Šta je novo?

Porez na kriptovalute

[Miki]

Čuven
Učlanjen(a)
05.06.2001
Poruke
2,793
Poena
725
Moja oprema  
Pristup internetu
  1. Optički internet
Da ne gusimo temu o menjacnicama bolje je ovde da nastavimo diskusiju.

Da li ste prijavljivali porez kada ste povlacili novac od prodaje kriptovaluta u Srbiju, da li se placa porez od 15% na kapitalnu dobit itd.?
 
Evo nekih podataka do kojih sam ja došao.
Prvo: Treba razlikovati dve grupe: I grupa koja zarađuje do 500€ i ona ne plaća porez jer je to približno minimalnoj potrošačkoj korpi, i II grupa preko 500€ i ona će se oporezivati. Ovo su reči premijerke.
Takođe je potrebno napraviti razliku između onih koji su već zaposleni i onih koji nisu (već im je kripto\freelance jedini izvor prihoda). Tako recimo ukoliko ste ostvarili zaradu od 1000€, 20% se oduzima na ime normiranih troškova (to su troškovi poslavanja koji se priznaju bez dokazivanja da su napravljeni), tako da na osnovicu od 800€ obračunavaju sledeći porezi: (800€*25.5% pio= 204€; 800€*20% porez=106€, što znači da bi troškovi bili 364€ tj od ukupnog prihoda prihodovali bi 636€). Sa druge strane nezaposleni bi plaćao sledeće poreze na 1000€ prihoda (800€*25,5%pio= 204€; 800*20% porez=106€ i 800*10,3% zdravstvo= 82,4€ tj ukupni troškovi bi iznosili 446,4€ odnosno vi bi prihodovasli 553,6€.)

Unapred da se ogradim da su ovo podaci (obračun poreza) i informacije do kojih sam došao na internetu tačnije od Dušana Roglića (poreskog savetnika).
 
Evo nekih podataka do kojih sam ja došao.
Prvo: Treba razlikovati dve grupe: I grupa koja zarađuje do 500€ i ona ne plaća porez jer je to približno minimalnoj potrošačkoj korpi, i II grupa preko 500€ i ona će se oporezivati. Ovo su reči premijerke.
Takođe je potrebno napraviti razliku između onih koji su već zaposleni i onih koji nisu (već im je kripto\freelance jedini izvor prihoda). Tako recimo ukoliko ste ostvarili zaradu od 1000€, 20% se oduzima na ime normiranih troškova (to su troškovi poslavanja koji se priznaju bez dokazivanja da su napravljeni), tako da na osnovicu od 800€ obračunavaju sledeći porezi: (800€*25.5% pio= 204€; 800€*20% porez=106€, što znači da bi troškovi bili 364€ tj od ukupnog prihoda prihodovali bi 636€). Sa druge strane nezaposleni bi plaćao sledeće poreze na 1000€ prihoda (800€*25,5%pio= 204€; 800*20% porez=106€ i 800*10,3% zdravstvo= 82,4€ tj ukupni troškovi bi iznosili 446,4€ odnosno vi bi prihodovasli 553,6€.)

Unapred da se ogradim da su ovo podaci (obračun poreza) i informacije do kojih sam došao na internetu tačnije od Dušana Roglića (poreskog savetnika).
Zar se tih 500 evra ne odnosi na frilensere? Koliko sam razumeo, obračunavanje poreza za frilensere i kripto zaradu nije isto.
 
Ukoliko ostvariš 500€ prihod bilo na kripto ili kao frilenser mislim da će imati isti tretman (jer je u pitanju relacija fizičko lice - inostrano pravno lice).
Ja sam razumeo da oni sve to svrstavaju u istu kategoriju, jer te isplaćuju strane firme, tako da si u neku ruku frilenser. Možda će postojati drugačija odredba i oporezivanje za kripto.. nisam siguran.
 
Ukoliko ostvariš 500€ prihod bilo na kripto ili kao frilenser mislim da će imati isti tretman (jer je u pitanju relacija fizičko lice - inostrano pravno lice).
Ja sam razumeo da oni sve to svrstavaju u istu kategoriju, jer te isplaćuju strane firme, tako da si u neku ruku frilenser. Možda će postojati drugačija odredba i oporezivanje za kripto.. nisam siguran.
Ne mora uplatilac da bude u inostranstvu, postoje domace menjacnice. Nema smisla ni naplacivati to sto si sve naveo jer ja vec imam full time job i placene sve doprinose. Kako god, utvrdjeno je da se placa samo kapitalni dobitak, kolega iznad je dokumentovao. Mene licno vise zanima koja je procedura, kako dokazati PU koja je nabavna/prodajna cena? Ili cemo prosto kao kada se radi sa brokerima/akcijama (najcesce), dokumentuje se prodaja po principu first come first serve. Neka se gospodin Roglic malo update-uje.
 
Zar se tih 500 evra ne odnosi na frilensere? Koliko sam razumeo, obračunavanje poreza za frilensere i kripto zaradu nije isto.
I ja mislim da se nece tretirati isto
Post automatically merged:

Ukoliko ostvariš 500€ prihod bilo na kripto ili kao frilenser mislim da će imati isti tretman (jer je u pitanju relacija fizičko lice - inostrano pravno lice).
Ja sam razumeo da oni sve to svrstavaju u istu kategoriju, jer te isplaćuju strane firme, tako da si u neku ruku frilenser. Možda će postojati drugačija odredba i oporezivanje za kripto.. nisam siguran.
Gleda se osnov priliva a ne od koga je priliv
 
Isto mislim da nikakve veze sa freelanserima nema.
Bice malo sive zone sto se tice kaputalne dobiti odnosno na koju cifru se placa i tu cemo izvuci deblji kraj, odnosno platiti na komplet priliv.
Isto je pitanje posto to krece od Jula da vazi da li ce (a hoce) ganjati retroaktivno i kada se podnosi poreskoj jer sad onda nema smisla :)
 
ova prica do 500e bi mogla da drzi vodu za one koji izjave da kopaju .. ono u tih 500e .. uracunata amortizacija , trosak struje i minimalac kao neoporezivi deo.
priznajem ovo bi meni licno odgovaralo jer mesecni mining mi je oko 3-350$ a rashod za struju oko 15000 din +/- 10%.
 
Nema nikakvih 500e, ko izjavi da kopa priloži račune za opremu + račun za struju a znaće se koliki je prosečan račun za prostor koji pokriva to brojilo i eto kalkulacije.
 
Nema nikakvih 500e, ko izjavi da kopa priloži račune za opremu + račun za struju a znaće se koliki je prosečan račun za prostor koji pokriva to brojilo i eto kalkulacije.
Šta da radimo mi koji nemamo račune za grafike? 😭
 
Verovatno ce se pojaviti kod strucnjaka sa KP po veoma povoljnoj ceni 🤣
Tipa prodajen fiskani koji glasi na 100k za 50k. Naravno fiksno hahaha 🤣
 
minimalac kao neoporezivi deo.
Minimalac nije neoporeziv ceo vec samo 18.300 je neoporezivo, a do minimalca ima jos oko 15.000 na koje se placa porez.

Pa i radnik trosi struju i troskove za posao zasto bi bio to oporezivo a majnerima struja koju trose neoporeziva ;)
 
Postoji li popust na porez ako se pri prodaji kripta kupi nekretnina u nekom vremenskom periodu (npr 30 dana od prodaje kripta)
 
Samo treba izguglati porez na kapitalnu dobit :).
Ali vidim da niko nije do sad prijavljivao porez, vec se unapred traze olaksice :D
 
Prodavace se crypto po ulicicama u mraku isto kao nedozvoljene supstance! :ROFLMAO:
 
Nema poreza na kupovinu, već na povlačenje u Fiat tj. na deviznu partiju u banci.
Jedino ko bude prodavao, tako da..face2face.
 
Pa, ne mora samo da bude povlačenje na devizni. (može biti u prvi mah shvaćeno kao freelance)

Sigurno ćemo imati domaće menjačnice, pa na dinarski.
 
Ljudi ajde ne mesajte freelance vise sa ovim, niko se ne zakopcava na ledjima i ne postoji sansa legalnim putem da zaobidjete porez na dobit.
U najboljem slucaju mozete da prodjete bas kao freelanceri. Pravite se guravi jel vas poreska ne cima dok izbegavate porez i onda od jednom sta sad retroaktivno hoce a zapravo nista nije retroaktivno.
 
Ja svakako ne mešam, samo pišem kako u prvi mah može biti shvaćeno:"povlačenje na devizni", kojim slučajem.
 
Postoji li popust na porez ako se pri prodaji kripta kupi nekretnina u nekom vremenskom periodu (npr 30 dana od prodaje kripta)

ja sam nacuo nesto jos na pocetku da ako se ulaze / investira da bi % bio 8. kao nije isto ako se ulaze u neku investiciju (pa makar u nekretnine) i porche /ferrari/ lotus ovo drugo bi bio kao luksuz hehehe :)


@
Zoran _KS: "Toliki racun samo zbog mininga???"
Pa nije toliko bas .
15000din to je ukupna cifra za dva racuna za dva strujomera za 2x 1100kw mesecne porosnje gde je ucesce "jeftine struje nekih 70%"
 
Ja sam prijavio porez pre petnaestak dana. Još čekam povratnu informaciju.
 
Kakva je procedura? Jel ista za sitnije sume I vece? :D
 
@nikolaq45

Да ли су на обрасцу додали капиталну добит од дигиталне имовине?
Знам да у почетку није било тога када сам гледао.

Када се поднесе захтев, чека се одговор од њих и после се плаћа порез?
Ако сам добро разумео, битно је да се пријави у року од 30 дана, а ако решење стигне после тог рока, не би требало да буде проблема
јер је порез пријављен на време, у складу са законом?

Видео сам да може и путем интернета да се пријави, али не знам да ли ћу моћи без да вадим нову личну карту
јер је моја без чипа.
 
Nazad
Vrh Dno