Za svaki iznos moze se naci kome ce se licno prodati, samo je pitanje visine provizije.
Za 0% provizije danas prodati neki poveci iznos nije lako.
 
Uvek cu dati 5% provizije za F2F prodaju, ne dajem menjacnici 5%, ne dajem drzavi 20%.
 
Za sada im ne plaćam ništa, iovako smo banana država. Uvek sam prolazio bolje kad sam se pravio blesav nego kad glumim odgovornog građanina.
Naravno, svako prema svom nahodjenju.

Iz iskustva iz okoline pravljenje blesav je radilo kod struje, infostana i drzavnih preduzeca, a ne i kod poreske, i iz tog razloga ja licno "glumim" odgovornog gradjanina.
 
Valjda bi najjednostavnije bilo da se tih 15% plaća odmah prilikom prodaje na domaćoj menjačnici a ukoliko možeš da dokažeš cenu po kojoj si kripto kupio onda odeš u poresku sa tim i tražiš refundaciju dela sredstava ili tako nekako. Možda bi bilo jednostavnije. Kao kada u banci štediš u devizama pa ti prilikom isplate kamate banka u tvoje ime plati porez na dobijeni iznos. Mnogo je jednostavnije nego da ideš i sam podnosiš prijavu.
 
Valjda bi najjednostavnije bilo da se tih 15% plaća odmah prilikom prodaje na domaćoj menjačnici a ukoliko možeš da dokažeš cenu po kojoj si kripto kupio onda odeš u poresku sa tim i tražiš refundaciju dela sredstava ili tako nekako. Možda bi bilo jednostavnije. Kao kada u banci štediš u devizama pa ti prilikom isplate kamate banka u tvoje ime plati porez na dobijeni iznos. Mnogo je jednostavnije nego da ideš i sam podnosiš prijavu.
е дуле дуле .. па није им циљ да нам упросте живот нама ,него себи. а нама ако може да га толико искомпликују да не кренемо да размишљамо на другу , задравију страну. имати више времена за размишљање данас је веома ..дангероусе
 
Pozdrav :) Možda ovo nije pravo mesto za predstavljanje novog člana, ali mene je tema dovela na ovaj forum. Vidim da ste u dilemi oko oporezivanja kriptovaluta, dosta je bilo tačnih odgovora ali i dosta pogrešnih, pa ako neko želi da dobije tačnu informaciju u vezi poreza na kriptovalute - može :)
 

JaVolimKnjigovodstvo je ozbiljna žena koja je u materiji. Gledao sam je na TV-u. Pitajte šta vas zanima.​

Siguran sam da ima prave odgovore. Hvala u ime ostalih članova foruma što ste se javili.
Napišite vi nama ukratko sve oko oporezivanja majnera koji nemaju dokaz o nabavci kripto valuta.
Zatim o investitorima koji imaju izvode iz banaka (transakcije prebacivanja sa banke na menjačnicu).
 

Poštovana JaVolimKnjigovodstvo, nadam se da se niste nešto uvredili.​

Ovaj forum je najozbiljniji u mnogim oblastima, ima mnogo kulturnih i obrazovanih članova željnih pravih informacija.
Zato bi bilo dobro za sve nas da se uključite i vi u diskusiju, da do tančina apsolviramo i ovu temu.
Hvala vam unapred.
 
Jedno pitanje za day to day tradere:
Koliko cesto povlacite pare direktno na karticu, sta radite onda sto se tice poreza? Ako povlacite redovno sume od 150+ eura da li brinete o oporezivanju i kako resavate to?

Hvala
Da probam opet sa ovim pitanjem,

Ako je scenario trenutno takav da svake nedelje dizem +- 300 eur, i da ne mogu da cekam da mi se nakupi pa da dignem od jednom, kakva je procedura u slucaju oporezivanja? Ako sam uplatio pare na cex, sta mi je tacno validan dokument na kome pise koliko sam para ubacio u kripto, da bih posle mogao da koristim kada budem racunao porez na dobit?

Hvala,
 
Ma da, imao sam ja privatnu konverzaciju sa njom potem maila. Gospodja zna vise od sve nas ovde zajedno.
Sta ces, zbog bezbroj botova koji se ovde pojavljuju sad ljudi svakog ko dodje docekaju na noz.
 
:) nisam se naljutila, samo sam se malo zaludela sa nekim drugim stvarima. A i negde sam očekivala da ću dobiti mail da je postavljen odgovor na moj post, tako je bilo pre mnooogo godina kada sam bila aktivan član jednog foruma.
Bacila sam pogled na vaša pitanja i komentere, pa ću svima odgovoriti kratko.

JaVolimKnjigovodstvo je ozbiljna žena koja je u materiji. Gledao sam je na TV-u. Pitajte šta vas zanima.​

Siguran sam da ima prave odgovore. Hvala u ime ostalih članova foruma što ste se javili.
Napišite vi nama ukratko sve oko oporezivanja majnera koji nemaju dokaz o nabavci kripto valuta.
Zatim o investitorima koji imaju izvode iz banaka (transakcije prebacivanja sa banke na menjačnicu).
Hvala i tebi na dobrodošlici :) Još uvek se ništa tačno ne zna pa ću davati logične odgovore (koji mogu da ne budu tačni u budućnosti - nemamo još nikakvu zvaničnu informaciju)
Dakle, ako nema dokaza o nabavnoj vrednosti tada je nabavna vrednost nula i ceo iznos se oporezuje predviđenom poreskom stopom od 15% na kapitalni dobitak ili kao drugi prihodi. Videćemo kada dobijemo neki podzakonski akt, ima mnogo takvih koji nemaju dokaz jer su kupili opremu od fizičkog lica i plaćeno je u kešu.
Šteta, izgleda da se žena naljutila zbog glupog posta bakare.
A mogli smo imati dobrog sagovornika za ovu temu.
Nisam se naljutila, tu sam :)
 

Ovo je njen YouTube kanal, možemo tamo da pošaljemo poruku ;)
Može i tako, povećaćete mi rejting kanala :) Da se ne lažemo, svi kreatori na YT to vole :)
Ma da, imao sam ja privatnu konverzaciju sa njom potem maila. Gospodja zna vise od sve nas ovde zajedno.
Sta ces, zbog bezbroj botova koji se ovde pojavljuju sad ljudi svakog ko dodje docekaju na noz.
Hvala Frenki :)
Da probam opet sa ovim pitanjem,

Ako je scenario trenutno takav da svake nedelje dizem +- 300 eur, i da ne mogu da cekam da mi se nakupi pa da dignem od jednom, kakva je procedura u slucaju oporezivanja? Ako sam uplatio pare na cex, sta mi je tacno validan dokument na kome pise koliko sam para ubacio u kripto, da bih posle mogao da koristim kada budem racunao porez na dobit?

Hvala,

scenario je takav da još uvek ništa tačno ne znamo :)
 
Napišite nam o investitorima koji imaju izvode iz banaka (transakcije prebacivanja sa banke na menjačnicu).
Na primer imam unazad nekoliko godina svakog meseca prebacivanja sa računa banke na menjačnicu xy evra.
Neka se sakupilo ukupno uloženo u 30 transakcija npr. 50000 e.
Ja mogu da odštampam mesečni izvod iz banke kao dokaz o ulaganju za svaki mesec unazad.
Kada budem podizao keš obrnutim putem, šta nosim u poresku upravu kao bitne dokaze ? Izvode ?
 
Napišite nam o investitorima koji imaju izvode iz banaka (transakcije prebacivanja sa banke na menjačnicu).
Na primer imam unazad nekoliko godina svakog meseca prebacivanja sa računa banke na menjačnicu xy evra.
Neka se sakupilo ukupno uloženo u 30 transakcija npr. 50000 e.
Ja mogu da odštampam mesečni izvod iz banke kao dokaz o ulaganju za svaki mesec unazad.
Kada budem podizao keš obrnutim putem, šta nosim u poresku upravu kao bitne dokaze ? Izvode ?
Zakon o porezu na dohodak građana sve do 01.01.2021. nije poznavao kriptovalute kao pojam, stoga se svaka prodaja kriptovaluta tretira kao ostali prihodi i plaća se porez na druge prihode. Znači, ne priznaje se nikakva nabavna vrednost, prodajna vrednost predstavlja bruto osnovicu za oporezivanje. Tek u 2021. godini se kaže da se kriptovaluta tretira isto kao trgovanje hartijama od vrednosti odnosno da će se obračunavati porez na kapitalnu dobit, koj predstavlja razliku između nabavne i prodajne vrednosti.

Inače, nećemo ništa nositi u poresku upravu, poreske prijave se podnose elektronski i prilažu se skenirani dokazi. Onda Poreska uprava donosi rešenje o kapitalnom dobitku ili gubitku i na osnovu toga se plaća ili ne plaća porez.
 
Postovanje, imam nekoliko pitanja, verujem da mnoge muci ista problematika.
Da objasnim situaciju: od pocetka maja povlacim novac na racun sa CEX i ECD menjacnica na karticu Intese. Veca suma je u pitanju jer kupujem kucu. Plan je bio da povucem dovoljno, i za kucu i za porez, trenutno sam povukao sve za kucu i ostaje jos nesto da imam i za porez (racunao sam porez na 20% jer ne znam da li ovih 15% u najavi vazi za ono sto je povuceno tek od 1.jula a za sve pre toga je 20%..?).
To je manji problem od sledecih:
  • da li ja ako platim porez do 1.jula, po vazecem zakonu o porezu na kapitalnu dobit od 20%, imam pravo na smanjenje poreza jer kupujem prvu nekretninu a drugih nemam?
  • da li ako platim porez posle 1.jula po tada vazecem zakonu o porezu na kriptovalute od 15% i dalje imam pravo na smanjene poreza u slucaju kupovine prvog stana?
  • koliko se uopste smanjuje porez ako se kupuje stan?
  • ja ne znam da popunim one formulare online, kad odem u poresku koga tacno da trazim da mi pomogne, inspektora za koju oblast? (vec sam isao, salterski radnik zna manje od mene, nije bilo nikog od inspektora da me uputi, jedino sto mi je odstampao prijavu gde meni pola nije jasno kako se popunjava. Pitao sam ga o roku o mesec dana u toku kojeg moramo predati prijavu, kaze da ne postoji taj rok vec se svi porezi od januara do juna mogu platiti u julu, a od jula do decembra u januaru naredne godine).
  • da li je poreska odgovorna u slucaju greske prilikom obracuna, tipa ja dostavim sve sto traze ali oni su nesto ispustili, nisu skontali nov zakon kako treba, pa mi naknadno traze jos para a ja potrosio naravno, nemam odakle da im uplatim jos par hiljada evra?
  • recimo da me primi neki inspektor i pomogne mi oko popunjavanja prijave, dovoljno je da mu donesem izvod iz banke samo sa podacima o transakcijama od CEX i ECD ili trebam izvod o svim transakcijama u tom periodu? Pitam jer mi je neki novac uplacen od rodbine na tekuci kao pozajmica, ne bih i na to da platim porez jer to nije dobit ni zarada.

Hvala unapred na odgovorima. :)
 
Nazad
Vrh Dno