Šta je novo?

Platne kartice za Online internet placanje (FAQ u prvom postu)

Posto do ponedeljka call centar ne radi, cimao sam ih na fb u vezi ovog mog problema, i rekli su mi ovo:

"Ovo zavisi od toga koju karticu ste vezali za paypal račun, i kojim redosledom su računi vezani na toj kartici. Ako je po difoltu vezan dinarski račun, sredstva se skidaju prvo sa dinarskog računa. Ako želite da izbegnete valutne konverzije, preporuka je da jednu debitnu karticu povežete sa deviznim računom i paypal nalogom.
Srdačan pozdrav"
"U tom slučaju je kartica povezana sa dinarskim računom. Možete tražiti izdavanje nove debitne kartice u okviru računa (Visa) sa napomenom da bude vezana za devizni račun."
"Besplatna je nova kartica. Imate pravo na dve debitne kartice. Ako je kartica vezana sa oba računa, ali tako da je prvo vezana sa dinarskim računom, sredstva se prvo skidaju sa dinarskog.


Znaci jedna partija - jedna kartica, sve bi ovo bilo ok da me zena u ekspozituri jos pre godinu dana nije lagala da povlaci devize kada ima deviza, a ne dinare, i da ne mogu da zahtevam Visu jer mi "je ovo isto".

Jos cekam kako ce da se obrade transakcije do kraja nedelje, menjao sam rom na telefonu bio i sad moram opet da ih cimam na call centar da mi aktiviraju, dok Intesa (od skoro jelte) i Telenor (oduvek cini mi se) ne prave problem oko menjanja telefona. Probacu u ponedeljak da ispraznim dinarski na bankomatu skroz, pa da pokusam nesto da narucim, da vidim da nece mozda u deviznu partiju da brkne i da povuce, nanu li im njihovu...

Razumem da ne naplacuju odrzavanje i da je maltene sve besplatno, i e, i m i nema provizije za inostranstvo, ali da makar subotom do podne nemaju call centar (ekspoziture im uopste ne rade subotom i nedeljom, nijedna), sta znam...mada po toj logici bi telenor trebao biti najpovoljniji, jer nemaju nikakve zaposlene osim u call centru, ekspoziture su im tu gde i prodavnice telefona. Veselo svakako.
 
Poslednja izmena:
Call centri banaka ne radi vikendom, osim za neek najosnovnije potrebe, tipa blokada kartica i autorizacija placanja. Sto je i logicno.

Ali ovo smaranje oko partija.... posle se ljudi cude zasto ja imam i dalje MC u Intesi :D
 
Rezervacije kod Intese za pomenutu transakciju posle:
23.03.2018 / PAYPAL *CCNOW COM 85,53 USD 69,49 EUR
Kurs: 1.2308, sto je priblizno trenutnom trzisnom kursu, a uzjedno je manje od kursa Vise za 23/3 kako trenutno kaze sajt, po kome je 69.63 Euro.

Novi momenti dakle, Intesa uopste nije rezervisala stadnardno vise.

Jel se ovo jos neko desilo da BI rezervise tacno koliko treba? Ovo bi bilo super! Mada mene najvise zanima da li rezervise tacno kad se placa na POS terminalu.
 
Nije prvi put, ali ranije nisam bio siguran jer im je sistem ono bagovao. Inace bi znao vec i za POS i za Visa i Amex i MC :)
 
Pozdrav svima, dugo pratim ovaj forum, i vidim da ima dosta ljudi koji koriste 2-3 banke, i maju dosta iskustva, ja sam do sad koristio NLB, najvise zbog toga sto mi je bila bukvalno ispred kuce, sad mi vad sam se preselio, a i pocinjem da prima platu preko banke pa bi i da promenim banku. Zbog lokacije sam se odlucio izmedju Intesa i Raiffeisen mada mi i Societe Generale odgovara. Sad sta mislite koja od ovih banaka je "najbolja" znam da to zavisi sta kome treba, ali generalno opste proizvode banke, nisma sad neki zahtevan korisnika, debitna kartica(povremeni i u inostranstu), bankomat, placanje racuna, aplikacija za mob, online placanje. Unapred Hvala
 
Nije prvi put, ali ranije nisam bio siguran jer im je sistem ono bagovao. Inace bi znao vec i za POS i za Visa i Amex i MC :)

Onda je to super ako manje rezervisu! Nisam koristio Visa BI jedno sigurno 6-7 meseci. Bas iz razloga sto me izludjuje to sto su uvek rezervisali vise.
 
Pozdrav,zanima me samo jedva informacija. Do sad se nisam zanimao nesto oko onog 3D secure kod MasterCarda i Vise. Ima li neko da je upucen i da mi pojasni malo oko toga,gde se koristi,za sta i slicno...

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
To je kao neki dodatni vid zastite pri kupovini, na odredjenim sajtovima. Postoje vise nacina da se implementira:
- SMS OTP (najbolja opcija, banka ti salje SMS poruku sa kodom, koji ti upisujes na kraju kupovine)
- Secure Code, tj. sifra koju ti biras. Banka ti izdaje kod, kojim registrujes karticu na sajtu za 3D Secure (svaka kartica ima sajt za sebe, MC vs. Visa). taj kod upisujes u istom koraku kupovine
- Bankin kod - losa opcija, banka ti izdaje kod, slicno kao u drugoj opciji, ali ti nemas mogucnost da menjas taj kod! Video sam ovo kod jedne banke, ali posto je jako nesigurno, mislim da su cak i oni otkacili taj nacin.
- Citac, najnezgodnija varijanta. Moras imati poseban CAP citac kartice, i pri 3DS kupovini ubacujes karticu u citac, ukucavas PIN, i citac generise kod. Mislim da samo Intesa trenutno koristi ovu opciju kod nas.

U Koreji postoje i jos sigurnije varijante, gde sem kartice u CAP citacu, moras imati i generator koda (zaseban RND uredjaj, koji generise TAN), i ti moras oba broja ukucati :) Ono je SMOR! :) A postoje i implementacije, koje neke banke ZAHTEVAJU (kao minimum zastite), koje su jos komplikovanije :(
Srecom, kod nas je uglavnom SMS OTP. Najmanje smara, najzgodnije, a u sustini sigurno koliko i sifra koju korisnik bira.


Ova zastita radi samo na nekim sajtovima, koji su u tom programu. Sajtovi koji cuvaju broj kartica NE MOGU biti u 3DS programu (dakle Amazon, iHerb, aliexpress, PayPal.. mislim da isto ne moze uopste jer ima opciju da cuva broj kartica).
3DS sajtovi su najozbiljnije prodavnice, proverenije i od Amazona, ali nijedna prodavnica koja zeli da olaksa kupcima trgovinu, bas zbog toga sto ne moze da cuva broj kartice, nece uci u 3DS program.
 
To je kao neki dodatni vid zastite pri kupovini, na odredjenim sajtovima. Postoje vise nacina da se implementira:
- SMS OTP (najbolja opcija, banka ti salje SMS poruku sa kodom, koji ti upisujes na kraju kupovine)
- Secure Code, tj. sifra koju ti biras. Banka ti izdaje kod, kojim registrujes karticu na sajtu za 3D Secure (svaka kartica ima sajt za sebe, MC vs. Visa). taj kod upisujes u istom koraku kupovine
- Bankin kod - losa opcija, banka ti izdaje kod, slicno kao u drugoj opciji, ali ti nemas mogucnost da menjas taj kod! Video sam ovo kod jedne banke, ali posto je jako nesigurno, mislim da su cak i oni otkacili taj nacin.
- Citac, najnezgodnija varijanta. Moras imati poseban CAP citac kartice, i pri 3DS kupovini ubacujes karticu u citac, ukucavas PIN, i citac generise kod. Mislim da samo Intesa trenutno koristi ovu opciju kod nas.

U Koreji postoje i jos sigurnije varijante, gde sem kartice u CAP citacu, moras imati i generator koda (zaseban RND uredjaj, koji generise TAN), i ti moras oba broja ukucati :) Ono je SMOR! :) A postoje i implementacije, koje neke banke ZAHTEVAJU (kao minimum zastite), koje su jos komplikovanije :(
Srecom, kod nas je uglavnom SMS OTP. Najmanje smara, najzgodnije, a u sustini sigurno koliko i sifra koju korisnik bira.


Ova zastita radi samo na nekim sajtovima, koji su u tom programu. Sajtovi koji cuvaju broj kartica NE MOGU biti u 3DS programu (dakle Amazon, iHerb, aliexpress, PayPal.. mislim da isto ne moze uopste jer ima opciju da cuva broj kartica).
3DS sajtovi su najozbiljnije prodavnice, proverenije i od Amazona, ali nijedna prodavnica koja zeli da olaksa kupcima trgovinu, bas zbog toga sto ne moze da cuva broj kartice, nece uci u 3DS program.
Hvala ti brate puno na odvojenom vremenu!

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Onda je to super ako manje rezervisu! Nisam koristio Visa BI jedno sigurno 6-7 meseci. Bas iz razloga sto me izludjuje to sto su uvek rezervisali vise.
Nikad nisam imao problema oko tih rezervacija, jer za MC nikada nisam trosio do limita karticu, a za Visu (Electron) sam uvek morao vise da uplatim jer i ne znam koliko ce mi trebati, pa prebacim sa drugog EUR racuna po potrebi.
Naravno, ovo jeste bolje, nema losih strana po mene, ali meni licno ne menja bukvalno nista :)

Sad sam uzeo da pogledam potrosnju VE u Bugarskoj. Ispada da je rezervisano po kursu 123RSD (ako se prati raspolozivo stanje, koje bi trebalo da je po srednjem?). Nije sigurno, jer je raspolozivo u dinarima, a kartica je EUR-only. Ali ako je raspolozivo po srednjem kursu, onda razlika izmedju prethodnog i raspolozivog nakon transakcije, je po kursu >123.
Transakcije su od pre nedelju-dve, nego nisam stigao da pogledam online koliko je rezervisano, previse brzo su i proknjizene, sledeceg dana vec.
 
Epilog Unikredita - proknjizeno je po nekom losijem kursu, odrapio me je 200din vise na transakciju od oko 6000din po mastercard kursu sa sajta. Smejanje je sto sam imao 2 rezervacije od paypala - 1.5eur proknjizeno kao 182din, a refundirano kao 173din, znaci 20din samo na to otislo, lol. Istog dana proknjizili i skidanje i refundiranje, danas, a u petak sam radio verifikaciju naloga bio. Ove AUD/USD/CAD transakcije racunam da su me iznele po 3% skuplje nego sto bi bile da je devizni racun bio u pitanju a ne dinarski.

Zvao sam preko online chat supporta da mi mobilni banking aktiviraju, nisam morao ni call centar da zovem, a inace rade i preko call centra isto, pitaju te datum rodjenja broj telefona i prvih 6 cifara kartice i to je to. Tu imaju ogroman plus od mene, mada sa Intesom mozes u pola 3 ujutru da aktiviras preko sajta, ovi samo dok rade operateri od 8-19 radnim danima. Takodje poslao i online zahtev da mi prebace taj master na devizni racun, a sutra idem da predam za Visu zahtev.

Skroz nekorektno sa njihove strane sto ne objasnjavaju kako treba i sto dobijam kontradiktorne poruke od sluzbenika i od call centar operatera (ipak je call centar operater relevantniji), mada sluzbenici su u provinciji ionako bili i racunam da nisu upoznati kao ovi u BG-u.
 
Od svih banaka s kojima sam imao posla, Unicredit ima ubedljivo najneobučenije službenike (mislim na onaj najniži ešalon, s kojim najčešće čovek ima kontakt), gore čak i od Intesinih. Po pravilu su to neke bila-sam-manekenka-u-Milanu nafrakane i utegnute, s noktima od pola metra, s kojima ne mogu ljudski ni da kucaju na tastaturi. Odem pre nekoliko godina da dam trajni nalog za plaćanje Infostana, službenica skoro pa krenula da mi se podsmeva, pokušavajući da mi objasni da nisam normalan što to tražim, pošto je svakog meseca drugi iznos, "gde sam to video", i tako dalje. Objasnim joj da to u svakoj krštenoj banci postoji kao usluga još od vremena druga Tita, pa je morala da ode da proveri kod šefice.
 
Nikad nisam imao problema oko tih rezervacija, jer za MC nikada nisam trosio do limita karticu, a za Visu (Electron) sam uvek morao vise da uplatim jer i ne znam koliko ce mi trebati, pa prebacim sa drugog EUR racuna po potrebi.
Naravno, ovo jeste bolje, nema losih strana po mene, ali meni licno ne menja bukvalno nista :)

Sad sam uzeo da pogledam potrosnju VE u Bugarskoj. Ispada da je rezervisano po kursu 123RSD (ako se prati raspolozivo stanje, koje bi trebalo da je po srednjem?). Nije sigurno, jer je raspolozivo u dinarima, a kartica je EUR-only. Ali ako je raspolozivo po srednjem kursu, onda razlika izmedju prethodnog i raspolozivog nakon transakcije, je po kursu >123.
Transakcije su od pre nedelju-dve, nego nisam stigao da pogledam online koliko je rezervisano, previse brzo su i proknjizene, sledeceg dana vec.

Hvala :)
 
Banca Intesa, Mastercard, rezervacija od jutros:
Iznos računa: 507 HRK
Rezervisano: 68.05 EUR
Današnji srednji kurs HNB: 7.442312
Po tom kursu, 507 HRK = 68.12 EUR


Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 
Po MC kursu danas je 68.62EUR.
68.49EUR po jucerasnjem. Cak i po trzisnog kursu to je 0.1%.
 
To je manje nego MC kurs od 27-30 marta :)
Ima Intesa takvih slucajeva, da je u nasu korist, i nikako da se pohvata zasto :) (ne, ne, ne zalim se, nego da znamo kada da kupujemo :))
 
Nevidjeno smarate sa transakcijama i brojanjem centi kao da ste ih jedva izickali za pivo ispred prodavnice. Brisace se svako sledece sitnicarenje, uzurpirate celu temu za 3 centa kursnih razlika.
 
Nije da se pise ko zna sta izmedju, a na PM nema thread structure.

Uzjedno, u pitanju je 30 centi razlike. Da sam imao takve razlike 2011., mogao bi nekoliko novih iPhone-a kupiti za razliku.
 
Koju karticu da uzmem u Erste banci i uz koji racun? Koliko traje proces otvaranja racuna? Za internet placanje naravno..
 
jel dobra ova poklon kartica jel je mogu mozda registrovati na ecopayz sajtu.raiffausen visa electron mi nije dozvolila a komercijalna visa electron mi je dozvolila da je registrujem.
 
Imam ortaka koji radi na Malti, da li postoji neki povoljniji nacin za slanje novca u Srbiju svojoj porodici od WU? Na racun neke od banaka ili na Paypall? da li je to dozvoljeno i koliki su optrilike troskovi?
Rekao mi je da tamo nema ovih banaka koje su zastupljene kod nas Raifaisenn, Inteza vec lokalne.
Ako neko ima iskustva u vezi ovog problema
 
Malta koristi EUR valjda, tako da bi trebalo da moze da posalje bilo koju sumu preko WU za 5EUR tacno. Bolje od toga nece naci.
Bitno je da ovde i osoba podigne u EUR.

Bilo je ovo u nekoj drugoj temi. Mene licno ne pogadja, pa mozda nisam precizno upamtio, iz Nemacke je sigurno ovako, a mislim da vazi za sve zemlje gde je EUR zvanicna valuta.
 
Probao sam da pretrazim ali mi izlazi veliki broj nerelevantnih tema?
mislim da je veca provizija za WU, oko 15%.
 
Jutros zena bila do intese i usput pitala za visa internet karticu. 800 rsd je izdavanje. Ima li negde za dz?
 
Nazad
Vrh Dno