Pametna kuća (Smart home) - Diskusija, pitanja, ideje

Corvus Corax

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.09.2008
Poena
48
Shelly 1 i 1PM mogu da se koriste za bojlere, u utičnicama, za svetla (mada tu uglavnom ide Shelly 2.5, jer ima dva kanala). Oba su deklarisana na 16A. 1PM ima merenje potrošnje (idealan za bojler ili merenje potrošnje uređaja za grejanje, poput električnih radijatora, klima uređaja, itd.).

UL je USA sertifikat sigurnosti. Shelly uređaji sa tim sertifikatom imaju kućište od drugačije plastike i, kažu, druge kleme, da bi ispunili taj standard. Iz tog razloga su takvi uređaji i skuplji.

Nema više tih uređaja, ako si video moj oglas. Brzo su svi prodati.

AcaN95

Flash Drive
Učlanjen(a)
21.02.2021
Poena
1
Pozdrav momci, prvi put sam ovde i nadam se da ne krsim neka pravila 😂
Takodje se nadam da se neko od vas razume u mqtt
Juce i danas sam pokušavao da umrezim nodemcu sa mqtt serverom,
Skinuo sam i instalirao mosquitto broker na win10, koristio sam default podešavanja tj config sam pročitao nešto malo i nisam nista dirao, mqtt server, broker je pokrenut na winowsu i on radi, port je default 1883.
Na lokalnoj masini tj samo na pc, on radi, uradio sam test pomoću cmd, nasao na netu kako i to sve radi.. Znaci server je pokrenut ali iz nekog razloga ne mogu da se povežem van lokalne masine, napravio sam rule za Windows defender tj firewall, ali i kada ga isključim nece da se poveže..

Verovatno cu da pokušam kasnije. Mozda je neka glupa greška koju nisam video ali eto ako neko zna, neka napise

Nisam bas mnogo dobar sa programiranjem.. Tek mi je 16.

Prvo sta cu najskorije da uradim jeste da probam na Linux sistemu.

Hvala
Post automatically merged:

Takodje mislim da nije do nodemcu, jer sam pokusao pomoću neke aplikacije za telefon, valjda se zove mqtt tester i tada nije htelo..

Mladenovski

Flash Drive
Učlanjen(a)
17.10.2012
Poena
16
Pozdrav momci, prvi put sam ovde i nadam se da ne krsim neka pravila 😂
Takodje se nadam da se neko od vas razume u mqtt
Juce i danas sam pokušavao da umrezim nodemcu sa mqtt serverom,
Skinuo sam i instalirao mosquitto broker na win10, koristio sam default podešavanja tj config sam pročitao nešto malo i nisam nista dirao, mqtt server, broker je pokrenut na winowsu i on radi, port je default 1883.
Na lokalnoj masini tj samo na pc, on radi, uradio sam test pomoću cmd, nasao na netu kako i to sve radi.. Znaci server je pokrenut ali iz nekog razloga ne mogu da se povežem van lokalne masine, napravio sam rule za Windows defender tj firewall, ali i kada ga isključim nece da se poveže..

Verovatno cu da pokušam kasnije. Mozda je neka glupa greška koju nisam video ali eto ako neko zna, neka napise

Nisam bas mnogo dobar sa programiranjem.. Tek mi je 16.

Prvo sta cu najskorije da uradim jeste da probam na Linux sistemu.

Hvala
Post automatically merged:

Takodje mislim da nije do nodemcu, jer sam pokusao pomoću neke aplikacije za telefon, valjda se zove mqtt tester i tada nije htelo..
Port forward 1883 na ruteru. Ako si natovan,zaboravi na pristup spolja

AcaN95

Flash Drive
Učlanjen(a)
21.02.2021
Poena
1
Port forward 1883 na ruteru. Ako si natovan,zaboravi na pristup spolja
Ahh nismo se razumeli, ne želim pristup spolja tj van lokalne mreže.

Uopšte se ne mogu povezati, sa drugih uredjaja u lokalnoj mreži, server "radi", samo na računaru, kada pravim testove na računaru. Ali kada želim da se povežem, np sa nodemcu sa Esp8266, ja unesem u kodu ip računara koji hostuje i port 1883. Takodje sam probao i pomoću telefona, pomoću neke aplikacije koju sam našao i to nije radilo..

Firewall nije problem jer i kada je bio isključen nije htelo da radi.

Prvi put koristim mosquitto, uopšte mqtt
Pratio sam par yt tutorijala.

Mislim da je najbolje da ja proverim sa linuxom, da vidim zbog cega i sta pravi problem tj da li će tamo da radi..

U svakom slučaju hvala
Ako imate neki predlog ili nesto, odgovorite
Hvala

Falcon

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
19.02.2002
Poena
48

nemanja82

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
30.10.2012
Poena
18
Konacno zavrsih svoj projekat stanice za merenje kvaliteta vazduha.

Od senzora koristio sam:
  • PMS5003 - Merenje PM cestica
  • MQ7 - CO
  • MQ135 - Kvalitet vazduha
  • BME280 - Temperatura, Valznost vazduha i pritisak
  • DS18B20 - Temperatura
  • BH1750 - light sensor
Sto se tice kontrolera koristio sam ESP32-WROOM
Sve sam ovo spakovao u jednu vecu razvodnu kutiju koju sam malo modifikovao sa donje strane zbog senzora koji treba da budu van a opet zasticeni od kise.

Sto se tice servera to je Node Red a njemu ESP32 preko MQTT protokola salje podatke.

Evo i slika:

1614070282829.jpg
1614070282837.jpg

Dashboard:
Screenshot_1.jpg

Corvus Corax

Moderator
Super Moderator
Učlanjen(a)
25.09.2008
Poena
48
Konacno zavrsih svoj projekat stanice za merenje kvaliteta vazduha.
Super si ovo napravio. I ja već 2 meseca planiram da napravim stanicu za merenje kvaliteta vazduha, ali tek juče mi je stigla poslednja komponenta. Koristiću PMS7003. Tako da ću raditi na tome narednih dana.

nemanja82

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
30.10.2012
Poena
18
Hvala, ima tu jos sitnica da se dodrade ali ok. Da znam taj je malo noviji ali isto tako jako puzdan i precizan kao i 5003.
Samo kad vidis merenja, pozeleces da ga nisi napravio :)

nemanja82

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
30.10.2012
Poena
18
Pa recimo PM cestice su nekad blizu a nekad razlikuju dosta. Samo sto su moja merenja mg/m3 a ne AQI. Ali su prosek za jedan sat i za dan. Temperatura, vlaznost i pritisak su skoro isti

Vrh Dno