Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Duboke dozne sa šrafovima, nula u svakoj dozni, ethernet svuda (ne zaboravi plafon za AP). Isplaniraj gde će ti stajati trenutni i budući uređaji koje dobijaš od internet/TV provajdera, sa sve relativno lakim načinom da se do te pozicije dovedu novi provodnici (npr. unapred izbušena rupa u zidu ako znaš da će kroz koji mesec da prođe optika). Utičnica slobodno stavi 50-100% više nego što misliš da ti treba. :)
 
Planiram da krenem sa HA. Šta predlažete kao centralni uređaj, Raspberry 5 ili nšto drugo? Gde ga nabaviti?
Stan je u pitanju.
Hvala
 
Vidi sta ti je jeftinije, RPi(ne moras 5 uopste, mozes i 4, samo gledaj da ima bar 2GB RAM memorije) ili NUC neki.
Mislim da se vise isplati NUC, na cenu za RPi racunaj i SSD dodatno da treba da kupis(nemoj sdcard nikako da koristis)
 
Jel uspeo neko da poveze Alexu(Echo)/Google asistente na HA? Video sam da postoji neki support i da je moguce ali nista vise od toga nisam video (nisam ni trazio)...

Mislim da bih hteo uskoro da predjem na home assistant pa zato pitam, ali mi je najbitnije da mogu Alexom da upravljam uredjajima po kuci...
 
Vidi sta ti je jeftinije, RPi(ne moras 5 uopste, mozes i 4, samo gledaj da ima bar 2GB RAM memorije) ili NUC neki.
Mislim da se vise isplati NUC, na cenu za RPi racunaj i SSD dodatno da treba da kupis(nemoj sdcard nikako da koristis)
Može pomoć koji NUC sa AE? Ili da jurim nešto ovde?
 
Može pomoć koji NUC sa AE? Ili da jurim nešto ovde?
Ja sam prebacio HA sa RPi4/SSD/2GB na HP ProDesk mini mašinu sa i5 7500T/SSD/16GB memorije (kupio na KP), gde se HA vrti kao VM na Proxmox.
Primetna je razlika u brzini a sa druge strane, nije neophodno da HA bude OS, može da radi kao VM sasvim lepo a da ostanu slobodni resursi za još neki servis (npr. PiHole).
 
To je zanimljivo rešenje. Neki poseban razlog zašto baš Proxmox? Sa Win računara možeš da mu pristupiš nekim remote desktopom, ili ima sopstveni monitor i periferije?
 
Kod mene se HA vrti na još slabijem hardware-u (RPi 3B+) i radi odlično, a pored HA su instalirani još adguard home, qbittorrent i par manjih servisa.
 
Proxmox ima svoj web interfejs, nije potreban monitor nakon instalacije.
Vrti se na njemu trenutno HA kao VM i 3-4 containera (PiHole, UniFi Network Server, WordPress i InfluxDB, kako kad) i ima još prilično slobodnih resursa.
 
Jedno rendom pitanje: znate li kolika je potrošnja uređaja na koji vam je instaliran HA?
 
Upravo pomenuta HP Prodesk mašina troši 11W u proseku.

EDIT. Ipak sada troši malo više, moram da se ispravim.

1710415644295.png
 
Nisam znao da je amlogic podržan.
Pre nekog vremena sam pitao da li moze android box sa amlogic čipom da se upotrebi za tu namenu ali rekoše da nije podržan.

Ti HA uređaji su mi preskupi najviše se isplati kupiti NUC
 
Ma po meni je rPi 4 najbolje resenje ako vam treba uredjaj samo za HA. Ako hocete pored njega jos brdo nekih servisa onda neki jaci NUC
 
RPI4 sa sve napajanjem se može naći za tipa 4500rsd.
Na to treba dodati mmc ili još bolje ssd, ali to jeste dodatni trošak. Ok, radi i na mmc.
 
Za te pare nema ni RPi 3, i to onaj sa 1gb RAM-a. Poskupeli su dosta, zato se više isplati NUC Poželjno je za HA malo više RAMa(bar 2gb), plus je SSD obavezan. Kartica će da crkne kad tad.
 
Zato i kazem da je to skupo
Rpi na kraju kosta nekih 80+eur, NUC otprilike slicno ali je to bar punokrvni narunar sa kucistem i svim IO portovima

30-40eur mi je prihvatljivo da kosta sprava koja ima funkciju slicnu nekom kucnom ruteru ili medija plejeru,
toliko bi to i kostalo da postoji namenska sprava a ne da je sami pravimo, za 3x vise para.
 
Sta znam, rpi4 sa 4gb rama je oko 100e. Pa sad neka svako izvede racun za sebe
 
Mislio sam na polovan. RPI Baš i nije neka kvarljiva roba
 
Ja sam se odlučio za HP ProDesk 400 G2 mini PC.
Mislim da je overkill samo za HA, ali se nadam da ću moći za još nešto da ga iskoristim.
Naručio sam i SONOFF Zigbee 3.0 USB Dongle, samo će to potrajati dok stigne...

Imate li da preporučite neke zigbee periferije da imam sa čime da se igram? Ne vredi da mi stigne sve za hub a da nemam ni jedan uređaj da ga prikačim.
 
Sve varijante smo obradili za HA osim ono što je čovek pitao😂
Verovatno nema niko iskustva sa ovim?
Da li je neko imao iskustva sa ovim za Home Asisstant (VIM1S):

Trebalo bi da ima dovoljno snage, a potrošnja i grejanje mu je minimalno. Bar tako kažu.
 
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€21.21 59%OFF | Tuya Zigbee Smart TRV Thermostat Actuator Radiator Valve Programmable Temperature Controller For Alexa Google Home Voice Control

Da li nekom treba ova tuya termoglava? Ne umem da namontiram a neću da zovem majstora pa sam odustao. Dao bih za 1500.
 
Jel ima neko resenje za otvaranje/zatvaranje ventila za vodu? onih obicnih ventila, sto se vrte u krug?

Znaci neki dodatak, motor koji to radi i kojim se upravlja online, da nije potpuno menjanje ventila...
 
pa ne, ovo su ventili sa kontrolnom kutijom i motorom... meni treba samo ta kutija sa motorom da se natakne na postojeci ventil...
ovako bih morao da menjam glavni vodovodni ventil koji je u zidu (sto znaci da bih verovatno morao i plocicu da lomim, da zatvaram vodu celoj zgradi dok ga menjam) a to hocu da izbegnem...

Jedino sto mi pada na pamet je da mozda mogu da ovo iskoristim i preradim sa moj ventil i samo nataknem...
 
Koji prekidac predlazete za kupatilo? Treba da ima tri "dugmeta", za paljenje svetla na plafonu, za paljenje svetla iznad ogledala i za paljenje bojlera
 
pa ne, ovo su ventili sa kontrolnom kutijom i motorom... meni treba samo ta kutija sa motorom da se natakne na postojeci ventil...
ovako bih morao da menjam glavni vodovodni ventil koji je u zidu (sto znaci da bih verovatno morao i plocicu da lomim, da zatvaram vodu celoj zgradi dok ga menjam) a to hocu da izbegnem...

Jedino sto mi pada na pamet je da mozda mogu da ovo iskoristim i preradim sa moj ventil i samo nataknem...
Za kuglaste ventile imaš ovo:
 
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
€21.21 59%OFF | Tuya Zigbee Smart TRV Thermostat Actuator Radiator Valve Programmable Temperature Controller For Alexa Google Home Voice Control

Da li nekom treba ova tuya termoglava? Ne umem da namontiram a neću da zovem majstora pa sam odustao. Dao bih za 1500.
To se bukvalno montira za 20s, jesi probao uopšte? 😀
 
Nazad
Vrh Dno