Šta je novo?

Orion Telekom

Čekaj, šta su ti rekli zašto su resetovali podešavanja?
"Zbog poboljšanja mreže" Mislim da je pomenuo prelazak na XPON...
Rekoše mi da je uobičajeno da se tako resetuju podešavanja kada se rade promene na mreži.
Kažu, mogu da im dam željene parametre za WiFi i da mi to upišu u fajl koji se push-uje na moj ruter.
Ja po svojoj gluposti im rekao da se to tako ne radi, jer neću da ih zivkam svakih mesec dana kad menjam WiFi podešavanja
i da mogu sam da promenim ta podešavanja jer svakako imam admin pristup.
Tada su mi i ubili telecomadmin nalog... :(
 
Poslednja izmena:
Da li dozvoljavaju bridge u Orionu?
Jer ovo njihovo resetovanje parametara je kriminalno. Da kupim svoj ruter i ne razmišljam da li će da mi obore celu kućnu mrežu, promene WiFi, IP opseg itd.
 
Ja sam ih sad zvao zbog slabog uploada na kablu i slabašnog WiFi - ja, sada je kabl u redu ali wiFi 5 GHz ostaje na max 200/80, kaže da su nešto promenili u ruteru, vidim da mi podešavanja pristupa ruteru i Wifi - ju nisu menjali. Paket 1000/200. Mislo sam da promenim ruter zbog toga...neodlučan sam.
 
Ima ovih novih WiFi 6 standarda što cepaju 1gpbs bez problema. Naravno treba i adekvatna kartica/prijemnik sa druge strane doduše i standardne stvari važe - kako se odaljuješ što više, i brzina pada.
 
@dzonihsv : Jeste ka što je na 802.11ac "866 Mbps" link speed , ali na uređajima koji imaju više od jedne antene, i to sve ne menja činjenicu da je WiFi half-duplex i da nemaš u praksi ni pola od tih teorijskih maximuma.
 



Na brzinu klip. Može da dogura i preko 900mbps lagano, samo da se čačka mreža još.

edit: dodao još jedan klip
 
Pozdrav svima,
Registrovao sam se samo zbog ove teme. Korisnik sam Oriona (paket Trojka plus 500/50 optika) od pre par meseci, suštinski sam zadovoljan uslugom neta, TV mi nije toliko bitan. Dobio sam HG8245Q2 ruter i dodatno sam kupio Laki Core i Spot (Mercku M2, samo Orionov re-brand), jer nisam hteo da razvlačim kablove kroz renoviran stan. Isključio sam skroz wifi radio sa Huawei rutera.
Potvrđujem ono što je @camopejb napisao, i meni su od sinoć ukinuli pristup ruteru, bez najave, verovatno su pregledali logove i videli da sam se igrao ;) Za sada Wifi radi preko Laki Core rutera.

Zanima me da li imaju pravo da zaključaju ruter i da ne kažu korisniku bar admin, ako ne žele Superadmin lozinku, jer je krajnje sumanuta ideja da mi neki tamo operater kog čekam 40 minuta da se javi na telefon administrira kućnu mrežu, ili da čekam nekoliko dana da mi odgovore na ticket?
Pre par dana mi se odjednom aktivirao WiFi na HG ruteru sa nekim levim SSID-jem (verovatno su push-ovali nečiji config), ali tada sam se ulogovao i namestio sve kako je bilo. Ako se to sada desi, cenim da ću ih predugo čekati.

Kod SBB-a od kog sam pobegao zbog rastuće razlike cena/kvalitet usluge je bar postojala EON connect aplikacija za osnovna podešavanja rutera.
A s obzirom na to da Orion naplaćuje sve naknadne intervencije pri otklanjanju problema koji nisu nastali njihovom krivicom, ne vidim što ne daju korisnicima pristup ruteru.

Malo sam odužio, ali eto samo prvi post u temi da se i ja malo izjadam :)
 
Mislim da su zbog mene menjali defaultne passworde, jer sam im pretio sa mupom i odeljenjem za visokotehnoloski kriminal jer mi neko konstanto pristupa ruteru iako je zabranjeno u podesavanjima a korisnik ne moze da sam promeni telecomadmin pw
 
@Nekron Mogao si da skineš config, promeniš pwd u njemu (forumula je huaweicrypt ( sha256 ( md5 ( šifra ) ) ) -- imaš huaweicrypt generatore online) i reuploaduješ ga :D I opet bi ti ušli jer ulaze preko TR069 koji ide preko istog interfejsa kuda ide sve ostalo (VOIP, IPTV, INTERNET, TR069). Bukvalno samo pushuju config i uđu k'o gospoda preko ACS servera. To i Telekom radi. Imaju pravo na to. Nemoj koristiti opremu operatora ako nećeš da ti ulaze. Traži im bridge mode ili stavi DMZ na neku IP adresu i koristi svoj ruter.
 
Ja koliko kontam oni pušuju novu konfiguraciju a onda ručno ulete i promene pristupne šifre.
To je ono što je Nekron provalio u logovima, a tako je bilo i kod mene dok nisam zvao i žalio se.
Ja sam bukvalno otvorio tiket sa zahtevom za pristup ruteru i dok sam sastavljao mail (redudansa ftw) dobio sam odgovor na ticket sa novom pristupnom šifrom.
Ona se automatski kreira tako da zapravo možete sami da je skontate bez zvanja i pisanja ticketa.

username: user
password: HWT********9B

Username je bukvalno reč "user" 4 karaktera, lowercase
Password se nalazi na poledjini rutera, na nalepnici, to je deo PON No: koji je u zagradi (ceo)

Inače, nisam to radio ali cenim da može da se zahteva od Oriona kao i kod drugih operatera da se ruter ubaci u Bridge mode ali je onda bitno da imate kvalitetan ruter posle njihovog, jer ima svakakvih krševa, bez gigabitnih portova itd.
Mene više zanima zašto je sada Orion počeo da "zaključava" svoje rutere. Šta to oni pokušavaju da sakriju? Da neće možda da prave kopiju UniFi-ja?
 

Prilozi

  • Screenshot_548.png
    Screenshot_548.png
    420.4 KB · Pregleda: 138
Na nalepnici od mog Q2 primerka nema uopšte dela u zagradi. To se ako se dobro sećam moglo videti u onoj "device information" tabeli gde piše firmware verzija, datum proizvodnje bla bla.
A "485754" na početku tog serijskog stoji za "HWT".
 
ma to su oni promenili... Ja sam ranije od njih trazio psw i prvo su poceli sa "sta ce to tebi..." i posto sam insistirao, dali su mi ga. Evo i meni je sada promenjen psw, stara njihova praksa i ne znam zasto im to treba kad ni jedan drugi provajder to ne radi.

I jos nesto, kod mene je isto huawei, ali je model HG8M018245Q2 i stoji vertikalno. Sa wifi jacinom signala nisam zadovoljan jer na 2-3 metra udaljenosti imam svega 1/4 jacine signala i stavicu neki ruter a iskljuciti njegov wifi signal. Ja sa tp-link ruterom na 5m imam punu brzinu...
 
Poslednja izmena:
Na nalepnici od mog Q2 primerka nema uopšte dela u zagradi. To se ako se dobro sećam moglo videti u onoj "device information" tabeli gde piše firmware verzija, datum proizvodnje bla bla.
A "485754" na početku tog serijskog stoji za "HWT".
Svakako probaj da se igraš sa serijskim brojevima koji su ti dostupni na toj nalepnici jer ako su promenjeni podaci za pristup velika je verovatnoća da je novi pass medju njima.
Ja kad sam zvao lik je bio krenuo da mi objašnjava koja je nova šifra, medjutim ja ga nisam ispratio jer mi je do tada bio omogućen pristup preko telecomadmin naloga.
Kada sam završio razgovor, ustanovio sam da je lik promenio pass za telecomadmin, otvorio tiket i u roku od dva minuta dobio "HWT" šifru za moj ruter.
Pogledao sam na ruter i video da ta šifra bukvalno piše na njemu, otud uputstvo.
Svakako ti je sigurica da otvoriš tiket - tu te niko neće pitati šta će ti šifra jer ostaje pisani trag.

++Edit
Sad sam ušao u podešavanja rutera.
U podešavanjima se taj broj vodi kao SN
Opet je uzet deo u zagradi, ali ako nemaš zagrade onda samo prvih osam cifara svog SN zameni sa "HWTC" ;)
 

Prilozi

  • Screenshot_551.png
    Screenshot_551.png
    32.1 KB · Pregleda: 123
Poslednja izmena:
@camopejb Ma rešio sam ;) (to je što bi bilo u zagradi na nalepnici). To je inače i default WiFi password.
Ja ništa nisam dirao i zvao i žalio se pre nego što su mi to promeni... Sad ne znam koliko je slučajnost to što sam ih pre par dana kontaktirao da proverim za nove postpaid pakete (šta puštaju u mom selu od 2 podvarijante brzina: 500/100 ili 200/40).
 
Sad kad to kažeš, jeste čovek pominjao default WiFi password ali ja sam ga bukvalno istog minuta promenio kada mi je stigao ruter tako da nisam se ni setio da je to bio default password (a ne onaj koji piše na Huawei nalepnici) a i previše je bizarno da bi moj mozak to prihvatio kao istinu.
Oni postepeno zaključavaju rutere svim korisnicima s nekim razlogom. Samo treba provaliti sa kojim.
Priprema za 1.5.2021? Priprema za klon UniFi? Priprema za šejpovanje 1000/200 paketa na 500/50?
 
@camopejb
Ništa od toga ne zahteva zaključavanje uređaja. doduše ne znam šta će biti 1.5.2021.... shaping se radi na BRAS/OLT/Core(Edge)Router strani. UniFi odnosno forced MultiSSID kroz tunel uz izolaciju može da se odradi tako da ni telecomadmin ne može da ga dira. Npr. SBB-ovi DOCSIS modemi.

Ovo im je iz navike, kao na WiFi što zaključavaju sve, na isti princip, sa unique password per-user.
 
@camopejb
Ništa od toga ne zahteva zaključavanje uređaja. doduše ne znam šta će biti 1.5.2021.... shaping se radi na BRAS/OLT/Core(Edge)Router strani. UniFi odnosno forced MultiSSID kroz tunel uz izolaciju može da se odradi tako da ni telecomadmin ne može da ga dira. Npr. SBB-ovi DOCSIS modemi.

Ovo im je iz navike, kao na WiFi što zaključavaju sve, na isti princip, sa unique password per-user.
1.5.2021 bi trebalo da stupi na snagu ovo:


Zna li neko kako da se iskoristi ova izmena uslova ugovora za raskid ugovora dok smo još u ugovornoj obavezi bez plaćanja penala ubog popusta i priključivanja?
Video sam da su onih 60000 za priključivanje rešeni, a šta je sa "gratis" mesecima? Kako njih rešiti?
 
Zna li neko kako da se iskoristi ova izmena uslova ugovora za raskid ugovora dok smo još u ugovornoj obavezi bez plaćanja penala ubog popusta i priključivanja?

Član 107. Zakona o elektronskim komunikacijama („Sl. glasnik RS”, br. 44/2010, 60/2013 - odluka US, 62/2014 i 95/2018 - dr. zakon): Pretplatnik ima pravo da, po prijemu obaveštenja iz stava 1. ovog člana, raskine ugovor bez obaveze plaćanja troškova u vezi sa raskidom, ako se najavljenim jednostranim izmenama bitno menjaju uslovi pod kojima je ugovor zaključen, na način koji nije na korist pretplatnika, a naročito u pogledu specifikacije usluga (sadržaj paketa) i uslova za korišćenje usluga u vezi sa ponuđenim promotivnim pogodnostima.

Odeš i raskineš. Rok ti je do četvrtka. Ne plaća se ništa jer su oni izmenili uslove dok je ugovorna obaveza u toku.

Tih 60 000 dinara nije još rešeno, rok za to im je 60 dana od 02.04.2021.
 
Ja koliko kontam oni pušuju novu konfiguraciju a onda ručno ulete i promene pristupne šifre.
To je ono što je Nekron provalio u logovima, a tako je bilo i kod mene dok nisam zvao i žalio se.
Ja sam bukvalno otvorio tiket sa zahtevom za pristup ruteru i dok sam sastavljao mail (redudansa ftw) dobio sam odgovor na ticket sa novom pristupnom šifrom.
Ona se automatski kreira tako da zapravo možete sami da je skontate bez zvanja i pisanja ticketa.

username: user
password: HWT********9B

Username je bukvalno reč "user" 4 karaktera, lowercase
Password se nalazi na poledjini rutera, na nalepnici, to je deo PON No: koji je u zagradi (ceo)

Inače, nisam to radio ali cenim da može da se zahteva od Oriona kao i kod drugih operatera da se ruter ubaci u Bridge mode ali je onda bitno da imate kvalitetan ruter posle njihovog, jer ima svakakvih krševa, bez gigabitnih portova itd.
Mene više zanima zašto je sada Orion počeo da "zaključava" svoje rutere. Šta to oni pokušavaju da sakriju? Da neće možda da prave kopiju UniFi-ja?

Hvala puno na info o user nalogu.

Pre godinu dana sam uzeo ugovor na 2 god., samo optiku (200/20). Dobra cena uz popust, prešao sa SBB koji je posta preskup, pošto ne gledam TV.

Odmah sam odradio podešavanja u ruteru, zamenio sam root password i do prošle sve radilo tako, kad od jednom primetim nema mi SSID-a (stavio sam mu custom naziv), probam da pristupim podešavanjima rutera, neće sa root šifrom, uđem sa superadmin nalogom vidim sve je vraćeno na default (osim naravno ONT nalog inače ne bi mi radio net).

Promenim root password, podesim WLAN i itd.
I večeras se setim da mi još nešto treba i naravno ne mogu da se ulogujem ni sa root a ni sa superadmin nalogom, promenili pristupe na oba.

Meni generalno ne treba superadmin pristup, uverio sam se da sam iza duplog NAT-a, tako da mi ne vredi da menjam tip NAT u podešavanjima da bi mogao spolja direktno preko javne adrese da pristup računaru. A za manje više bazične stavke super služi i user nalog, koji mi se čini da ima iste mogućnosti kao root nalog.
 
Hvala puno na info o user nalogu.

Pre godinu dana sam uzeo ugovor na 2 god., samo optiku (200/20). Dobra cena uz popust, prešao sa SBB koji je posta preskup, pošto ne gledam TV.

Odmah sam odradio podešavanja u ruteru, zamenio sam root password i do prošle sve radilo tako, kad od jednom primetim nema mi SSID-a (stavio sam mu custom naziv), probam da pristupim podešavanjima rutera, neće sa root šifrom, uđem sa superadmin nalogom vidim sve je vraćeno na default (osim naravno ONT nalog inače ne bi mi radio net).

Promenim root password, podesim WLAN i itd.
I večeras se setim da mi još nešto treba i naravno ne mogu da se ulogujem ni sa root a ni sa superadmin nalogom, promenili pristupe na oba.

Meni generalno ne treba superadmin pristup, uverio sam se da sam iza duplog NAT-a, tako da mi ne vredi da menjam tip NAT u podešavanjima da bi mogao spolja direktno preko javne adrese da pristup računaru. A za manje više bazične stavke super služi i user nalog, koji mi se čini da ima iste mogućnosti kao root nalog.
Np. Nego, kako si utvrdio da si iza duplog NAT-a? Kako ja to mogu da proverim kod sebe i kako bi mi pomogla podešavanja tipa NATa, ukoliko nisam iza duplog?
 
Np. Nego, kako si utvrdio da si iza duplog NAT-a? Kako ja to mogu da proverim kod sebe i kako bi mi pomogla podešavanja tipa NATa, ukoliko nisam iza duplog?
Pogledaš koji je WAN IP na ruteru - ako je iz privatnog opsega onda si iza duplog NAT-a, tzv CG-NAT (Carrier Grade NAT).
 
Pogledaš koji je WAN IP na ruteru - ako je iz privatnog opsega onda si iza duplog NAT-a, tzv CG-NAT (Carrier Grade NAT).
Izgleda mi da nisam.
Screenshot_560.png
Ali stoji NAT:Enable
Da li to znači da bih mogao da menjam tip NAT u podešavanjima da bi mogao spolja direktno preko javne adrese da pristupam računaru?
Da li postoji opasnost da ukoliko raskinem ugovor pa potpišem nov stave me iza NATa ili to zavisi samo od čvorišta?
 
@CAMOPEJB Orion do sad nijednog korisnika nije stavio iza CGNAT-a pa neće ni tebe samog. To što piše NAT: Enable znači da imaš NAT na nivou gateway-a, odnosno jednu lokalnu mrežu i jednu eksternu IP adresu na koju se NATuju svi uređaju u LAN-u.

Dakle, ti već sada možeš da pristupaš od spolja svemu što želiš, ako podesiš firewall i port forwarding na ONT-u kako treba.
 
@Nekron Mogao si da skineš config, promeniš pwd u njemu (forumula je huaweicrypt ( sha256 ( md5 ( šifra ) ) ) -- imaš huaweicrypt generatore online) i reuploaduješ ga :D I opet bi ti ušli jer ulaze preko TR069 koji ide preko istog interfejsa kuda ide sve ostalo (VOIP, IPTV, INTERNET, TR069). Bukvalno samo pushuju config i uđu k'o gospoda preko ACS servera. To i Telekom radi. Imaju pravo na to. Nemoj koristiti opremu operatora ako nećeš da ti ulaze. Traži im bridge mode ili stavi DMZ na neku IP adresu i koristi svoj ruter.
Probao, cak im config fajl nije bi ekriptovan, al cim bi okacio odma bi sa server skidao njihov i overwrite mi radio, tako da sam morao tehnicku da cimam a svi znamo kako je to divno iskustvo
A problem je bio sto priste sa ACS sto je ok, i kako se otakace neko sa 192.x.x.x ip adresom pristpua ruteru sa telecomadmin, a ne moguce je da koristi ja ip opseg je lan uopste nije u tom subnetu i ugasio sam u congigu pristup uredaju sa wan-a, dal je njihova mreza negde prbijena ili ne ne zanima me bitno da su ovu rupetinu zatvorili konacno
 
Član 107. Zakona o elektronskim komunikacijama („Sl. glasnik RS”, br. 44/2010, 60/2013 - odluka US, 62/2014 i 95/2018 - dr. zakon): Pretplatnik ima pravo da, po prijemu obaveštenja iz stava 1. ovog člana, raskine ugovor bez obaveze plaćanja troškova u vezi sa raskidom, ako se najavljenim jednostranim izmenama bitno menjaju uslovi pod kojima je ugovor zaključen, na način koji nije na korist pretplatnika, a naročito u pogledu specifikacije usluga (sadržaj paketa) i uslova za korišćenje usluga u vezi sa ponuđenim promotivnim pogodnostima.

Odeš i raskineš. Rok ti je do četvrtka. Ne plaća se ništa jer su oni izmenili uslove dok je ugovorna obaveza u toku.

Tih 60 000 dinara nije još rešeno, rok za to im je 60 dana od 02.04.2021.
E sad, pretpostavimo da ću dokazati da su uslovi ugovora izmenjeni na način koji nije na moju korist, znači ne mogu da me nateraju da plaćam ni nadoknadu meseca gratis ni ovih 60 000, jel sam dobro razumeo? Da li će me staviti na crnu listu? Da li mogu nakon raskida da potpišem nov ugovor? Da li treba odmah da ponesem opremu ili tek kad me pozovu i traže da je vratim? (otkazni rok)
Na tvom sajtu sam čitao da može da se podnese zahtev za raskid mailom. Da li je to opcija i koja zakonska procedura mora da se ispoštuje?

Da li ima nekog ko je proteklog meseca radio raskid pa da se podeli sa svojim iskustvom "sa terena"?
 
Da li se zna koji je user name i pass za Orionov Huawei HG8245Q2, probao sam sve moguce i na njemu pozadi sta pise, na njihovom sajtu nema, ili cu morati da ih zovem.
 
Nazad
Vrh Dno