Šta je novo?

OpenAI ChatGPT

Jel mogu ja da ga iskoristim da mi uradi neke kodove za arduino, nekoliko potenciometara, dugmadi i preklopnika. Ume li to?
 
Da, mozda nece biti 100% kako treba iz prve, ali prilicno sam siguran da sa 2-3 iteracije mozes da dobije sta zelis.
 
Poslednja izmena:
ChatGPT je počeo da pušta plugin podršku svim pretplatnicima (ChatGPT Plus, $20 mesečno).
Ove dodatke prave razne firme da se uvežu sa ChatGPT koji trenutno nema vezu sa Internetom (a trebalo bi da puste i Web Browsing ovih dana).
Rade u GPT-4 modelu, na raspolaganju je trenutno 100nak dodataka za razne namene ali samo tri mogu biti aktivna istovremeno.

Plugins.png

Kada se postavi neko pitanje, ChatGPT prepozna koji servis bi mogao da odgovori, prosledi mu i ispiše rezultat uz napomenu koji plugin je korišćen.
Na primer:
Expedia.png

Nisam proveravao da li je odgovor tačan i najbolji mogući, samo da li to uopšte funkcioniše. :unsure:
 
A evo, pustili i Web browsing (beta) za ChatGPT Plus.
ChatGPTplus.jpg

Weather.png
 
Poslednja izmena:
Uplatismo u firmi ovu Plus varijantu ali vidim da nam je ChatGPT 4 verzija ograničena na 25 poruka na svake 3 sata, wtf? Kad postavim pitanje kaže da to ne bi trebao biti slučaj za plus korisnike.

Btw, šta mu tačno dođe "Web Browsing", uključio sam ga u opcijama i ne vidim da se išta promijenilo ?
 
Poslednja izmena:
Da, ograničenje je 25 poruka u poslednja 3h za GPT-4. Za GPT-3.5 nema i on dosta brže odgovara.
Meni nije udarao u GPT-4 limit, a kažu da nije ni aktivan ako nema opterećenja.

Web browsing se uključi u Settings > Beta Features, pa se posle izabere u GPT-4 opcijama da bude aktivan. Po defaultu je aktivan samo "Default" GPT-4, a ne mogu se uključiti istovremeno i Web browsing i Plugins. Plugins se mogu dodati svi (neki traže 2FA da bude aktiviran), ali se mogu istovremeno uključiti do tri.

web.png

Web browsing mu daje izlaz na Internet, ako je pitanje takvo da se tiče novijih događaja on će potražiti po Internetu i staviće link na kraju odgovora odakle je uzeo podatke.
 
Jel plaća neko API za chatGPT? Ubacio bih ga u macGPT aplikaciju, koliko sam razumeo API generiše brže odgovore, a i trebalo bi da je jeftiniji od Plus pretplate, e sad to trebalo me interesuje, ako neko koristi da mi kaže otprilike koliko plaća za neko umereno korišćenje?
 
Ja sam ga greškom bio uzeo umjesto Plus verzije, ništa mi nije bilo skinuto sa kartice, koliko sam skapirao skida sa kartice zadnjeg u mjesecu - onoliko koliko potrošiš.
Po defaultu je odobren budžet 120$, e sad šta oni podrazumijevaju pod potrošnju i kako se to tarifira ne znam, otkazao sam odmah pretplatu.
 

Prilozi

  • Untitled.png
    Untitled.png
    55.1 KB · Pregleda: 50
Naplaćuje se prema broju potrošenih tokena, za GPT-3.5 je bilo $2 za milion tokena, što je oko 750 hiljada reči.
Dakle, mnogo jeftinije od mesečne Plus pretplate ko koristi API. Posebne su cene za DaVinci (skuplje), Curie i druge modele.

Za GPT-4 izgleda zavisi i od konteksta, značajno je skuplje.
"Pricing with 8K context lengths starts from $0.03 per 1000 “prompts” tokens which is (around 750 words). The pricing of sampled tokens is a bit higher at $0.06 per 1000 tokens. Similarly, 32K context length expenses begin at a price range of $0.06 per 1000 prompt tokens. While the sampled tokens cost $0.12 per 1000 tokens."
 
Evo i detaljnog cenovnika za OpenAI pristup modelima preko API poziva, kako sam "prodavac" tvrdi i kako je preveo na srpski. ;)

OpenAIcenovnikAPI.png
 
71Xknr0I5hL._AC_SL1500_.jpg


Nije loše, ima svašta nešto da se pročita...

Chatgpt.jpg

Dostupno u svim bolje snabdevenim internet "bibliotekama" :D
 
Poslednja izmena:
Bila bi dobra fora da je napisao nešto tipa: "Knjiga je nastala upotrebom ChatGPT alata".

Gpt GIF by Angel Relations Group
 
Trentno se bavim nekom Machine Vision tematikom, trazim odgovarajucu kameru za neku moju primenu (a ima kineskih za 200 evra, ima nemackih za 4000 evra, obe koriste iste Sony IMX CMOS chipove, naravno, svaka u svojoj kategoriji iste.
I probao sam dosta pitanja da postavim ChatGTP-ju i nije se bas proslavio. Jeste mi dao neke interesantne informacije, koje nisam sam otkrio (neke modele mi je ponudi, tog proizvidjaca nisam "guglanjem" pronasao, ali uglavnom nista od toga nije bilo tacno.
Sem toga, nista nesto dalje probavao, ali ako ove tehnoloske stvari nije u stanju da da precizne i tacne informacije, onda za nesto drugo ne znam sta da kazem...
 
ChatGPT koristi bazu zaključanu krajem 2021. osim ako je Plus pretplata i uključen Web browsing kada se prvo "obavesti" preko Bing Search pa odgovori.
Kažu da njegova baza ne sadrži ni 1% svih podataka dostupnih na Internetu već samo koliko je potrošeno resursa na treniranje, npr. sa Twittera i GitHuba.
Odgovara na opšta pitanja ili ako mu se zada detaljni kontekst ili materijal za analizu.
 
Poslednja izmena:
... za prvu pomoć može se koristiti i WebChatGPT ekstenzija za Chrome. Nije potrebna pretplata.
Koristi (valjda) Google da po ključnim rečima iz upita pretraži Internet i onda servira rezultate ChatGPTu da ih obradi i napravi odgovor.
Može se podesiti broj odabranih rezultata, vremenski okvir i region od interesa, kao i detaljniji prompt za ChatGPT.
 
....
I probao sam dosta pitanja da postavim ChatGTP-ju i nije se bas proslavio. Jeste mi dao neke interesantne informacije, koje nisam sam otkrio (...

Moj prvi kontakt sa ChatGPT je slično prošao, posebno mi se nije svidelo što daje odgovore kao osoba sa površnim znanjem o nekoj temi, a koja se pravi pametna tj ne odustaje od razgovora o nečemu što ne poznaje. Onda sam shvatio o čemu ima, odnosno nema smisla da komuniciramo.

Ono za šta se pokazao odličan, napisao mi je neke scripte/mini aplikacije/kako god da ih nazovem. I opet zbunjujući momenat, gde mi izbaci kod, čak mi i objasni na koje Python module se pozvao, ja pustim app, dobijem neku gomilu grešaka (koju ne razumem), kopiram mu to i pitam sta dalje. Dobijem odgovor "izvinjavam se, propustio sam da pozovem modul onaj_što_je_gore_pomenuo". D fak?!
Kako si ga zaboravio, kad si u opisu naveo da si se u kodu pozvao na ta dva modula?!
 
Trentno se bavim nekom Machine Vision tematikom, trazim odgovarajucu kameru za neku moju primenu (a ima kineskih za 200 evra, ima nemackih za 4000 evra, obe koriste iste Sony IMX CMOS chipove, naravno, svaka u svojoj kategoriji iste.
I probao sam dosta pitanja da postavim ChatGTP-ju i nije se bas proslavio. Jeste mi dao neke interesantne informacije, koje nisam sam otkrio (neke modele mi je ponudi, tog proizvidjaca nisam "guglanjem" pronasao, ali uglavnom nista od toga nije bilo tacno.
Sem toga, nista nesto dalje probavao, ali ako ove tehnoloske stvari nije u stanju da da precizne i tacne informacije, onda za nesto drugo ne znam sta da kazem...

Idi na Bing iz Egde browsera (mislim da moraš biti i logovan na MS nalog), i probaj opciju chat.
To ti je praktično ChatGPT v4.0 koji ima pristup internetu, i daje daleko preciznije informacije.
Rekao bih i da je setovan da daje kratke i koncizne odgovore (koliko AI to već može), i da izbegava da širi priču (za razliku od "klasičnog" ChatGPT).

Ovaj ChatGPT koji spominješ jeste zapravo samo jedan "brbljajući model" koji demonstrira sposobnosti razumevanja konteksta i vođenja konverzacije.
Nije namenjen da daje pouzdane informacije.
 
Koristim Bing na iPad Pro-u 12.9" koji je flagshipa Apple-ov. Ako na tome ne radi kako treba... onda ne znam sta bih rekao...
 
Vodim jednu instagram stranicu na koju kacim fotografije automobila i uz njih pisem kratke price o zanimljivostima konkretnog automobila i vlasnika istih. S obzirom da mi je pisanje mucniji deo posla, naravno da sam odmah pokusao sebi da pomognem chatGPT-jem. Medjutim, nikako nisam uspeo da dobijem sta zelim. Pokusavao sam na razne nacine, npr. pisao jedan ogroman prompt sa svim detaljima, opisom stranice, teksta, auta, vlasnika, svim detaljima koje zelim u prici. Jednom sam probao da kopiram neke postojece price pod navodnicima u prompt, kako bi shvatio kontekst, medjutim tek se onda zbunio, totalno je izmesao detalje iz dve razlicite price. Pokusavao sam zatim, vise manjih promptova, pa da bude u vidu konverzacije, gde cu ja iz svakog odgovora, barem ponesto korisno da izvucem. Da napomenem, iako mi je stranica na srpskom, sve upite sam pisao na engleskom, najmanji mi je problem da prevedem kasnije. Ni jednom nisam uspeo da dobijem bilo sta sto bi stavio u tekst, niti mi je pomogao da prebrodim blokadu u tom trenutku. Najcesce mi daje gomilu nekih uzasno izlizanih fraza. Takve tipove teksta kada naidjem ovako negde na internetu, momentalno prekidam citanje, nevezano da li je AI generisano ili rucno pisano, jer su prosto krindz i jadni. Kapiram da on nije treniran za bilo kakve kreativne stvari, ali ne mogu da skontam, odakle onda toliki hajp svuda po internetu, da ljudi ostaju bez posla, da je content writing mrtav i slicno...
 
ChatGPT, po meni, je recenica koju bi sklopio prosecan covek koji ima pristup Googlu. Nista vise od toga.
To nikako nije malo. Ljudima koji su tehnicki potkovani ne donosi mnogo sta novo, jer smo i do sad znali da dodjemo do informacija na internetu. Ali znacice onim ljudima koji moraju da pitaju nekog da im nadje podatak, jer ne umeju sami (kao moj otac :) ) .
Nesto slicno kao kad se pojavio Facebook. Sve sto je FB nudio si vec mogao da radis, ali ne na jednom mestu i ne na tako lak nacin. To je recimo bio trenutak kad je moja majka mogla da pocne da koristi kompjuter/pametni telefon i internet. Do tada joj je to bilo nemoguce, prekomplikovano.

Nesto ne vidim da ce mnogo ljudi ostati bez posla, bar ne odjednom. Svakako da automatizacija radi svoje, ali to ide polako, i nije nista novo.
 
Može mnoogo vremena istraživanja da uštedi već na ovom nivou...

Npr. jedan USA trening za ChatGPT počinje ovim primerom prompta: "Napravi plan ishrane za moju porodicu koji se zasniva na kombinovanju kuhinja Etiopije i Uzbekistana. Želim da bude keto dijeta sa do 2000 kalorija dnevno po osobi. Izaberi mi recepte čiji su sastojci lako dostupni u prosečnom američkom marketu i za svako jelo navedi potrebne količine sastojaka da se uklope u zadati bilans kalorija." Odradio začas.
 
.............................. Ali znacice onim ljudima koji moraju da pitaju nekog da im nadje podatak, jer ne umeju sami...............
Upravo je to najveci problem. Po mom iskustvu, posto sam u medjuvremenu dodatno istrazivao, sve sto je iole strucnije a da nije klasicna nauka, nema pojma, lupeta gluposti.
Pitam ga recimo, koji je chip naslednik Sony-ja IMX267... da mi odogovor da je to neki "IMX_XYZ" a taj je monohromatski i stariji.. pa mi posle da neki drugi odgovor!
 
Poslednja izmena:
Radi reference, evo šta odgovori GPT-4 na isto pitanje...
"Izvinjavam se, ali nisam uspeo da pronađem specifičnog naslednika Sony IMX267 senzora. Međutim, vredno je napomenuti da je IMX267 deo druge generacije Sony IMX senzora, koji su imali veličinu piksela od 3.45 µm x 3.45 µm. Modeli u ovoj generaciji kretali su se od 3 MP (IMX252 i IMX265) do 12 MP (IMX253 i IMX304), a IMX267 je bio senzor od 9 MP (1).

Sony je od tada nastavio da razvija svoju liniju IMX senzora. Četvrta i trenutna generacija od 2020. godine, poznata kao Pregius S, ima veličinu piksela od 2.74 µm x 2.74 µm i rezolucije od 5.1 do 24.5 MP. Modeli u ovoj generaciji uključuju IMX540, IMX541, IMX542, IMX545, IMX546 i IMX547 (1).

Iako je jasno da je Sony nastavio da inovira i proizvodi nove modele u IMX liniji, specifični naslednik IMX267 - što znači model koji ga je direktno zamenio ili unapredio njegov dizajn - nije eksplicitno pomenut u izvorima koje sam pronašao. Može biti slučaj da koncept "naslednika" nije potpuno primenljiv, budući da Sony proizvodi širok spektar senzora kako bi zadovoljio mnoštvo zahteva za fotografisanje, kako je navedeno u porodici Pregius senzora (2)."
 
ZorMi je dobro napisao. Što se preciznije preda zahtev, to preciznije ChatGPT odgovara. Ovo se odnosi i na recepte za torte i kodove u traženom programskom jeziku.
 
Nazad
Vrh Dno