Šta je novo?

Orion Telekom

Hvala svima na odgovorima!

Videću u jednom servisu gde sam nosio laptop pre par godina na čišćenje koliko bi izašlo da uradim upgrade wifi kartice, mislim da bi to bilo najbolje rešenje jer mi je laptop odličan i dalje.


@shamanNS Monter mi sam reče da kutiju mogu da bacim i ja bacio. Naravno rekao mi da ruter čuvam i da njega vraćam. Nadam se da me nije zajebao. Inače, ruter se vraća ako se usluga ne koristi 24 meseca.

Evo našao sam koji je ruter u pitanju
 
Pitanje za korisnike televizije. Da li njihov Laki box mora da se poveže preko LAN kabla ili može i bežičnim putem?
 
@geteks Ček, jesi to to uzeo "GPON" Light / ono sa WiFi antenom na zgradi ili baš FTTH? Pošto ovaj TP-Link je običan WiFi ruter nije ONT. Tako da to toga može ići samo mrežni kabl nikako optičko vlakno.
 
Antena je na krovu, sad kakva je stvarno ne znam. Uglavnom je akcija Oslobodi se, paket 200mb/s. Rekoše mi da se tehnologija zove GPON, nisu spominjali Light. Jel to neki potencijalni problem?
 
@geteks Lažu te (da se to što imaš tako zove) :D Zna se šta je GPON a šta nije. U toj varijanti koju si ti dobio optika dolazi do nekog transmitera/antene koji je na ko zna kojoj zgradi a odatle bežično do antene na tvoj zgradi pa od nje mrežni kabl. Dakle to je neki hibrid, nije to GPON. A oni to podmuklo zovu "GPON Light".

Kod mene ovde na selu je baš GPON , FTTH: optičko vlakno mi sa bandere dolazi u sobu gde stoji ruter tj ONT. Dakle optički kabl a ne UTP/mrežni kabl kao kod tebe.

A gde god imaš wireless tu je makar potencijal za probleme.. sad da li će ih biti u praksi videćeš kad nakupe dovoljno korisnika? Za sad makar po screenshot-ovima speedtest-ova koje su su kačili drugi korisnici na "lažnom GPON" brzina je bolja nego na seoskom FTTH kod mene :D :D
 
Jeste, baš tako. Zgrada je nova, ja sam prvi korisnik i postavljanje instalacija trajalo više od 4 sata baš zbog te druge zgrade koju spominješ. Iskreno, ja sam u prethodnom stanu koristio vip vikend net, plaćao 3500 mesečno a brzine bile maksimum 1mb/s od 17h pa nadalje. Tako da je za mene ovo ogroman napredak 😁
Ako si već izučavao sve ovo imam pitanje kako funkcioniše napajanje ove antene. Na jednu antenu ide do 8 korisnika. Ja pošto sam prvi korisnik onda se kabl od antene do mog rutera malo pre rutera račva zbog dva punjača, jedan od rutera, drugi od antene. Sad mi je nelogično da samo ja napajam antenu jer ako isključim onda novi korisnici ne bi mogli da koriste njene usluge. A opet, ako joj svako od potencijalnih 8 korisnika daje struju da li se vrši neko skaliranje? Zaboravih majstore juče da pitam a ovi iz call centra ne znaju kako to funkcioniše
 
Iz opisanog je očigledno da su kod tebe stavili PoE injector (PoE = power over ethernet) i da tako napajaju kroz mrežni kabl antenu na zgradi tj šta god od mrežne opreme treba da napajaju.
Nemam pojma oko napajanja detalje, tipa to šta bi se desilo kad ti to kod tebe isključiš...
 
Jeste, baš tako. Zgrada je nova, ja sam prvi korisnik i postavljanje instalacija trajalo više od 4 sata baš zbog te druge zgrade koju spominješ. Iskreno, ja sam u prethodnom stanu koristio vip vikend net, plaćao 3500 mesečno a brzine bile maksimum 1mb/s od 17h pa nadalje. Tako da je za mene ovo ogroman napredak 😁
Ako si već izučavao sve ovo imam pitanje kako funkcioniše napajanje ove antene. Na jednu antenu ide do 8 korisnika. Ja pošto sam prvi korisnik onda se kabl od antene do mog rutera malo pre rutera račva zbog dva punjača, jedan od rutera, drugi od antene. Sad mi je nelogično da samo ja napajam antenu jer ako isključim onda novi korisnici ne bi mogli da koriste njene usluge. A opet, ako joj svako od potencijalnih 8 korisnika daje struju da li se vrši neko skaliranje? Zaboravih majstore juče da pitam a ovi iz call centra ne znaju kako to funkcioniše
Pa verovatno ce kod vise(svih) ljudi u zgradi postaviti PoE adaptere, a zatim gore kod njih u kutiji staviti elektroniku koju funkcionise po principu da je dovoljno bilo ko od vas ima upaljen adapter i njihova antena ce biti online, tj imace napajanje.
 
Potvrđujem što se tiče PoE napajanja. Prvo su stavili samo kod komšije, meni je radilo par sati i prestalo. Onda su došli kod mene da vide u čemu je problem, i kao a pa velika brzina, moramo i kod tebe da stavimo PoE adapter. Od tada radi bez prekida i problema :) Jedino me zanima zašto nije moguće uzeti veći paket od 500Mbps, jer ako može do 8 korisnika, a kapacitet antene je 1Gbps, onda mogu samo dva korisnika po 500Mbps. Komšija je uzeo 100Mbps, ja sam uzeo 500Mbps. Ne bih se bunio ni da imam oko 900Mbps :D
Link od opreme na krovu:
 
Poslednja izmena:
Ne znam sme li ovo ovde, no kad sam vec spucao jedan ceo dan radeci ovo a nisam nigde na netu nasao da je vec neko uradio, pa ako se neko jos nadje u istoj/slicnoj situaciji da bar malo manje lupa glavu. :)

Dobio sam pre neki dan deaktiviran Orion M6CW smart box. Posto je Android based hteo sam da ga iskoristim kao box za nesmart TV da probam moze li RetroArch na njega, kad ne lezi vraže Orionov launcher ne dozvoljava bilo sta dalje od one njihove Laki aplikacije i nekog presmesnog izbora aplikacija za instalaciju. Bilo mi je zao da dodam na ewaste gomilu, pa sam se zainatio da stavim normalan Android na njega.

DISCLAIMER: Nisam probao Orionove usluge posle ovoga. Default Orion aplikacija obviously vise nema. Ako neko zeli da podeli sa mnom kredencijale za njihov IPTV, for science mogu da vidim radi li kad se instalirao Orion TV app.
Takodje, nisam odgovoran ako brickujete vas uredjaj, nesto pokvarite beyond repair, dodje ISP da vas pita da li ste normalni, zapalite kompjuter, uredjaj, ili izazovete termonuklearni rat. Ako me okrivite za nesto od ovoga smejacu vam se.
Takodje, nisam uradio dump Orion firmvera pre flesa novog, i nemam blagog pojma gde mozete da ga nadjete da vratite na fabriku. Jos jedan uredjaj nemam.

E sad :)

Orion M6CW je jedan od beskonacnog broja klonova MXQ mini Android TV boxa. Ima (bar ovaj moj, pise Orion na njemu, znam da ima jos neki (isti?) pise Laki na njemu) Amlogic S905W chipset i SSV6051 WiFi chip.
Da bi mogli da pricate sa vasim boxom, trebace vam USB A na USB A kabl.
Ako nemate da kupite negde blizu ili vas mrzi da jurite kabl, mozete i da napravite ovaj kabl od dva USB kabla koja vam ne trebaju. Ja sam napravio od neka dva neispravna sto sam imao po kuci, taktikom odseci, oguli, uvezi :D
Neki Rus je skupio sve sto vam treba ovde
https://forum.freaktab.com/forum/tv...-android-tv-9-on-s905w-based-tv-boxes-at-last

Raspakujete ovo njegovo, raspakujete fajl cije ime pocinje sa A95X, instalirate USB Burning Tool. Pokrenite usb burning tool, izaberite img iz ovog A95x rara, izaberite erase all i stiklirajte erase bootloader pa kliknite start. U AV dzeku se nalazi reset dugme. Zabodite ga nekom cackalicom, ukljucite usb kabl u kompjuter i box. Ovo bi trebalo da pokrene rezanje ovog firmvera na uredjaj, ako ga ne pokrene niste uradili nesto kako treba. Sacekajte par minuta, kada kaze da je zavrsio kliknite stop, iskljucite kabl iz boxa, zakacite ga na struju i trebalo bi da imate normalan Android firmver na njemu.
E sad, brat Rus je uspeo da potera i Android 9 na njemu, ja nisam, svaki put mi je pucala instalacija na pola i softbrickovala uredjaj tako da sam ostao na ovom A95x romu, doduse probao sam samo sa USB stickom, probacu kasnije i sa microsd karticom kad nadjem neku u stanu.
Pozdrav druze. Odradio sam bukvalno korak po korak i evo sta dobijam konstantno
Screenshot 2021-02-20 142722.png
 
Evo malo za promenu da meni prsne net u pola noći :D
SMS-om su u utorak najavili da će možda biti prekide 24. februara od 7 do 8 ujutro a nije ga bilo. Pa eto ga sad?
Nema već 8 minuta neta.
 
Jel ima još neko problem sa peer to peer gamingom? Ja otkad sam uveo ovu Orion optiku sa pola ljudi ne mogu da se povežem... Kako vratim na SBB tako sve radi. :confused:
 
Jel moze neko da mi objasni kako ide ugradnja. Imam problem sa ocem, on je u stan sproveo koaksalne kablove do soba i oni se ne vide. Sad posto ide sve preko optike jel mogu oni da iskoriste te kablove ili mora da buse i sprovode kablove? I da li njihovi box uredjaji imaju wifi ili mora lan kabli da ide direktno u njih?
 
Ide samo optika, te koaksijalne možeš slobodno da skloniš...

Optika ide po stanu do mesta gde hoćeš ruter a Laki box može na wifi gde god imaš signal u stanu. Odma da ti kažem nije neki uređaj, brzo se izgleda napuni keša (najbrže od YouTube) i onda počne da koči i zamrzava sliku pa pomaže samo gašenje iz struje... Više puta sam se žalio ali džaba...
 
Ja sam na kraju odustao jer kako stvari stoje ozbiljna televizija mora preko koaks kabla. Po meni najbolje kartica u TV i teraj.
A i broj kanala im nije na nivou. Ponajviše smeta što nema eurosport, Discovery, animal Planet, a imaju dosta doplatnih paketa pa onda kanali koji kod drugih operatera budu u osnovnoj ponudi ovde moraju da se plate...
 
Ja sam na kraju odustao jer kako stvari stoje ozbiljna televizija mora preko koaks kabla. Po meni najbolje kartica u TV i teraj.
A i broj kanala im nije na nivou. Ponajviše smeta što nema eurosport, Discovery, animal Planet, a imaju dosta doplatnih paketa pa onda kanali koji kod drugih operatera budu u osnovnoj ponudi ovde moraju da se plate...
Kolko sam video, bar u Nišu, niko vise to ne nudi. Svi su presli na optiku i boxove, osim mozda Jotela ali oni su najgora opcija bez obzria sto su jos na koaksalni kabli. Tako da mislim da je orion najmanje losa opcija. Samo sto moram nekako da ubedim oca da ipak probusimo taj zid i pustimo ljude da stave taj kabli.
 
Kako vam radi EON SBB box na Orion mrezi, ako neko koristi? Kanali standardno zakljucani n1,nova s,SK?
 
EON TV aplikacija normalno radi i otključani su svi navedeni kanali
 
Koristim EON na telefonu (kućni Orion wifi i mrežni Telenor) svi kanali koji su u paketu (nije moj nalog od kuma je) rade bez ograničenja
 
A kum ima EON nalog od:
1)SBB kablovske
2)Total tv-a
3)EON-a van mreže.
 
Ja imam dva sbb naloga koje bez problema koristim na Orion optičkom netu. Jedan je od druga, Android TV verzija, sa SBB kablovskog paketa, drugi je od burazera, instaliran na tabletu, sa Total TV naloga. Na oba su svi kanali otključani
 
Tu će raditi sve dok Orion ima N1 :)
A vidim da su najavili i Grand, IDJ, SK1.
 
Gratis 12 meseci za nove korisnike
 

Prilozi

  • Screenshot_4.jpg
    Screenshot_4.jpg
    159.8 KB · Pregleda: 163
10G/2G za 12000 :)
 
Da li negde moze da se vidi spisak HD kanala na optici i da li uz trojka top optiku sleduje neka android app? Hvala unapred.
 
Nazad
Vrh Dno