Šta je novo?

odnos rezolucije i dijagonale

djape08

Slavan
Učlanjen(a)
29.08.2009
Poruke
1,745
Poena
245
Jel prelazio neko sa 27" 1440p na 32" 1440p,nikako da nadjem neki 32" 4k da mi sve odgovara pa i cena,a dosta je laksi posao naci 32" 1440p,brine me ta rezolucija na 32" dijagonali,naleteo na youtube na neke recenzije da neko nije mogao da se navikne na "kockastiji" prikaz pa se vratio na 27" 1440p koliko je realno to
 
Ja imam 1080p na 27inča i slika je odvratna. Pixeli su preveliki i to mi je bukvalno najgora kupovina ikad. Eno ga stoji u kutiji ni ne koristim ga. Isto tako, ovde ćeš naći ljude kojima 1080p na 27 inča ne predstavlja nikakav problem.

Ista je priča i za tvoju situaciju. Neko će ti reći da mu 1440p na 32 inča ne smeta, dok je za nekoga to neprihvatljivo. Suma sumarum, od tebe najviše zavisi. Najbolje bi bilo kada bi mogao da pogledaš neki izloženi model pre kupovine.
 
Ako si iz Beograda, u TC Ušće imaš izloženu gomilu monitora. Ako nemaš prilike da pogledaš, i samo je kupovina na slepo opcija, onda uzmi 27 inča. Manje ćeš se kajati.
 
Ma da bgd,vec imam 27" isao bih na 32",thx za info cekiracu u uscu
 
Na 32 samo 4K.
 
To sam i mislio,cekao samo potvrdu : )
 
@djape08
Ja sam koristio 24" sa 1080p, i presao na 27" 1440p. Tada sam se premisljao isto o 32" za koji sam mislio da ne bude preveili, pa sam uzeo ovaj.
Ali drugar je uzeo 32" sa 1440p i ono mi je delovalo skroz ok, tako sve zavisi koliko ti licno odgovara i na koju si velicinu navikao.
 
Kažu da je na 32" i 1440p slika oštra kao na 24" i 1080p, jer je tada veličina piksela ista. Da li je to zaista tako ne znam...
 
Godinama sam koristio Asus monitor 1080p 25" bez ikakvih problema i rekao bih da je to gornji limit za 1080p, nikakva pikselizacija nije bila primetna. Takodje panel upotrebljen u njemu (Asus MX259h) je bio jedan od redjih i boljih na trzistu u toj klasi, sto je takodje igralo bitnu ulogu. 1080p na 27" mi je bila upotrebljiva ali sada mislim da ne bih mogao da je "vozim" na duze staze. (imao sam prilike da uporedjujem h2h vise monitora, mislim da sam i ostavio utiske ovde na forumu)
Tako da verujem da ne bi trebalo biti nikakvih problema sa ostrinom na 32" u 1440p, mada je 27" u 1440p svakako ostrije.

Na kraju je stvar licnog ukusa i da li koristite monitor vise u radu sa tekstom/kodiranjem ili preferirate multimediju (tu bih mozda razmatrao VA panel), gde je 32" svakako bolja opcija.
Pritom valja razmotriti i sta se dobija za dati novac, rekao bih da u 27" 1440p izvedbi trenutno na trzistu ima zaokruzenijih ("boljih") opcija.
 
Koristim dell s2721dgf 27inch/1440/109 PPI,dok recimo Dell G3223D 32inch/1440p je 93 PPI,nije ovo mala razlika u PPI,nista bez da se vidi na oko uzivo izgleda.
 
Koristim dell s2721dgf 27inch/1440/109 PPI,dok recimo Dell G3223D 32inch/1440p je 93 PPI,nije ovo mala razlika u PPI,nista bez da se vidi na oko uzivo izgleda.
Bukvalno imam istu situaciju, htio bih sa prvog Dell-a da pređem na taj drugi ali me brine PPI. Znam da bi 4K bila idealna rezolucija ali sa mojom 3070 tu nema leba, tako da tražim neki 32" QHD ekran, najviše zbog PS5 mada i računara naravno.
 
Bukvalno imam istu situaciju, htio bih sa prvog Dell-a da pređem na taj drugi ali me brine PPI. Znam da bi 4K bila idealna rezolucija ali sa mojom 3070 tu nema leba, tako da tražim neki 32" QHD ekran, najviše zbog PS5 mada i računara naravno.
Zavisi šta igraš, 3070 može dosta toga da izgura u 4K 60fps...
Ne odgovara ti 27"?
 
A mislim i na igre ubuduće, svakako sam nešto mjerio jutros i ne bi mi odgovarao veći monitor, eventualno 28" ali to bi već bila glupost. Btw, iznenađujuće kako se Dell S2721DGF još uvjek dobro drži, u toj klasi gotovo da i nema ništa bolje još uvjek.

 
32" i 2160p je super,ne znam kako to može da ne odgovara nekome...jedino ako je suviše slaba grafička

32" i 1440p je sasvim OK otprilike kao 1080p na 24"...

E sad,po mom mišljenju 1440p na 27" je suviše sitno,a 2160 za mene je baš presitno...više mi odgovara 1080p.....jest malo pixelasto,ali ako se gleda sa metar udaljenosti,uglavnom se ne primeti...
 
Mislim da nije samo do broja pixela, ima i 24" monitora kojima se vide pixeli u 1080p. Sećam se jednom sam uzeo neki Philips 26" 1080p, svaki pixel uokviren crnom, nije moglo da se gleda, vratio sam ga odma. Sad sam na 27" 1080p VA panel i mogu reći da sasvim pristojno izgleda, ne vidi se mreža između pixela. Dugo sam koristo čuveni AOC od 32" obe verzije, VA i IPS, slika je super daleko bolja od 24" u 1080p, koliko god govorili da je to "isto".
Takodje, jako subjektivna tema, jednostavno mora da se vidi svojim očima...
 
Posedujem Dell 2722dgm 1440p, 27 incha tekst je presitan uzas a uz win scaling je sve mutno. Ne nosim naocare i odlican mi je vid.
 
Ja imam Gigabyte M32QC 32" 1440p rezolucija, 165Hz. Isto sam se premisljao da idem na 4k, ali sa RTX 2060 nemam sta da trazim sa 4K. Slika je dobra, ne primetim piksele kao na prethodnom Acer-u od 24" sa 1080p rezolucijom. Jos sam prvi put uzeo zakrivljeni ekran, ali nisam se pokajao za oko 355e koliko sam dao za njega, prilicno sam zadovoljan.
 
Ja imam CRT 17" (sam ekran 16") sa rezolucijom 1024x768....odlična je oštrina slike :ROFLMAO:
 
Pre nekih deset dana sam kupio BenQ Mobiuz EX2710R, 27 inča 2K. Pre njega sam imao Filipsa E-line 278E8QJAB, koji je isto 27 inča, ali ful HD. Ne mogu da kažem da mi je veličina piksela na njemu nešto naročito smetala, jer nemam običaj da brojim piksele, ali moram da kažem da su na BenKjuu oni neprimetni. Slika je znatno oštrija (sestra kaže da sa kauča, koji je udaljen od monitora 2-3 metra komotno čita titlove, a na Filipsu to nije mogla). Jeste pomalo sitno, ali pošto nosim đozluke za daljinu, to mi zasad ne smeta. Razmišljao sam i o 32-i, ali sam odustrao od te ideje, jer mi sto za komp baš nije velik i bilo bi povuci-potegni da uglavim 32-u.
Još da nabavim neku jaču grafičku (nešto tipa RX 6800) i to će valjda biti to što se tiče pojačavanja kompa barem na godinu dana (mada ću izmisliti da nešto menjam, znam sebe veoma dobro ;) ).
 
Ja se još uvek dvoumim da li da uzmem 27" 1440p, 32" 1440p ili 4K u obe varijante.
27" 4K (na 60 Hz) su jeftini ali mislim da bi to bilo previše sitno, plus sam kratkovid...
High refresh mi ne znači puno, mislim da bih više uživao u 4K prostoru i oštrini jer manje igram igre no ranije, igram sporije igre ali zato čitam dosta i visim po YouTubeu.
Tipično mi je glava na 70-80cm od ekrana, pa bi 32" verovatno bilo ok...
 
Ja se još uvek dvoumim da li da uzmem 27" 1440p, 32" 1440p ili 4K u obe varijante.
27" 4K (na 60 Hz) su jeftini ali mislim da bi to bilo previše sitno, plus sam kratkovid...
High refresh mi ne znači puno, mislim da bih više uživao u 4K prostoru i oštrini jer manje igram igre no ranije, igram sporije igre ali zato čitam dosta i visim po YouTubeu.
Tipično mi je glava na 70-80cm od ekrana, pa bi 32" verovatno bilo ok...

Uzmi 32" neces se pokajati. Kad jednom predjes na 32", pomislices kako si do sad mogao da radis na manjem monitoru. :D
 
Ja se još uvek dvoumim da li da uzmem 27" 1440p, 32" 1440p ili 4K u obe varijante.
27" 4K (na 60 Hz) su jeftini ali mislim da bi to bilo previše sitno, plus sam kratkovid...
High refresh mi ne znači puno, mislim da bih više uživao u 4K prostoru i oštrini jer manje igram igre no ranije, igram sporije igre ali zato čitam dosta i visim po YouTubeu.
Tipično mi je glava na 70-80cm od ekrana, pa bi 32" verovatno bilo ok...
Sta koristis sada?

Ja nas poslu 21,5@ 1080p, kuci 55" 4k i sada 27" 1440p. Corav sam, 1440p na 27" je positno, a 27" na nekih 60 cm ispuni vidno polje. Ne bih isao na veci.
 
Sada sam na 27" 1080p, hoću nešto oštrije. High refresh je bonus ali mogu da živim bez toga...
Tih 27" mi je celo u vidnom polju plus ima još prostora okolo, i to sa povelikim bezelima. Zato mislim da mi 32" ne bi smetalo. E sad, za 27" 4K već nisam siguran kako bi izgledalo, sa i bez skaliranja, a nemam gde da pogledam uživo...
 
Ja se jos nisam igrao u 144hz, nemam gpu za to a preferiram 55" TV za gaming. Ovako u Windowsu samo vidim razliku pri skrolu izmedju 60 hz i 144hz. Mada treba imati u vidu da jeftiniji 144hz monitori bas i nisu sjajni u 60hz modu a tu spada i moj g27q. Modeli od 400 evra nemaju taj problem.
 
Moja iskrena preporuka za 32 / 2k model monitora.
Konkretno, koristi se bdm3270 Crystal Clear Philips sa zaista odlicnim AMVA + /60 hz panelom.

Univerzalna primena, od tekstova, fotografija, videa, gejming... Dobija se i pisani izvestaj o fabrickoj kalibraciji...
Pisao sam ovde na Benchu pre par godina...

Mislim da je sledeci model njegov "naslednik", koji je trenutno dobavljiv kod Nas:


https://www.itsvet.com/monitor_philips_328p6aubreb/00-pdaa1-31.i?id=6511

Isti "bezel", isto postolje, pivot takodje, odlicni uglovi gledanja, mnostvo modernih konekcija, i kako stoji u oznaci modela - zaista kristalno cista slika, odziv brz, nema duhova, nema probijanja, bela je bela, crna je crna...
 
Sada sam na 27" 1080p, hoću nešto oštrije. High refresh je bonus ali mogu da živim bez toga...
Tih 27" mi je celo u vidnom polju plus ima još prostora okolo, i to sa povelikim bezelima. Zato mislim da mi 32" ne bi smetalo. E sad, za 27" 4K već nisam siguran kako bi izgledalo, sa i bez skaliranja, a nemam gde da pogledam uživo...
4K na 27 nećeš moći bez skaliranja, baš je sitno, imaš neku gaming konfiguraciju u Gigatronu AVA tržni centar (IKEA je pored) pa može da se pogleda, mislim da mora bar 125% ili 150% da bi bilo OK.
Inače sam trenutno na 1440p na 27 i za nijansu mi je krupnije nego što bih želeo pa stiže uskoro 4K 32ka sa idejom da se i on koristi na 100% tj bez skaliranja.
 
Da, 4K na 27" ne može bez skaliranja...
32" bi moglo, mada mnogi stavljaju 125%.
 
Nazad
Vrh Dno