Šta je novo?

Objektivi

Evo ja prvi objektiv kupih polovan pa naopako. Ne bih vise polovno kupio nema sanse.

Poslato sa MHA-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Taman posla da polovno ne valja, samo otvoriš četvoro očiju kada kupuješ polovno, probaš, fotkaš, pixel peepuješ ako treba.
 
Valjda kad se kupuje koristeno staklo prekopa se ceo internet o doticnom, kakve su mu mane i moguci problemi, a izmedju ostalog nauci se napamet Second-hand lenses buying guide kojih takodje ima pun krasni na internetu. :)
 
Sa Zajebanim nema zajebavanja ;) On sad da izjavi da je Nikon bolji od Canona, i Drajver bi se slozio! :D Tako da samo preporuci sta imas i cuti ;)

Čitam temu od početka, pa naletim na ovo. Padoh sa stolice koliko sam se smejao. :D

Nego, čitam jer sam rešen da kupim jedan prime objektiv. Imam Nikon D3300 + AF-P 18-55 mm VR.

Neću skorije da menjam apart, tako da o FF telu i ne razmišljam. Dosta puta sam slikao dete u zatvorenom prostoru sa lošim osvetljenjem. Razne priredbe, dodele nagrada, predstave i tome sl. Znači, sedi se malo dalje u publici (2-3 red = 10-ak m od scene), poštuje se bonton (ne smeta se drugima :)), uglavnom je loše osvetljenje, itd. Do sada sam u većini slučajeva morao da uključim blic (nikada kada je predstava u pitanju) i to uglavnom rešava "problem" lošeg osvetljenja u "dovoljnoj" meri da dobijem lepu porodičnu fotografiju s nekog događaja.

E sad, slikao bih ponekad i predstavu, znači blic ne dolazi u obzir, pa sam uglavnom nailazio na odgovore ovakvog tipa:
https://digital-photography-school.com/a-guide-to-photographing-dance-performances-in-a-theatre/

Negde sam naleteo na preporuku za 50mm f/1.8G, ne mogu sad da nađem taj link, pa me zanima vaše mišljenje o tom objektivu - Nikon AF-S NIKKOR 50mm f/1.8G.

Opis na našem poznatom sajtu me je gotovo ubedio da je to pravi objektiv za mene: :D

Izuzetno lagan i kompaktan standardni objektiv od 50 mm. Odlikuje ga veliki maksimalni otvor blende od f/1,8 koji je idealan za situacije sa slabim osvetljenjem ili za postizanje male dubinske oštrine i obezbeđuje svetlu sliku tražila za kadriranje. Redizajnirana optička konstrukcija sadrži asferično sočivo za superioran kvalitet slike, dok Nikonov ekskluzivan Silent Wave Motor (SWM) obezbeđuje nečujan rad. Vredan novca koji dajete za njega, ovo je izvanredan dodatni objektiv za fotografe sa ograničenim budžetom.

Rekao bih da je ovo dobar izbor ali me "kopka" da li se isplati, za ove moje potrebe, uzeti Nikon AF NIKKOR 50mm f/1.4D (razlika u ceni je oko 11k dinara)?
 
Poslednja izmena:
D serija objektiva zahteva AF motor u telu a D3300 nema motor u telu tako da neces imati AF ako uzmes D objektiv. Bilo koji prajm koji uzimas mora da ima oznaku G a i obrati paznju kada/ako budes uzimao druge zumove jer ce morati da izmejdu ostalog imaju AF-S oznaku ili bar da negde pise da imaju "built in AF motor" narocito ako je third party proizvodjac. Tako da si ogranicen na 35 1.8 G i 50 1.8G a da se uklapaju otprilike u taj budzet sto se tice prajmova.
 
Poslednja izmena:
Hvala, nisam obratio pažnju na AF, a ni na D oznaku. Previše informacija i tekstova se danas slilo u moju glavu, pogotovo čitajući iznova ovu EPIC temu. :)

Video sam i 35 1.8G, čak je i jeftiniji ali je ograničen na DX (nikad se nezna, FF telo mi nije u planu ali ...). Nekako mi je ovo "prelomilo", mada ima još vremena do kupovine (nedelja je danas :)), da ipak uzmem 50 1.8G:

http://www.btobey.com/nikon/nikon-35mm-18-vs-50mm-18.php
 
Poslednja izmena:
Ti objektivi idu kao alva, nemas posle problema oko prodaje kada bude doslo vreme za to.

Ja imam 50 1.8 G i za ovo vreme koliko sam ga koristio prilicno sam zadovoljan. Ali moras da imas u vidu da nije svemoguc za low light, mora malo i ISO da ide gore, pa malo sporiji shutter speed, sve zavisi od okruzenja kakva ce podesavanja ici. U idealnom slucaju bice dovoljno svetla da ne mora da se razmislja o preteranom igranju sa ISO i shutter speed.
 
Da, jasno mi je to.

Za sada to "guram" na 55mm, sa ISO 1600 i sa max ƒ/5.6 (na kit objektivu ne može veći otvor blende). Morao sam da brzinu zatvarača ograničim na 1/60 (1/120 već zatamni puno sliku) da bi to ispalo kako treba i da čekam da reflektori lepo obasjaju scenu. Na 18mm to bude predaleko i preširoko, mada tu može da se ide sa ƒ/3.5.

Nije loše ali bih malo da popravim to. :)
 
Ako ~50 lezi za ono sto radis onda bez razmisljanja 50 1.8 G. Malo je uzi na kropu ali nista strasno za pocetak. Posle lagano moze da se dokupi 35 mm ukoliko bude bilo potrebe.
 
par početničkih pitanja, pošto to i jesam. Inače imam nikon D5300 i kit objektiv uz njega AF-P 18-55 VR. Planiram kupovinu 50mm 1.8G.
1. Čitao sam na nekim forumima da komentarišu kako su određeni objektivi najoštriji na određenim f vrednostima. NA kojoj vrednosti je ovaj moj objektiv najoštriji? ili je ovaj objektiv na svim vrednostima podjednako oštar?
2. Šta kaže vaše iskustvo, sa uključenom stabilizacijom na objektivu, koja je minimalna vrednost brzine okidanja kako slika ne bi ispala zamućena za slikanje iz ruku, na 18mm a koliko na 55mm?
3. Nikor 50mm 1.8G, nema optičku stabilizaciju? ako nema, koja bi za njega bila minimalna brzina zatvarača na ovom mom krop telu?

pozdrav i hvala :)
 
1. Ne zamaraj se time u pocetku
2. Individualno - zavisi od ruke, a isto tako i objektiva - praksa praksa i samo praksa
3. Opet zavisi od tvoje ruke - ja za pocetak ne bi pucao sporije od 1/125, 1/250


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pitanje 2.

Generalno, nema pravila, najbolje je da probaš sam u zavisnosti od svetla i brzine objekta koga slikaš.

Ako baš hoćeš po "obrascu": pomnožiš te vrednosti sa 1.5 (za tvoj aparat) i dobiješ min brzinu zatvarača (mada to ne mora ništa da znači).

Dakle, 18mm * 1,5 i 55mm * 1,5. To je otprilike, približno, 1/30 i 1/80. To su vrednosti koje najverovatnije ne daju zamućenje kod nekih sporijih događaja, recimo pomeranje glave, ruke (ne karate udarac), ... Generalno ne treba to da te opterećuje. Ako želiš da izbegneš zamućenje slikaj sa 1/125 i "mirna Bačka". E sad ako je osvetljenje loše, onda moraš da ideš na sporije, 1/60 recimo.

Ako hoćeš da slikaš Juseina Bolta na trci onda 1/250. :D

To sve drugačije izgleda sa 50mm 1.8G, više svetla prima pa možeš da se igraš i sa većim vrednostima za brzinu (sipaš i ne misliš, što bi rekli).

Evo jednog lepog članka o tome:

https://photographylife.com/how-to-take-sharp-photos
 
Poslednja izmena:
ok , hvala na odgovorima momci. Konkretno me interesuju portreti sa tim fiksnim objektivom od 50mm. Znači, pošto se radi o statičnom objektu, 1/80 bi trebalo od prilike da završi posao i da se vidi svaka dlaka ako objektiv može toliko da izoštri. Pošto se interesujem polako za kupovinu tog prajma na 50mm, voleo bih ako neko ko ima nikon 50mm može da kaže vredi li taj objektiv tih 80€ više od yongnuo yn objektiva za koji je član zezam krizu objavio par fotografija na 88 strani. Može li nikon objektiv još lepše, oštrije od toga ili je mala razlika naspram ralike u ceni?
 
Ako možeš da priuštiš Nikon objektiv, ne razmišljaj o YN.
 
Iz prakse mogu da potvrdim, u pravu je n1tr0, za zamrzavanje pokreta potrebno je 1/500s, za Useina Bolta verovatno i 1/1000s :)
 
Sporo je to. Bolt pređe 12mm za jednu ms. Blur kao vrata.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Šta ste se "primili", to je bila šalljiva konstatacija uz odokativnu gradaciju. :) Mislim da je jasno svima da za sportske događaje treba čovek (amater) da se prethodno pripremi i podesi aparat pre slikanja glavnog događaja.

Kada bih kojim slučajem išao na atletski miting (da slikam Španovićku recimo :p) isprobao bih i namestio sve kako treba slikajući predhodne učesnike. Za nju bih bio spreman. :D

Tražio sam ovu simulaciju, pa neka se poigra s podešavanjima:

http://www.canonoutsideofauto.ca/play/

2017-07-11_135111.jpg

Ima i Challenge :d

2017-07-11_135914.jpg
 
Poslednja izmena:
merkam onu sigmu 17-50mm f2.8 cini mi se da je malo ostrija od tamrona 17-50mm f2.8?
 
Jeste ostrija, a pogotovo mnogo ostrija od tamrona sa vc koji je extremno mekan. Da ne merkas slucajno za Canon? :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja imam Sigmu nisam se pokajao uopste. U odnosu na Tamron mnogo mnogo bolja, imao sam prilike da probam i jedan i drugi...isto na Nikonu.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ja rekoh ako je za Canon da se dogovorimo za moju polovnu posto cu se resiti sve crop opreme uskoro :)

Ja imam Sigmu nisam se pokajao uopste. U odnosu na Tamron mnogo mnogo bolja, imao sam prilike da probam i jedan i drugi...isto na Nikonu.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Slazem se... Sigma cak ima i malo lepsi bokeh po meni, a ostra je kao zilet vec na 2.8.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jeste ostra kako da ne na 2.8. Osim sto u 10 slučajeva 15x promasi fokus...

Neupotrebljiv je na 2.8 tek kad dodje na 3.5 4 onda valja. Pre neko veče sam bas isao do hrama i fotkao malo i iz zezanja slikam drugara ispred hrama, imao sam i stativ. Skljocnuo nekih 7 8 slika, doso na pc nijedna ne valja
Pritom nije to prvi put da mi se to desava

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
To stoji da u mracnim uslovima masi fokus ali kad je ok svetlo barem moj primerak retko masi fokus na 2.8..

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Kada je dan ne mogu da kazem da je los objektiv, tu mi se mozda 2 3 puta kolko imam objektiv desilo da promasi fokus na 2.8. Ali nocu me je razocarao :D

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Jeste ostra kako da ne na 2.8. Osim sto u 10 slučajeva 15x promasi fokus...

Neupotrebljiv je na 2.8 tek kad dodje na 3.5 4 onda valja. Pre neko veče sam bas isao do hrama i fotkao malo i iz zezanja slikam drugara ispred hrama, imao sam i stativ. Skljocnuo nekih 7 8 slika, doso na pc nijedna ne valja
Pritom nije to prvi put da mi se to desava

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

ovo pricas za tamron ili sigmu?
 
Sigma, ali isti problemi i sa tamronom

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Sigma, ali isti problemi i sa tamronom

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Ne znam iskreno za koje telo pricas ali meni je na 1100D i 7D sigma 17-50 2.8 ex dc hsm masila mozda fokus u max 5% fotki, ali rekao bih i manje. Cak u low light lepo hvata fokus. Ostra i na 2.8 i na f11 (mislim da preko f11 nisam isao). Iskreno ne verujem da je samo moj primerak takav jer svi je hvale...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno