Šta je novo?

Pomoc oko prvog riga

I zaboravio sam da dodam najbitniju stvar - NEMAJU PREKIDAC!!! Obratite paznju na to...
 
Pa sta onda imaju majku mu ? :D
Koliko imas 8pin na tom od 850w ?
 
Imaju 4 komada 8pin na dva odvojena kabla. Za sada rade ok. Smrad je nestao :)
 
@blueyu
Isto razocarenje u vezi napajanja i kod mene! Trazio modularno stiglo neko cudo koje je Blueyu savrseno opisao. Ipak, tri dana rade bez greske 2 × 850, samo sto nisam optimista u pogledu njihove dugovecnosti. Kad uzmes kutiju u ruku, vec tad vidis da "to nije to" ...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Pozdrav ljudi, vidim da tu ima dosta iskusnijih ljudi od mene pa da izlozim konfig mog minera koji trenutno pravim i da cujem vase misljenje sta bi mogao da promenin.
AsRock H81 pro btc R2
6x Sapphire RX570 8 Gb nitro +
Hard sata 500 gb ( taj imam)
Napajanje 2x 750w Gold
6x USB riser
Win 10 64 bit ( jer nisam u Linux vodama)
Da li je neko imao iskustva sa 570kama mozda? Procitao sam da je 8gb bacanje para, da li stvarno mislite tako iako neko hoce dual minning? Mozda bi onda uzeo i 580ke ali 4gb ako je stvarno tako. I da li imate na umu mozda neku bolju alternativu kartica od RX 5xx serije?
Hvala vam unapred, mislim da cemo se dosta druziti ubuduce :D
 
Jos samo da uspes da nadjes sve to sto si napisao. [emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Chondore, trenutno je "daj sta das". Nema tu mnogo biranja oko kolicine memorije i modela kartice. Nisam te samo razumeo da li ti komponente vec imas ili tek treba da nabavis. Ako tek nabavljas "May the force be with You"
 
Ljudi i ja bih zamolio za pomoć.
Ubrzo mi stiže 6 komada grafika Sapphire Nitro + RX 570 sa 8GB
nabavio sam Biostar 250BTC, Celeron G3900 i 4 giga rama

Jedna stvar me zbunjuje: na grafikama ima i 8pinac i 6pinac ulaz a na sajtu sapphire piše da je 6pinac opcioni. Pretpostavljam da je neophodno ubosti i 8pinac i u 6pinac. Da li to znači da moram na napajanju imati 6 osmopinaca i 6 šestopinaca da bi mi jedno napajanje rešavalo posao?
Koje napajanje mi preporučujete da naručujem? Neko od 1200W pretpostavljam. Koje?

Hvala puno unapred!
 
Moze li kritike/sugestije na ovu konfiguraciju? Komponente ce stizati u Nemacku pa ce mi biti donete, za sad sam gledao na amazon.de

intel pentium g1840
ram 4gb ddr3
ssd 120gb
usb extenderi
PSU 2x750W (ili da idem na jedno od 1200W)?


Koliko sam video problem pravi nalazenje:

AsRock H81 pro btc i RX 580, jer ih na amazonu (de i co.uk) nema i pise da moze da se uradi pre-order. Da li da jurim neke nvidia karte tipa gtx 1070 ili da cekam i narucim 6 komada RX 5xx seriju?
 
Da li neko ima semu za pravljenje drvenog rig-a tj dimenzije letvica koje trebaju?
 
Kakvog drvenog čoveče... To je kao da se igraš šibicama u blizini benzina.
 
Ne mora rig da dostigne takvu temperaturu, dovoljno je da se desi neka "havarija", ne želim i drveni ram da mi gori još. Otkud znam, ja sam paranoičan i ne prepuštam slučaju, pogotovo ako su rigovi bez nadzora - ja se ne bih igrao time.
 
Ovde na forumu najvise ljudi i ima drvene rigove,jer se lako prave i za pola sata bukvalno sam mozes da napravis rig to nije losa opcija ali bolje je da u kuci-stanu uvek bude 1 osoba da nadgleda to povremeno....

Idealno je da rig nebitno da li drveni ili metalni stoji na plocicama od kupatila ali nema svako taj luksuz da ima sobu sa plocicama keramickim samo za rigove.
 
Poslednja izmena:
Znam, rig ce i biti pod kontrolom samo mi trebaju dimenzije letvica za 5 grafickih ako neko zna mozda i sa dva napajanja?
 
Hvala, nisam uspeo da nadjem kada sam vrsio pretragu, ne znam kako... Imam jedno pitanje, da li je dovoljno 10cm razmak izmedju grafika bez dodatnih ventilatora i da li je dovoljna visina od maticne ploce do grafike da bude oko 30cm? Hvala jos jednom
 
Bolje povećaj na 15 cm razmak

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Pozdrav narode ..
Procitah ovde dosta stvari po forumu pa me interesuju jos neke ako neko moze da mi da odgovor ovde :)
Koliko dugo rade grafike? ( tipa 6 meseci ,god dana pa riknu ili ) ?
Da li racunari rade 24/00 ? ( cuo sam od nekih ljudi da ih gase ..mada ja konstam da je najveca zarada ako rade 24/00 )
Nisam majner/kopac ali planiram da krenem za 10tak dana ...koliko sam ja skapirao/procitao po raznim stranim a i domacim forumima ..ostvariva zarada je od prilike oko 4e dnevno po grafici stagod da se kopa?( gore/dole par centi )
To je to za sada, hvala unapred na odgovoru :)
 
24/00 kao izraz ne postoji.

Idealno je gasiti majning rig barem 3 sata dnevno, da se lepo ohladi i da graficke imaju vremena da povrate snagu koju su izgubile. Tako duze traju.
:D
---------------------------------------------

Ako si ozbiljan sa pitanjem "koliko traju grafike, 6 meseci ili god dana pa riknu" zaobidji majning i generalno bilo kakvo ozbiljno cackanje oko PC-ja.
 
Poslednja izmena:
^^
Ko je normalan njemu karte traju (jer bira modele sa kvalitetnim komponentama, hladjenjem, debeli undervolt i adekvatni klokovi) dok ih ne zameni novim modelima tj. dok ih ne proda a ko je divljak (kupuje po sistemu "daj šta daš" i iživljava se na njima) njemu vrisnu nakon par meseci....
 
PSU cable managment

Pozdrav kolege , dajte neki savet, uzeo sam dva psu-a evga 650w g3 gold za rig od 6x rx580 8 gb koje imaju na sebi 8pin i 6pin po jednoj kartici. Imam 4x 6 pin risera i 2x 4 pin risera. Ispada da mi dva napajanja zajedno nemaju dovoljno konektora. Evo vam slika od ulaza na napajanju https://www.evga.com/products/images/gallery/220-G3-0650-Y2_XL_5.jpg

Planirao sam da stavim dva splitera 8pin na 2x 8pin ali ni to mi nije dosta. Dajte neki savet kako bi bilo najbolje da povezem kartice i risere na ovakva dva psu-a, koliko splitera, kakvih i na koje konektore.

Hvala unaper :)
 
Kapiram da si vec i sam skontao da posao ne funkcionise metodom " ja kupio, oce l' da kopa" istu premisu s kojom dosta vas ulazi u posao, ne bi bilo lose da zapamtite pre nego sto krenete da brojite famozno " 5$ po kartici *br kartica * 30 dana".

Nije stvar samo u tome "da li ima dovoljno konektora" nego i kako rasporedis snagu po svakoj grani. Ti koliko razumem imas risere/ekstendere koji se dodatno napajaju sa 6-pin i 4-pin konektorima ...sta ce ti to, skini te konektore i zameni ih sa molex/sata zenskim konektorima, pogledas pinout za molex/sata konektor i treba ti samo 12v vod (da ne kazem zuta zica-najcesce). Moguce da ce ti trebati nesto sofisticiraniji alat, al mozes otici i u lokalni PC servis, a obzirom da se oni 93.68% bave ovim poslom, znace sta ti treba.
Ako imas, a trebao bi imati kabl iskljucivo originalni od tog napajanja na kom pise "PERIF/SATA" il tako nesto, na njemu 80% imas 2-3 molex/sata konektora, njih iskoristi da napajas risere(nakon sto izvrsis gore navedenu izmenu) Ta grana ce izdrazati struju bez problema (nije idealno al nemas vazda izbora) to uradis i sa drugim napajanjem i eto ti resio si ekstendere. Za napajanje grafika probaj samo sa 8-pinskim kablom na njih, jer je 6-pin dodatno napajanje za AUX, a ako i zafali grafici dodatnu snagu ce povuci sa tih molex/sata napajanja za risere. Neces trositi valjda 200w za majning, jer ces (mimo paljevine) skontati i da nije isplativo, ako placas struju.
Ostaju ti jos 2 grafike gde apsolutno ne preporucujem da recimo iskoristis tu 8-pinsku granu na kojoj mozda postoje 2 konektora za grafike - takodje topljenje u najavi. Sto te ostaVlja da sa SATA/MOLEX (sta ti ostane) izvuces 8-pince , u najkracem zaboravi taj poduhvat, ionako bi morao da sa recimo dva sata prikljucka pravis jedan 8a-pin gde ti opet fali "materijala za jednu grafiku".
Na kraju moras da pogledas specifikacije napajanja da vidis koji output moze da isporuci koliko snage/struje, koji ce ti moj spliter 8-pinski ako je sa jednog izlaza ide max 200w, sto me ne bi cudilo obzirom da celo napajanje je 650w. To znaci da ces morati da instaliras svaku kartu pojedinacno i radis za svaku pojedinacno undervolt (hardcore), a onda i obavezan power limit, jer sta kad se naidje na "tezi" blok, sta kad krenes da "kopas" nesto drugo.
To sto ti je gold PSU okaci macku o rep, jer mu efikasnost i tako i tako opada kad predjes 80% kapaciteta, sto ti uveliko prelazis.
Naravno kratko spajanje zelene(signalne) sa GND na 24-pin akablu napajanja koje ce da "levitira" se podrazumeva. Peripetije sa pricom sta ako to napajanje crkne dok drugo nastavi da radi ... ne bih ni komentarisao.
Ljudi koji rade ovakve setup-ove imaju iskustva i znanja i elektronike koja regulise "nepredvidljive slucajeve" ...ti si u zabludi ako mislis da je samo problem "nemam rupu gde da ga metnem" - kabl.

Sta nas vraca na pocetak teme ... Uzeo si napajanja za PC koji hoce da stavi dve RX 470 recimo u crossfire .... nisi uzeo napajanja za MINING! bar ne da razumes sve posledice takve kupovini, ili da bar znas sta imas na raspolaganju od ostale opreme. Verujem da si sliku koji su okacio na forum pogledao i pre nego sto si sve kupio ...

Da ne bude shvaceno pogresno, nemam ja nista protiv bilo koga, iskrenije receno boli me patka ... al ljudi vi hocete da se sto pre rashladite pomocu vode, metodom skacem u bazen, a ne znam da plivam. Postoje razlozi zasto je tesko nabaviti opremu, al isto tako postoje i razlozi zasto je to sto hrlite da kupite ostalo na policama. Takodje ovo je skupa igracka, ne moze se ici na letovanje na Bali sa 50e u dzepu o ocekivati da obezbedite mesto u 5+ star hotelu. I jos puno primera koje ako hocete da vidite i razumecete ih, ako necete trebace vam sreca, puno srece.
Savet je bio dzabe, a moze biti korisniji od mnogo koje cega sto ste debelo platili.

CHondor poslednji pasus nije bio upucen direktno tebi, tacnje ne samo tebi.

I naravno ako ima neko od starijih kolega neka dopise nesto pametno sto mogu kaskaderi da ucine da svoj rig naprave funkcionalnim, ili funkcionalnijim
 
Poslednja izmena:
Naucih i ja nesto novo....da je bolje bezati od extendera sa 6p konektorom na sata...:zgran:
 
Poslednja izmena:
Kapiram da si vec i sam skontao da posao ne funkcionise metodom " ja kupio, oce l' da kopa" istu premisu s kojom dosta vas ulazi u posao, ne bi bilo lose da zapamtite pre nego sto krenete da brojite famozno " 5$ po kartici *br kartica * 30 dana".

Nije stvar samo u tome "da li ima dovoljno konektora" nego i kako rasporedis snagu po svakoj grani. Ti koliko razumem imas risere/ekstendere koji se dodatno napajaju sa 6-pin i 4-pin konektorima ...sta ce ti to, skini te konektore i zameni ih sa molex/sata zenskim konektorima, pogledas pinout za molex/sata konektor i treba ti samo 12v vod (da ne kazem zuta zica-najcesce). Moguce da ce ti trebati nesto sofisticiraniji alat, al mozes otici i u lokalni PC servis, a obzirom da se oni 93.68% bave ovim poslom, znace sta ti treba.
Ako imas, a trebao bi imati kabl iskljucivo originalni od tog napajanja na kom pise "PERIF/SATA" il tako nesto, na njemu 80% imas 2-3 molex/sata konektora, njih iskoristi da napajas risere(nakon sto izvrsis gore navedenu izmenu) Ta grana ce izdrazati struju bez problema (nije idealno al nemas vazda izbora) to uradis i sa drugim napajanjem i eto ti resio si ekstendere. Za napajanje grafika probaj samo sa 8-pinskim kablom na njih, jer je 6-pin dodatno napajanje za AUX, a ako i zafali grafici dodatnu snagu ce povuci sa tih molex/sata napajanja za risere. Neces trositi valjda 200w za majning, jer ces (mimo paljevine) skontati i da nije isplativo, ako placas struju.
Ostaju ti jos 2 grafike gde apsolutno ne preporucujem da recimo iskoristis tu 8-pinsku granu na kojoj mozda postoje 2 konektora za grafike - takodje topljenje u najavi. Sto te ostaVlja da sa SATA/MOLEX (sta ti ostane) izvuces 8-pince , u najkracem zaboravi taj poduhvat, ionako bi morao da sa recimo dva sata prikljucka pravis jedan 8a-pin gde ti opet fali "materijala za jednu grafiku".
Na kraju moras da pogledas specifikacije napajanja da vidis koji output moze da isporuci koliko snage/struje, koji ce ti moj spliter 8-pinski ako je sa jednog izlaza ide max 200w, sto me ne bi cudilo obzirom da celo napajanje je 650w. To znaci da ces morati da instaliras svaku kartu pojedinacno i radis za svaku pojedinacno undervolt (hardcore), a onda i obavezan power limit, jer sta kad se naidje na "tezi" blok, sta kad krenes da "kopas" nesto drugo.
To sto ti je gold PSU okaci macku o rep, jer mu efikasnost i tako i tako opada kad predjes 80% kapaciteta, sto ti uveliko prelazis.
Naravno kratko spajanje zelene(signalne) sa GND na 24-pin akablu napajanja koje ce da "levitira" se podrazumeva. Peripetije sa pricom sta ako to napajanje crkne dok drugo nastavi da radi ... ne bih ni komentarisao.
Ljudi koji rade ovakve setup-ove imaju iskustva i znanja i elektronike koja regulise "nepredvidljive slucajeve" ...ti si u zabludi ako mislis da je samo problem "nemam rupu gde da ga metnem" - kabl.

Sta nas vraca na pocetak teme ... Uzeo si napajanja za PC koji hoce da stavi dve RX 470 recimo u crossfire .... nisi uzeo napajanja za MINING! bar ne da razumes sve posledice takve kupovini, ili da bar znas sta imas na raspolaganju od ostale opreme. Verujem da si sliku koji su okacio na forum pogledao i pre nego sto si sve kupio ...

Da ne bude shvaceno pogresno, nemam ja nista protiv bilo koga, iskrenije receno boli me patka ... al ljudi vi hocete da se sto pre rashladite pomocu vode, metodom skacem u bazen, a ne znam da plivam. Postoje razlozi zasto je tesko nabaviti opremu, al isto tako postoje i razlozi zasto je to sto hrlite da kupite ostalo na policama. Takodje ovo je skupa igracka, ne moze se ici na letovanje na Bali sa 50e u dzepu o ocekivati da obezbedite mesto u 5+ star hotelu. I jos puno primera koje ako hocete da vidite i razumecete ih, ako necete trebace vam sreca, puno srece.
Savet je bio dzabe, a moze biti korisniji od mnogo koje cega sto ste debelo platili.

CHondor poslednji pasus nije bio upucen direktno tebi, tacnje ne samo tebi.

I naravno ako ima neko od starijih kolega neka dopise nesto pametno sto mogu kaskaderi da ucine da svoj rig naprave funkcionalnim, ili funkcionalnijim

Jel se ti za*****s ili stvarno ovo mislis? Da 1300 w nije dovoljno za kartice koje posle undrevolta i oc-a na dual minu vuku 100-120 w po kartici? Da ne stavljam i 8pin i 6pin na karticu? Da izbegavam 6pin i 4pin risere (iako ih svi stavljaju) vec da idem na SATA koja je namenjena za 25 puta manje potrosace?? I jos ce sa risera koji su spojeni satom kartice povuci dodatnu snagu ako im treba??
 
Iskreno, ne znam da li si imao nekog izbora oko napajanja ali si poprilicno lose odabrao....trebao su uzeti minimum 750w g3, jednostavno kad se uzima oprema sve se gleda MORAO si pogledati sa koliko GPU konektora ti dolazi napajanje, posto je sad poprilicno kasno...i mnogo gimnastike ti treba da ovo skockas za tvoje potrebe po meni, gotovo ces potrositi para kao da si uzeo 750w ili jace....
Po meni ti je resenje da jedan sata modul koristis za 2 extendera, a drugi preostali za 1, i preostali za periferije ide za 3 GPU...i to onda izlazi na to....sa tim da ti trebaju adapteri za molexa i sata na 8p/6p i za extendere i za obrnuto za GPU...bas previse nepotrebnih kablova i puno gimnastike, iskreno ne vidim drugacije resenje
 
Naucih i ja nesto novo....da je bolje bezati od extendera sa 6p konektorom na sata...:zgran:

Ja kontam da si me ti pogresno razumeo, on nema izbora(odnosno sam sebi ga je uskratio) jedino sto je mogao da nakanta sa CPU izlaza i jednog 4-pin da napravi za dva ekstendera, sem ako ne predlazete da grafike idu preko SATA, a ekstenderi direkt sa 6-pinaca. Onda i ja naucih nesto novo.


A Kondore ti izvini bila je glupost s moje strane, puno je pametnije bilo da izignorisem degenska pitanja tipa "pilula za dan posle".
U pravu si stavi grafike na sata kablove umesto ekstendera, tako je bolje. I tako I za sve ostalo si upravu, najbolje ces ti to sam, kao sto si i kupio:)
Pozdrav!
 
Nazad
Vrh Dno