Šta je novo?

PCLinuxOS 2007 FINAL izasao!

neogeo

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
10.08.2002
Poruke
5,768
Poena
770
Dakle izasla je finalna verzija doticnog distroa koja se nalazi na 1CDu i skida se kao iso fajl sa PCLinuxOS sajta. U pitanju je LIVE CD koji vam dozvoljava da pregledate sta, kako, ko, koga... pa ako vam se svidja odaberete lepo install wizarda i teraj!
Distro ima za osnovu Mandriva linux koji je, bar po menei, zakon za sve vrste mreza i konekcija pocev od WiFi, ADSL, LAN, DSL ...

Probajte... pozz - PCLinuxOS sajt
 
Odlicna distribucija. Jedna od najboljih, ako ne i najbolja. Nazalost ne toliko zastupljena, ali krupnim koracima grabi ka vecoj popularnosti. (svi vidimo sta znaci dobra reklama i jaka finansijska podrska ---> *buntu porodica) Za pocetnike ubedljivo najbolji distro da se upoznaju sa linuxom. Koristim PCLinuxOS od verzije 0.93.
 
Ma odlicnan distro u svakom pogledu!
Ja skinuo ovaj 2007 ali cekam disk od 10GB samo za njega i ...
Nakon instalacije se odradi update sa njihovog sajta i poskida sve ono sto ste zeleli da imate a nije smelo biti upakovano u iso fajl a pride ne morate instalirati gcc i dr. sitnice koje vec dolaze prilikom instalacije:) ...
 
Ne bih da ljutim pristalice Ubuntu-a, i sam sam bio doskora, ali...ovo je stvarna "human" distriubucija. Ne kazem da *buntu nije, nego, ovaj distro su stvarno priblizili krajnjim korisnicima, tj. onima koji jednostavno hoce da upale racunar i koriste ga da zavrse neki posao. Inace, koliko sam mogao primetiti, stabilan je, nisam imao crash-eva...Cak je i moj priljatelj (inace win nastrojen), nakon male demonstracije morao da ga pohvali! Samo je steta sto jos nije toliko popularan (nisam primetio neke velike zajednice, forume), ali nadamo se da ce biti! :)
Sve u svemu, odlican izbor!
 
BRAVO!!!

U pravom smislu PLUG'n PLAY distro, a community mu ne treba jer mu je Mandriva osnova tako da 90% stvari koje vaze za Mandrivu vaze i za PCLinuxOS!!!
pozz:d
 
Meni ovo deluje kao sjajna kombinacija - Mandriva osnova (vrlo upeglano, sa sjajnim MCCom), plus aptitude kao package management resenje. Probacu prvom prilikom.
 
Pre nekog vremena sam probao kubuntu (Live CD) i mogu da kazem da trosi manje RAM-a nego PCLinux. Aliiiiiiii, sada mi je proradio i kablovski modem Motorola:banana: , u nekoliko koraka, i evo bas sada komuniciram sa vama,:type: a nisam ni instalirao OS. Stvarno impresivno!: Planiram da ga instaliram na laptop HP nx6125 (kao drugi OS naravno, zatoa sto mi je Win neophodan za druge programe) iako mi verovatno nece proraditi svi uredjaji. Prve impresije sto se tice izgleda: nekako mi je lepsi i od Kubuntua i od Windowsa.
Molim za odgovor na sledece pitanje: na laptopu imam 3 particije (priblizno 30, 20 i 10 Gb). Gde da ga instaliram, ili je to automatski? Negde sam procitao preporuku za 3 particije samo za Linux (root, user i swap).
 
@Gogisha
Ostavi lepo 10GB (mozes i vise, ali 10GB je sasvim dosta za igranje sa PCLOSom) neparticionisanog prostora za PCLOS. Kada tokom instalacije dodjes do dela za particionisanje, lepo mu das use unpartitioned space i on ce sam sebi napraviti particije koje mu trebaju.
 
@Gogisha
Ostavi lepo 10GB (mozes i vise, ali 10GB je sasvim dosta za igranje sa PCLOSom) neparticionisanog prostora za PCLOS. Kada tokom instalacije dodjes do dela za particionisanje, lepo mu das use unpartitioned space i on ce sam sebi napraviti particije koje mu trebaju.

Dali to znaci da treba prethodno da formatiram ili izbrisem doticnu particiju (E na primer)? I ako treba, da li je bolje to da uradim pomocu Windows-a ili recimo Partition Magic-a (njega sam koristio za kreiranje particija)?
 
Ja za takve stvari koristim Acronis Disk Director Suite. Sa njim smanjim jednu od particija, ili obrisem particiju. PM nije vise sto je nekada bio. Dakle, izbrisi particiju. Neka ostane unlocated space.
 
@Gogisha:
...ali mu nedaj da ti deli disk na 3 particije, vec samo 2. Dakle zadaj mu da su USER i ROOT = 1 particija a SWAP = 2 particija!!!
 
E ako sam se privikao na Ubuntu (a jesam) jel ima smisla i zasto da se prebacujem na ovu verziju?

I please budite sto vise objektivni ako moze. :whip:

:D
 
E ako sam se privikao na Ubuntu (a jesam) jel ima smisla i zasto da se prebacujem na ovu verziju?

I please budite sto vise objektivni ako moze. :whip:

:D

Jok more. Ako si se navikao na Ubuntu onda furaj njega... Nemoj da mesas "sok od rotkvice i od sargarepe"-bolece te glava:d

Ja sam probao SuSE, Mandrivu, Ubuntu i PCLinux i on ispade da ima naj user friendly interfejs i mrezu takodje(Mandrivino nasledje)...

Znaci, ako si pronasao ditro koji ti lezi onda njega furaj...
 
Ovo se zove WoW. Ostao sam bez teksta.
 
E ako sam se privikao na Ubuntu (a jesam) jel ima smisla i zasto da se prebacujem na ovu verziju?

I please budite sto vise objektivni ako moze. :whip:

:D

Nista te ne kosta da skines i probas PCLOS u live modu. Ako ti se dopadne, najmanji problem ga je instalirati. ;)
 
Sinoc sam se bas iznenadio kada sam sa kumom pokrenuo PCLOS LIVE CD i u njemu pokrenuo Beryl i sve sljaka savrseno. Pa ko hoce da vidi taj cuveni Beryl u akciji neka zna da to moze preok PCLOS LIVE CD-a (sto znaci bez instalacije :)
 
i ja planiram da čim budem imao vremena (nadam se već ovih dana!), da instaliram PCLOS...

e, sad... treba mi malo saveta :)

- imam Sezamov (Conexant) USB adsl modem. Da li je bolje da uzmem ruter? (ionako sam planirao da ga uzmem)
- trenutno imam instalirane Vistu i XP (XP je prvi instaliran). Sada bih hteo da mi Vista bude glavni OS, a da PCLOS ubacim umesto XPa. Neki savet i predlog? (a dalji plan mi je, da kad se dovoljno naviknem na PCLOS, da mi on bude glavni, kada će se i Vista verovatno "zagubiti" - ali, to se neće desiti sigurno još par meseci, jer mi Vista baš odgovara)
- da li postoje neki programi za komunikaciju Nokia (6230i) i PCLOS-a? Treba mi samo za osnovne stvari (backup imenika, npr)

za sada toliko :)
 
@ZoNi:
Mislim da ce ti PCLOS odraditi posao sto se Nokije tice, a sto se drugog OSa tice pa prosto obrisi iz msconfig->BOOT.INI liniju sa XPom ili prvo uradi delete particije na kojoj ti je XP pa onda navali na msconfig->BOOT.INI brisanje linije sa XPom i pokreni PCLOS LiveCD pa ce te on voditi dalje kroz podizanje livea/install distroa!

PITANJE ZA SVE:

Posto mi je UBUNTU bauk a skinuo sam nocas v7.04 pa bih ga probao ali ne znam kako da pod Gnome okruzenjem napravim pppoe konekciju koja se pod KDEom radi lako: su, pppoe-config i napravim je lepo pa cekiram da se pppoe-start podize sa distroom... Ali kako to da odradim pod UBUNTUom???
Inace mi je UBUNTU lepo prepoznao Atheros WiFi karticu i jos lepse vidi maticnu mi mrezu!!!:D :d :D :d
 
Sinoc sam se bas iznenadio kada sam sa kumom pokrenuo PCLOS LIVE CD i u njemu pokrenuo Beryl i sve sljaka savrseno. Pa ko hoce da vidi taj cuveni Beryl u akciji neka zna da to moze preok PCLOS LIVE CD-a (sto znaci bez instalacije :)

А ја се поломио тражећи неки live distro који има beryl и да лепо функционише. Пробао сам Vector Linux Live али морам признати да је демонстрација beryl-а поприлично скромна, без ефеката ... Када је отворена ова тема отишао сам да погледам скриншотове на страници и чинило ми се да је PCLOS LIVE баш то што ми треба и планирао сам да га пробам. После ове изјаве скидам већ сутра. Хвала :D
 
Poslednja izmena:
Ja sam ponekada koristio mali, simpaticni live distro "Beatrix", koji se takodje moze i instalirati, ali uglavnom samo da bih video sta ima na nekom HDD kad Win vrisne ...Pre par dana sam skinuo ovaj PCLinuxOS 2007 i planirao sam da ga koristim kao i prethodni "Beatrix". Ali ako je "zakon za sve vrste mreza i konekcija pocev od WiFi, ADSL, LAN, DSL" , kako kaze @zorz, vrlo sam voljan da ga instaliram na posebnoj mashini i nakacim mu "Huawei" ADSL.
Pa, pored ovoga sto je vec napisano o nacinu particionisanja HDD za njega, ako je neko od vas to vec uradio, da napise kratak postupak za instalaciju na HDD. Na tom disku je jedan ojadjeni XP (samo za net) kao prvi OS.
 
@zorz
O Ubuntuu u Ubuntu temama. ;) Malo ga ima svuda, pa si i u ovoj temi nasao da progovoris koju o njemu. ;) :)

Sto se tice instalacije, nema tu puno toga da se objasnjava, prati se Instal Wizzard i to je to. Jedini savet je da pre nego sto krenete sa instalacijom, a da se ne biste drndali sa pravljenjem particija, da odvojite prostor na HDDu u vidu neparticionisanog prostora. (To mozete uraditi sa Acronis Disk Director Suite-om ili Partition Magic-om) Prilikom instalacije, kada dodjete do particionisanja, ponudite mu neparticionisani prostor, pa neka on sam sebi napravi particije kako mu odgovara.
Program za komunikaciju izmedju Nokija i PCLOSa se zove (cini mi se) gnokii i moze se instalirati preko synaptica.
 
- imam Sezamov (Conexant) USB adsl modem. Da li je bolje da uzmem ruter? (ionako sam planirao da ga uzmem)

I ja imam isti taj modem. Pokusao sam kada si pitao da instaliram drajvere za njega na nacin na koji sam nekada uspeo da namestim taj modem da mi radi pod Knoppixom, ali nisam uspeo.

Mada moja preporuka ti je da uzmes ruter, jer Connexant nece ti raditi ukoliko ti je podignuta LIVE distribucija, a ako imas ruter i onda ces moci da se kacis na net i da skidas neke programe za oporavak sistema (ukoliko za tako nesto bude potrebe), a i ako imas ruter ne moras da razmisljas koju ces distribuciju instalirati.
 
@ZoNi:
Izvini, zaboravio sam za USB ISDN modem. Pa generalno ti treba LAN ADSL modem a to ima Telekom bre ili ga kupi a taj prodaj... Linux se tesko snalazi sa USB modemima...
Znaci ili ADSL LAN modem ili dokupi ruter ali mislim da ti je ovo prvo bolje i isplativije resenje!!!
pozz
 
Sinoc sam se bas iznenadio kada sam sa kumom pokrenuo PCLOS LIVE CD i u njemu pokrenuo Beryl i sve sljaka savrseno. Pa ko hoce da vidi taj cuveni Beryl u akciji neka zna da to moze preok PCLOS LIVE CD-a (sto znaci bez instalacije :)


Pokrenuo sam PCLOS danas sa cd-a i nisam mogao da ukljucim Beryl. Ako sam dobro skontao odes na ikonicu admin centar pa na 3D desktop. Tamo mi nije omoguceno da ukljucim Berl. Tamo ne mogu ustvari nista da ukljucim. Kao ne podrzava 3D. Probao na MX440 :D
Resenje?
 
Evo da se i ja prikljucim sledbenicima PCLOS-a :)
Probah nekoliko distroa, uradih nekoliko instalacija (dok nisam naucio :) ) i posle ubuntua 7.04 vratih se na PCLOS. Za mene koji pojma nemam o linuxu, ovo je distro sa krajnje prijateljskim okruzenjem i krajnje jednostavnom instalacijom... napisano sve ko za Amere (kao ono Walk na semaforima, da se ne pogresi :) ) a ja opet pogresio kod prve instalacije :d
Izuzetno lako podesavanje ADSL, prepoznao je sav HW (osim neke Ezoniks webcam), cak mi je ovu intelovu integrusu nagurao u 1600x1200 !!! i 85Hz a slika je odlicna.
Uradicu sada i update, pa samo da pitam, da li i ovde postoji ona opcija kao kod ubuntua da se zada sta hoces da update-ujes, i ako ima, kako doci do nje ?
Edit : Mislim na Synaptic, tj, kako se vrsi izbor onoga sto zelim da instaliram?
 
Poslednja izmena:
Eee, to je to, hvala ti @Bocy
Hteo sam da instaliram nesto tipa eMule-a, uTorent-a, BitComet-a .... i to je bas ono sto mi treba

Ajd ka si raspolazen za humanitarni rad, reci mi jos ovo:
Imam D particiju NTFS. Da li ona iz PCLOS-a only read or read & write ?
 
Poslednja izmena:
@Jurke:
Samo su FAT i FAT32 sa permissions r/rw a ostale su samo r!!!

Zato sam ja kod sebe napravio 1 par FAT32 od 4GB na koju skidam sve i svasta pod Linuxom pa posle koristim dalje!!!
 
Vrh Dno