Šta je novo?

Optički internet i tehnička pitanja

ovo nije tacno i nema nikakvnog smisla jer yettel nema multicast mrezu (mozda je pomesao sa mts IPTV mrezom) + pppoe mreze obicno ne mare za mac adresu
samo je bio problem sto nije stavio internet VLAN ID, sto je diskutovano svaki put kada je neko stavljao svoj ruter u ovoj temi: https://forum.benchmark.rs/threads/yettel-hipernet.481016/page-30#post-6730745 , od strane 30 pa nadalje
ne znam zasto je pitanje postavljeno ponovo u ovoj temi, koja ima mnogo manje informacija od ove druge, i da li je potrebno ponavljati informacije u 2 teme

btw, moze li neko probati da stavi MTU/MRU 1500 na hipernet pppoe vezi i vidi da li to radi ? nisam probao do sad, na mts-u radi.
posle toga proverite svoj mtu ovde: https://www.speedguide.net/analyzer.php
Nekako mi izgleda kao da je ovo tema za tehnicka pitanja, a ono za ugovore i slicno. Jeste konfuzno sa dve teme.
Sve u svemu, pronasao sam sta i kako i resio problem.
Sto se mtu/mru tice, probao, ne mogu da namestim preko 1492. Recimo da je do rutera
Please enter a value between 576 to 1492

Ne mogu sada da vracam zte. Ako budem imao malo vise vremena, probacu u nekom trenutku
 
Nekako mi izgleda kao da je ovo tema za tehnicka pitanja, a ono za ugovore i slicno. Jeste konfuzno sa dve teme.
Sve u svemu, pronasao sam sta i kako i resio problem.
Sto se mtu/mru tice, probao, ne mogu da namestim preko 1492. Recimo da je do rutera
Please enter a value between 576 to 1492

Ne mogu sada da vracam zte. Ako budem imao malo vise vremena, probacu u nekom trenutku
Ni na ZTE ne može više od 1492 pa sam zato pitao ovde, kada sam nameštao drugaru na Asus isto nije moglo, inače bi proverio tada

Mikrotik podržava ali se radi na čudan način, jer se ne menja na pppoe interfejsu da bude 1500 nego na onom koji pppoe koristi (vlan710) stavi se da bude više od 1500, ili na 1508 ili na 1520, pa se onda rekonektuje pppoe i vidi da li je MTU i MRU postao 1500 ili ostao na 1492/1480

Na openwrt isto može(u stvari zavisi od hardvera specifičnog uredjaja) ali se mora namestiti 1500 na pppoe interfejsu i u devices editovati eth1 ili koji god interfejs će pppoe koristiti i tu staviti 1508/1520

Ali džabe ako yettelov pppoe server ne podržava, ne podržavaju svi, mts-ov podržava ali yettel ne koristi njihove nego svoje

Nego, ova tema mi više liči da pitaš zvaničnu podršku za odgovor, tako da je podešavanje sopstvenog rutera van tog opsega jer oni tu ne mogu pomoći (dok je u drugoj temi već nekoliko korisnika uradilo ovu proceduru pa bi znali za vlan)
 
Poslednja izmena:
Da li se jos nekome pojavio geo blok na N1 i NovaS (EON app).
MTS je blokirao prosli put, sad nisam siguran da li je Yettel ili je SBB uvek ogranicenja :)
 
Potvrđujem info
IMG_20230308_201400.jpg
SBB odn. United Media je stavila veto Cetin-u odn. Yettel-u.
 
Da li neko koristi Any desk?
pre kad sam imao MTS optiku mnoogo bolje mi je radila aplikacija nego sad sa hipernetom. A najcudnije od svega je sto sam pre imao 200/70 a sad na yettel imam 500/250.
Kolega sa posla, koji isto koristi any desk i ima mts optiku nema problema. Pre mi je radilo tako da sam mogao lagano cak i igrice da igram sa posla na kucnom racunaru.
Najvise koristim da se razumemo za video montazu a ne za igre :)))))
 
Da li neko koristi Any desk?
pre kad sam imao MTS optiku mnoogo bolje mi je radila aplikacija nego sad sa hipernetom. A najcudnije od svega je sto sam pre imao 200/70 a sad na yettel imam 500/250.
Kolega sa posla, koji isto koristi any desk i ima mts optiku nema problema. Pre mi je radilo tako da sam mogao lagano cak i igrice da igram sa posla na kucnom racunaru.
Najvise koristim da se razumemo za video montazu a ne za igre :)))))
Da li imaš/plaćaš statičku javnu IP adresu?
 
Da li neko koristi Any desk?
pre kad sam imao MTS optiku mnoogo bolje mi je radila aplikacija nego sad sa hipernetom. A najcudnije od svega je sto sam pre imao 200/70 a sad na yettel imam 500/250.
Kolega sa posla, koji isto koristi any desk i ima mts optiku nema problema. Pre mi je radilo tako da sam mogao lagano cak i igrice da igram sa posla na kucnom racunaru.
Najvise koristim da se razumemo za video montazu a ne za igre :)))))
Ja sam koristio anydesk par puta i nisam primetio neki problem.Nemam fiksnu ip adresu.
 
Koristim svakodnevno bez ikakvih poteškoća
 
Nemam fiksnu ip adresu.
Ne znam do cega je onda, da kolegi ne radi bilo bi mi jasno da je do firminog neta
 
I ja svakodnevno korisitm i sve je ok.
Do duše, jesu nešto izmišljali sa novim verzijama i registracijom. Čačkali su definitivno, ali radi kako treba.
 
Kod remote softvera tog tipa (Anydesk) je obicno bitno da li moze da uspostavi direktnu vezu, umesto da ide preko nekog relay servera i tako ima losije performanse. U prevodu, moze da smeta cgnat.
 
Možda može da se otvori port za anydesk na ruteru računara kojem se pristupa (ako njegov internet nije na CGNAT), i tako garantuje da konekcija ne ide preko anydesk relay servera ?

Ako su obe strane na CGNAT to bi objasnilo zašto se kvalitet konekcije smanjio, jer bi onda uvek moralo ići preko relay servera koji je možda preopterećen
 
Не би требало да кочи, мали проток треба anydesk-у.
 
Ne ako se slika stalno menja, što bi bio slučaj jer čovek kaže da koristi za video editovanje (u tom slučaju možda je bolje namestiti nešto trajnije kao što je RDP ili VNC)
 
Ni na ZTE ne može više od 1492 pa sam zato pitao ovde, kada sam nameštao drugaru na Asus isto nije moglo, inače bi proverio tada

Mikrotik podržava ali se radi na čudan način, jer se ne menja na pppoe interfejsu da bude 1500 nego na onom koji pppoe koristi (vlan710) stavi se da bude više od 1500, ili na 1508 ili na 1520, pa se onda rekonektuje pppoe i vidi da li je MTU i MRU postao 1500 ili ostao na 1492/1480

Na openwrt isto može(u stvari zavisi od hardvera specifičnog uredjaja) ali se mora namestiti 1500 na pppoe interfejsu i u devices editovati eth1 ili koji god interfejs će pppoe koristiti i tu staviti 1508/1520

Ali džabe ako yettelov pppoe server ne podržava, ne podržavaju svi, mts-ov podržava ali yettel ne koristi njihove nego svoje
Ako sa strane provajdera imamo maksimum od 1500, 1492 bajta je najviše što može biti ostvareno preko PPPoE veze, jer je sam PPPoE heder veličine 8 bajtova.

Na Mikrotiku ništa nije čudno. Samo treba da shvatiš zavisnost fizičkih i virtualnih interfejsa.
Ako uzmemo u obzir da je VLAN710 interfejs uspostavljen na npr. ether1 fizičkom interfejsu, onda na VLAN-u 710 sigurno mora biti manji MTU, nego što je na ether1.
Isto tako, pošto se PPPoE veza uspostavlja preko VLAN-a 710, onda na PPPoE interfejsu takođe mora biti manji MTU u odnosu na VLAN710.
Ukratko, za ostvarivanje MTU vrednosti od 1492 bajta na PPPoE vezi, u praksi moraš imati MTU od najmanje 1512 bajtova na VLAN710 interfejsu, i najmanje 1516 na ether1 interfejsu.

Naravno, ovim vrednostima se može manipulisati, i iste se mogu povećati, ali ako sa strane provajdera nije podržano više od pomenutih 1500, kao što je to slučaj sa Yettel-om (bar u mom primeru), 1492 je vrednost koja će ostati zakucana na PPPoE vezi, šta god mi tu ručno postavili kao maksimum.
 
Poslednja izmena:
mislim da je limitacija na yettelu samo taj zte ili asus koji ljudi obicno koriste, zato sam i pomenuo da na mikrotiku i openwrt-u radi na MTS-u celih 1500 (sto znaci 1508 ili 1520 sa hederima je MTU parent interfejsa), pa mozda neko ce da proba na tim platformama na yettelu i da potvrdi da li radi ili ne, kao sto je potvrdjeno da radi na MTS-u
(znam ja da nije nista cudno na tim platformama ali pokusavam da objasnim drugima koji mozda ne znaju zasto nece vise od 1492, iako stave da je 1500 na ppp interfejsu)
inace GPON L2 MTU je oko 2000, pa ima dovoljno ostalo bajtova za koje god tunele/Q-in-Q L2 scheme provajder koristi, tako da je da li se celih 1500 korisnih podataka moze preneti cisto do konfiguracije/tipa PPPoE servera (BRAS)
 
Ukratko, za ostvarivanje MTU vrednosti od 1492 bajta na PPPoE vezi, u praksi moraš imati MTU od najmanje 1512 bajtova na VLAN710 interfejsu, i najmanje 1516 na ether1 interfejsu.
Dodatak...

U teoriji, MTU može biti i isti na sva 3 interfejsa, sve dok je L2 MTU uvećan u dovoljnoj meri, ali onda se dolazi do druge vrste problematike...

U praksi, kada bismo na VLAN-u 710 postavili MTU 1492 (misleći da nas, u krajnjem ishodu, interesuje samo konačan MTU prema provajderu, i da nam je svejedno koliko će to biti, sve dok je isti ili veći nego što provajder dopušta), onda bi i MRU na PPPoE interfejsu bio limitiran na 1472, umesto mogućih 1500 (bez obzira na to što bi maksimalan MTU išao do 1492).

Evo primera:
yettel-mikrotik.png
MRU je 1500 na PPPoE interfejsu, samo zato što je MTU na VLAN710 interfejsu 1520 - da je na VLAN-u 710 postavljeno npr. 1500, vrednost MRU na PPPoE ne bi mogla da pređe 1480.
Ako bismo stavili veću vrednost, svakako ne bi bilo efekta, jer je provajder na svojoj strani zakucao 1500 (inače, u konfiguraciji sa slike, polja Max MTU i Max MRU su prazna na PPPoE interfejsu, pošto na taj način svakako dobijaju maksimum koji provajder dozvoljava).
 
Poslednja izmena:
znaci nazalost potvrdjujes da na yettel pppoe serveru NE radi ceo 1500 MTU (ako je kod tebe sve namesteno kako treba)

sa default podesavanjima na mikrotiku na mts-u: slika 1492 MTU

samo promenim MTU na interfejsu koji PPPoE koristi (kod mene je direktno wan ethernet, na yettelu je to vlan710):
2023-03-15_10-57-39_PWDg8tLv9.png

(na samim mikrotik ruterima moze se menjati i L2MTU, ali default od oko 1590 je dovoljan za sve, pa ne mora)

onda cim se rekonektuje PPPoE veza pokazuje i MTU i MRU 1500: slika 1500 MTU
podesavanja same PPPoE veze nisam menjao da bi ovo radilo:
2023-03-15_10-57-30_t4KxyBam1.png


rezultat na https://www.speedguide.net/analyzer.php
2023-03-15_11-17-33_mzGsiB3Yi.png
 
Poslednja izmena:
Upravo sam i ja ovo hteo pitati, ni kod mene u Somboru nema.
Najgore od svega sto ni TV ne radi bez interneta iako je spojen sa kablom,
Jos jedan minus za Yettel, kod MTS-a televizija i internet nemaju nikakve veze, kad nemas internet bar mozes gledati TV.
Sreca pa imam dosta gigabajta interneta na tarifnom paketu za mobilni pa delim preko hotspot-a na racunar, bar mobilni internet da radi.
 
Nemam ni ja internet, svetli crvena lampica na ruteru. Optika yettel i Hipernet TV ne radi takodje. Filmski grad -tj. Cerak od negde cini mi se 23:50 otprilike 10min. gore dole...
 
Zvezdara isto.

Ako je neka uteha, to što je samo Internet crvena lampica, a ne Broadband na ruter i LOS na ONTu, znači da nije fizički, nego softverski / problem rešiv na daljinu
 
Nemam ni ja internet, svetli crvena lampica na ruteru. Optika yettel i Hipernet TV ne radi takodje. Filmski grad -tj. Cerak od negde cini mi se 23:50 otprilike 10min. gore dole...
Rakovica isto...

Nađoh ovo:
Link

Ovako veliki problem, a nigde nikakav info od samog Yettel-a. Čudno.
 
Nazad
Vrh Dno