Šta je novo?

Oprema i zaštita automobila

To svakako.
Da mi odvezu kola, koriste za šverc ljudi ili šta god, 15 dana, i vrate verovatno ne bih više seo u taj auto.

Moj auto je bukvalno prvi pik za ove što haraju grčkim letovalištima. Model koji se krade za 30 sekundi, dovoljno podignut za poljske puteve, velik domet sa rezervoarom, automatik.

Za ovu godinu, dosta Grčke, tražimo novu destinaciju za drugo letovanje 🙄
 
KIA Sportage ili Toyota RAV?
Ugradi neku zaštitu, doći će to i ovamo, nažalost.
Pozdrav
 
Sportage. Gone in 30 seconds.
Za Rav im je potreban ceo minut da ga odvezu 🤣

KiaTikTok Challenge je u SAD napravio haos. Kia i Hyundai su prebacili 90% od svih ukradenih automobila u velikim gradovima, u periodu kada je "izazov" bio na vrhuncu.

Moraću nešto da stavim.
 
Kad smo kod Zedera, slažem se da je jedan od možda najboljih za zaštitu, ali ima i druga strana price

 
Verujem da je u navedenom slučaju problem bila loša ugradnja, ali opet, nisam siguran da bih dozvolio da mi neko, makar i na preporuku, petlja oko upravljačkog sklopa.

Ja sam dobar u svom poslu, ali realno, kada imam loš dan, greška se provuče, nema pomoći.

I evo dela jedne poruke iz tog thread....

Jasno je da se mehanicka zastita ne mora stavljati na nepopularne automobile koji se i ne kradu ( recimo Hyundai ) ali ne staviti mehanicku zastitu na VW, Audi, Renault... automobil je jako glupa odluka.

That didn't age well 😥
 
Igla, klin ili kako već ko zove mi nekako kulturnija i pristupačnija (za svakodnevno korišćenje) varijanta od Zedera.
 
Zar to nije sličan sistem tj isto ide kroz stub volana?
 
Jedno pitanje za vlasnike japanaca, narocito mazde i honde. Kakva vam je farba i lak? Vozim mazdu 3 2021. godiste, uzeta nova. Do sada nisam video osetljiviji lak i farbu. Svakog dana nova ogrebotina i fleka. Uspeo sam u startu cak vlaznom maramicom da izgrebem auto. Pre par dana me pokakio galeb, stao nakon pola sata da obrisem i ostala je fleka na tom mestu.
Sto se tice ostalih stvari oko auta sve je na mestu ali ovo sa lakom i farbom je sramota. Vozicu ga jos malo dok je u garanciji i prodajem ga definitivno.

Zna li neko kakav je lak i farba na recimo audiu i bmw-u?

Izvinjavam se za off.
 
Jedno pitanje za vlasnike japanaca, narocito mazde i honde. Kakva vam je farba i lak? Vozim mazdu 3 2021. godiste, uzeta nova. Do sada nisam video osetljiviji lak i farbu. Svakog dana nova ogrebotina i fleka. Uspeo sam u startu cak vlaznom maramicom da izgrebem auto. Pre par dana me pokakio galeb, stao nakon pola sata da obrisem i ostala je fleka na tom mestu.
Sto se tice ostalih stvari oko auta sve je na mestu ali ovo sa lakom i farbom je sramota. Vozicu ga jos malo dok je u garanciji i prodajem ga definitivno.

Zna li neko kakav je lak i farba na recimo audiu i bmw-u?

Izvinjavam se za off.
Audi i wv crvena boja/lak pre je bila problem. Slično kao to tvoje.
Ne znam kakvi su posle 2015.
 
Koje godiste

Kia i tojota
Kia i Hyundai 2011-2021, ali svuda se navode samo modeli na SAD i australijskom tržištu i generalno nije povećan broj krađa tih modela u Evropi.

Za Rav ne znam godine.

Ako kreneš da guglaš, iznenadio bi se koliko modela, od raznih proizvođača ima provaljen sistem za jednostavnu kradju. Neki bukvalno idu preko aplikacije.
Nekima je sa spoljne strane (recimo ispod blatobran) moguće pristupiti žicama kojima se uz adapter nakači na ECU, otključa ga i pokrene bez da ga ošteti.
Kad sam pre 5 godina kupovao Sportage, izabrao sam ga na osnovu vrlo jasnih kriterijuma koje sam imao, a to što nisu interesantni lopovima je bio samo dodatni plus. Ali eto, okrene se situacija...

Budućnost kradje automobila je softverska. Remote. Samo ti jave kako da uplatiš otkup i odblokiraju ti auto.
Ili jave gde su ga odvezli tj poslali autopilotom.
 
Zar to nije sličan sistem tj isto ide kroz stub volana?
Isto blokira stub volana, a ima opcija i za menjač.
Sad gledam i postavljaju na istom mestu kao i Zeder. Mislim da je ranije to sve išlo odmah iznad kontakt brave pa je bilo pristupačnije za korišćenje.
Možda zavisi i od auta gde je moguće postaviti.
 
Jedno pitanje za vlasnike japanaca, narocito mazde i honde. Kakva vam je farba i lak?.

Vozio sam Civic Type S, Milano Red, nije metalik boja, nov je bio kao lutka. Ali baš to što kažeš, osetljiv na spoljne uticaje, na gepeku se na jednom mestu raspao lak od ptičjeg izmeta. Tamo gde su ga načeli kamenčići, puška za pranje je širila rupe.

Imao sam neko čukanje, ne sećam se koliko je bio star auto, i odvezem ga u Deltu, osiguranje nije htelo da plati da moj limar sredi. Oni ofarbaju branik u boju prema kodu boje, kao da su stavili drugu boju.

Zaista je bila katastrofalna farba.
 
Hvala ljudi, znaci isto je sa svim novijim japancima.
Uzecu verovatno od burazera q5 2015. godiste koji ima pocinkovani lim i ipak je visa klasa vozila od ove moje mazde. Vise mi se isplati polovno provereno nego novi plastikaneri.
 
Tojota mi je osetljiva na sitne ogrebotine. Spustio na krov jednom prilikom registrator i malo ga povučem u stranu pri podizanju i ostanu sitne ogrebotine.
Kod žabara, crvena boja i puca lak. Uz to je po malo i tanka. Kad je čist, crvena dolazi do izražaja, ali kada je prljav, kao da je za dve nijanse tamnija boja.
 
Isto blokira stub volana, a ima opcija i za menjač.

Imao tu zaštitu na nissan almeri, zaključavala je automatski menjač. Bukvalno sam je koristio i kada izađem do prodavnice na 5 minuta ili stanem na parking maxija koji ima ulaz/izlaz na kartice.
Tojota mi je osetljiva na sitne ogrebotine. Spustio na krov jednom prilikom registrator i malo ga povučem u stranu pri podizanju i ostanu sitne ogrebotine.
Vozim 2014 avensis i trenutno nemam ogrebotine (sem na zadnjem braniku ali tako došao auto + nije lim) ali i pored toga što je D segment zveči kao konzerva kada kucneš vrata (mada kada se zatvaraju imaju lep i tup zvuk).
 
U ciframa kola kostaju isto vec godinama a materijal i sve ostalo poskupljuje.. Mora da se negde štedi.
 
Očigledno godinama nisi kupovao nova kola. Ono što je pre 8 godina koštalo 40K€ sad košta skoro 60K€. Ispod 10K€ nema ništa, a ni za 15K nije mnogo veći izbor.
Pozdrav
 
Pa npr golf vec dugi niz godina pokusava da osnovni model bude oko 15k.. Mislim da je sada skuplji.

Jer njihova ciljani kupci su od 15-20k

Svaka cenovna grupa ima svoje favorite koji ako izadju iz nje upadaju u borbu sa skupljim automobilima.
 
Nisam pratio VW, ali ovako, na slepo, kladio bih se da za 15k više nema ni Polo. Možda neki kataloški primerak, koji ne može da se kupi, a i zašto bi.... ono, kao, točkovi - dodatna oprema 🙄

Golf klasa, minimum 25k.
 
Било некад можда.
Screenshot_20230806_102053_Edge.jpg
 
Ja sam ostao u 2020 očigledno 😅

Nije ni cudo što polovni koštaju toliko. Samo lud bi dao toliko para za golfa.

26k 😂😂
 
Crvena boja, svaka, mislim da je bila najgora i najnepostojanija boja.
Na nekim kolima lepa, na nekim odvratna (Passati svi) ali losa, bledi, a hoce i da se grebe, guli...

Ja bi dao za SuperB-a novog sa puno elektronike i 50k evra ali nemam toliko para, cim dobijem na loto-u narucujem jedan... :) :)

A zeder imam na kolima (VW) i imao sam na prethodnom laviću i iako mi je cesto mrsko da ga zakljucam, trudim se da ga svaki put zakljucam. Veoma retko se desi da zaboravim i ostane VW na parkingu nezakljucan.
Iako nisam procitao presudu i obrazlozenje, kao laik bi rekao da je problem bio u ugradnji, ovako napamet...
Da li ce ispravan i pravilno ugradjen zeder praviti problem, mislim da nece.
Problem će praviti lopovima da ga ukradu... ;)

Znam da Autočačak u nove Škode ugrađuje Zeder u saradnji sa nekim od ovlaštenih Zeder servisa, još samo da dobijem na LOTO-u i eto meni u SuperB-u nov Zeder. :)
 
Ja ugradio iglu i izmestio ODB za ovogodišnje putovanje u Albaniju. Neki crv mi nije dao mira iako iz Albanije nema izveštaja o problemima sa krađom i obijanjem. Trenutno sam u Valoni, auto na javnom parkingu iza zgrade, vidim ga sa terase ali nekako mirnije spavam.
 
Tako se mi cimali za more u Albaniji, Saranda. Tamo skapirasmo da su moj C4 i ortakov Kaškai, oba iz 2015., bili verovatno 2 najjeftinja automobila u gradu. Sve Mrecedesi, novi. ( :
 
Nisam pratio VW, ali ovako, na slepo, kladio bih se da za 15k više nema ni Polo. Možda neki kataloški primerak, koji ne može da se kupi, a i zašto bi.... ono, kao, točkovi - dodatna oprema 🙄

Golf klasa, minimum 25k.
Vozio sam juče auto u servis, a pošto u istom prostoru imaju i salon, obiđem malo izložene modele, Renault Clio (sa nekim popustom) 18k i nešto malo preko EUR.
 
Gledao polovne skoro. Sad se prodaju za više nego što su novi plaćeni. Sandero 2010. skuplji od iste generacije 308, C4, Astre,... ko Golf. ( :
 
ПОЗДРАВ ДРУШТВО!
Од скоро сам власник Рено Кађара 1.5дЦи 2020. и планирам септембра на море ( наравно у Грчку :) ) и наравно да сам чуо за тамошње крађе СУВ возила.
Уплатио сам каско осигурање Делта Ђенерали и они ЗАХТЕВАЈУ ИЗМЕШТАЊЕ ОБД конектора и за то ТРАЖЕ ПОТВРДУ од званичног тј регистрованог сервиса. Ако некога занима цена је 460Е за кеш и о0ко 520Е на 12 месеци!
Због ових догађаја у Gрчкој почео сам да размишљам о уградњи механичке заштите тј Зедера или Игле за волан ABLOY protec! Цене у Нишу су 28.800 за Зедер и 280Е за Иглу...Занима ме шта је боље и тражим савет у том смислу!
П.С.
Такође сам размишљао и о неком скривеном прекидачу за напајање пумпе за гориво, али ми пријатељ ( Бави се ауто алармима, мултимедијама и сличном ауто електроником и електриком . Могао је и он да ми измести ОБД, али пошто нема пријављен сервис није то урадио. Он ми је уградио прекид напајања ОБДа и коме верујем ) препоручује да то не радим због како каже сложене, захтевне и осетљиве Реноове еллектронике...Занима ме мишљење искусних да ли је ипак могуће направити прекид напајања пумпе и да ли ћу имати проблеме због тога!
УНАПРЕД ХВАЛА НА СВАКОМ МИШЉЕЊУ И САВЕТУ!

 
Nazad
Vrh Dno