Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Znam da sigurno nema 20A ali eto ko zna mozda jednog dana negde nekada zatreba a da se ne ogranicavam.
 
Ne znam da li ce neko doci ovde od ljudi da pogleda ili trazi, ali ako naidje super. Naime kupio sam Xiaomi SMART PET FONTANU, koja u sebi sadrzi filter koij se menja na svakih mesec dana i to je sve u redu, ono sto nije je da u Xiaomi-ju vec 4 meseca nemaju zamenske filtere i stalno lazu ljude kako ce stici itd. Pre neki dan sam okacio na njihov sajt u recenziju same fontane komentar ljudima koji su pisali da idu na ALiExpress i tamo poruce filtere, stizu za manje od mesec dana i kostaju 3x manje i ovi SUPCI iz Xiaomija su ladno obrisali komentar! Okacio sam novi ali ce i njega svakako obrisati, pa zato pisem ovde... nadam se da ce nekom pomoci... Inace filteri sa Alija stzu za manje od mesec dana i mzoe da se naruci vise komada kako bi se cena smanjila, nor mene je za 6 meseci izaslo oko 2000rsd a kod ovih ljiga je oko 5000
 
Jeftinije je da sam poručiš... Ali ako imaš problem sa tim što si poručio onda vraćaš o svom trošku onome od kog si poručio da bi dobio nov ili ti vratio pare.
Da li znaš koliko košta slanje u Kinu?
Druga stvar je da ako kupuješ nešto od firme koja posluje u Srbiji onda posredno plaćaš i sve troškove koja ta firma ima. Naravno da će biti jeftinije da sam uvezeš. Ali onda je sav rizik na tebi. Ovako je rizik na tim "SUPCIma". Ne branim ih, samo tako funkcioniše biznis. Ne bi ni ja poručivao za nekoga a da nemam zaradu.
Ja sam za Xiaomi robot usisivač poručio preko Aliexpressa neke krpe i filtere. I platio jeftino. Na pamet mi nije palo da poruučujem sam usisivač koji košta 400€ i da jurim virtuelnu firmu na Aliexpresu ako nešto ne valja.
 
Ne znam koliko kosta slanje u Kinu. ALi mislim da je pod obavezno da ako prodajes neki proizvod i predstavljas firmi MI, da moras da imas i sve proparatne delove za taj proizvod i da ne mse da ti manjka toga ili da lazes ljude da ce biti.
 
Slažem se da treba da imaju rezervne i potrošne delove inače nema smisla kupovati taj proizvod. Čak i zakon kaže da dok traje garancija moraju da imaju rezerne delove za taj uređaj.
Nije mi jasno samo zašto ne poruče kad prodaju za 5000 a sigurno mogu da nabave za manje od 2000 za koliko si ti nabavio? Izgleda da im se ne sviđa da zarade? Ne znam da li vredi pisati njihovoj podršci, pa ako treba da se eskalira? Iz prakse, poziv prodavnici je najgore rešenje. Radnici su tu da prodaju šta imaju i neće da se bakću sa željama kupaca.
Nego, kakva je ta pametna fontana kao smart uređaj? Da li vredi išta?
 
Loša im nabavka ili je globalno bio shortage dela. Svakako neprihvatljivo.
 
Na Ali-ju je jeftinije svakako, i povecava se ukoliko porucis vise delova istovremeno... npr ja sam porucio dva pakovanja filtera i izasli su me 14$, dok je na Mi cena bila oko 1500rsd jedno pakovanje dok ih je bilo, znaci pre 3-4 meseca, sad nema na stanju pa nema vise ni cena. Ali na Aliju npr ako narucis 5 pakovanja izadje oko 30$, dok bi na MI to bilo oko 75$ (7500rsd).

Ma necu uopste da se borim sa vetrenjacama... samo sam bio jako iznerviran njihovim brisanjem komentara...

Fontana je onako, ok.
Prednosti su sto ne moras svaki dan 3x da menjas vodu u posudi (ja imam macku, ona je pila iz male posudice pa sam zato cesto dopunjavao), ne moras da brines da li ima vode ako negde odes, u fontanicu staje skoro 2L, ima dva rezima rada, da stalno vrti vodu i da je vrti na svakih 10 minuta do vecernjih casova, a nakon toga vrti na svakih 50 do jutarnjih casova.

Mane su sto se brzo zaprlja, filtere moras da menjas na svakih mesec, bar tako kazu, a nema ih :D i moja macka iz nekog razloga cesto udara sapom fontanu na mestu gde izvire voda, to je valjda nervira, pa se desava da bude vode oko nje i nekad se desi da od udaranja prestane da radi, to nije problem ako si kuci, vidis crveno svetlo i samo je pokrenes ponovo rucno, ali je problem ako nisi kuci, ljubimac moze da ostane bez vode jer kad popije to sto je u levku, fontana dalje ne puni.
 
Ne znam da li ce neko doci ovde od ljudi da pogleda ili trazi, ali ako naidje super. Naime kupio sam Xiaomi SMART PET FONTANU, koja u sebi sadrzi filter koij se menja na svakih mesec dana i to je sve u redu, ono sto nije je da u Xiaomi-ju vec 4 meseca nemaju zamenske filtere i stalno lazu ljude kako ce stici itd. Pre neki dan sam okacio na njihov sajt u recenziju same fontane komentar ljudima koji su pisali da idu na ALiExpress i tamo poruce filtere, stizu za manje od mesec dana i kostaju 3x manje i ovi SUPCI iz Xiaomija su ladno obrisali komentar! Okacio sam novi ali ce i njega svakako obrisati, pa zato pisem ovde... nadam se da ce nekom pomoci... Inace filteri sa Alija stzu za manje od mesec dana i mzoe da se naruci vise komada kako bi se cena smanjila, nor mene je za 6 meseci izaslo oko 2000rsd a kod ovih ljiga je oko 5000
Ja sam hteo da pazarim tu Xiaomi fontanu dok nisam naleteo na komentare da rezervnih filtera uopste nema. Na kraju sam uzeo Petoneer Fresco fontanu. Rezervnih filtera ima u skoro svakom bolje snabdevenom Pet Shop-u, a i u Gigatronu, CT-u, Computerland, itd.
Evo vec 2 meseca radi i bas sam zadovoljan. Macak pije mnogo vise vode u odnosu na onu iz obicne posude, sto mi je i bio cilj, sa obzirom na probleme sa peskom u besici koje je imao. Radi non stop, nema nikakvih problema sa gasenjem, menjam vodu na 5 dana, na 30 filter, kao i kod Xiaomi fontane. Sva obavestenja dobijam preko Petoneer aplikacije.
 
Ja sam hteo da pazarim tu Xiaomi fontanu dok nisam naleteo na komentare da rezervnih filtera uopste nema. Na kraju sam uzeo Petoneer Fresco fontanu. Rezervnih filtera ima u skoro svakom bolje snabdevenom Pet Shop-u, a i u Gigatronu, CT-u, Computerland, itd.
Evo vec 2 meseca radi i bas sam zadovoljan. Macak pije mnogo vise vode u odnosu na onu iz obicne posude, sto mi je i bio cilj, sa obzirom na probleme sa peskom u besici koje je imao. Radi non stop, nema nikakvih problema sa gasenjem, menjam vodu na 5 dana, na 30 filter, kao i kod Xiaomi fontane. Sva obavestenja dobijam preko Petoneer aplikacije.
Deluje jako slicno Mi fontani.
 
Da li neko ima iskustva sa Legrand Bticino sistemima?
 
Pozdrav, jedno vreme sam radio veleprodaju istih tako da možda mogu da pomognem, ne znam šta te interesuje? Generalno se sva oprema dobro pokazala.
 
Pre neki dan mi stigli pametni merači struje. Montiraju se na DIN šinu. Jedan sam stavio na žicu za toplotnu pumpu, drugi na bojler. Sumnjam da su mi to najveći potrošači struje u kući. Sad sam se navadio kako lepo radi, pa ću da poručim još nekoliko komada (rerna, indukciona ploča, frižider)... Dobra stvar kod mojeg razdoda struje u kući je što je jedan kabl za jednu utičnicu u zidu. Nemam razvodne kutije, već sve kreće od centralnog mesta u elektro ormanu.
Inače cena jednog merača je 20€ sa isporukom. Jedino što se povezuju na cloud. Da li znate neko bolje rešenje. Da stavim svoj server (i koji) ili?
I hteo bih da stavim tri glavna pre svih osigurača na svaku fazu po jedan. Pitanje je koliko struje treba da podnese? Pretpostavljam više nego što su osigurači na satu na banderi?
 
Ove:

Nisam mislio da za ove stavljam svoj server... ne znam ni da li je to moguće. Nego za sledeće koje kupujem da imaju tu opciju.
 
Merači potrošnje nisu zamena za osigurače, čak i kad imaju relej za prekid struje.
 
Ove:

Nisam mislio da za ove stavljam svoj server... ne znam ni da li je to moguće. Nego za sledeće koje kupujem da imaju tu opciju.

Uzmi u razmatranje Zigbee protokol onda.
 
Za Zigbee mi treba neki hub pretpostavljam? Ima li da se kupi neki i koliko košta?
 
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
RSD1,614.73 44%OFF | MOES Tuya Gateway Hub Smart Home Bridge Synthesis Link includ Bluetooth/Zigbee Gateway and Multi-mode Gateway Remote Controller

Ovaj sam ja uzeo i ok je.
 
Da li sam dobro pročitao specifikacije da ne može da radi bez Interneta?

Povezuje se sa ruterom jer moraš podesiti neke scene automatizacije putem app, ali posle to radi u zigbee mreži i nije potreban internet za izvršenje tih zadataka.
Ako planiraš da povezuješ sa Home Assistant onda uzmi odmah Sonoff USB dongle-P a ne taj hub.
 
Mislim da mi se više sviđa ta varijanta.
Voleo bih da mogu lako da lako kupim u Srbiji Home assistant green da ne moram sam sve, ali verovatno će biti DIY od početka do kraja.
Koliko sam istražio, sve što je Tuya mora preko njhovog servera. Postoji način da se "prevari" i koristi Tuya Local, ali mi se takvo dovijanje ne sviđa.
 
Mislim da mi se više sviđa ta varijanta.
Voleo bih da mogu lako da lako kupim u Srbiji Home assistant green da ne moram sam sve, ali verovatno će biti DIY od početka do kraja.
Koliko sam istražio, sve što je Tuya mora preko njhovog servera. Postoji način da se "prevari" i koristi Tuya Local, ali mi se takvo dovijanje ne sviđa.

Koliko sam skontao može da se poruči sa mađarskog ewelink sajta, ali ima nekih peripetija i verovatno će skuplje izaći. Najjednostavnija varijanta ti je ako imaš nekog u Mađarskoj ili Nemačkoj pa da ti oni donesu.

Što se tiče Tuye - postoji Tuya Local (ja nisam uspeo da ga podesim, već se ni ne sećam što), ali ako uzmeš zigbee varijante onda zaobilaziš njihov hub i servere. Ja sve njihovo što imam zigbee ide preko USB dongle i povezano je na HA preko zigbee2mqtt, a sve što je wifi ide preko njihovih servera, nije mi se dalo flešovanje uređaja, za mene je to ipak previše.
 
Pre neki dan mi stigli pametni merači struje. Montiraju se na DIN šinu. Jedan sam stavio na žicu za toplotnu pumpu, drugi na bojler. Sumnjam da su mi to najveći potrošači struje u kući. Sad sam se navadio kako lepo radi, pa ću da poručim još nekoliko komada (rerna, indukciona ploča, frižider)... Dobra stvar kod mojeg razdoda struje u kući je što je jedan kabl za jednu utičnicu u zidu. Nemam razvodne kutije, već sve kreće od centralnog mesta u elektro ormanu.
Inače cena jednog merača je 20€ sa isporukom. Jedino što se povezuju na cloud. Da li znate neko bolje rešenje. Da stavim svoj server (i koji) ili?
I hteo bih da stavim tri glavna pre svih osigurača na svaku fazu po jedan. Pitanje je koliko struje treba da podnese? Pretpostavljam više nego što su osigurači na satu na banderi?

Za merenje potrošnje u celoj kući bih ti preporučio ovo:


Metoda instalacije je daleko manje invazivna, ne prevezuju se provodnici koji u kuću dovode tri glavne faze, samo se oko njih postavljaju magnetne kleme koje služe za merenje potrošnje. Uređaj se napaja preko klasične faze i nule, s tim što ima opcione konektore za preostale dve faze kako bi merio tačan napon na svakoj. Najveće pitanje je da li negde možeš da pristupiš glavnim provodnicima. Ja sam prilikom renoviranja stana tražio električaru da ostavi malo duže te kablove, ali mislim da to inače ne rade.

Mnogo volim da vidim ovakav grafikon u HA. :)
 
Ovo mi se baš sviđa. 80-tak €. Mislim da vredi te pare. Poručujem jedan, pa ću se igrati sa njim kad stigne.
Da li ima nešto svoje interne memorije da može da pamti potrošnju kada nije povezan na HA?
Mislim da ovi Tuya merači koje imam pošalju serveru podatke kada im se vrati konekcija.
 
Moze li preporuka za pametnu bravu?

Obavezni uslov:
1. Da moze da se otkljuca pomocu unosenja sifre na tastaturi
2. Da baterije traju barem 3 meseci
3. Google Home podrska

Idealno:
1. podrska za Apple Home integraciju
 
Ovo mi se baš sviđa. 80-tak €. Mislim da vredi te pare. Poručujem jedan, pa ću se igrati sa njim kad stigne.
Da li ima nešto svoje interne memorije da može da pamti potrošnju kada nije povezan na HA?
Mislim da ovi Tuya merači koje imam pošalju serveru podatke kada im se vrati konekcija.
Nisam testirao, ali rivjuovi vele da ima svoju memoriju koja čak preživi i factory reset.

Kod mene je povezan preko zigbee2mqtt na HA, interneta video nije i neće. :)
 
Moze li preporuka za pametnu bravu?

Obavezni uslov:
1. Da moze da se otkljuca pomocu unosenja sifre na tastaturi
2. Da baterije traju barem 3 meseci
3. Google Home podrska

Idealno:
1. podrska za Apple Home integraciju
Ja sam ranje gledao aqara. To su popularni modeli.
Za model a100 je navedeno da ima hey google, dok za noviji n100 to ne piše. Ovo su zigbee modeli.
Za sve radi apple homekit.
Odustao sam zbog potencijalne nekompatibilnosti sa bravama i vratima. To moraš baš dobro da proveriš
 
Nazad
Vrh Dno