Šta je novo?

Platne kartice za Online internet placanje (FAQ u prvom postu)

Vezano za Komercijalnu banku, koje vi kartice koristite za internet placanje?
Gledam debitne Visa Paywave i Mastercard Standard, koliko vidim samo te dve su ok, ne vidim neku internet karticu kao sto ima Inteza. Ne svidja mi se sto su vezane za dinarski, a mogu i za devizni. Da li postoji mogucnost da se vezu samo za devizni?
Jel obe bez problema mogu da se povezu sa PayPalom, koja vam je bolja?
 
@LazyCrazyCat korisnik sam Start seta i uz njega me sleduju:
Visa PayWave - Podržava instant transfer, može da se veže za evro račun uz dodatnu napomenu ili da ostane dinarska. Kad povučem dolare, obračunaju se evri, novac je raspoloživ na računu u roku od pola sata, a evre mogu na bankomatu (po 50) da isplatim i Dinom:
Visa Debit Prepaid - Nije garancija da će support promeniti kategoriju kartice sa Prepaid na Debit, meni je uspelo. Van Start seta je 500 dinara. Kartica je dinarska i kad povučem dolare, u ebankingu se knjiže dolari po višem kursu u dinarima, mada oseti se kursna razlika za veće iznose tipa oko 500$, a i meni lično više odgovaraju dinari zbog tekućih troškova:
Koliko znam, na MC Standard nemam pravo, ali od drugih članova PayPal Srbija grupe imam informaciju da Komercijalna ne podržava instant transfer za Master pa samim tim, sa njom je moguće samo plaćanje. Svakako, išao bi očajan PP kurs od cca 112 dinara za evro i povlačenje je samo u dinarima. Takođe, nisam video na sajtu Kombanke dodatnu napomenu o obračunu 2% za valute koje nisu evro prilikom plaćanja kao kod Vize i meni zet koji je na Aktivu kaže da je nije vezao za evro račun pa na to nije obratio pažnju.
 

Prilozi

  • IMG_20211227_180859.jpg
    IMG_20211227_180859.jpg
    66.2 KB · Pregleda: 50
@magnetic Stav NBS je da se pregovori uspostave do kraja godine. Mobi hoće prva da uvede DinaCard UnionPay beskontaktnu. Isto tako, neko je u temi mts banke spomenuo da su mu iz call centra Poštanske rekli da i oni razmišljaju o tome. Verovatno da kad oni budu presekli, tada će.
 
@magnetic Stav NBS je da se pregovori uspostave do kraja godine. Mobi hoće prva da uvede DinaCard UnionPay beskontaktnu. Isto tako, neko je u temi mts banke spomenuo da su mu iz call centra Poštanske rekli da i oni razmišljaju o tome. Verovatno da kad oni budu presekli, tada će.
@uji Je li mislis do kraja ove 2021. godine (u naredna 4 dana) ili do kraja 2022. ?
 
Poznato mi je da neke banke u Srbiji izdaju platne kartice koje mogu, pored dinara, da se vezu i za racun u evrima. Zanima me da li neke nude opciju vezivanja za americki dolar?

Npr. ako klijent banke placa nesto karticom u dolarima online ili na POS terminalu u USA, da mu se skidaju dolari sa racuna, a ne da se vrsi konvezrija iz dinara ili evra u dolare.
 
@magnetic
Samo Erste banka nudi takvu karticu: https://www.erstebank.rs/sr/Stanovnistvo/Kartice/Mastercard/Devizna-kartica

5.4. Kurs zamene valuta
...
5.4.3. U slučaju da je Debitna kartica vezana za devizni račun, za transakcije sprovedene u dinarima, Banka će obaviti konverziju dinara u valutu koja je dostupna na Računu po kupovnom kursu Banke važećem na datum zaduženja. Redosled terećenja valuta je: EUR, USD, CHF, GBP i dalje po redosledu kursne liste Banke

5.4.4. U slučaju da je Debitna kartica vezana za devizni račun, za transakcije sprovedene u devizama, ukoliko je originalna valuta transakcije jedna od valuta iz kursne liste Banke i ukoliko su na Računu raspoloživa sredstva u originalnoj valuti – račun se tereti za iznos u originalnoj valuti

5.4.5. Ukoliko na računu nisu raspoloživa sredstva u originalnoj valuti, račun se tereti u valutama po redosledu: EUR, USD, CHF, GBP i dalje po redosledu kursne liste Banke po prodajnom kursu Banke za originalnu valutu i kupovnom kursu Banke za valutu na računu

5.4.6. U slučaju da originalna valuta transakcije nije na kursnoj listi Banke, Mastercard International ili Visa International po Referentnom kursu preračunavaju originalni iznos u EUR, a iz tog iznosa Banka po prodajnom kursu Banke važećem na datum zaduženja izračunava dinarsku protivvrednost, te iz tog iznosa po kupovnom kursu Banke izračunava protivvrednost u valutama po redosledu: EUR, USD, CHF, GBP i dalje po redosledu kursne liste Banke
 
Imao sam uplaćen YouTube premium preko Indije i sada mi je izbacilo da ne mogu da plaćam preko ove kartice sto sam do sada plaćao. Jel ima neko taj problem i jel uspeo nekako da ga resi?
Imam Visa prepadi karticu komercijalne banke i radi normalno za online plaćanja.
 

Prilozi

  • 3E3B0075-8208-4661-A20E-438427998644.jpeg
    3E3B0075-8208-4661-A20E-438427998644.jpeg
    469.2 KB · Pregleda: 41
Prvo proveri stanje na kartici, da li imaš malo više od cene YT premiuma, ako ako imaš onda je do nove gluposti koju su izmislili.Sad su se puno sajtova izbezobrazili i nažalost ne primaju Prepaid kartice tako da je YT izgleda jedan od njih. Ali možeš da probaš da obrišeš karticu i dodaš ponovo tu istu i da vidiš da li će proći.
 
Imam više od 400din, nije do toga…
Nemam opciju da obrišem karticu, možda će se pojaviti kada mi istekne premium za 3 dana…
 
@magnetic
Samo Erste banka nudi takvu karticu: https://www.erstebank.rs/sr/Stanovnistvo/Kartice/Mastercard/Devizna-kartica

5.4. Kurs zamene valuta
...
5.4.3. U slučaju da je Debitna kartica vezana za devizni račun, za transakcije sprovedene u dinarima, Banka će obaviti konverziju dinara u valutu koja je dostupna na Računu po kupovnom kursu Banke važećem na datum zaduženja. Redosled terećenja valuta je: EUR, USD, CHF, GBP i dalje po redosledu kursne liste Banke

5.4.4. U slučaju da je Debitna kartica vezana za devizni račun, za transakcije sprovedene u devizama, ukoliko je originalna valuta transakcije jedna od valuta iz kursne liste Banke i ukoliko su na Računu raspoloživa sredstva u originalnoj valuti – račun se tereti za iznos u originalnoj valuti

5.4.5. Ukoliko na računu nisu raspoloživa sredstva u originalnoj valuti, račun se tereti u valutama po redosledu: EUR, USD, CHF, GBP i dalje po redosledu kursne liste Banke po prodajnom kursu Banke za originalnu valutu i kupovnom kursu Banke za valutu na računu

5.4.6. U slučaju da originalna valuta transakcije nije na kursnoj listi Banke, Mastercard International ili Visa International po Referentnom kursu preračunavaju originalni iznos u EUR, a iz tog iznosa Banka po prodajnom kursu Banke važećem na datum zaduženja izračunava dinarsku protivvrednost, te iz tog iznosa po kupovnom kursu Banke izračunava protivvrednost u valutama po redosledu: EUR, USD, CHF, GBP i dalje po redosledu kursne liste Banke
@nidzika Znas li mozda koliko vazi ta kartica? Je li postoji mogucnost slanja kartice na kucnu adresu ili mora da se preuzme u filijali?
 
Poslednja izmena:
@magnetic kartica važi 3 godine, košta 3,5€ i kao što je već rečeno, potrebno je obezbediti valute sa kursne liste banke (dolari, funte, krune), dok kod ostalih (denari, levovi, kune) se najpre zadužuje evro račun i primenjuje MC kurs. Ono što znam, kartice moraju da se preuzmu u filijali. Imam nepotvrđene informacije da su prošle godine u toku izolacije slali na kućnu adresu, ali ne verujem da to više rade.
 
@magnetic kartica važi 3 godine, košta 3,5€ i kao što je već rečeno, potrebno je obezbediti valute sa kursne liste banke (dolari, funte, krune), dok kod ostalih (denari, levovi, kune) se najpre zadužuje evro račun i primenjuje MC kurs. Ono što znam, kartice moraju da se preuzmu u filijali. Imam nepotvrđene informacije da su prošle godine u toku izolacije slali na kućnu adresu, ali ne verujem da to više rade.
Zvah sad Erste bank call centar i rekose mi da kartice urucuju samo u filijalama, ali da zahtev moze da se podnese online tako da klijent ne mora da ide 2 puta u banku (da podnese zahtev i da preuzme karticu) vec samo jednom (da preuzme karticu kad ista bude u filijali).
 
@magnetic Da, to je sad čak i obavezno. Bez podnetog online zahteva i potvrde istog nakon poziva nekog iz call centra ne možeš da otvoriš račun tj. mora prvo da se to ubeleži u sistem pa tek onda da odeš potpišeš papire. Stoga zapravo, ići ćeš dva puta do banke.
 
@stevan10 Pitao sam Komercijalnu u vezi tvog problema, jer je i mene zanimalo da uzmem Visa Prepaid za sebe, i odgovor je da regulativa Visa Card kompanije ne dozvoljava transakciju za uslugu koja se periodično (mesečno) naplaćuje za Visa Prepaid kartice, kao i da je usluga plaćanja onemogućena na odredjenim stranim sajtovima (ne znaju na kojim). Rekli su da banka nema ništa sa tim i da je to odluka Visa Card kompanije. Tako da eto, barem sam se raspitao pre uzimanja, i vidim da to nije kartica za mene, jer meni treba da plaćam pretplate na internetu. A ti @stevan10 ćeš najverovatnije u novoj godini morati da promeniš karticu, ako želiš i dalje YT Premium.
 
Ponoviću i ovde. Trgovac ima pravo da ograniči prijem Debit Prepaid odn. Prepaid (Gift) kartica zbog mogućih zloupotreba (chargeback kod gift odn. nepersonalizovanih tj. bez informacije o imenu i prezimenu korisnika). Neke banke su ovo rešile tako što na nedopunjivim karticama nema prava povraćaja novca i storniranja nerealizovanih transakcija (na primer 1,5€ koji se skinu za povezivanje na PayPal-u neće se vratiti nakon verifikacije). Ovo naravno ne važi za personalizovane Debit Prepaid, ali platni procesor ih vidi kao Prepaid i odbija zaduženje.
 
@magnetic Da, to je sad čak i obavezno. Bez podnetog online zahteva i potvrde istog nakon poziva nekog iz call centra ne možeš da otvoriš račun tj. mora prvo da se to ubeleži u sistem pa tek onda da odeš potpišeš papire. Stoga zapravo, ići ćeš dva puta do banke.
Ne znam zaista. Devojka iz call centra mi rece da je prednost prijavljivanja za njihove usluge online bas to - da se ode do banke samo jednom. Djavo ce ga znati.
 
Obrisao sam karticu i sada kada je dodam traži verifikaciju i posle izbacuje neku grešku.


Edit: Sada mi stigao sms da mi je skinuto za YT premium za Indiju ali mi na YT-u ne stoi da je aktivan premium familynalog koji je bio aktivan do danas...
 

Prilozi

  • 50793CEC-037A-40C5-8FC4-2EECDF68CDB2.jpeg
    50793CEC-037A-40C5-8FC4-2EECDF68CDB2.jpeg
    306.1 KB · Pregleda: 27
Poslednja izmena:
Obrisao sam karticu i sada kada je dodam traži verifikaciju i posle izbacuje neku grešku.


Edit: Sada mi stigao sms da mi je skinuto za YT premium za Indiju ali mi na YT-u ne stoi da je aktivan premium familynalog koji je bio aktivan do danas...
Da dodam na ovo, posto mi nije bio aktivan premium probao sam opet na Indijski YT i nudili mi da uplatim godinu dana unapred kao pripejd. Uplatio sam ali opet ništa pa me zanima jel će pare za obe naplate biti refundirane(ili otkazene) ili trebam ja negde nešto da odradim? U app komercijalne za sada stoji da nije izvršeno plaćanje ali je skinuta suma sa kartice.
 

Prilozi

  • BA43B44E-59D0-491D-B03F-D751E4D4BEE1.jpeg
    BA43B44E-59D0-491D-B03F-D751E4D4BEE1.jpeg
    59.2 KB · Pregleda: 16
  • CC4DCB4C-7B05-4E75-A859-3E5FC99654F5.jpeg
    CC4DCB4C-7B05-4E75-A859-3E5FC99654F5.jpeg
    59.6 KB · Pregleda: 21
Ja mislim da će da ti automacki vrate kada sistem vidi da iznos nije naplaćen, tj. da je YT odbio transakciju, ali ako ne piši im mejl. Mali off, koji paket tekućeg računa koristiš pa imaš m-banking kad samo za Visa Prepaid ne može? @stevan10
 
Imam Aktiv set, koliko se sećam.
Ako ne budu automatski vratili, kome tj. gde pišem mejl?
 
Od jutros mi za ovaj manji iznos (za jedan mesec sto sam prvo hteo da produžim) stoji da je izvršen a YT premium nije aktivan. 😳
 
Da se nadovežem na prethodni post, naplacen mi je i ovaj jedan mesec i sto sam uplatio za godinu dana a YT mi je i dalje obican i piše da je premium pretplata pauzirana.
 

Prilozi

  • C2740C11-6641-430E-9AAF-2149690CE1F9.jpeg
    C2740C11-6641-430E-9AAF-2149690CE1F9.jpeg
    58.3 KB · Pregleda: 11
  • 822DA377-54B5-4089-98A3-644D41FE51EE.jpeg
    822DA377-54B5-4089-98A3-644D41FE51EE.jpeg
    58.8 KB · Pregleda: 11
Da li si probao YT i na mobilnom i na računaru? Da se izloguješ i uloguješ ponovo? Da li si pisao YT podršci? Ili probao da tražiš povraćaj novca od YT ako nemaš premium i da se prebaciš na Argentinu gde je jeftinije?
 
@stevan10 onda probaj sa žalbom na online bankingu (za mobilni obavezan desktop user agent)
Gornji desni ugao, ikonica pisma, odeljak „platne kartice" i opiši sve navedeno, pošto su transakcije već izvršene.
Za ubuduće, izvadi Master Standard debitnu, jer imaš pravo na nju u Aktiv setu i trebalo bi da se za ino plaćanja ne obračunava dodatno 2% kao kod Visa kartica (ovako je od 1. u UniCredit-u, Master u Kombanku nemam). Naravno, takođe i Visa Debit PayWave možeš da tražiš ako želiš.
 
Nazad
Vrh Dno