Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

kuglasti imaju rotaciju od 1/4 kruga, meni treba za obican ventil za vodu (u zidu)... Ne znam da li je to gate ventil ili kako se zove, ali se okrece 2-3 kruga... a to ne moze ovim da se zatvori...
to su ovakvi ventili
a14134_9.jpg
 
To se resava adapterima, dobijaju se u paketu koliko vidim. Doduse, mozda ni adapteri nisu odgovarajuci..
 
Ja sam se odlučio za HP ProDesk 400 G2 mini PC.
Mislim da je overkill samo za HA, ali se nadam da ću moći za još nešto da ga iskoristim.
Naručio sam i SONOFF Zigbee 3.0 USB Dongle, samo će to potrajati dok stigne...

Imate li da preporučite neke zigbee periferije da imam sa čime da se igram? Ne vredi da mi stigne sve za hub a da nemam ni jedan uređaj da ga prikačim.

Razmisli šta bi mogao da ukombinuješ. Moja preporuka je Sonoff sa AE, iako nemaju previše artikala. Dosta brzo stigne. Ako ne znaš šta bi, uvek možeš krenuti od senzora za temperaturu i vlažnost, senzor prisustva (ili pokreta), senzor za vrata/prozore... pa se igraš sa tim. Ako su ti na umu i svetla, kao i uvek, preporuka je za prekidače a ne sijalice.
 
Planiram da krenem sa HA. Šta predlažete kao centralni uređaj, Raspberry 5 ili nšto drugo? Gde ga nabaviti?
Stan je u pitanju.
Hvala
Ja imam u jednom stanu RPi 4 2 GB, instaliran HAOS, 20ak senzora, dosta automatizacija, nekoliko add-ona i sl. Procesor je konstantno na 1% opterecenja, kada ga nagazim malo ide do 2-3%

U drugom imam od pre mesec dana RPi5 4 GB (placen u DE sa napajanjem i alu pasivnim kucistem okruglo 100 evra) - i on je konstantno na 1% procesora, tako da u mom slucaju nema potrebe za NUC-om. Inace ima 30ak senzora/stekera, bas dosta automatizacija, ESPHome, integracija (kao i njegov prethodnik 4vorka).

Kada sam na RPi 4 instalirao Frigate za kameru, procesor je isao do 60-70%.

Razmisljao sam da uzmem NUC umesto RPi5, ali mi je izuzetno bitna pouzdanost koju vec 5 godina sa RPi imam, kao i veoma bitno - pasivno hladjenje, jer je 5 god 24/7 ukljucen. Za komp mi ne treba, imam druge uredjaje.

Inace razlika izmedju RPi 4 i 5 je u kompajliranju ESPHome-a, na 5ici je relativno brze.
 
Pocetnicka pitanja. Na RPi5 pretpostavljam da imas Home Assistant instaliran i neki zigbee usb dongle? Ako da, koji dongle ti se dobro pokazao i da li u tom slucaju radi sa svim zigbee senzorima bez obzira na proizvodjaca. Trenutno imam 10tak wifi sonoff prekidaca instalirano po stanu, da li bi i oni mogli da se integrisu u home assistant? Hvala
 
Sonoff ZigBee dongle P možeš da uzmeš slobodno.
Za ovo drugo, da, možeš da integrišeš u HA
 
Na RPi imam HAOS, znaci samo je HA na njemu (najelegantnije resenje kome je RPi samo za to).

Na RPi 5 imam HA supervised na Dockeru, jer ga koristim za jos stosta.

Wifi uredjaji imaju dobru integraciju bez dodataka, samo Pi.

Za Zigbee, imam svasta od senzora - Aquara, Sonoff, Tuya, i u zadnje vreme gomila Ilea stvarno odlicnih senzora/stekera, sve radi super sa Zigbee2Mqtt.

Da bi Zigbee radio, potreban ti je dongle, ja imam Sonoff Dongle P, kosta oko 30 evra, ali odlicno radi posao.
 
Kada pricate o dubokim doznama u temj, o kojoj se tacno dubini radi?
 
Naručio sam 16A Tuya Zigbee 3.0 Mini Smart Switch 2-way DIY Relay Smart Life APP Remote Control Smart Home For Alexa Google Yandex Alice

Pored njega sam naručio i neki dron klincu za rodjendan, mada sam video da ljudi na forumu pišu da su to loše kopije.
 
Sta to znaci zigbe mrežu? Mislis na zigbe hub?
Njega sam kupio i imam ga, a imam jos dva ir remote uredjaja i senzor temperature, ali njih još uvek nisam montirao.
 
Super, znaci imam sve sto je potrebno, samo još switch da stigne 🙂
 
Početničko pitanje i od mene.

Dobio sam smart utičnicu Denver SHP-102, povezao na aplikaciju/wifi, sve super, ali kad prikačim klimu, ne može uopšte da je pokrene u rad.

Je l problem to što je namenjena za manje potrošače pa ne može da je izgura, ili sam nešto pogrešno uradio?
 
Kako si mislio da pokreneš klimu? Nju pališ daljinskim, ta utičnica može da prekine napajanje i da ga vrati. Eventualno ako si je isključio u trenutku kada je klima radila, kada je ponovo uključiš klima može da nastavi da radi u režimu koji je imala u trenutku isključenja, ali to nije baš pametno praktikovati.
 
Imate li preporuku za neki dobar zigbee hub sa ali-ja da se iskoriste kuponi i popusti? Poručio bih i one prekidače o kojima smo pisali na prethodnim stranama. Bitno mi je da ima integraciju sa HA, jer ne planiram da koristim Tuya app ili šta već koriste, već samo u lokalu.

Videh da ima raznih, od usb dongle preko žičnih i bežičnih hubova sa micro usb napajanjem. Navodno bežični podržava do 45 uređaja, što je višestruko više od planiranog, pa ne znam da li ima nekih drugih mana u odnosu na žični.
 
Kako si mislio da pokreneš klimu? Nju pališ daljinskim, ta utičnica može da prekine napajanje i da ga vrati. Eventualno ako si je isključio u trenutku kada je klima radila, kada je ponovo uključiš klima može da nastavi da radi u režimu koji je imala u trenutku isključenja, ali to nije baš pametno praktikovati.
Loše sam se izrazio, klimu uspešno pokrenem preko daljinskog, na displeju stoji normalno kao da radi i piše zadata temperatura, ali to je sve, uopšte je ne pali da duva.
 
A jesi uključio taj smart plug pre toga? Ako je u off stanju ne ide struja kroz njega
 
Kontam da jesam, sija plavo, a i dobio sam na aplikaciji opciju da palim/gasim smart plug.
Kontam da je to problem i da ne ide struja, ne bi uopšte dobilo struje da upali samu klimu tj displej na njoj.
 
Aha, ako sija displej onda je uključeno
Ne znam što neće, koliko vidim taj smart plug je do 16A, što je dovoljno za klima uređaj..
 
Kontam da jesam, sija plavo, a i dobio sam na aplikaciji opciju da palim/gasim smart plug.
Kontam da je to problem i da ne ide struja, ne bi uopšte dobilo struje da upali samu klimu tj displej na njoj.
Piše da je max16A što je više nego dovoljno za bilo koju klimu.
Probaj neku lampu, da vidiš da li sa njom radi.

Koja je klima? Možda ima negde u uputstvu u koji režim se klima vraća posle power failure (što joj ti faktički uradiš).

Svakako preporuka da se smart utičnica koristi samo za praćenje/kontrolu potrošnje, a da se klima kontroliše preko nekog od IR blastera.
Ja imam Broadlink i to radi super.
 
Imate li preporuku za neki dobar zigbee hub sa ali-ja da se iskoriste kuponi i popusti? Poručio bih i one prekidače o kojima smo pisali na prethodnim stranama. Bitno mi je da ima integraciju sa HA, jer ne planiram da koristim Tuya app ili šta već koriste, već samo u lokalu.

Videh da ima raznih, od usb dongle preko žičnih i bežičnih hubova sa micro usb napajanjem. Navodno bežični podržava do 45 uređaja, što je višestruko više od planiranog, pa ne znam da li ima nekih drugih mana u odnosu na žični.
Ajde da pitam ponovo, ako neko ima predlog. Preporuka za dobar žični, bežični ili usb zigbee hub na aliju sa integracijom sa HA, jer se neće koristiti tuya app.
 
Nazad
Vrh Dno