Šta je novo?

Orion Telekom

MIslim da j ebas cepidlacenje dal je 900 i nesto ili okruglo 1000. Sto @daxyco rece, ima tu vise faktora, sam uredjaj, kabal, a i koliko je u toku dana opterecenje. Da je 500, 600 umesto 1000, to je problem. Sve od 900 pa nagore je po meni ispunjen paket. Ja sam slao prijavu za upload i reseno je na patch panelu promenom porta jer je ovaj bio pretrpan. umesto 500 sam imao ispod 250 i to mi je velika razlika. Da sam imao 400, smatrao bih ok sa njihove strane, ali duplo mi je bilo nedopustivo. Sad dobio i wifi 6 ruter i evo kako to izgleda kod mene:
1665583996560.png
 
Plaćam ja 2000, al to nije poenta ovde :)
da, poenta je da su se vec izjednacili sa drugima, to je bila samo reklama dok ne nakupe nove klijente. Ja sam taj Gbps i staticku ip imao kod njih cim su ga prvi put uveli, a brzina je sve vise padala iz meseca u mesec i kad je pala na 320 onda sam raskinuo ugovor. Brzina sve manja, cena sve veca, to je orion. Ne mogu oni da miruju. I gde su sad ? Jos ce dugo oni da kucaju na sva vrata i da obaraju cene za nove korisnike.
 
MIslim da j ebas cepidlacenje dal je 900 i nesto ili okruglo 1000.
mi pricamo ovde o optici, ftth, a na internetu sam 25 godina i znam sta pisem.
i ja sam uzeo jos jedan paket eto da imam i u drugom stanu gde manje boravim (i nije mi mnogo bitna maksimalna brzina), racunao sam nije skupo, ali to nije skupo kod njih traje mesec-dva od kad te upecaju. Kod sbb na kablovskoj mi je pucala konekcija svakih 5 minuta (utp), kod mts-a nisam hteo ni da probam jer su teski za saradnju i stalno nesto prete. Kod oriona sam zbog prepaid-a, tu ne mogu da mi prete i ne uplatim kad mi odgovara. Svoje troskove placam redovno i redovno izmisljavaju neke promene, a ti "imas pravo " (!?) da raskines UO. Ma nemoj ! Pa taj njihov "ugovor" vazi samo za drugu stranu !
 
@Zuel Verujem da ti imas lose iskustvo, ali recimo kod mene sa optickim netom samo najbolje. Uzeo sam 2019. godine kada je bilo 200/20 i placao 1899din. Nijednom mi za godinu dana nije pukla veza. Zatim sam primetio da mi mnogo brze radi net, pre svega upload pa sam primetio da su mi povecali 5x brzinu 1000/100 i ostavili istu cenu. Ko je to jos ikada od provajdera uradio da poveca 5x i upload i download i ostavio istu cenu?

Zatim, vidim da imaju nove pakete 1000/200, zato sam i ja dobio povecanje, ali za manje pare, 1750din. Ja zvao da pitam zasto ja kao stari korisnik imam 100 upload umesto 200 i jos placam vise. Na to mi odgovore da ce mi skinuti cenu i izjednaciti brzinu, ili da zadrzim istu cenu i za tih 150din vise da dobijem paket 2500/500. Uzeo sam taj veci samo zbog uploada, 150din mi vredi 2.5x veci upload. Download jedino za celu zgradu na 3 rutera, to je nebitno.

Problem koji sam imao je da pre X meseci pao upload na 250 i da sam se maltio od avgusta do sad da rese, tako da sam video koliko su spori kad je tehnicka podrska u pitanju. Jedino su svi ljubazni i fini. Gledao sam ostale provajdere i cak negde gde sam imao interne popuste za zaposlene, cena nije bila ni blizu ovoga sto placam u Orionu. E sad, ako nastave da drve sa ovim povecanjem i da ne ispostuju dogovor preko telefona (ne odgovaraju na mail vec samo rekli da ne moze), onda sam spreman da otkazem iz principa :D
 
Evo ja dosta dugo imam optički net, od kad se targo pojavio i imam bas dobra iskustva (osim naravno onog perioda kad je targo pukao pa je net nestajao na po par dana). Mimo toga nisam imao nikakve zamerke na optiku, nikad. Posle targa beogrid koji je bio FTTB pa utp do stana, pa Orion, pa Orion u drugom stanu, pa MTS i sada opet Orion. Nisam se nešto zamarao speedtestom, uvek testiram kad dovučem novog provajdera i nekad kad se setim. Jedno vreme mi je bila puštena skripta na Rpi da radi speed test svakih pola sata ili tako nešto i na MTS maltene nikad nije bilo padova brzine, osim kad se test poklopi sa nekim torrent downloadom.

Sve u svemu, ako ima opcije za optiku, birati najpovoljniju varijantu, u najvećoj meri će raditi kako treba.
 
@Zuel Verujem da ti imas lose iskustvo, ali recimo kod mene sa optickim netom samo najbolje. Uzeo sam 2019. godine kada je bilo 200/20 i placao 1899din. Nijednom mi za godinu dana nije pukla veza. Zatim sam primetio da mi mnogo brze radi net, pre svega upload pa sam primetio da su mi povecali 5x brzinu 1000/100 i ostavili istu cenu. Ko je to jos ikada od provajdera uradio da poveca 5x i upload i download i ostavio istu cenu?
Pa da, tako niko ne pljacka svoje klijente. Ti si srecan sto su ti brzinu od 200 naplacivali 1900 dok sam ja to isto placao 1000din. a neki su imali 1Gbps za 1300. Da, toga stvarno nema kod drugih provajdera.
 
MIslim da j ebas cepidlacenje dal je 900 i nesto ili okruglo 1000. Sto @daxyco rece, ima tu vise faktora, sam uredjaj, kabal, a i koliko je u toku dana opterecenje. Da je 500, 600 umesto 1000, to je problem. Sve od 900 pa nagore je po meni ispunjen paket. Ja sam slao prijavu za upload i reseno je na patch panelu promenom porta jer je ovaj bio pretrpan. umesto 500 sam imao ispod 250 i to mi je velika razlika. Da sam imao 400, smatrao bih ok sa njihove strane, ali duplo mi je bilo nedopustivo. Sad dobio i wifi 6 ruter i evo kako to izgleda kod mene:
Pogledajte prilog 359167
Jel ti ovo preko wifi brzina? Ja imam paket 2000/500, novi wifi6 ruter, preko lana dobijem maksimum 930/270, a preko wifi na laptopu koji ima wifi ax, dođe i do 800/270 ako je baš pored rutera. Na telefonu poco x3, koji je wifi 5 često izvučem i do 500/250. Upload mi je otpočetka tu negde oko 250 do 280, iako bi trebalo da ide do 500. Ne znam da li da se cimam sa njima oko toga, nisam ja neki zahtevan korisnik.
 
Ne znam da li da se cimam sa njima oko toga, nisam ja neki zahtevan korisnik.
Pa ja se ne bih cimao zbog toga. Ja ovde pisem da neke stvari nisu u redu i to znaci da im je podrska losa, dok oni povecavaju cene sa izgovorom u vezi podrske. Ti njihovi ruteri su neki kineski najjeftiniji i kako koji radi, manje vise. Provajderi nam ne daju mogucnost da dobijemo neki bolji ruter, to njih ne interesuje i ako smo raspolozeni da platimo vise. Ostaje nam mogucnost da sami nabavimo bolji ruter i stavimo ga u bridge mode.
Neces ni osetiti razliku i da ti dupliraju brzinu, bitno je da ti ne prekida konekcija. Obicnom korisniku kao sto smo ti i ja, sasvim je dovoljno i 100/10.
 
trebao bi da imas 1000 a ti imas 900. Jel placas 900 ili 1000 ?
ja placam 200/20, a evo koliko imam, merio na lan kablu, ostalo sve iskljuceno:

Pogledajte prilog 359157

prema tome, placas jedno, dobijes sta dobijes. Kada reklamiras, onda ces mecku da rodis dok ih ubedis da nesto nije u redu. Ja sam na ovoj konekciji sa huawei imao na kablu oko 220/20, a sad su ga "popravili", a da nisam kupio wi-fi 6 ruter, jos bi i prekidalo non stop zbog njihovog "rutera". I vise mi je muka od njih i njihove "podrske".
Ja sam vrlo cesto imao i 200-300 manji DL,a i UL mi je sa 207 spao na redovnih 170 ili 180 i nesto,kako kada.
Ne razumem,skoro dve godine mi ja bar UL bio maksimalan pa se odjednom smanjio zadnjih par meseci,tako da im ja nista ne verujem,jer imaju obicaj da govore neistinu.
 
da, varira im brzina i donekle mogu oni to da srede podesavanjem. Ja sam donekle popravio wifi brzinu sa novim ruterom, pa je guralo do 180 na 5G. I od tada nisam nista dirao, ali brzina je nakon oko mesec dana pala na 100-130, mereno sa istim laptopom i istog mesta. Meni prakticno to dovoljno, ali razmisljam da sam u postpejdu pa da ja njima uplatim samo pola pretplate za pola brzine, kako bi oni reagovali ? 😁

Jos cu probati sa setovanjem kanala u ruteru... jer kad ih zoves, prvo sto se nacekas, pa kad sve objasnis onda ti kaze sacekajte da vas prebacim u tehniku, pa sve ponovo objasnjavaj, pa te opet stave na cekanje, pa pukne veza, pa zoves ponovo i opet sve isto sa drugim operaterima... i posto znam sta me ceka, tesko se i odlucujem da ih zovem i da se sa njima igram gluvih telefona.
 
Nekome da, nekome ne. Ja na primer sam uvek imao ok iskustvo sa podrskom, doduse nikada nisam imao nekih vecih problema, ali kada mi je nestao net ili je brzina bila slaba, reseno sve posle jednog poziva. I to nisam ni cekao nesto dugo, mozda 3, 4min.

Najveci problem sam imao da dobijem nov ruter jer uopste nisam imao siganl u dnevnoj sobi ali sam na kraju uspeo nekako da izboksujem kada su krenuli da dele ove nove.

Prvo su mi restartovali kao nesto remote, pa onda poceli da me pitaju gluposti i na kraju su poslali coveka da zameni.
 
Dobro veče, pokusao sam da skinem Kodi preko chroma na laki smartbox, ali ne izlazi mi u ovim aplikacijama, odmah posle instalacije mi je automatski otvorio aplikaciju, kada sam izasao iz nje, nisam je mogao naci ni u fajlovima. Generalno se isto desava sa bilo kojom aplikacijom koja se skida preko chroma. Da li ima neko resenje da postanu vidljive aplikacije?
 
Pozdrav, danas sam uzeo TRIPLE PLUS paket, kao neko ko je imao eon smart box, mnogo mi je konfuzniji ovaj laki( s obzirom da mi je u startu bagovao i nije dozvoljavao da vracam kanale).

Interesuje me da li je i sad moguce traziti im HBO max aplikaciju? Licno sam presao kod njih zbog dobrog popusta i optike. Na eonu sam mogao vracati HBO.
Ukoliko imaš HBO u okviru paketa zovi ih i žali se da ne možeš vraćati HBO - trebali bi da ti daju ;)
Dobro veče, pokusao sam da skinem Kodi preko chroma na laki smartbox, ali ne izlazi mi u ovim aplikacijama, odmah posle instalacije mi je automatski otvorio aplikaciju, kada sam izasao iz nje, nisam je mogao naci ni u fajlovima. Generalno se isto desava sa bilo kojom aplikacijom koja se skida preko chroma. Da li ima neko resenje da postanu vidljive aplikacije?
Imaš posebnu temu vezanu za laki smartbox. Potraži malo.
 
Dobro veče, pokusao sam da skinem Kodi preko chroma na laki smartbox, ali ne izlazi mi u ovim aplikacijama, odmah posle instalacije mi je automatski otvorio aplikaciju, kada sam izasao iz nje, nisam je mogao naci ni u fajlovima. Generalno se isto desava sa bilo kojom aplikacijom koja se skida preko chroma. Da li ima neko resenje da postanu vidljive aplikacije?

Instaliraj neki launcher, npr Uguos.
 
Jao... Ne mogu ostati imun na ovo. Pa Orion je na tronu što se tiče "podrške". Gorih nema.
Mogao si da ostanes imun jer niko nije rekao da je Orion podrska dobra. Naprotiv, i za njih sam pricao da su losi, ali samo ljubazni.
 
Ljudi, ovo je tehnicki forum, proverite malo pre nego sto pisete... Ethernet sam ne moze da ide punih 1000 vec je obicno oko 94%... Tako da preko kabla kada merite to bude oko ~948... vise nece moci pa da vam Orion pusti 20000...

Sto se tice upload-a preko kabla, poslednjom rekonfiguracijom od strane Oriona ( secate se kada su se svima resetovali ruteri) je preko kabla ograniceno na za npr 1Gpbs paket na ~180, sto je pad sa ~207... Da ne objasnjavam sad sto i kako, ali nasli su lep nacin da ustekaju ~10%...

I ajde da konacno prestanemo da wifi brzine gledamo kao relevantne i da ocekujemo da bude puna brzina... To je prosto nemoguce... A mnogo znaci za sam kvalitet foruma jer ipak nije ovo burek pa da se lupaju gluposti... :)
 
I ajde da konacno prestanemo da wifi brzine gledamo kao relevantne i da ocekujemo da bude puna brzina... To je prosto nemoguce... A mnogo znaci za sam kvalitet foruma jer ipak nije ovo burek pa da se lupaju gluposti... :)
Nije relevantna sa starim ruterima, sa wifi6 meni merilo do 535mbps upload a imam 2500/500 paket, a download do 1100 izbacuje u istoj sobi. Sto onda to nije relevantno ako dobijam vise nego na kabal? :p
 
Pa opet ne dobijas punu brzinu :ROFLMAO: Sto dobijas vise nego na kablu sam upravo opisao u prethodnom postu, ali ko to cita, bitno je napisati da imas wifi 6 ruter...

Nije relevantna ni sa jednim ruterom jer je tehnologija wifi takva da je podlozna spoljasnjim uticajima... Zaista je suludo diskutovati o tome uopste....
 
Pozdrav kolege, planiram sad da promenim paket bez penala do kraja meseca zbog povecanja cene,
pa me zanima kakav im je ovaj novi WiFi 6 ruter u odnosu na onaj stari huawei?
da li moze da se bridge-uju portovi da bi se izvuklo 2Gbps?
kakav mu je interfejs u odnosu na huawei? ili su i njega maksimalno ustrojili?
 
ima li bilo gde da se nadju specifikacije?
na orion sajtu nigde nista ne pise... samo wifi6

zna li neko o kom modelu je ovde rec?
 
Pozdrav kolege, planiram sad da promenim paket bez penala do kraja meseca zbog povecanja cene,
pa me zanima kakav im je ovaj novi WiFi 6 ruter u odnosu na onaj stari huawei?
da li moze da se bridge-uju portovi da bi se izvuklo 2Gbps?
kakav mu je interfejs u odnosu na huawei? ili su i njega maksimalno ustrojili?
Ne znam koji je stari Huawei, ja sam imao Eletex pa sad ovaj WiFi 6 dobio, ogromna je razlika. Imas gore rezultat da mi preko 1000mbps izbacuje WiFi6 na laptopu, a na kablu naravno ispod zbog ogranicenja LAN porta. Za bridge ne znam da li moze.
 
Svi portovi su 1gbps. Mislim da teorijski možeš da na dva različita porta izvučeš po 1gbps.
 
Svi portovi su 1gbps. Mislim da teorijski možeš da na dva različita porta izvučeš po 1gbps.
Aha, ako misli na dva kabla pa u dva uredjaja po 1gbps, da to moze. Probao sam u isto vreme dva kompa i vuce mi na oba po 900+ za download. Mislio sam da pita za bridging u smislu da nekako na jedan uredjaj ide 2000
 
To bi se zvalo bonding. Bilo bi idealno da radi na huawei-ju pa da se poveze na neki 1/2.5Gbps smart switch i time dobije 2Gbps na 2.5Gbps eth interfejsu.
 
Malo bi bilo mnogo to od tog mucenog huawei rutera :ROFLMAO:
 
Pozdrav kolege, planiram sad da promenim paket bez penala do kraja meseca zbog povecanja cene,
pa me zanima kakav im je ovaj novi WiFi 6 ruter u odnosu na onaj stari huawei?
da li moze da se bridge-uju portovi da bi se izvuklo 2Gbps?
kakav mu je interfejs u odnosu na huawei? ili su i njega maksimalno ustrojili?
Za mene je ovaj wifi 6 osetno unapredjenje u odnosu na onaj stariji Huawei q2. Za pocetak 5ghz mreza ne puca i samim tim je i surf brzi, ima osetno veci domet od starog, imam 5ghz po celom stanju, npr u kuhinji koja je najudaljenija od rutera na ovom wifi 6 imam skoro pun signal, a stari huawei je imao jednu ili dve crtice i stalno je pucala veza. Mozda je to jos bolje na uredjajima koji podrzavaju wifi 6 standard. Interfejs samog modema je moderniji od starog, po meni jw dosta slican, malo nasminkan. Sto se opcija tice dosta je slicno.
 
Nazad
Vrh Dno