Šta je novo?

Nvidia 3000 gde u Srbiji kupiti - cene, dostupnost

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
500/600e za 1660Ti je za metak, Barett .50cal.
 
Ja sam izgleda jedini koji je pre par meseci prodavao RX 470 koja nije kopala, al iskreno :D
Prvi vlasnik, kupio je gospodnjeg leta 2017, 30k me izasla.

I to sam je prodao otprilike pre ovog drugog ludila, kada sau i 4GB graficke otisle preko 100e.
Dao je za 70e.
A zanimljivo, bio joj riknuo DVI (daje sliku bez drajvera, sa njima jok).

I ko bi mi verovao da ona nikad nije kopala :)
 
^
I sta je onda problem shumsko drvece? Imas graficku ali ne mozes da rudaris vise?

Generalno najvise je problematicno ljudima (kao meni) koji su krenuli da sklapaju nov desk, uleteli u pricu nasevsi na marketing zelenih i crvenih i sada banana.
Ljudima kojima prakticno nedostaje jos samo graficka...

Suludo je davati 2-3x veci novac od msrp-a za ovo sto traze za graficke, na bilo kom trzistu... Cak i da se rudari sa istom vrlo je upitno koliko ce da traje i koliko je investicija dati 1k+ evra sa rezonom da ce se otplatiti za koji mesec i da li ce kripto balon da potraje toliko...

Jedino resenje je pecati direktno za GPU (i CPU, najvise 5900x) u AMD-ovom EU shopu, jer se dropovi nV FE grafickih ne pojavljuju... Ili cekati krah kripto balona.
Da proverbijalno "skinem gace" i kesiram ne pada mi napamet, posebno kada znamo gde graficke direktno sa trake zavrse...
 
Kakvo shumsko drvece ?
 
Ja sam izgleda jedini koji je pre par meseci prodavao RX 470 koja nije kopala, al iskreno :D
Prvi vlasnik, kupio je gospodnjeg leta 2017, 30k me izasla.

I to sam je prodao otprilike pre ovog drugog ludila, kada sau i 4GB graficke otisle preko 100e.
Dao je za 70e.
A zanimljivo, bio joj riknuo DVI (daje sliku bez drajvera, sa njima jok).

I ko bi mi verovao da ona nikad nije kopala :)
Nevezano za temu, i meni je riknula tako gtx670. Daje sliku, ali drajvere ne prima, probao sam sve. Jel ima pomoci da se zameni tu dvi ili je rikavela skroz?
 
Generalno najvise je problematicno ljudima (kao meni) koji su krenuli da sklapaju nov desk, uleteli u pricu nasevsi na marketing zelenih i crvenih i sada banana.
Ljudima kojima prakticno nedostaje jos samo graficka...

Suludo je davati 2-3x veci novac od msrp-a za ovo sto traze za graficke, na bilo kom trzistu... Cak i da se rudari sa istom vrlo je upitno koliko ce da traje i koliko je investicija dati 1k+ evra sa rezonom da ce se otplatiti za koji mesec i da li ce kripto balon da potraje toliko...

Da proverbijalno "skinem gace" i kesiram ne pada mi napamet, posebno kada znamo gde graficke direktno sa trake zavrse...

Ja pre ~2 meseca planirao da uzmem 3060ti, bile tad 650-700e ali nisam nigde našao... Pošto sam bio bez kartice uzmem 2080S polovan za 600e.

Najgora varijanta je da cene za pola godine padnu na nivo od pre mesec dana na primer i tako ostanu na srednji rok (2-3 godine) - opet su realno debelo precenjene (u odnosu na msrp) a ko je čekao pad cena nigde se nije pomerio i u istoj je situaciji tj. na početku i bez kartice.

Ako za pola godine padnu na msrp onda je to win situacija za ljude koji su sačekali i čekanje će se fino isplatiti.

E sad što ti kažeš najgore je ko sklapa novu mašinu a fali mu grafika, ko ima bar osrednji komp lako će da čeka...
 
Moguce da ce povecati proizvodnju sledecih generacija. Njima bukvalno dolazi za par meseci vreme za novu generaciju.
 
Nevezano za temu, i meni je riknula tako gtx670. Daje sliku, ali drajvere ne prima, probao sam sve. Jel ima pomoci da se zameni tu dvi ili je rikavela skroz?
Ja sam problem resio tako sto sam prebacio konekciju na HDMI.
 
Pored svega navedenog, nemoj da zaboravis kako ta karta od 600 evra, koja vec ima dobrih 3-4-5 godina starosti iza sebe, fino je izakana za to vreme (igranjem ili kopanjem; mada koliko vidim po KP, nijedna 480/580/1070/1080 karta nije sluzila za kopanje, sve redom su sluzila za igranje i to prilicno casual, verovatno povremeni Solitaire ili eventualno Tetris), davno izasla iz garancije... moze bukvalno da rikne svakog trenutka. Jos jedan faktor, prilicno bitan - mozda i najbitniji. Onda propade investicija u momentu.
Da ne budem totalno maliciozan i kazem da zelim svakome ko kupi te i takve karte, sa toliko "staza" i starosti iza sebe, a za toliko sumanute pare - da im crknu same od sebe, vec nakon par dana.

2 giovanni:
Pod 1: 75000 dinara koje si naveo nije 500€.
Pod 2: Suludo, da... suludo je i tih 75K, kao sto je i tih "projektovanih" 3x vise sada/ubuduce. Mada mislim da debelo preterujes, kako sa cenama tako i sa tim intervalom.
Suludo... i suludije, hajde da tako kazem, da se pojasnim kako bi bolje razumeo moju poentu.

Pozajmio si kartu? Odlicno, pravi potez si napravio u ovom trenutku. Iskreno to mislim. Nisi pukao precenjenih 75K u tom trenutku, kao sto neces ni sada za jos precenjenijih 50-100-150% vecu cenu.
Ne daj Boze da rikne - kupi neku kartu, bilo koju kartu da ti baca sliku (zakljucujem da nemas integrusu), sto jeftiniju. Kakav crni 1660, zaboravi. I to je precenjeno, naravno.
Bilo sta kako bi ti komp bio operativan. I cekaj, pare su u dzepu, ne daj nikome od alavih u citavom lancu od proizvodjaca do maloprodaje... proci ce i ovo jednom.
Onda kupi kartu koju zelis u tom trenutku, po nekoj MSRP ili ceni pribliznoj istoj... pa uzmi preko firme pride, oslobodi se PDVa.
Napisao sam, konfa je uzimana preko firme, dakle pdv je povratna stavka i mene je sve izašlo umanjeni za pdv. Zato i kažem da je onih 75000rsd bilo oko 500 eur kad se odbije pdv (gore dole 20eur).
Drugo, meni nije sam po sebi problem što će da rikne karta, (gtx960), mašina je sa ryzen 5600x, ima integrisan gr čip na ploči, moze "slika da se gleda a i da se igra" nego što to je pozajmljeno, dakle nije moje i još veći problem, treba da se nekad i vrati a teško da će ove godine biti nešto za kupovinu po pristojnoj ceni, to do msrp cene ima da traaaje. Postaće PS5 dostupan u tempu dok grafike dobiju normalnu cenu.
Da me pogrešno ne razumeš, slažem se SADA sa čekanjem. Stvarno bih bio lud da sada dam 1000-2000 eur za 3060 ali mislim da je 500eur bilo prihvatljivo više u odnosu na msrp. Samo što ja to nisam znao jer ne pratim te stvari odavno pa sam nekog ko prati i bavi se time pitao.
 
Poslednja izmena:
Napisao sam, konfa je uzimana preko firme, dakle pdv je povratna stavka i mene je sve izašlo umanjeni za pdv. Zato i kažem da je onih 75000rsd bilo oko 500 eur kad se odbije pdv (gore dole 20eur).
Drugo, meni nije sam po sebi problem što će da rikne karta, (gtx960), mašina je sa ryzen 5600x, ima integrisan gr čip na ploči, moze "slika da se gleda a i da se igra" nego što to je pozajmljeno, dakle nije moje i još veći problem, treba da se nekad i vrati a teško da će ove godine biti nešto za kupovinu po pristojnoj ceni, to do msrp cene ima da traaaje. Postaće PS5 dostupan u tempu dok grafike dobiju normalnu cenu.
Da me pogrešno ne razumeš, slažem se SADA sa čekanjem. Stvarno bih bio lud da sada dam 1000-2000 eur za 3060 ali mislim da je 500eur bilo prihvatljivo više u odnosu na msrp. Samo što ja to nisam znao jer ne pratim te stvari odavno pa sam nekog ko prati i bavi se time pitao.
Ploca ima video izlaze koji mogu da se koriste samo kad se u nju ubaci procesor koji ima integrisanu graficku, kao sto je npr Ryzen 5 4600G.
 
Moguce da ce povecati proizvodnju sledecih generacija. Njima bukvalno dolazi za par meseci vreme za novu generaciju.

Nema nikakve potrebe da guraju sledeću generaciju bar još godinu - dve. Kad oni počeli da vade 1050ti iz zaliha i to se prodaje kao ludo, prodavaće oni 30 seriju još godinama. Maksimalni profit sa minimalnim ulaganjima.
 
Ako smo dotle stigli, daj onda da Sega krene sa Sega Mega Drive 2 konzolama i ketridžima :D hahahaha
 
Pa na Steam-u je i dalje najpopularnija kartica 1060, druga najpopularnija je 1050ti tako da nvidia može još dugo da muze ovu 30 seriju.
 
Najpopularnija je sustinski jer je sirotinje vise negoli manje, vazda bilo - ne jer je nuzno mesija od karte. :D
Svi bi terali 3090ku da imaju pare but gl with goals.
A i jer veliki broj ljudi na steam nalozima predominantno igra CS GO i bratiju.
 
Pa normalno, niko ni ne tvrdi drugačije. Ja sam samo to rekao u kontekstu buduće 40 serije nvidija kartica. Ima tu još mnogo mušterija za nvidiju koji čekaju da se unormale cene. Sa nvidijine strane oni samo moraju da povećaju proizvodnju postojećih modela, uopšte ne moraju da žure na sledeću generaciju. AMD im nije nikakva konkurencija, većina njihovih kapaciteta je ukrenuta CPU proizvodnji.
 
Moguce da ce povecati proizvodnju sledecih generacija. Njima bukvalno dolazi za par meseci vreme za novu generaciju.
nVidia nove generacije objavljuje na 2 godine. još uvek nije završila sa objavljivanjem svih 3000 modela (čekaju se 3050 i 3050Ti)

što se Steam-a tiče, pretpostavljam da su tu uračunati i laptopovi pošto ih je dosta bilo sa mobilnim 1050Ti/1060 koji se, ako dobro pamtim, praktično ne razlikuju od desktop parnjaka
 
Pa izbacila je 3050ti... U pitanju je 3060 koji je i po msrp ceni debelo precenjen...
A to sto ljudi dozivaju 3050ti i nadaju se da ce ici jos dole sa cenama varas se...
U interesu im je sa cenama ono sto nisu postigli sa Turingom a jesu sada sa Ampere a na tome ce ostati duze, sem ako ne bude nekog zesceg kraha kriptovaluta i trziste poplave polovnjaci...
 
Nadam se da povecaju makar malo kolicine koje isporucuju na trziste...
Nvidie grafickih nema i ono sto ima u EU, cene su nenormalne...
AMD krenuo da menja termine (dane i vreme) za dropove na sajtu, pritom daju na kasicicu i to sto izbace nestane odmah.
Juce na hwluxx napisa neko da botovi vise ne rade, a da je drop (svih modela gpu/cpu-a) bio u 19h umesto u 16h, kao sto je bicaj do sada bio.

Cak i ako je cena msrp, nema sanse da se upecaju ako ovako nastave.... Tacno cu da dignem ruke, ostavim da komponente skupljaju prasinu godinu dana i uzmem konzolu na leto...
 
Uzimajte konzole ljudi, dok i tu ne nastane neki problem (izgori Sony fabrika, neko provali kako da se kopa sa konzolom, bude opet nekih nasukanih i zaglavljenih brodova sa kontejnerima, itd...)
Nece se situacija popraviti do kraja godine kako stoje stvari..

Mislim, ako vam se igra, svakako ima i drugih hobija koje covek moze da praktikuje u ovo vreme :)
 
Nije problem konzola koliko je problem sto sam ja operisan od igranja koriscenjem joypad-a :D Navikao sam da igram misem i tastaturom FPS-ove, TPS, RTS :D
 
Da, to stoji. I ja ne igram FPS igre na konzoli, mada mnogi to rade, a da ne pricam za RTS zanr, to mi je nemoguce..
Ali imas toliko dobrih 3rd person igara koje ces da prelazis bar godinu dana, bar dok se ne normalizuje trziste kartica.
Da ne nabrajam sad naslove, ali ima bar 15-20 dobrih igara.

Ko cepa uglavnom FPS i igre koje zahtevaju mis, neka se otvori za karticu :)
 
Fora je i kod konzola izbeci sindrom "prvih macica", odnosno bolje sacekati silent revizije jer uvek nesto zafali prvim serijama...
Uz to dolaze sa "zaletovanim" ssd-om od 825gb, sto je no-go za mene...
A kako sam odigrao sve osim poslednje 3 ekskluzive, mogu da sacekam i neku manju slim verziju od 2tb ili makar 1,5tb kojoj cu dodati jos 1-2tb... :D

Na PC imam poprilican backlog jacih naslova od 2015, pa me zato najvise svrbi... Smorilo da preturam za neke starije naslove "ispod radara" :)

+edit
Ako se ne varam najavljen je Days Gone i suska se za Uncharted i GoW... Tako da komotno mogu da cekam i slim dok ne izbace par novih ekskluziva...
 
Poslednja izmena:
Nadam se da povecaju makar malo kolicine koje isporucuju na trziste...
Nvidie grafickih nema i ono sto ima u EU, cene su nenormalne...
AMD krenuo da menja termine (dane i vreme) za dropove na sajtu, pritom daju na kasicicu i to sto izbace nestane odmah.
Juce na hwluxx napisa neko da botovi vise ne rade, a da je drop (svih modela gpu/cpu-a) bio u 19h umesto u 16h, kao sto je bicaj do sada bio.

Cak i ako je cena msrp, nema sanse da se upecaju ako ovako nastave.... Tacno cu da dignem ruke, ostavim da komponente skupljaju prasinu godinu dana i uzmem konzolu na leto...
Gde pratis te dropive ako moze pojasnjenje?
 
Izuzetno sam raspolozen da pomognem nekome i objasnim mu kako da nabavi graficku kada mu je poslednjih 15 postova u temi za rudarenje i kriptovalute...

tumblr_inline_pljav9JpbM1rpmdw6_400.gif
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno