Pomoć pri izboru invertera

Brusi

Flash Drive
Učlanjen(a)
08.02.2021
Poena
1
Sta izabrati za solido izolovano prizemlje kuce tj. dnevni boravak cca 30m2 za medjusezonsko grejanje?
Da li je Midea bolji izbor bar na papiru?

Midea inverter Xtreme Save 3,5 kW
Kapacitet hlađenja: 3,52 kW (1,38 do 4,31 kW)
Kapacitet grijanja: 3,81 kW (1,07 do 4,38 kW)
Energetska klasa: A+++ / A+
SEER / SCOP: 8,5 / 4,3

ili
Mitsubishi Electric klima uređaj Standard Eco Inverter MSZ-HR35VF/MUZ-HR35VF
Učinak hlađenja: 3,4(0,9-3,4)kW
Energetski razred hlađenja: A++
Energetska učinkovitost SEER: 6,20W/W
Učinak grijanja: 3,6(0,9-3,7)kW
Energetska učinkovitost SCOP: 4,30W/W

mitar1982

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
29.03.2004
Poena
83
Mitsubishi deluje tanko u svakom pogledu - mršava spoljna jedinica, slab deklarisan maksimalni kapacitet grejanja, verovatno niska ulazna snaga, kad se pogleda odnoa nominalne i maksimalne snage. Preskočio bih je za grejanje. E sad, nemam predstavu da li je ova Midea nešto bolja...

maxy

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
16.10.2014
Poena
48
Stigao januarski račun za struju. 8400 RSD
Realno, gde ćeš bolje za 60 kvm

maxy

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
16.10.2014
Poena
48
Okvirno, bar duplo veći. Malo mi je teže proceniti jer se već par godina ne grejem na etažno grejanje, pa još ako se uračunaju i poskupljenja struje, bilo bi sigurno preko 16k.

Letnji računi su mi oko 3500. Ako se uzme u obzir da se tokom zime troši više tople vode i da mašina za sušeje veša radi svaki dan, onda klime same ne troše tih preostalih 5000, nego ispod toga.

MarkoGedza

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
04.01.2021
Poena
8
Da se umesam u temu, koju bi ste invetrer klimu preporucili za kupovinu. Posto imam staru Mideu koja ima vec 12-13 godina i vreme je da se menja. Sta sad kupiti?

Kuca je losije izolovana ali je ova Midea znala da drzi temperaturu na nekih 18-21 stepen sve zavisi jel napolju bilo toplije ili hladnije, inace greju se dve sobe oko 22 kvadrata da imaju. Namestena je bila na 30 i nije gasena preko dana ali nocu jeste, po ceo dan je znala da radi, zadnji racun sam dobio skoro 9000 dinara.

bombaš

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
12.08.2012
Poena
48
Da se umesam u temu, koju bi ste invetrer klimu preporucili za kupovinu. Posto imam staru Mideu koja ima vec 12-13 godina i vreme je da se menja. Sta sad kupiti?

Kuca je losije izolovana ali je ova Midea znala da drzi temperaturu na nekih 18-21 stepen sve zavisi jel napolju bilo toplije ili hladnije, inace greju se dve sobe oko 22 kvadrata da imaju. Namestena je bila na 30 i nije gasena preko dana ali nocu jeste, po ceo dan je znala da radi, zadnji racun sam dobio skoro 9000 dinara.
Ne znam zbog čega bi je gasio noću? A to "nameštena na 30" znači da ti je radila stalno na max.. zar nije bila bučna?

MarkoGedza

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
04.01.2021
Poena
8
Ne znam zbog čega bi je gasio noću? A to "nameštena na 30" znači da ti je radila stalno na max.. zar nije bila bučna?
Kakve to sada ima veze sa mojim pitanjem?

Ali evo da ti odgovori, nisam je drzo nocu jer mi ne treba da radi samo trosi struju zabadava a ja sam u krevetu pokriven, i nije bila bucna posto je turbina bila podesena na low. A nisam je drzo nocu ukljucenom jer ovo je stara klima jedan medju prvima koju sam kupio jos davne 2008 godine tako da su mogle da rade do max -7 stepeni ako su i toliko mogle da izdrze.

Razlog zasto je radila non stop na 30 je taj sto su vajni serviseri kada su dolazili da rade odrzavanje kada sam ih pitao jel treba dopuna freona sam dobio dogovor da je to ko frizider da se to ne dopunjuje ali to je bila cista laz jer ni oni nisu znali ili nisu imali gas da je pune i tako je bilo prvih 5-6 godina posle sam odustao da zovem bilo koga nego sam je sam odrzavao da bih sada na prelazu 2020/21 primetio da slabo greje i pozvem majstora da je pregleda i kaze da je jako dugo radila na maloj kolicini freona i da je zato kompresor oslabio i da nema snage da vise greje onim kapacitetom kao nekada.

MarkoGedza

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
04.01.2021
Poena
8
Kvalitetno izradjena i montirana klima ne treba da se dopunjuje.
Klima kojoj fali freona negde curi i to mesto treba da se nadje i otkloni.

Ajde posto vidim da je nesto ovima smesno a meni nije jasno pa bih zamolio strucno lice da mi objasni onda kako je to freon curio 13 godina i nije iscurio do kraja a klima se za ovih 13 godina intezivno koristila sto za grejanje sto za hladjenje.... u nekim ranijim godinama kada su bile daleko vece temperature nisam gasio klimu hladila je dan noc po 30 dana, samo ciscen filter? Kao da sam imao rezervoar od 5000 litara a ne da u klimi ima koliko freona.

Provereno je sve vise puta i freon nije nigde pustao ali da se isti trosi trosi se, i u to ne moze niko da me ubedi jer sam na svojoj kozi osetio nestrucnost pojedinih ljudi koji su dolazili i kada sam video sa kime imam posla platim im izlazak i oteram ih kuci.

MarkoGedza

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
04.01.2021
Poena
8
Sto je ocito laz. Ja jesam ozbiljan ali vidim da ovde neki nisu. Jer da klima nije bila dobro ugradjena prvih 5-6 godina ne bi radila ko zmaj a posle toga krenula polako da zeza.

I da se ne bi nasao neko pametan pa da kaze to je zato sto nisu vise oni cistili klimu nego ja jer sam i ja isto radio kao i oni pa cak i bolje sam je cistio. Zadnji sada koji je dolazio nije verovo kolilo klima ima godina a da idalje je necujna spoljna jedinica kao i unutrasnja.

I uostalom ne razumem kakve sada sve to ima veze sa mojim pitanjem? Koju inverter klimu da uzmem, ako ne znate ili necete da kazete svoje glupe posalice i komentare zadrzite za sebe.

Poslednja izmena:

isnogood

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
08.07.2003
Poena
38
Kako ti iz frizidera ne iscuri freon? Klima ima identichan princip rada kao frizider. Klima i frizider su zatvoreni sistemi hladjenja. do curenja dolazi samo usled ostecenja instalacije ili nestrucne montaze.

Xepoj87

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
09.12.2009
Poena
63
Sa takvim stavom bolje produzi dalje, a imas temu sa 750 strana o klimama, pa iscitaj i nadji dobru klimu, spomenuto je par dobrih modela mnogo puta.
Niko ovde nije duzan da ti pomogne, niti verujem da zeli kada tako nastupis, evo ja prvi.

Lepo ti je covek napisao, pravilno postavljena klima se ne dopunjuje.
Ako se vremenom pojavila neka pukotina kuda pusta, treba videti gde i to otkloniti, a ne dopunjavati nesto sto ocigledno ima problem curenja, koji ne bi trebao da postoji.
Dakle, moguc je jedan od ta 2 slucaja, a posto kod tebe nije prvi u pitanju, onda je drugi, da je nastalo ostecenje instalacije vremenom, iz biko kog razloga.
I da, freon se ne trosi.

darkoj89

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
25.01.2021
Poena
28
Ja imam inverter vox, kupljenu pre 3 godine. Radi kao i prvog dana, provereno greje na -20. Potrosnja zanemarljiva, kombinovano sa parnim grejanjem (ugalj,drva). Inace ona nakon dostizanja temperature smanjuje potrosnju do cak 0,3kw.
Znaci da svaki moderniji model, pogotovo kvalitetnijih proizvodjaca, ce sigurno ispuniti ocekivanja 90% potrosaca.

djordje29

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
04.09.2009
Poena
38
Da li zaista ima smisla kupovati inverter klime od renomiranih proizvođača koje koštaju Boga oca ili je to danas precenjeno, pa je pametnije kupiti Vox, Mideu i sl?

zoxor

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
09.09.2017
Poena
18
Ajde posto vidim da je nesto ovima smesno a meni nije jasno pa bih zamolio strucno lice da mi objasni onda kako je to freon curio 13 godina i nije iscurio do kraja a klima se za ovih 13 godina intezivno koristila sto za grejanje sto za hladjenje.... u nekim ranijim godinama kada su bile daleko vece temperature nisam gasio klimu hladila je dan noc po 30 dana, samo ciscen filter? Kao da sam imao rezervoar od 5000 litara a ne da u klimi ima koliko freona.

Provereno je sve vise puta i freon nije nigde pustao ali da se isti trosi trosi se, i u to ne moze niko da me ubedi jer sam na svojoj kozi osetio nestrucnost pojedinih ljudi koji su dolazili i kada sam video sa kime imam posla platim im izlazak i oteram ih kuci.
Freon se ne trosi moze samo da iscuri.
Umanjen kapacitet tekom godina moze da izazove gubitak (ne trosenje) freona natalozena prljavstina sta spolja a sta unutar sistema dotrajalost kompresora itd.

Vrh Dno