Šta je novo?

PlayStation 5 - opsta tema

Ma da, naravno, mene je i zanimala native podrška ps5 kontrolera upravo za igre koje su sa konzole i portovane.
Al eto Detroit: Become Human ne prepoznaje po difoltu kontroler, pa moram da emuliram DS4, a onda ni njegove neke opcije ne rade jer emulator nije savršen krastavac :D
Odustao sam makar od te igre. Probao bih eventualno s nekom drugom koju imam na kompu al mrzi me sad, svakako sam samo hteo da vidim kakva je kompatibilnost.

Navikoh se na kontroler, isprva me je zbunila ta mat plastika, delovala jeftino. Mislim, i dalje deluje jeftino ali se navikavam :D
Sva sreća pa sam sad upao u Horizon Forbidden West posle silnih patcheva koji su ispeglali Performance mode. Po difoltu se igra pokreće u Resolution modu, iskreno 30 fps nije baš nešto što želim na ovoj konzoli xD
 
Koji bezobrazluk ceniti Tlou1 70usd, brate mili
 
Ko ima beta Steam client na PC-u, upravo je stigla i podrska za updateovanje DualSense firmware-a unutar Steama.

@Ainur Ko zna mozda imas probleme sa gamepadom jer nisi u Steam beta branch-u.
 
Ko ima beta Steam client na PC-u, upravo je stigla i podrska za updateovanje DualSense firmware-a unutar Steama.

@Ainur Ko zna mozda imas probleme sa gamepadom jer nisi u Steam beta branch-u.
Nisam, očekivao sam da su rešili kompatibilnost dosad i u public verzijama, baš ću proveriti jednom sa beta branch-om, hvala.
 
Konačno dobih natrag Last of us 2 disk, rekoh da testiram na petici, razočarao sam se kad sam video da nije apdejtovano da radi haptic feedback i trigeri :(
Šteta, baš bi dobro išlo uz ovaj naslov. Ako ništa, fluidnih 60 frejmova je bombona.
 
A pa to se cuva za neki najnoviji re-remaster za PS5, na primer tokom sledece godine, naravno za 70$...
 
Jel se dobija neki apgrejd grafike,gempleja... Kada se instalira prvi deo sa ps4 na ps5?
 
Nista, samo je drugi deo dobio otkljucan fps.


Ne znam da je iko sem Metro Exodus dao pravi next gen upgrade dzaba
 
Izbacili su prakticno update tj "Enhanced Edition" igre sa punom RTRT podrskom, ne znam koliko je ostalih stvari bilo "next gen"...
Nesto slicno kao sto je bio slucaj sa Metro LL EE gde je "upgrade" igre minoran, odnosno vise fejslift i prilican udar na performanse.
Metro 2033 je tada vise profitirao sa Enhanced Edition-om jer je uradjen u novom endzinu 2jke.

Tako da ko ima Radeon graficku (konzole ukljucujuci) recimo da ce imati fin udar na performanse sa Exodus EE... Sem ako ne implementiraju i podrsku za FSR 2.0 u sta cisto sumnjam zbog "uske saradnje" studija sa nVidiom... :)
 
Da, da, samo su ga odlozili par puta i mislim da se i dalje ne zna kad ce :D
 
Posle par nedelja sa PS5, evo par utisaka o igrama koje sam odigrao (nisam primetio posebnu temu za PS5 igre):

Astro Playroom - Zanimljiv platformer, za upoznavanje sa Dualsensom i konzolom. Nisam ga nešto preterano igrao jer nit gotivim preterano platformere, niti mogu da me hvataju na nostalgiju sa skupljanjem artefakta jer mi je ovo tek drugi playstation (imao nekad PSP).

Gran Turismo 7 - Odlična simkada. Nivo iznad Forze. Vožnja je sjajna, efekti na Dualsensu zanimljivi. Sport mod sam samo probao, ali deluje kao da većina ljudi vozi normalno, nema udaranja i ostalih gluposti zbog kojih nisam igrao online Forzu i F1 igre. Photo mode (Scapes ili kako se već zove) je brutalan.
Jedino mi se SP trke u karijeri ne sviđaju, svaka trka je rolling start, krećeš sa začelja i probijaš se do prvog mesta. Lepo bi bilo da ubace kvalifikacije, duže trke sa grid startovima i potrošnju guma/goriva zbog pitstopova i strategije, mada vidim da svega toga ima online.

Spiderman - Ništa specijalno. Lep otvoreni svet, vidim zašto se većini baš sviđa, gameplay je kao zadnjih par Betmen igara + vijanje po gradu. Not my cup of tea.

Returnal - Tek sam krenuo ali mi se baš sviđa. Koncept igre je odličan, gameplay bez greške, poprilično teška ali i zarazna igra. Grafika i svet kidaju.
Kao Doom iz trećeg lica, sa zanimljivijom mehanikom i pričom.

Horizon: Zero Dawn - Vrlo dobro. Razmišljao sam da li da igram prvi deo pre drugog i nisam zažalio. Grafika i svet su odlični (mogu da zamislim samo kako tek dvojka izgleda), priča dovoljno zanimljiva da me tera da istražujem dodatno svet. Gameplay takođe dobar, previše šunjanja za moj ukus ali lako ponekad samo smanjim težinu i izdominiram bez tog smaranja. Krafting sistem je još jedan mali minus, ali može se i bez toga hvala Bogu, barem na nižim nivoima težine.
 
Spremaju se 3 nova Sony headseta za igrace, kao i dva PC monitora [1080p240 i 4K144] koja ce imati "perfect for PS5" brending.

 
Zna li se kada stižu nove CF1200 varijante? Koje CF ste dobili vi koji ste skoro uzimali petice?
 
Spremaju se 3 nova Sony headseta za igrace, kao i dva PC monitora [1080p240 i 4K144] koja ce imati "perfect for PS5" brending.

All three headphones come with 360 spatial sound for gaming.
Ne kapiram, igre koje podrzavaju Tempest 3D audio omogucavaju taj HRTF na bilo kakvim slusalicama, u cemu je sad poenta sa ovim? Prethodni Platinum modeli su imali 3D zvuk u pojedinim (1st party) PS4 igrama i koliko se secam to je radilo samo na tom modelu. Sa Tempestom je to pomereno na bilo koje slusalice i TV zvucnike a za diskretne surround sisteme se, nadam se ocekuje u blizoj buducnosti, tako da je ovde nesto drugo u pitanju, mozda da se radi neki 3D upmix iz igara koje nemaju native tempest podrsku?
 
Ovo ce sve biti od Sony Electronic-a, samo eto sada sa PlayStation stickerom na kutiji. Za PS5 igrace nece biti potrebni ti 3D efekti, Tempest radi dobar posao.
 
Ja sam dobio CFI-1116B (digital) i konacno sam imao malo srece pri kupovini prvog modela pre ozbiljne revizije, izuzetno je tih i bez coil whine-a kog sam se mnogo plasio.

Imam par igara u kojima je to bilo najgore na ps4 pro ranije i skoro ni u jednoj se ne cuje. Destiny 2 izaziva blagi, blagi coil whine, ali je to daleko od onoga sto je bilo ranije. Nije nesto sto bi se nazvalo problemom.

Za ogromnu vecinu naslova koje sam probao - izuzetno tih i bez coil whine-a.
 
Posle par nedelja sa PS5, evo par utisaka o igrama koje sam odigrao (nisam primetio posebnu temu za PS5 igre):

Astro Playroom - Zanimljiv platformer, za upoznavanje sa Dualsensom i konzolom. Nisam ga nešto preterano igrao jer nit gotivim preterano platformere, niti mogu da me hvataju na nostalgiju sa skupljanjem artefakta jer mi je ovo tek drugi playstation (imao nekad PSP).

Gran Turismo 7 - Odlična simkada. Nivo iznad Forze. Vožnja je sjajna, efekti na Dualsensu zanimljivi. Sport mod sam samo probao, ali deluje kao da većina ljudi vozi normalno, nema udaranja i ostalih gluposti zbog kojih nisam igrao online Forzu i F1 igre. Photo mode (Scapes ili kako se već zove) je brutalan.
Jedino mi se SP trke u karijeri ne sviđaju, svaka trka je rolling start, krećeš sa začelja i probijaš se do prvog mesta. Lepo bi bilo da ubace kvalifikacije, duže trke sa grid startovima i potrošnju guma/goriva zbog pitstopova i strategije, mada vidim da svega toga ima online.

Spiderman - Ništa specijalno. Lep otvoreni svet, vidim zašto se većini baš sviđa, gameplay je kao zadnjih par Betmen igara + vijanje po gradu. Not my cup of tea.

Returnal - Tek sam krenuo ali mi se baš sviđa. Koncept igre je odličan, gameplay bez greške, poprilično teška ali i zarazna igra. Grafika i svet kidaju.
Kao Doom iz trećeg lica, sa zanimljivijom mehanikom i pričom.

Horizon: Zero Dawn - Vrlo dobro. Razmišljao sam da li da igram prvi deo pre drugog i nisam zažalio. Grafika i svet su odlični (mogu da zamislim samo kako tek dvojka izgleda), priča dovoljno zanimljiva da me tera da istražujem dodatno svet. Gameplay takođe dobar, previše šunjanja za moj ukus ali lako ponekad samo smanjim težinu i izdominiram bez tog smaranja. Krafting sistem je još jedan mali minus, ali može se i bez toga hvala Bogu, barem na nižim nivoima težine.
GT7 u SP imas duze trke kao i potrosnju guma i goriva gde moras da vodis racuna i o strategiji tokom trke, pogotovo sto se i vremenski uslovi menjaju kasnije tokom nekih duzih trka.
Super je to sto koliko god puta da pustis trku vreme je razlicito, nekad slicno ali nekad i totalno zna da bude razlicito. Mislim da su dosta verno preneli vremenske uslove u zavisnosti od regije u kojoj se nalazi staza (kao u stvarnosti) tako da mozes da naslutis da ako krene kisa kakvo ce vreme da bude, takodje imas i weather radar koji moras da pratis koji moze da ti pomogne u strategiji da li ce biti samo kratak pljusak pa da ostanes na slikovima ili potop gde ni trkacke gume za kisu nisu od koristi :D

E sad ono sto sam primetio kao veliku manu je to sto (bar ja nisam izvalio) npr za neke trke dal ce biti kisno ili ne na samom startu (osim za jednu trku u Japanu) , jer kad udjes u trku i da podesis auto sve sija od sunca , stavis slikove kliknes start a ono provala oblaka ne mozes da vozis.

Takodje nisam skapirao ni kako AI radi stajanje u boxu, npr kod trka gde moraju da se koriste isti automobili , vremenski uslovi savrseni ocekivao bih da i AI mora da ide u box na isti period kao ja (krug gore dole) i da puni gorivo zavisno od ostatka trke, medjutim nije tako, u "4 papricice" trkama AI u pocetku ide do kraja do praznog rezervoara a kasnije ga tanka tipa 4x za period za koji je mogao da uradi samo 1 pit i na kraju ako "izdrzis" da budes na zacelju ili polovini , ne pravis greske mozes glat zbog te pit strategije AI-a da zavrsis prvi. Kao npr Tokyo Express way touring car trka , celu trku zaostajes ma sta da uradis a onda AI krene s nekom totalno glupom taktikom boxa i na kraju pobedis sa min 20s razlike (trka je inace oznacena kao standardna a teza je od svih "papricica" trka )

U MP nema sudaranja jer je uveden sistem kao i u stvarnosti , ratinga vozaca na osnovu stila voznje. Ima i tu svojih manjkavosti jer kao i u stvarnosti trke prestaju da budu trke zbog tih novih pravila gde ne smes ni da se oceses, moras da propustis drugog ako ti dodje do pola,.....

Ono sto apsolutno manjkavi su ostecenja, cak i u trkama gde ih kao ima , auto se sam popravi za 1/4 kruga a do tad malo vuce u jednu stranu. Vizuelno ostecenja su mala udubljenja i ogrebotine i to je to. Ali za The real driving simulator kako im glasi slogan trebali bi da su do sada uveli i tu dimenziju u igru (pa ko voli moze da ukljuci / iskljuci).
 
Poslednja izmena:
Evo krenuo i u Evropi (UK u mom slucaju) novi ps plus... Odradio sam upgrade, imao sam jos pola godine plusa (do kraja godine), uzet na onoj cuvenoj akciji koje stalno ima tada. Doplatio samo razliku kao da sam kupio godinu dana plusa po punoj ceni. Posto doplata nije bila velika, uzeo sam Premium jos tih 6 meseci, videcemo kako ce da se ponasaju sa dodavanjem igara, full igara za probu itd.

£21.37 su trazili da doplatim za Premium do kraja godine.
 
Trejler za novi PS-Plus. Krenuo kao stock footage, dobar twist posle. Dobro se setili da reklamiraju ovo, poprilično konfuzan rollout do sad :D

 
Dobar je ps extra ali ovakve stvari zabrinjavaju.


Uskoro nestaju nba2k22 kao i RDR2 u septembru. Videcemo koliko ce cesto igre "napustati" katalog. Bilo bi dobro da bar daju par meseci ranije obavestenje kao sa ovim nabrojanim igrama.
Ali nije strano ni da igre nestanu preko noci bez ikakvog obavestenja. To moze biti problematicno.
 
Verovatno isto često kao na PSNow gde su sve "najjače" igre u katalogu bile po par meseci...
 
Meni ni gamepass baš iz toga razloga nikada nije bio primamljiv. Ovo je za one koji "ne gube vrijeme", tj. ciljano downloaduju igre i završavaju ih u najkraćem roku. Ja imam brdo naslova koje igram na kašičicu bukvalno, znam igru i na par mjeseci da rastegnem ako treba. Ostajem definitivno na essential pretplati.
 
Meni ni gamepass baš iz toga razloga nikada nije bio primamljiv. Ovo je za one koji "ne gube vrijeme", tj. ciljano downloaduju igre i završavaju ih u najkraćem roku. Ja imam brdo naslova koje igram na kašičicu bukvalno, znam igru i na par mjeseci da rastegnem ako treba. Ostajem definitivno na essential pretplati.
Da, da i meni je to najveći problem, pa mi samim tim ni taj servis ne odgovara u potpunosti...
Ne znam šta je problem da dozvole da možeš da skineš igru u periodu kad je dostupna na servisu ali da je odigraš kad god tebi to odgovara sve dok i dalje plaćaš servis...
 
Nazad
Vrh Dno