Šta je novo?

Pomoć pri izboru invertera

Brusi

Poznat
Učlanjen(a)
08.02.2021
Poruke
2
Poena
31
Sta izabrati za solido izolovano prizemlje kuce tj. dnevni boravak cca 30m2 za medjusezonsko grejanje?
Da li je Midea bolji izbor bar na papiru?

Midea inverter Xtreme Save 3,5 kW
Kapacitet hlađenja: 3,52 kW (1,38 do 4,31 kW)
Kapacitet grijanja: 3,81 kW (1,07 do 4,38 kW)
Energetska klasa: A+++ / A+
SEER / SCOP: 8,5 / 4,3

ili
Mitsubishi Electric klima uređaj Standard Eco Inverter MSZ-HR35VF/MUZ-HR35VF
Učinak hlađenja: 3,4(0,9-3,4)kW
Energetski razred hlađenja: A++
Energetska učinkovitost SEER: 6,20W/W
Učinak grijanja: 3,6(0,9-3,7)kW
Energetska učinkovitost SCOP: 4,30W/W
 
Mitsubishi deluje tanko u svakom pogledu - mršava spoljna jedinica, slab deklarisan maksimalni kapacitet grejanja, verovatno niska ulazna snaga, kad se pogleda odnoa nominalne i maksimalne snage. Preskočio bih je za grejanje. E sad, nemam predstavu da li je ova Midea nešto bolja...
 
Stigao januarski račun za struju. 8400 RSD
Realno, gde ćeš bolje za 60 kvm
 
Okvirno, bar duplo veći. Malo mi je teže proceniti jer se već par godina ne grejem na etažno grejanje, pa još ako se uračunaju i poskupljenja struje, bilo bi sigurno preko 16k.

Letnji računi su mi oko 3500. Ako se uzme u obzir da se tokom zime troši više tople vode i da mašina za sušeje veša radi svaki dan, onda klime same ne troše tih preostalih 5000, nego ispod toga.
 
Kako ti iz frizidera ne iscuri freon? Klima ima identichan princip rada kao frizider. Klima i frizider su zatvoreni sistemi hladjenja. do curenja dolazi samo usled ostecenja instalacije ili nestrucne montaze.
 
Ja imam inverter vox, kupljenu pre 3 godine. Radi kao i prvog dana, provereno greje na -20. Potrosnja zanemarljiva, kombinovano sa parnim grejanjem (ugalj,drva). Inace ona nakon dostizanja temperature smanjuje potrosnju do cak 0,3kw.
Znaci da svaki moderniji model, pogotovo kvalitetnijih proizvodjaca, ce sigurno ispuniti ocekivanja 90% potrosaca.
 
Da li zaista ima smisla kupovati inverter klime od renomiranih proizvođača koje koštaju Boga oca ili je to danas precenjeno, pa je pametnije kupiti Vox, Mideu i sl?
 
U pitanju je 18, zaista ne znam koji je gas u pitanju, s obzirom da je kupljena pre 3 godine, verovatno je starija varijanta. Nalazi se u dnevnoj sobi koja je spojena sa kuhinjom, ukupno oko 60 kvadrata.
 
Ako se dobro secam jos niko se nije zalio na AUX(VOX) verovatno zbog stabilnog softwera
3 sezone grejem sa njim 25 kvadrata i nikad bas nikad nije pogresio.
Imam jos 2 invertera drugih proizvodjaca i u proseku svaka 3 meseca se mora cupati iz struje ili resetovati
daljinski jer polude (los softwer,elektronika).
 
Nek je svo zlo u tome što se mora resetovati svaka 3 meseca. Nego kakav je odnos potrošnja/grejanje u odnosu na na ta dva druga proizvođača kao i to da li je bucna u radu. S obzirom da je Vox proizvođač velike lepeze kućnih aparata i potrošačke elektronike nije ni čudo da im je softver dobar jer verovatno ga razvija ozbiljan tim.
 
Ne razvija tu Vox ništa, kupe klime koje proizvodi kineski proizvođač Aux i prodaju dalje pod svojim imenom. Srećom taj Aux model nije loš.
 
Ja nez da li ljudi imaju razlicite standarde, pa zbog toga razliciti komentari o istim klima. Za dosta modela se mogu oprecni komentari procitati. Evo npr taj Vox, vidim neki clanovi hvale a evo 2 primjera sto meni padaju na pamet:
1. Licni, dakle sjedio sam kod covjeka kod kojeg Vox (iva 5 pitao sam) u hladjenju ronda. 4 metra instalacije, antivibranti. Ubi brate koliko ronda. Moja klima koja nije uopste neki skup model se na hladjenju skoro i necuje. Vox je nekih 300 euea, moja 400.
Bas moras pored nje stat da je cujes kad hladi. Isto kad je toplije, jako je tesko cuti. kad zazimi cuje se vanjska logicno al nikad je ja nisam u kuci cuo niti kakve vibracije osjetio
2. Forumas drugog foruma, nije se tada razumio u klime i uzeo Vox Ivu 1. Bila u 70 kvadrata, i ispod 0 je mogka zagrijati dnevni od nekih 20tak kvadrata. Zamijenjena Hansolom, cijelu zimu mu svih 70 kvadrata grijala. Na stranu snaga, jer je Hansol duplo veci/tezi (i skuplji) kaze da je puno tisi, nema nikakvih vibracija itd.. ima li ko od voxa kakav snimak vanjske na minusima?
 
krastavac, 100 ljudi, 100 ćudi.
 
Ja nez da li ljudi imaju razlicite standarde, pa zbog toga razliciti komentari o istim klima. Za dosta modela se mogu oprecni komentari procitati. Evo npr taj Vox, vidim neki clanovi hvale a evo 2 primjera sto meni padaju na pamet:
1. Licni, dakle sjedio sam kod covjeka kod kojeg Vox (iva 5 pitao sam) u hladjenju ronda. 4 metra instalacije, antivibranti. Ubi brate koliko ronda. Moja klima koja nije uopste neki skup model se na hladjenju skoro i necuje. Vox je nekih 300 euea, moja 400.
Bas moras pored nje stat da je cujes kad hladi. Isto kad je toplije, jako je tesko cuti. kad zazimi cuje se vanjska logicno al nikad je ja nisam u kuci cuo niti kakve vibracije osjetio
2. Forumas drugog foruma, nije se tada razumio u klime i uzeo Vox Ivu 1. Bila u 70 kvadrata, i ispod 0 je mogka zagrijati dnevni od nekih 20tak kvadrata. Zamijenjena Hansolom, cijelu zimu mu svih 70 kvadrata grijala. Na stranu snaga, jer je Hansol duplo veci/tezi (i skuplji) kaze da je puno tisi, nema nikakvih vibracija itd.. ima li ko od voxa kakav snimak vanjske na minusima?
Sta ronda, spoljnja ili unutrasnja jedinica?
Ako je spoljnja nek gornji jedan staf od limarije otpusti i skroz izvadi, kad nadje onaj koji je pravi (njegovim ulanjanjem prestaju virbacije) nek ga baci...
 
Ne vjerujem drug, mislim da je to jednostavno do kvaliteta izrade. A njemu klima sluzi iskljucivo za hladjenje 2 mjeseca u vrh glave i ne smeta mu to(vanjska je, od kompresora je zvuk 99 ). Meni je odmah zapalo za uho. A u mom gradu ko na divljem zapadu nakicenih klima na sve strane. I sto sam primjetio kad neka brunda uglavnom su to slijedece marke: Tesla, Vivax, Vox, Beko. dakle apsolutne budzet klime :)
Zato bih volio vidjet kakav snimak voxa na minusima, ko zna mozda sam u krivu pa se popravio. Na godisnjem sam ovih dana, najavljuju temperature iznad 30, pa cu snimit video moje klime od 400eura ako se (ne)cuje u hladjenju. Nije to sad u rangu mitsubishija od 1000 eura, al stvarno se covjek mora potrudit da vanjsku cuje
 
Na mom Vivaxu drndaju najverovatnije cevi u samom kućištu uj. Kada je napolju veći minus, drndanje se smanji. No i kada drnda, ne povećava se zvuk drndanja sa povećanjem broja obrtaja, već samo u jednom opsegu kada uđe u rezonancu, a to je negde između srednjeg i nižeg broja obrtaja.
 
Koliko sam gledao neke inverterske Vivax modele uglavnom imaju veci broj decibela deklarisane unutrasnje i spoljasnje buke.
 
U tom cenovnom rangu ima i nekih venting klima i par drugih. Kolega je pre nedelju dana ugradio Hisense Easy Smart 12 pa cu videti da od njega pokupim iskustva kada je bude koristio, leti i zimi i prenesem ih ovde.
Kvadratura mu je oko 40kvm cini mi se i izolovano je doduse ne znam koje debljine je izolacija. Kupio je tu klimu za prelazni period i leti hladjenje pa cemo videti sta ce se desiti :D
Ne znam koliko moze da se zakljuci iz specifikacija klime, ne deluje lose ali opet ... racunam da je bolja (nadam se) od vox/vivax i slicnih za ~30k. Ja iako koristim vox kao trecu klimu i licno za ono sto ona dogreva (14kvm) sam prezadovoljan, to nije merodavno ako ce nekome biti jedina klima.
 
Jasno.
Meni se baš žurilo zbog sređivanja prostorije, tako da sam morao da prelomim. Na kraju sam uzeo Gree Muse 12 Inverter. Uskočile neke neplanirane parice, pa sam opustio ruku :D
Lomio sam se oko ovog modela, jer su nove, Pomislio da je već neko kupio i da ima kakvo takvo iskustvo.
 
Bilo bi dobro da, ako planiras da je koristis malo i za grejanje, napises neke utiske kad krene zima (ima jos dosta vremena :D )
Par ljudi na forumu je imalo Muse i nisu bili bas odusevljeni, jedan je cak i zamenio dva komada za gtech model pa bi jos koji utisak dobro dosao.
 
U svakom slučaju utisak iz prve ruke je najdragocenija stvar koja je budućem kupcu jedan od putokaza. Zimski meseci su najbolji period za testiranje određenog modela na grejanje. Mene lično zanimaju novi Midea modeli sa r32 gasom (9-ke i 12-ce) jer bi na jednom mestu da ugradim novu za grejanje pa ako se pokaže dobro onda da u prostor koji grejem klimom u dogradjenom delu stana ugradim inverter umesto sadasnje obicne klime.
 
Hoću naravno.
Iskreno, jedan moj rođak je koristio samo za grejanje (nekih cca 100 kv) i kaže da je nije gasio, račun za struju oko 100€ u najhladnijim periodima. Koliko je to tačno - ne znam. Ja ću se grejati na pelet, tako da klima neće biti primarno grejno telo. Planiram je za hlađenje prostorije :D a u neki prelazni period i dogrevanje. Sigurno ću prenesti utiske :)
Imao sam prilike da odradim jedan uvoz klime iz kine, kako mi je kinez tada napomenuo ima tri proizvođača glavnih komponenti za klimu i tjt. Sve ostalo je marketing, šminkanje i brendiranje. Zbog toga sam pitao za Hisence, jer su novi na tržištu (kod nas barem)..
 
Nazad
Vrh Dno