Šta je novo?

Orion Telekom

Sad vidim da ova njihova android tv aplikacija može da se koristi mesec dana besplatno? Posle samo restatujes android tv ukucas novi broj, ponovo se registruješ i opet mesec dana i tako u nedogled...
 
Sad vidim da ova njihova android tv aplikacija može da se koristi mesec dana besplatno? Posle samo restatujes android tv ukucas novi broj, ponovo se registruješ i opet mesec dana i tako u nedogled...
Kad kažeš restartujes da li misliš na vraćanje na fabrička podešavanja ili običan restart?
 
Da li ce povecavati i nama sa Trojka paketima ili?
 
Mala pomoć,
Roditelji imaju Orion standard paket pa me zanima jel imaju pravo na android TV app? I koji su podaci za logovanje u istu, pretpostavljam korisničko ime i password?
Takođe da li imaju pravo i na 3 mobilne app i šta je tu login?
 
Kako da na PC putem kabla izvucem tih 2Gb, postoji li uopste takva LAN kartica?
 
Da li postoje paketi net+telefonija? Gledao na sajtu i nisam mogao da nađem.
 
Postoje 10Gbit kartice, ali da bi to imalo smisla treba ti i 10Gbit ruter koji Orion još ne daje.
Koja je onda poenta interneta od 2Gbps?

Takodje, zanima me kako da izvucem maksimum iz 5Ghz WiFi, sad stavim telefon do rutera i ne prelazi nekih 330 Mbps?
 
Koja je onda poenta interneta od 2Gbps?

Takodje, zanima me kako da izvucem maksimum iz 5Ghz WiFi, sad stavim telefon do rutera i ne prelazi nekih 330 Mbps?
Kod nas je moguće nabaviti USB-C 5Gb karticu https://www.mikroprinc.com/sr/proizvod/qnap-adapter-qna-uc5g1t-usb-30-rj-45-5gb25gb1gb100mb
Preko ima i povoljnijih opcija navodim samo kao primer (USB C to LAN 2.5G Adapter Ankmax UC312G2 - 22.6 EUR) https://www.amazon.com/Adapter-Tran...=1&keywords=2.5+usb+lan&qid=1617366849&sr=8-4
Napjovoljnija 10Gb PCIe katrtica koja je mogla da se nabavi kod nas je Asus XG-C100C ~90 EUR.
Povoljnih 2.5/5 Gb switcheva ili rutera sa više od 2 porta nešto nema.
Ali sve to pada u vodu ako Orion ne daje 10Gb rutere.
Što se WiFi tiče moraju da se koriste uredjaji sa AX standardom ali moje iskustvo (u zgradi sa dosta smetnji na wifi iz okolnih stanova) je da je teško postići brzine blizu 1 GBit.
 
Koja je onda poenta interneta od 2Gbps?
Pa možeš da imaš više uređaja u kući koji mogu da povuku po 1Gb na primer.

Takodje, zanima me kako da izvucem maksimum iz 5Ghz WiFi, sad stavim telefon do rutera i ne prelazi nekih 330 Mbps?
Pa nije svaki 5Ghz ruter isti, različiti su WiFi standardi. Da bi imao što veću brzinu preko WiFi treba ti ruter i telefon (ili drugi uređaj) koji podržava ac standard.
 
Trenutno imam Redmi Note 9 Pro, on podrzava gotovo sve standarde, ali je to i dalje 330Mbps. Da li je potrebno nesto menjati od podesavanja na samom ruteru? Dobio sam Huawei Hg8245q2 na koriscenje.
 
Trenutno imam Redmi Note 9 Pro, on podrzava gotovo sve standarde, ali je to i dalje 330Mbps. Da li je potrebno nesto menjati od podesavanja na samom ruteru? Dobio sam Huawei Hg8245q2 na koriscenje.
Taj Huawei je smeće, mada je meni na momente izbacivao i preko 500Mbps..
 
Pređoh danas na ovaj 1000/200mbps za 1750 din mesečno (imao sam 200/20), međutim sada moram da menjam kablove po kući :)
Od malog 1-portnog Eltexa ONT-a u bridge modu do mog rutera imam cat5 kabl, speedtest samo 350/150. Kad povežem laptop direktno kratkim patch kablom na ONT dobijem 800/190mbps.
Tako da sad moram da prvo zamenim sve kablove za Cat6 pa da probam ponovo.

Inače, mislim da je trenutno najpovoljniji switch brži od 1Gbps ovaj:
https://www.mikroprinc.com/sr/proizvod/qnap-switch-qsw-1105-5t
Plus 2.5Gbps USB kartice. Al u sve to nema svrhe ulagati ako i ONT nema brže portove.
 
Ne razumem zasto bi bilo sta ulagao ako si uzeo 1000/200. Sta ce ti taj svic? Sacekaj malo, TP-link je vec izbacio jeftine 10 Gb/s sviceve, i bice ih sve vise i bice sve jeftiniji. Drugo, ne mogu da verujem da imas CAT5 kabal koji se ne koristi unazad bar 10 godina. Koji ruter imas? Mozda ti on gusi liniju. Ako vec menjas kablove, onda trazi negde CAT 7a, da ih opet ne menjas za koju godinu. Sa usb adapterima moras biti vrlo obazriv, jer retko koji daje deklarisanu brzinu.
 
Pređoh danas na ovaj 1000/200mbps za 1750 din mesečno (imao sam 200/20), međutim sada moram da menjam kablove po kući :)
Od malog 1-portnog Eltexa ONT-a u bridge modu do mog rutera imam cat5 kabl, speedtest samo 350/150. Kad povežem laptop direktno kratkim patch kablom na ONT dobijem 800/190mbps.
Tako da sad moram da prvo zamenim sve kablove za Cat6 pa da probam ponovo.

Inače, mislim da je trenutno najpovoljniji switch brži od 1Gbps ovaj:
https://www.mikroprinc.com/sr/proizvod/qnap-switch-qsw-1105-5t
Plus 2.5Gbps USB kartice. Al u sve to nema svrhe ulagati ako i ONT nema brže portove.
Juče sam bio oko 15:00 h u poslovnici Oriona u Nehruovoj sa istim zahtevom. Oni, na žalost, nisu imali pojma da su od 31.3.2021. cene promenjene. Zato sam ih uputio na njihov sajt, gde su se uverili da je baš tako. Inače sam korisnik optičkog interneta brzine 200/20 od 2019. godine. Nisu znale da li mogu da pređem na novi ugovor na brzinu 1000/200 po novom cenovniku u iznosu od 1750 RSD. Rekle su neko će vas kontaktirati.
Kako se to nije desilo zvao sam ih ja danas, da bih, posle preusmeravanja poziva, dobio sličan odgovor. Pošto je danas subota, kaže dama iz prodaje, ona nema koga da zove da proveri da li je to moguće. Kaže "zvaće me neko u ponedeljak, ako nije problem".
Potpuno neznanje i neposlovnost.
 
@bane_tech: Nisam rekao da ću kućnu mrežu da menjam na 2.5Gbps i da ću da uzimam taj switch, nego da je on trenutno najpovoljni iznad 1Gbps. Nemam nešto koristi od toga, jer mi su mi i NAS i ostali uređaji samo sa Gigabit ethernet, pa bi bilo suludo da sve to menjam.
A što se tiče CAT5 kablova, još uvek su u upotrebi, firme ih i dalje kupuju na kilo jer su jeftiniji, a sve im povezano preko matorih Cisco 2950 koje još neće dugo menjati.

Uglavnom stavio novi Cat6 kabl, ali slab pomak, dođoh do 400/140 mbps i tu zakuca sa download.

Probam komp direktno na ONT-u, 947/140.

pc.jpg

Ruter je TP-Link Archer C9, imam ga već solidno godina, prva HW verzija V1, a FW poslednji fabrički za nju još iz 2016. Ajd da ne budem lenj, stavim i podesim novi DD-WRT i mnogo bolje:

dd-wrt.jpg

Tako da je download sređen, a za upload sam se čuo s tehničkom podrškom, proveriće zašto ne dolazi do 200mbp, tako da ću morati da preživim s ovih 150 neko vreme :)
 
Poslednja izmena:
Evo malo probah kako radi ovaj 1gbps, pustio u isto vreme da skida igricu sa Steama (išao download 58MB/s), torent sa private trackera (~25MB/s), dakle oko 83MB/s zbirno, plus na laptopu, desktopu i dva telefona otvorio 4K Youtube i na TV-u radi EON i ništa ne secka.
Ok, nije baš realna situacija da ću sve ovo da imam istovremeno, ali čisto da vidim kako radi i za divno čudo, radi :)

Juče sam bio oko 15:00 h u poslovnici Oriona u Nehruovoj sa istim zahtevom. Oni, na žalost, nisu imali pojma da su od 31.3.2021. cene promenjene. Zato sam ih uputio na njihov sajt, gde su se uverili da je baš tako. Inače sam korisnik optičkog interneta brzine 200/20 od 2019. godine. Nisu znale da li mogu da pređem na novi ugovor na brzinu 1000/200 po novom cenovniku u iznosu od 1750 RSD. Rekle su neko će vas kontaktirati.
Ja sam uveče zvao njihovu prodaju preko call centra, dogovorio za paket, oni su pripremili ugovor i isti me sutra ujutru sačekao u Nehruovoj da potpišem. U poslovnici u Nehruovoj sam ukupno bio možda 3 minuta, koliko im je trebalo da mi očitaju ličnu kartu i da potpišem ugovor.
 
Zanimljivo, sad sam hteo da uplatim novi mesec preko orion prodavnice i izlazi mi stari paket 200/20 za 1000 dinara. Očekivao sam da će i nama iz akcije Oslobodi se promeniti pakete.
 
@geteks Čisto sumnjam da će menjati prepaid.. Eventualno da poskupi a da brzine (i upload) ostanu iste :D :D Mada eto, moooožda me nekad i pozitivno iznenadi ZLOrion :p

Jel ti imaš FTTH ili ono sa antenom na zgradi? A i nije 200/20 nego 200/10 na "be free"/prepaid-u.
 
Evo sredili i upload, pogrešno juče setovali limit:
dlfix.jpg

Upload na OneDrive ide oko 20MB/s:
upload.jpg

Sve u svemu, za sada zadovoljan novim paketom.
 
@geteks Čisto sumnjam da će menjati prepaid.. Eventualno da poskupi a da brzine (i upload) ostanu iste :D :D Mada eto, moooožda me nekad i pozitivno iznenadi ZLOrion :p

Jel ti imaš FTTH ili ono sa antenom na zgradi? A i nije 200/20 nego 200/10 na "be free"/prepaid-u.
Antena na zgradi, da 200/10, greškom otišla dvojka 😀
 
zlOrionci, ovo je valjda optika Orion, je li tako? Pre dva dana nakacise ovo po banderama u kraju. Nego, sta je ova budza iznad samog kabla sto izgleda kao mikrofon :LOL: - ovo jos nisam video do sada...
 

Prilozi

  • Screen Shot 2021-04-03 at 8.17.19 PM.png
    Screen Shot 2021-04-03 at 8.17.19 PM.png
    2.3 MB · Pregleda: 62
Nazad
Vrh Dno