Šta je novo?

PES 2013

Bolje to nego osećaj da se utakmica igra na bilijarskom stolu, a da su igračima zabijene metle tamo gde sunce ne sija :D
 
Samo vi uzivajte u vasem barsunu.. :)
 
I opet samo za Borisa iako je tema PES... Nemacki GamePro je FIFA 13 ocenio sa 92/100! Dakle isto kao i PES... :D
 
Haha :D

Neki prvi utisci od full verzije, ne mogu naci nijednu konkretno losu stvar, golmani su sjajni, sutiranje je ok skroz, dobacivanje kao da je izgubilo malo na snazi od prvog demoa (nisam igrao drugi demo), kad nategnes skalu do kraja pri dobacivanju ili sutu u prazno nema vise onog dobrog zvuka i osecaja da raspali loptu kao u prvom demou (ili kao u 2011), ne znam zasto to rade, omeksavaju sve.. kao da je jos smanjen 'tup' zvuk lopte :( kopiraju Fifu na pogresnim poljima.. mozda neki PC patch moze da pojaca taj zvuk :) Sudije odlicne, davanje prednosti konacno savrseno, malo mi je sporo trcanje nekad, ne daju mi for onako kao ranije... jurenje za loptom ponekad sporo itd.
 
A ne komentarišeš prekopiran sistem igranja odbrane, isti onaj koji si prošle godine "kudio" kod fife :D
 
Prekopiran sistem odbrane? X u pravom trenutku i uklizavanje, to je moj sistem odbrane :)
 
Pa to je sistem Fife, samo sto se kod Fife X koristi samo da bi pratio igraca na odredjenoj distanci... Kocka je remplovanje/povlacenje za dres/oduzimanje lopte u pravom trenutku, a krug je standardno uklizavanje.

PES jeste napredovao u odnosu na proslu godinu gde mi je bio bukvalno neigriv. Zabavan je, ali FIFA mi je trenutno ispred. Kako funkcionise online s PESom?
 
Poslednja izmena:
Sta je to sistem Fife, to je sistem koji ja koristim od kad igram PES :) a sta oni menjaju svake godine zaista nisam pratio niti se trudio.. Online ne znam, 'kupio' sam igru na PC-u :)
 
Pa sistem je po tom pitanju sto je pre uvek bilo samo drzis X i on ce da mu oduzme loptu sam... A sada vec moras da pritisnes dva puta X u pravom trenutku. Taj sistem Fifa koristi od prosle godine, a PES od ove.

Vidim da cu se nacekati da cujem utiske nekih online partija! :d
 
Maltene isti PES kao i prošle godine. Malo su ga našminkali sa onom strelicom za šut i dodavanje i par nekih novina koji nemaju uticaj na gameplay baš nikakav, ali to je otprilike to. Nisam ni očekivao poboljšan gameplay u odnosu na prošlu godinu jer su ga u PES 12 koliko toliko uboli za razliku od prethodih godina. I dalje je protiv cpu-a nemoguće igrati na najtežem nivou, tako da ovaj fudbal ne vredi vremena i živaca sem ako se ne igra u nekom društvu.
 
Da, obavezno na +1 brzinu, na default je presporo slazem se.
 
Kod mene u igraonici niko i ne igra na 0 setovanju brzine. +1 a dobrim delom i +2.
 
To mi pa nikad nije bilo jasno. Vole ljudi fliper izgleda.
 
ok, verujem, nisam probao ovaj novi. Ali generalno volim kad se polako gradi akcija a ne da leti na sve strane.
 
A ne komentarišeš prekopiran sistem igranja odbrane, isti onaj koji si prošle godine "kudio" kod fife :D

joj bogu hvala da nije kopiran. tacno cu zbog toga da predjem sa fife na pes, takticka odbrana je toliko frustrirajuca. ne vredi, zaista sam pokusao...

ono sto mi se najvise svidja je i dalje, kao i uvek, osecaj prilikom suta, let lopte i ulazak u mrezu. vec u prvoj utakmici bilo je prelepih golova... u fifi je ceo dozivljaj do tog trenutka bolji. ako izuzmemo odbranu.. ali jednostavno taj osecaj kontrole, fizike suta... ipak je to kruna fudbalske simulacije.

kad se ocekuje patch koji sredjuje imena i dresove? kakav je ovde online, moze neko poredjenje sa fifom?
 
Poslednja izmena:
Pa nije frustrirajuca, vec te tera da se zaista branis... da naucis da igras odbranu. Ali dobro, svako ima svoj ukus.
 
joj bogu hvala da nije kopiran. tacno cu zbog toga da predjem sa fife na pes, takticka odbrana je toliko frustrirajuca. ne vredi, zaista sam pokusao...

ono sto mi se najvise svidja je i dalje, kao i uvek, osecaj prilikom suta, let lopte i ulazak u mrezu. vec u prvoj utakmici bilo je prelepih golova... u fifi je ceo dozivljaj do tog trenutka bolji. ako izuzmemo odbranu.. ali jednostavno taj osecaj kontrole, fizike suta... ipak je to kruna fudbalske simulacije.

kad se ocekuje patch koji sredjuje imena i dresove? kakav je ovde online, moze neko poredjenje sa fifom?

Bitnije su finte i tactical defence R3 + trougao i kocka u isto vreme. Kakav osecaj kakvi golovi, kome je to jos bitno..
 
Ne znam, o kakvom "ucenju prave odbrane" pricamo kad je ovo u fifi toliko daleko od pravog fudbala da ne moze da se poredi ni u najbujnijoj masti. :) Naravno da svaki korak ka vecoj realisticnosti treba pozdraviti, ali nema veze sa pravom i krivom odbranom to sto sada igrac drzi distancu umesto sto trci ka lopti. Pa ni ranije nije bilo jednostavno uzeti loptu dobrom igracu, svako ko je igrao kompetativno zna da se tako pravi visak na terenu i da se vrlo mudro mora korisiti udvajanje i tu je bila potrebna valjda nekakva vestina... Postigli su samo to, da su odbranu ucinili bespotrebno komplikovanom i otezanom. Imam jak utisak da to i nema veze sa odbranom nego sa napadom. Sada klinci mogu da uzivaju u finticama sa Mesijem i Ronaldom koje su ranije bile beskorisne i da soliraju do mile volje. Bravo.
 
Ja ne kapiram kako se igra odbrana. Dajte neke smernice, nesto ukratko.
 
Imaš u treningu ok tutorijal, vidi tamo.
 
Ne znam, o kakvom "ucenju prave odbrane" pricamo kad je ovo u fifi toliko daleko od pravog fudbala da ne moze da se poredi ni u najbujnijoj masti. :) Naravno da svaki korak ka vecoj realisticnosti treba pozdraviti, ali nema veze sa pravom i krivom odbranom to sto sada igrac drzi distancu umesto sto trci ka lopti. Pa ni ranije nije bilo jednostavno uzeti loptu dobrom igracu, svako ko je igrao kompetativno zna da se tako pravi visak na terenu i da se vrlo mudro mora korisiti udvajanje i tu je bila potrebna valjda nekakva vestina... Postigli su samo to, da su odbranu ucinili bespotrebno komplikovanom i otezanom. Imam jak utisak da to i nema veze sa odbranom nego sa napadom. Sada klinci mogu da uzivaju u finticama sa Mesijem i Ronaldom koje su ranije bile beskorisne i da soliraju do mile volje. Bravo.

Pa i dalje moze da se stavi da se igra po starom sistemu odbrane, ali onda nije moguce igrati online gde je igranje sa tactical defending moranje.

Nije ni bitno na kraju krajeva, necemo svakako naci kompromis.
 
Tek mi je to besmisleno, cemu vezba protiv AI-ja, ako nije pod istim uslovima kao sto se igra online.

Ne znam, probacu jos malo Fifu 13, verovatno i kupiti, ali... nisam bas srecan. Mozda ce me ovaj feature sa strimovanjem najboljih utakmica nauciti kako se igra prava odbrana :)
 
Pod istim uslovima je! Tactical defending je novi sistem, koji je obavezan kada igras online... a imas da stavis i onaj stari ukoliko ti dodje drustvo da igrate pa se ne snalaze bas najbolje.

Nema tu sta da se uci, pratis igraca... na [] ga povlacis za dres i oduzimas mu loptu kada ti se ukaze prilika. Ukoliko zakasnis sa reakcijom, sudija ce svirati faul ili ako ga povlacis za dres par metara, takodje. Ja zapravo X jedva i da koristim. Na O uklizavas... imas i onu opciju da pozoves saigraca pa da ga udvojite i to je to.

Jednostavno zahteva da pratis tok igre, da budes skocentrisan u odbrani a ne samo da drzis jedno dugme i to je to. Udvajas, zatvaras prostor, vrsis presing... sastavni deo fudbala!
 
Najveći problem je što su igrači navikli da drže jedno dugme i ne rade ništa. Sa tactical defending treba malo razmišljati i pratiti igru kao što Marko kaže. A prva stvar koja se treba naučiti sa ovakvom odbranom je da se njihove igrače ne vijaš sa štoperima, kao što ne rade ni pravi štoperi. Tvoje je da sa štoperom držiš odstojanje, ili da dovučeš drugog igrača iz veznog reda koji eć praviti pritisak na loptu, a štopera izvlačiti jedino ako je to poslednja i jedina opcija. Isto tako treba paziti i markirati linije dodavanja.
 
Mhm. Lepo objasnjeno. Ali (barem meni) igraci samo tako ispadaju zbog jednog loseg starta na loptu, sto daje previse sansi protivnickom igracu da se proseta do gola. Znaci, ja moram da budem nindza matriks neo the chosen one da bih mu uzeo loptu, u protivnom ce se i najgori noob prosetati do mog gola. Ovaj sto drzi odstojanje uglavnom mi je beskoristan... Ocu presing bre (draganeeeeeeeeee! :D)

Nije bilo jedno dugme, nego 2. I svi smo igrali sa tim udvajanjem i kao sto se secas nije bilo bas tako jednostavno igrati odbranu. Sada je fora samo ko ce vise dati golova i ko ce manje fejlovati u odbrani. Mnjeh...
 
Sve je stvar vezbe... Nije tako strasno. A sto se tice presinga, na Fifi je na jedno dugme ako se na to odnosilo "Nije bilo jedno dugme, nego 2". Meni je to sada na R2, dok je to na PESu bre bilo na [] a mislim da je i dalje tako.
I najvaznije je ne srljati, vec sacekati pravi trenutak. Koliko puta mi se desavalo da izletim sa stoperom na 40m i krenem da jurim za igracem... pa jos pozovem saigraca da ga udvojimo i samim tim napravim dodatni prostor protivniku koji jednim dobrim dodavanjem izbaci dva moja igraca! Zato bolje cekati sa stoperom a sa veznim igracima vrsiti presing na L2/R2. I podrazumeva se da se ne drzi stalno R1, pogotovo kada su stoperi u pitanju. Zato postoji L2 kojim postavljas stopera u "defanzivni" stav, nesto slicno kao u basketu i onda je lakse da pratis igraca pogotovo ako se radi o brzom i agilnom igracu.
 
Aj dosta sa Fifom :) Zasto su promenili pritisak u PESu? Sad onaj koga ja kontrolisem krene da pritiska a ne najblizi igrac.. I da, komentatori su najgori do sada, neverovatno lose..
 
Nazad
Vrh Dno