Šta je novo?

Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Šta je bolje uzeti, Home Gateway v2 ili v3? Za sada mi nije bitno povezivanje sa Hassio, ali je vrlo moguće da ću u nekom trenutku preći na njega. Svakako je dobro imati opcije. :)
 
Poslednja izmena:
Senzori su region free(zigbee senzori). Problem su uređaji tj u ovom slučaju gateway, oni potencijalno prave problem. Da budem precizniji prave kod V2. Kineski ne može na EU server i obrnuto. Kod V3 kineski može na EU server. Mada ima ona neka modded Mi Home app gde valjda mogu da se kombinuju uređaji ali kako su mi svi EU nisam se igrao sa time.

V2 ili V3? V3 je naravno future proof + ima i BLE. Sa druge strane V2 ima zvučnik(kineski V2 ima i internet radio) i ima noćno svetlo. Ono što piše na sajtu, da nova generacija senzora(kao što je Mi light detection sensor) zahteva V3 gateway nije istina, radi i sa V2(bar sa EU verzijom).

Iskreno zavisi ko šta planira i koliko uređaja planira. V2 u paketu sa senzorima je 7500 a sam V3 je 4000. Po sadašnjim cenama ako bi se "pravio" paket kakav je sa V2, u V3 verziji bi on bio 11500. BLE mogućnost može da se nadogradi i LED plafonjerom, onom kamerom ili tako nekim uređajem koji ima tu mogućnost.

Mislim da V3 jednostavno još uvek ne pruža nikakvu bitnu prednost u odnosu na V2, skuplji je a fale mu neke funkcionalnosti koje ima V2 tako da bih ja i dalje ipak pre uzeo V2. Jedini senzor koji se u nekom "skorijem" periodu očekuje i u EU je Mi water leak senzor koji ima BT konekciju(ne razumem zašto ali...) i koji kao takav će moći samo na V3.

EDIT: Inače su ozbiljno bezobraznu cenu stavili za ovaj BT termometar V2, isti je na AE po 300, 400din. Sa nekim cenama su okej, sa nekim su baš bezobrazno skupi. Wifi sijalice recimo su ravno duplo skuplje nego u HR i HU.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Uopšte nisam video da V2 nema BT. To znači da ne mogu da povežem Xiaomi Mijia Humidity and Temperature senzore (okrugli sa ekranom) na V2, a za to mi najviše i treba. A V2 mi se više sviđa, zbog ugrađenog zvučnika i LED, kao i toga što se ubada direktno u strujnu utičnicu.
 
Onda je jedina opcija V3. Ja sam uzeo zigbee senzor temperature i vlažnosti pa sam tako rešio problem na V2.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
zapravo najbolja opcija je kombo:
- r pi 4
- hassio + Zigbee2mqtt + Mosquitto + NodeRED
- CC2531 Zigbee2mqtt - za zigbee uredjaje
- ESP32-WROOM-32 OpenMQTTGateway Bluetooth - za ble uredjaje
- Node-RED Smart Home Control (https://red.cb-net.co.uk/) za integraciju sa Alexa i Google Home

i onda se malo pomucite oko integracije svega :D

sad kad sve prebacim ostace mi kineski v2 (znam mu i token) ali mi je ultra upotrebljiv kao nocno svetlo tako da ne planiram da ga penzionisem :) mada, nece nista biti nakaceno na njega :)
 
Poslednja izmena:
Onda je jedina opcija V3. Ja sam uzeo zigbee senzor temperature i vlažnosti pa sam tako rešio problem na V2.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Hvala ti na detaljnom objašnjenju iznad. Pomogao si mi, jer sam mogao da napravim grešku od 7000din. :)

@petarboj Hvala za objašnjenje i spisak potrebnih stvari. Jednog dana se možda odlučim i na taj korak. Za sada mi odgovara Xiaomi eko-sistem sa nativnom aplikacijom, ali nikad se ne zna.
 
Poslednja izmena:
Nema na čemu, bitno da su pare ostale gde trebaju :) Ja planiram da uzmem plafonjeru pa ću na taj način nadomestiti BT na V2.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Jel postoji još neki uređaj koji radi kao BT Gateway? Plafonjere mi ne trebaju, već sam za to ugradio Shelly-je...
 
Pa moze direktno na HA preko rpi4.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Mislio sam na Xiaomi uređaje.
 
Od EU uređaja Bedside lamp ali V1, ne V2. I ako se dobro sećam ona Aqara G2 kamera. No za kameru bi morala Aqara app što onda komplikuje priču. Svakako je V3 najjeftinije i najkomfornije rešenje.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Važi. Hvala, Darko.
 
Uzeo sam Mi Zigbee utičnicu i priključio na nju jedan norveški radijator. Povezao utičnicu sa Mi Hubom, imam takođe i Mi Temp Monitor.

E sad, automatizacija ne radi, šta može biti problem?

Namjestio sam IF temperatura veća od 23c THEN Mi Zigbee Turn Off.

Druga scena je IF temp manja od 21c then Mi Zigbee Turn On.

Temperatura na monitoru pokaže 23.4c recimo i radijator još radi, Zigbee ga ne gasi?

Sent from my Mi 10T PRO using Tapatalk
 
Čime meriš temperaturu? Ako je neki ble uređaj, čitao sam da semplovanje radi dosta retko, tipa na 5 minuta ili možda čak i ređe.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 
Isto Mi (Temp & Humidity 2)



ca6357384d4da46ccf1bfc02e3ae1d6f.jpg


Sent from my Mi 10T PRO using Tapatalk
 
Nemam konkretne uređaje pa da mogu da probam kod sebe ali recimo(ako nije išao preko 23.4) moj zigbee senzor za temp zaokružuje na 0.5 tj 23.4 je 23 a 23.6 je 24.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Povezao sam sve termometre na ovaj gateway v3. Bio mi je stavljen region Srbija, a mora izgleda Kina da bude. Imam xiaomi i aqara termometre. Istoriju temperature sa aqara mozes ocitati u svakom trenutku sa bilo kog mesta , npr s posla, dok kod xiaomi termomtra, mozes sa bilo kog mesta proveriti samo trenutnu temperaturu, dok za istoriju, moras biti kuci, ukljuciti bt na mobilnom i tako pored senzora proveriti istoriju samog.

Ne znam kako bi se ponasao aqara ili mijia senzor za vrata i prozor, u kina regionu?

Primetio sam da mi je vlaznost vazduha u nekim sobama preko 70% i da se tu bas navlaze stakla s prozora, a i na jednom cosku primetio vlagu i sicusnju pocetnicku budj, da li neko od vas koristi neki odvlazivac i moze da preporuči? Definitivno imam problem sa vlažnostom vazduha ...
 
Koja ti je tačna oznaka tog gateway-a?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Nemam konkretne uređaje pa da mogu da probam kod sebe ali recimo(ako nije išao preko 23.4) moj zigbee senzor za temp zaokružuje na 0.5 tj 23.4 je 23 a 23.6 je 24.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Moguće, palo mi je ovo na pamet s obzirom da mogu da se biraju samo cijeli brojevi.

Sent from my Mi 10T PRO using Tapatalk
 
Primetio sam da mi je vlaznost vazduha u nekim sobama preko 70% i da se tu bas navlaze stakla s prozora, a i na jednom cosku primetio vlagu i sicusnju pocetnicku budj, da li neko od vas koristi neki odvlazivac i moze da preporuči? Definitivno imam problem sa vlažnostom vazduha ...

Od 2014 i onih tisućlećnih poplava kada se prvi put pojavila vlaga u do tada 30 godina suvoj zgradi koristim ovaj Trotekov dehumidifajer. Nije jeftina ali jako dobra sprava.
6e8889b521d8d05b876362d9d8c28470.jpg
 
stigli sa mi store-a ili sa alija? :) koji server koristis? ja sam juce muku mucio sa purifierom 3h dok nisam prebacio na evropu... a gateway i svi senzori su mi na kini. tako da ono, ziveo hassio :D
kada sam pre nekih pola godine bio u mi store pocnem pricu sa prodavcem i kazem da imam gateway, kupio na aliju pa bih kupio senzor u prodavnici, kaze on postoji mogucnost da ti nece raditi ovi senzori sa serverom u kini...
evo air purifier 3h integracija u hassio:

airpurifier.jpg


treba da malo izmenim da se ne prikazuje sve uvek i da moze led ekran da se dimuje (i da broj nivoa prebacim sa 14 na 16), ali to je u principu to. hocu da napravim da kad su otvoreni prozori i balkon da ne radi, vec posle zatvaranja neko vreme da saceka i upali se. auto mod inace deluje da radi skroz korektno.

Ja sam se okrenuo minimalizmu (makar na 1. tabu u HA), a rešio sam problem suvišnih podataka tako što sam napravio 2 conditional kartice.
Jedna se prikazuje kada je prečišćavač isključen:

purifier_off.png

Druga se prikazuje kada je prečišćavač uključen (ovde ću još da sakrijem red sa slajderom kada je u Auto režimu, sad videh da i to može):

purifier_on.png

Inače sam celu logiku uključivanja i isključivanja napravio u Node-Red, više ga ni ne gledam:

purifier_node-red.png
 
Na shelly shop / zvanicnom/ poceli black friday popusti.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
2 shelly1PM otprilike kao jedan na automatizuj. Jel naručivao ko direktno?
 
Ja sam poručivao direktno. Stiže bez problema za oko 15-20 dana.
 
Ja planiram na Hrvatsku adresu da narucim da izbegnem dodatne troskove.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
PDV se plaća za bilo koji iznos. Carina je 10%, ali se ona računa na:
vrednost porudžbine + troškovi transporta + PDV, pa na to dodaš carinu od 10%.

Najlakše ti je da izračunaš ovako: ako prebaciš iznos od 50 EUR, platićeš 32% na konto PDV i carine.
 
@Falcon

Da, nisam imao vremena da ih automatizujem ali i to je u planu. Ja brojku preko 30 nisam video do sada :D

Stavi ovde kod kartice kad uspeš da slider pokažeš samo kad je Favourite mod. Mislim da bi trebalo da može i da bude on/off pored naslova i da ti ne treba ovaj power. I da, i ja sam kontao da napravim glavnu karticu da može sve na prvi ekran.... Puno stvari u planu, malo vremena :) Da li ti se dešava da status nekako prekida? Kao da dobije loš status od purifiera, nisam skontao šta se dešava, ali sam video na netu da nisam jedini.

8229bc72ed5bcc4eea37a20f4beaab69.jpg


Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno