Šta je novo?

Orion Telekom

@shamanNS Haha, znao sam da će neko da uleti... Prvo sam napisao bio "1000 din mesečno", pa onda "6000 + 1000", pa bilo još gore. Pa piši-briši i na kraju ostalo samo tih 6000. :) Ali sam odmah izmenio iako i ovo "11000 za 6 meseci" skroz zbunjuje. Al' lepo se vidi da sam ja izmenio poruku u 23:23, a ti komentarišeš čitavih 6 minuta kasnije i ne proveriš šta piše. ;) E-mail link? :)
 
@canejr: Ja samo počeo da pišem komentar pre tvog edit... sad što sam malčice bio prekinut u tome posle nastavio kucanje ... :p :p Posle naravno da nisam primetio ni da si ti svoj menjao ni da si ušunjao ispravku jer nije bilo upadljivo.
 
Jel ima neko sa foruma da koristi SSH/sFTP i VoIP?

Ja sam na Orion optici, 500/50, Novi Beograd.

SSH/sFTP:
Imam jedan Linux server u US-u za koji stalno mnooogooo dugo cekam da se konektujem, isto i za SSH i za sFTP. Na druge svoje SSH/sFTP servere se konektujem bez problema.
Zena ima jedan SFTP (verovatno u Srbiji, nisam siguran) na koji uopste ne moze da se konektuje.
Za oba servera, problem se javlja samo ako se pristupa sa Windows client-a, lol. Ako istim tim serverima pristupamo sa Linux masine ili Android telefona, takodje sa kucnog Orion interneta, konekcija je trenutna.
Moj problem sam premostio tako sto sam u FileZilla i Moba Xterm podigao timeout na 120 sekundi, pa cekam ; njen problem sam premostio tako sto sam joj napravio tunel preko kucnog Linux servera.
Prilicno sam siguran da je problem do Orion interneta jer ako istim tim serverima pristupamo sa mobile hotspota ili nekog drugog interneta, konekcija je trenutna, sa Windows masine.

VoIP
Imam nemacki landline broj i SIP client na laptopu kojim se uspesno registrujem (Jitsi, 3CX Phone, Zoiper, X-Lite, nebitno sa svima isto)
Sa Orion interneta, mogu da primim poziv - SIP client zvoni, ali ne mogu da zovem - Initiating Call stoji stoji stoji, pa pukne (mozda i ovde ima da se podesi timeout, nisam uspeo da nadjem)
Sa mobile hotspota ili drugog interneta zovem bez problema.

Ima tu jos nekih bagova, npr. da DAVx5 (android aplikacija) ne moze da mi sinkuje moje kontakte i kalendar sa telefona na moj Nextcloud koji se nalazi na mom serveru u kuci, ako sam povezan telefonom na kucni internet (izbacuje network IO error), naravno i ovo radi najnormalnije sa mobilne mreze i nekog drugog interneta.

Da ih cimam......... uh, tesko ovo za objasniti i nekome ko se razume i ko je voljan da te saslusa, ali bice verovatno i to na kraju (vise malo konfuzno nego tesko).
Nem' pojma, reko' aj prvo da vidim da li jos neko ima ovih problema ili sam usamljeni slucaj.

Hvala.
Jesi li probao traceroute do tog servera i nekog drugog US servera koji radi ok, pa uporediš?
Imaš opciju da podigneš besplatno server u AWS-u, pa možeš da se tuneluješ preko njega (zavisi koliko saobraćaja imaš).
Ako koristiš njihov ruter, razmisli da tražiš da ga prebace u bridge mode i staviš nešto svoje - nije sigurno da će rešiti ove probleme, ali bilo je nas nekoliko koji smo imali kojekakve glupe probleme koji su nestali u bridge modu uz kršten ruter.
 
Jel ima neko sa foruma da koristi SSH/sFTP i VoIP?

Ja sam na Orion optici, 500/50, Novi Beograd.

SSH/sFTP:
Imam jedan Linux server u US-u za koji stalno mnooogooo dugo cekam da se konektujem, isto i za SSH i za sFTP. Na druge svoje SSH/sFTP servere se konektujem bez problema.
Zena ima jedan SFTP (verovatno u Srbiji, nisam siguran) na koji uopste ne moze da se konektuje.
Za oba servera, problem se javlja samo ako se pristupa sa Windows client-a, lol. Ako istim tim serverima pristupamo sa Linux masine ili Android telefona, takodje sa kucnog Orion interneta, konekcija je trenutna.
Moj problem sam premostio tako sto sam u FileZilla i Moba Xterm podigao timeout na 120 sekundi, pa cekam ; njen problem sam premostio tako sto sam joj napravio tunel preko kucnog Linux servera.
Prilicno sam siguran da je problem do Orion interneta jer ako istim tim serverima pristupamo sa mobile hotspota ili nekog drugog interneta, konekcija je trenutna, sa Windows masine.

VoIP
Imam nemacki landline broj i SIP client na laptopu kojim se uspesno registrujem (Jitsi, 3CX Phone, Zoiper, X-Lite, nebitno sa svima isto)
Sa Orion interneta, mogu da primim poziv - SIP client zvoni, ali ne mogu da zovem - Initiating Call stoji stoji stoji, pa pukne (mozda i ovde ima da se podesi timeout, nisam uspeo da nadjem)
Sa mobile hotspota ili drugog interneta zovem bez problema.

Ima tu jos nekih bagova, npr. da DAVx5 (android aplikacija) ne moze da mi sinkuje moje kontakte i kalendar sa telefona na moj Nextcloud koji se nalazi na mom serveru u kuci, ako sam povezan telefonom na kucni internet (izbacuje network IO error), naravno i ovo radi najnormalnije sa mobilne mreze i nekog drugog interneta.

Da ih cimam......... uh, tesko ovo za objasniti i nekome ko se razume i ko je voljan da te saslusa, ali bice verovatno i to na kraju (vise malo konfuzno nego tesko).
Nem' pojma, reko' aj prvo da vidim da li jos neko ima ovih problema ili sam usamljeni slucaj.

Hvala.

Za detaljniju analizu bi trebalo da se koristi packet capture i wireshark, ali probaj za početak da promeniš DNS servere na klijentskim računarima.

Kada mi je bio podešen Eltex kao lokalni DNS server na klijentima, pristup internetu se "vukao", odziv sajtova je bio spor, itd. Kada sam promenio da klijenti koriste javne DNS servere (google, quad9, 1.1.1.1) sve je "poletelo" (u nedostatku bolje reči).
 
Poslednja izmena:
Za detaljniju analizu bi trebalo da se koristi packet capture i wireshark, ali probaj za početak da promeniš DNS servere na klijentskim računarima.

Kada mi je bio podešen Eltex kao lokalni DNS server na klijentima, pristup internetu se "vukao", odziv sajtova je bio spor, itd. Kada sam promenio da klijenti koriste javne DNS servere (google, quad9, 1.1.1.1) sve je "poletelo" (u nedostatku bolje reči).



Za oba servera, problem se javlja samo ako se pristupa sa Windows client-a, lol.

Ovaj momenat je jako bitan... ako radi na jednom OSu, a ne radi na drugom, ne treba ti tu wireshark da zakljucis :)
Ne bih rekao da je problem sa DNS podesavanjima, vec sa velicinom paketa koji se salje kroz neki od programa putty/WinSCP/sta god.
A za VoIP, nadji koji je out, mozda ti lokalni FW sece taj saobracaj.


Btw, u prethodnom postu sam pohvalio Orion, i sad ga urekao.
Od nocasnjeg pecha, ne prolazi mi PPPoE na optici / b61 :D
Znaju za problem - resavaju ga.
 
Poslednja izmena:
Jel ima jos neko problem sa optikom? Kod mene u blokovima download oko 4mbps, upload radi kako treba
 
Kod mene je ok tj radi kako inače radi u ovo doba dana :D

Speedtest Srbija i DE ~460 Mbps, a HTTP download 14-24 MB/s. Testirani linkovi:

Kod:
https://storage.googleapis.com/gpt-2/models/1558M/model.ckpt.data-00000-of-00001

https://de.download.nvidia.com/Windows/457.51/457.51-desktop-win10-64bit-international-dch-whql.exe
 
Moja greska, nisam uopste skapirao da mi Warzone vuce svu brzinu za update :D
 
Kod mene je ok tj radi kako inače radi u ovo doba dana :D

Speedtest Srbija i DE ~460 Mbps, a HTTP download 14-24 MB/s. Testirani linkovi:

Kod:
https://storage.googleapis.com/gpt-2/models/1558M/model.ckpt.data-00000-of-00001

https://de.download.nvidia.com/Windows/457.51/457.51-desktop-win10-64bit-international-dch-whql.exe

Probaj steam ili epic klijente, meni to vozi fullspeed.

Jel mi se cini ili je najbolji dil u SRB trenutno orion optika plus eon tv light za 4500 dinara?
 
I to 2,5gbps za te pare...
 
Ja od srede ujutru kada su imali "radove" muku mučim s Orionom.

Prvo mi u sredu nije radio net, zovem ih, kažu više se ne koristi PPPoe, prebacite vaš ruter na DHCP za WAN. Uradim to, vidim moj ruter dobije 192.168.1.2 za WAN, pogledam, Eltex više nije u bridge modu, vratili ga na default, uključili wifi na eltexu, imam dupli NAT.
Zovem ih opet, kažem vratite mi ONT u bridge mode. Kažu biće gotovo za sat. Naravno ne bude. Napišem tiket preko portala. Kažu do kraja dana. Ne bude naravno.

U četvrtak i zovem i pišem ponovo. Opet ne bude.

U petak zovem i pišem ponovo. Oko dva popodne nema neta. Gledam šta je sada. Za WAN na ONTu sad stoji unconfigured, ne dobija IP ni on više ni moj ruter. Zovi opet TP. Kažu podesile kolege bridge mode. Ja kažem nisu dobro, ne radi. Ajde da proverimo setovanja kod vas, kažem ajde. Sve OK. Dobro, kažu moramo da prosledimo tiket "naprednoj" podršci, nešto tu nije OK. Kažem kad će da reše, kažu zvaće vas brzo. Tiket na portalu stoji status CLOSED.

Niko ne zove naravno, od juče nemam neta, zvao TP ponovo, ne znaju kada će biti problem rešen.

Ovo je visok nivo nesposobnosti kada četiri dana ne mogu da podese ONT kako treba i ostave me bez usluge.
Pritom se identična priča desila u avgustu, posle njihovih "radova" nisam imao net nekoliko dana, za vikend niko naravno ne odgovara, tada nisam imao uslugu petak, subotu i nedelju, nego mi tek u ponedeljak rešili problem.

Budući da mi u ulazu MTS postavio optiku, a vidim da i SBB ušao pre neki dan i svaki dan neko dolazi da nudi da pređem kod njih, moraću da izgleda otkačim Orion.

Pritom sam lepo spremio sve screenshotove šta su radili, tikete, njihove mailove, imam isto i iz avgusta, pa lepo šaljem pritužbu RATELu i raskidam ugovor i ne pada mi na pamet da im platim ugovornu obavezu do kraja i sl.
 
Poslednja izmena:
Ja od srede ujutru kada su imali "radove" muku mučim s Orionom.

Prvo mi u sredu nije radio net, zovem ih, kažu više se ne koristi PPPoe, prebacite vaš ruter na DHCP za WAN. Uradim to, vidim moj ruter dobije 192.168.1.2 za WAN, pogledam, Eltex više nije u bridge modu, vratili ga na default, uključili wifi na eltexu, imam dupli NAT.
Zovem ih opet, kažem vratite mi ONT u bridge mode. Kažu biće gotovo za sat. Naravno ne bude. Napišem tiket preko portala. Kažu do kraja dana. Ne bude naravno.

U četvrtak i zovem i pišem ponovo. Opet ne bude.

U petak zovem i pišem ponovo. Oko dva popodne nema neta. Gledam šta je sada. Za WAN na ONTu sad stoji unconfigured, ne dobija IP ni on više ni moj ruter. Zovi opet TP. Kažu podesile kolege bridge mode. Ja kažem nisu dobro, ne radi. Ajde da proverimo setovanja kod vas, kažem ajde. Sve OK. Dobro, kažu moramo da prosledimo tiket "naprednoj" podršci, nešto tu nije OK. Kažem kad će da reše, kažu zvaće vas brzo. Tiket na portalu stoji status CLOSED.

Niko ne zove naravno, od juče nemam neta, zvao TP ponovo, ne znaju kada će biti problem rešen.

Ovo je visok nivo nesposobnosti kada četiri dana ne mogu da podese ONT kako treba i ostave me bez usluge.
Pritom se identična priča desila u avgustu, posle njihovih "radova" nisam imao net nekoliko dana, za vikend niko naravno ne odgovara, tada nisam imao uslugu petak, subotu i nedelju, nego mi tek u ponedeljak rešili problem.

Budući da mi u ulazu MTS postavio optiku, a vidim da i SBB ušao pre neki dan i svaki dan neko dolazi da nudi da pređem kod njih, moraću da izgleda otkačim Orion.

Pritom sam lepo spremio sve screenshotove šta su radili, tikete, njihove mailove, imam isto i iz avgusta, pa lepo šaljem pritužbu RATELu i raskidam ugovor i ne pada mi na pamet da im platim ugovornu obavezu do kraja i sl.

Vrlo korisna informacija za Eltex.
Posumnjao sam da su "pechovali" sve uredjaje sa novim FW... samim tim su ukinuli i Bridge gde god da je bio podesen.
Mrzelo me da proveravam.
 
Problem rešili u subotu veče, morao je da dolazi tehničar kod mene da menja ONT.

Kaže menjaju sa GPON na XPON i dešava se da posle patcha FW ONT zaglupi i više nikako ne mogu da mu pristupe. Dečko u subotu ceo dan išao po terenu i menjao ONT-ove.
Ja sam im bio koska pošto sam tražio bridge mod, Huawei ONT-ovi to kaže ne podržavaju, a Eltex zna da ih zeza.

Posle sat i po vremena podešavanja i komunikacije sa njihovom podrškom i zamene dva Eltexa, tehničar na kraju postavio onaj mali jednoportni Eltex ONT što uglavnom daju pravnim licima. S njim odmah proradio i bridge mode i puna brzina i više nema problema.
 
Interesantno.

Lakse im je da promene ONT, nego da nadju gresku i rese je.
To je to onda, ista stvar je i kod mene.
Imam taj jednoportni Eltex od skora, i jeste u 'PON Bridge', ali mi se cini da od pecha, ne dobija adresu.

Ma definitivno je problem u FWu.
Sad cu da im trazim da mi posalju FW, pa da ga ubacim sam.
 
Putem wifi-ja ne mogu da pristupim nekim sajtovima, a kada se nakacim na net preko kabla sve radi kako treba ?! Sta bi moglo da bude... Ovi u Orionu svasta nesto cackali, ali mrka kapa...

Wifi >

1612786822385.png

LAN >
1612786867126.png
 
Kako ste zadovoljni TV uslugom kod Oriona?
Ako imas smart tv sa Android TV OS, ili neki box, možeš da instaliras i probaš mesec dana besplatno, nadam se da još uvek imaju promociju besplatno sve kanale, potrebno je samo da uneseš neki broj telefona gde ćeš dobiti aktivacioni kod.
Imajš aplikaciju za Android SMART TV. Jam testirao na Xiaomi MI BOX S, i na novom Chromecast with google TV (koji se ne mogu pohvalti nekim performansama).
Moja iskustva, aplikacija je relativno prosta nije opterecena animacijma pa je zbog toga brža od EON za Smart TV, ova aplikacija se meni više sviđa od aplikacije koju imaju u njihovim TV box.
Sve ostalo Eon je korak ispred. UI je bolje odrađen, kvalite slike je bolji (subjektivno mišljenje).
Prijatelji koji su na orion optici 2+ godine imaju neki android box koji je OK, ne žale se. Radi pristojno, drugačiji je UI, nema vraćanje na svim kanalima, vraćanje i premotavanje je meni malo "komplikovano".

Moje pitanje korisinicma Orion TV, da li neko ima aktiviranu opciju koji zovu "gledaj na više ekrana" što bi trtebalo da je mogućnost gledajna TV na 3 mobilna uređaja, i kako se aktivira? Da li se ovde računa i Orion Smart TV aplikacija.
 
Poslednja izmena:
@kossi Molim te probaj tracert komandu ali bez https://, na primer:

tracert tfs.emric.se

Takođe reci mi odakle ovaj 10.0.2.2 hop, jel ti se na tom opsegu nalazi ruter? Koji ruter koristiš? I šta je sa ONT-om, jel bridged ili ne?
 
Ja se nešto razmišljam da uzeme ovaj gigant od 3.000 dinži pošto mi ističe ugovor sa sadašnjim provajderom samo me zanima gde orion zaista ima ove optičke pakete po bgu? Zvao sam ih kod mene nemaju ali ja se pitam gde imaju :)...tj. da li mogu da se nadam ili ne...
 
Mene vise interesuje/brine, kojom opremom ce to pokriti...

Prosecne maticne ploce su sa 100/1000, znaci, moras da nabavis dodatnu opremu / LAN kartu.
Drugo... tolika brzina interneta dovodi u pitanje funkcionalnost HDD (opet, neki prosek je 7200 rpm, oko 120 MB/s)
Ok, naravno, moze se sa m2 resiti donekle...
A trece, takodje jako bitno, WiFi6/AX... i mogucnost uredjaja, kao i dostupnost istih na trzistu...
Da ne spominjem podrsku na Win10 tek od 20H1 :D
 
jel ima neko televiziju kod Oriona u postpejd ? Interesuje me koliko kanala imaju u full hd. Nadam se da nisu svi na 320p kao na aplikaciji :)
 

dragan.nbgd, NorthGate - hvala za iskustva​

Nemam android OS TV, pa nisam u mogućnosti da probam. U svakom slučaju presekao sam i odlučio sam se za Orion. Uveli optiku u mojoj zgradi i nude 12 meseci besplatno, još 12 meseci po punoj ceni. Uzeo sam paket 500/50 Mb/s. Čekam montere i javljam utiske. Lokacija Niš.​

 
Putem wifi-ja ne mogu da pristupim nekim sajtovima, a kada se nakacim na net preko kabla sve radi kako treba ?! Sta bi moglo da bude... Ovi u Orionu svasta nesto cackali, ali mrka kapa...

Da li mozda self hostujes ovo? Ja imam problem da mom lokalnom multimedija serveru mogu da pristupe svi sem jedne osobe koja je isto na Orionu, bas cu da je iscimam da proba preko LAN
 
Kod mene u zgradi (BG, Mirijevo), nude 10 meseci gratis uz ugovor 2 godine..
 
Pozdrav ljudi, bili su mi pre mesec dana i nudili su mi godinu dana za dinar. Izgubio sam broj promotera a u call centru ne mogu da mi ponude te uslove. Da li mozda moze neko da mi pošalje broj promotera za Niš da vidim da li mogu da mi ponude tu opciju. Otac hoce da ode u supernovu, molim vas pozurite da se ne zakopam na 2 godine sa supernovom jer znam da ce tu biti problema na dnevnom nivou.
Hvala
 
Pozdrav ekipo, jel može neko da mi da kontakt nekog promotera koji može da mi ponudi akciju 12 meseci po 1din? Unapred zahvalan!
Edit: Beograd je u pitanju
 
hocete da kazete da je Orion krenuo sa ponudom od X meseci za jedan dinar, a 24 meseca ugovorna obaveza? moze li to neko da verifikuje? meni i dalje dolaze jednom mesecno na vrata i nude 1din u toku trajanja obaveze kod drugog operatera i nakon toga 24 meseca jos ugovorne obaveze....
 
Nazad
Vrh Dno