Šta je novo?

pfSense / OPNSense - Generalna diskusija, pitanja i saveti.

Ne grešiš. Tako je.
 
Da li to otezava (komplikuje) celo konfigurisanje ili ne. Koji su tu nedostatci
 
Nema nedostataka. Samo je potrebno iskonfigurisati dodatni port na koji se kači AP i to je to. 2min posla.
 
Kada nabavim hardware, javljam sa. A do tada pratim temi. Svaka čast na strpljenju.
 
Mini PC uzmi ovaj. U specifikaciji sa i5-10210u + 64GB SSD + 16GB RAM + Isporuka + carina bi te izašlo 555 eura.
Umesto tog TP-Link-a uzmi Ubiquiti U6 Mesh za 250 eura.
Kao switch, preporučujem Ubiquiti Lite 8 PoE za 145 eura.

Sa NAS uređajem i diskovima koje si naveo gore, sve ovo te izađe 2450 eura.

U mini PC bi priključio samo NAS i switch. Access point mora u switch jer će se napajati iz njega preko LAN kabla. Sa ovim setup-om si trajno završio mrežu što se tiče mogućnosti i sigurnosti.
hvala na preporuci. to cu poruciti samo ovaj ubiquiti U6 mesh? za stan to tesko da bi moglo da stoji na komodi ... moze jos neka preporuka ?
 
Loša kupovina.



Ista priča kao i sa TopTon uređajima. Loša obrada, loša pasta, metal najgoreg mogućeg kvaliteta. Ali možeš da probaš isto što je i ovaj lik uradio. Poliranje baze, zamena paste, i power limiter u biosu.

Pa ne bih bas bacao brdo love samo zbog temperature koja ako se zameni pasta bude ok.

They work flawlessly. CPU usage at minimum. I replaced the thermal paste with Thermal Grizzly Kryonaut. After several days of continuous routine operation stable idle temperature is around 55C, under load can reach 70C, with peaks around 75C. Acceptable for a fanless box, considering that critical temp is 105C, according to Intel. Yet, I would probably consider a model with a fan, especially if you have a lot of traffic, like torrents or similar.

Inace taj lik koga si quotovao je testirao sa N5105 koji ima TDP 10W, ja sam uzeo N100 koji treba da je hladniji sa TDP 6W.
Svakako kad stigne javljam utiske.
 
Poslednja izmena:
ako uzmem minipc koji ima samo jedan lan port, da li sa usb->ethernet adapterom da resim nedostatak drugog porta?
Da li je neko probao usb->ethernet adapter na pfsense, da li rade i koje marke preporucujete?
 
Korišćenje USB/Eth adaptera u pfSense-u nije preporučljivo. FreeBSD, za razliku od Linux-a, ima jako ograničenu podršku. Ne preporučuje se čak ni korišćenje Realtek mrežnih kartica u bilo kakvoj izvedbi. Dobru podršku ima samo Intel i Mellanox.
 
Manjak portova u pfSense-u se rešava managed switch-om koji podržava VLAN. Takav switch takođe omogućava korišćenje pfSense-a sa samo jednom LAN karticom. Tako da, nema potrebe uzimati mini PC koji ima više od 4 porta ukoliko za to stvarno nema potrebe.

I kad smo kod portova, ti portovi su nezavisne mrežne kartice. U pfSense-u se ti portovi mogu bridge-ovati i tako se dobija soft switch, ali to nije preporučljivo jer CPU mora da isprocesira svaki paket koji prolazi kroz bridge. To drastično povećava delay i nepotrebno troši CPU cikluse. Za takve stvari je uvek bolji switch.
 
Jel postoji nacin da se spoje ruteri dva razlicita internet provajdera pa da se dobije internet brzine ta dva sabrano i uz to dobijem bekap opciju ako neki internet zakaze?
 
Jel postoji nacin da se spoje ruteri dva razlicita internet provajdera
Postoji. To sam objasnio detaljno u ovom postu.
pa da se dobije internet brzine ta dva sabrano
Sabiranje brzine je moguće samo ako imaš switch koji podržava 802.3ad i ako oba provajdera podržavaju LACP. Pošto toga nema u Srbiji za fizička lica, odgovor je ne. Sa dva provajdera dobijaš samo failover i sabrane brzine u specifičnim situacijama kao što je torrent.
 
Da li pfsense moze da kontrolise managed svic koji nije direktno na njega povezan ali je unutar pfsense-ovog subneta?
 
Da li pfsense moze da kontrolise managed svic koji nije direktno na njega povezan ali je unutar pfsense-ovog subneta?
Tu ne postoji "da/ne" odgovor. Sve zavisi od tebe. Da li ćeš moći da kontrolišeš switch, najviše zavisi od toga da li postoji downstream ruta između pfSense-a i samog switch-a. Ako na toj ruti imaš bilo kakav uređaj koji radi L3 (NAT/DHCP) uključujući i sam switch, nećeš moći da pristupiš dok se na tom L3 uređaju ne definiše upstream ruta do subneta u kojem je pfSense. Ako ta ruta od pfSense-a do switch-a postoji, onda u igru ulazi drugi faktor. A to je, da li uređaj sa kojim pokušavaš da pristupiš ima rutu do pfSense-a? Na primer. Ako tvoj access point po defaultu radi L2 izolaciju ili ima DHCP server, onda niko ko je nakačen preko tog AP-a ne može pristupiti pfSense-u/switch-u.
 
Internet na lan-u na pfsense mi radi ako preskocim wizard sa svojim dns podesavanjima, dok mi opnsense internet uopste ne radi ni pre ni posle wizarda (bez obzira da li ostavio default podesavanja ili pisao za dns 8.8.8.8)
Ima li neka posebna podesavanja za dns i wizard?
 
Poslednja izmena:
U pfSense-u idi na Status / DHCP Leases i napravi mi screenshot da vidim.
 
1707765225177.png
101 je DVR sa kamerama, 102 mobilni, 100 je laptop (trenutno ugasen) , ovaj gui trenutno radim screenshot na desktopu koji je 115 a ne pise nista o njemu
 
Poslednja izmena:
pfSense wizard je bukvalno next, next, finish posle kojeg pfSense radi potpuno normalno ako je sve povezano kako treba. Isto važi i za OPNSense. Nije potrebno nikakvo podešavanje DNS-a jer je pfSense DNS.

Koji je switch u pitanju? Na šta je povezan desktop? Jel mrežni adapter podešen da primi adresu od DHCP servera ? Proveri da nisi možda ostavio ručno dodeljen IP.
 
Komp je 4770 sa plocom GIGABYTE GA-H81M-S2V (kartica gigabit Realtek® ALC887 kao WAN), ubacena gigabit pci tp-link tg-3468 kartica (realtek RTL8168B) kao LAN.
Svic ultrajeftini Cudy gigabitni internet switch sa 5 porta swtch15cg.
Ruter huawei HG8245W5-6T (telekom opticki internet).
Internet ne vidi nijedan uredjaj koji je povezan na cudy svic.
Mozda sam zbunio browsere sa konstantnim prebacivanjem zicane veze sa pfsense kompa na telekom ruter pa se dns kes zbunio, to mi jedino logicno izgleda.

Sada sve radi, jedino kada bih mogao da isprintam trenutna podesavanja za ubuduce kada mi se ovo pocne desavati.
 
Poslednja izmena:
Prvo proveri da li desktop dobija IP adresu od pfSense-a i ako dobija, odradi ovo:

Kod:
ipconfig /release && ipconfig /renew && ipconfig /flushdns

Nakači se na pfSense kroz SSH i proveri da li radi DNS resolver unutar pfSense-a:

Bash:
dig google.com

I daj ovde da vidim output.
 
Napravio sam jos dve instance na WireGuard serveru za pristup lokalnoj mreži iza pfsensa, tako da nemam vise potrebu za tailscale vpn-om. Iako nemam ni jednu zamerku za tailscale čini mi se da wireguard-ov vpn servis nešto brži.
Jos jedna dobra stvar mada cu slabo da koristim "full tunnel" ako ukljucim FW pravilo da određeni uređaji koriste wireguard gateway, pfsense je DNS resolver a pfblocker i dalje radi posao. Kod tailscale-a blokiranje reklama kada sam pfsense koristio kao "exit node" nije radilo ili se ja nisam mozda dovoljno potrudio da nemestim.

Što se tiče onog malog download bandwitha od 35Mbits sto sam postavljao i imao na odredjenim uređajima mogu samo da kazem da sam dva dana izgubio zbog gluposti, na tesitranja i pokušaje da shvatim zbog cega.
Treći dan kad sam počeo da koristim VPS i wireguard za ono sto sam i naumio video je download sasvim normalan, zašto iperf3 test pokazuje 35Mbits nije mi jasno.

Download sa VPS servera
Snimak ekrana 2024-02-12 205604.png

Speed test preko VPN servera
Snimak ekrana 2024-02-12 220407.png

1707780292948.png
 
Napravio sam jos dve instance na WireGuard serveru za pristup lokalnoj mreži iza pfsensa, tako da nemam vise potrebu za tailscale vpn-om. Iako nemam ni jednu zamerku za tailscale čini mi se da wireguard-ov vpn servis nešto brži.
Brži je jer nema posrednika. Pogotovo kada je taj posrednik pod opterećenjem. Ipak je to free usluga.
Jos jedna dobra stvar mada cu slabo da koristim "full tunnel" ako ukljucim FW pravilo da određeni uređaji koriste wireguard gateway, pfsense je DNS resolver a pfblocker i dalje radi posao.
Mislim da se to može elegantnije rešiti nego da koristiš full tunnel. Pošto je pfSense taj koji ima ulogu DNS servera, možeš da uradiš port forward preko VPN tunela samo za port 53 (DNS). Tako da imaš privatni remote DNS server.
Kod tailscale-a blokiranje reklama kada sam pfsense koristio kao "exit node" nije radilo ili se ja nisam mozda dovoljno potrudio da nemestim.
Trebao si da odradiš port 53 forward koji spomenuh gore.
Što se tiče onog malog download bandwitha od 35Mbits sto sam postavljao i imao na odredjenim uređajima mogu samo da kazem da sam dva dana izgubio zbog gluposti, na tesitranja i pokušaje da shvatim zbog cega.
Treći dan kad sam počeo da koristim VPS i wireguard za ono sto sam i naumio video je download sasvim normalan, zašto iperf3 test pokazuje 35Mbits nije mi jasno.

Download sa VPS servera
Pogledajte prilog 428726

Speed test preko VPN servera
Pogledajte prilog 428727

Lepa brzina.
 
Mislim da se to može elegantnije rešiti nego da koristiš full tunnel. Pošto je pfSense taj koji ima ulogu DNS servera, možeš da uradiš port forward preko VPN tunela samo za port 53 (DNS). Tako da imaš privatni remote DNS server.

Da, da u pravu si. Imam vec to pravilo jos od ranije kad si pisao, tako da u oba slucaja nemam reklama. Nego sam se iznenadio da radi i za full tunnel, mada sad kad bolje razmislim nema razloga da ne radi.

Trebao si da odradiš port 53 forward koji spomenuh gore

Nisam od tad probao tailscale, slabo sam koristio "exit node" opciju, ali super ako je isto resenje.

Jedno pitanjce:
Da li se i Wireguard server moze da se podesiti da koristi pfsense DNS?
Na primer ako se kacim preko WG klienta, (tipa laptop i neki public wifi) tad ide full tunell po defaultu i to je bolja solucija sto se tice sigurnost. I u tom slucaju je DNS onaj po defaultu sto je postavljen na WG serveru pa nemam benefite pfblockera.
 
Jedno pitanjce:
Da li se i Wireguard server moze da se podesiti da koristi pfsense DNS?
Na primer ako se kacim preko WG klienta, (tipa laptop i neki public wifi) tad ide full tunell po defaultu i to je bolja solucija sto se tice sigurnost. I u tom slucaju je DNS onaj po defaultu sto je postavljen na WG serveru pa nemam benefite pfblockera.
Na VPN serveru definiši novi DNS tako što ćeš upisati IP adresu pfSense WireGuard interfejsa. Samo imaj na umu da onda DNS resolver radi samo dok je tvoj pfSense nakačen na VPS/VPN Server. A to možeš rešiti samo ako imaš mogućnost da definišeš primarni i sekundarni DNS. Gde će primarni biti pfSense a sekundarni, lupam, 9.9.9.9.
 
Ok super. To ne bi trebalo da bude problem posto je pfsense uvek dostupan VPN serveru i obrnuto.
Ali za svaki slucaj definisacu i sekundarni dns kao sto predlazes.
 
Jel moze da se poveze access point na pfsense preko non managed rutera (mislim da se u pfsense opcijama sofverski povezu)?
Sta se dobija kada se povezu access point i pfsense, neke nove opcije na wifi mrezi?
 
Poslednja izmena:
Jel moze da se poveze access point na pfsense preko non managed rutera (mislim da se u pfsense opcijama sofverski povezu)?
Može.
Sta se dobija kada se povezu access point i pfsense, neke nove opcije na wifi mrezi?
Dobijaš firewall, statičko mapiranje klijenata, captive prortal, adblocker na nivou mreže, kontrolu brzine neta po klijentu sa sve schedulerom, vpn, vlan, ids/ips...itd. U principu dobijaš sve što pfSense ima da ponudi ali za uređaje koji su na WiFi-u.
 
Ne mogu da pingujem pfsense kompjuter sa WAN mreze,
znaci laptop koji salje ping prema pfsense masini i sama pfsense masina su povezani na istom telekomovom ruteru,
pfsense se vidi u telekomovom ruteru na adresi 192.168.1.3 (isto to pise i u interface WAN u pfsense GUI)
dok laptop koji salje ping ima adrsu 192.168.1.6
1708337126733.png
1708337152395.png

laptop pinguje druge masine bez problema ali nece pfsense masinu (komanda ping 192.168.1.3), dok kompjuter unutar pfsense lana bez problema pinguje pfsense na 192.168.1.1
pored firewall this sam probao i wan address da izaberem i isto nece
1708337184530.png
takodje nece ni da forwarduje portove, imam web server na LAN pfsensa na adresi 192.168.1.247
1708337562721.png
kada pokusam pristupiti pfsense masini preko wan (u browseru laptopa kucam adresu same pfsense masine (192,168.1.3) ne otvara mi)
Jel ima neka dodatna opcija u pfsense koja treba da se podesi jer pristup pfsense masini preko WAN kao da ne dozvoljava, ali ga telekomov ruter bez problema vidi pod nazivom pfsense.
1708337672591.png
 
pfSense je firewall pre svega. To što ti se dešava je upravo ono što jedan firewall čini firewall-om. Ovo što ti pokušavaš da uradiš je svesno bušenje rupa u mreži što pfSense čini beskorisnim i nepotrebnim. U tom slučaju možeš isključiti firewall funkciju u System / Advanced / Firewall & NAT / pa skroluj dole do advanced options.

1708341392434.png

Firewall rule koji si napravio na WAN portu u ICMP Subtypes treba da ima Any parametar a kao destination treba da stoji "WAN address" umesto "Any" ili "This Firewall" i to je to što se tiče pfSense strane. ICMP može da blokira i telekomov uređaj tako da, proveri i to.

Za port forward ideš na Firewall / Nat / Port Forward a onda po potrebi koristiš firewall rule da usmeriš saobraćaj gde treba. Ti pokušavaš da odradiš port forward koristeći samo firewall rule, a to neće moći.
 
Nazad
Vrh Dno