Šta je novo?

Netflix je u Srbiji (Pročitati prvi post)

Ako sam dobro razumeo pisanija ovde, bolje je plaćati karticom kojoj je eur primarna valuta jer onda ima manje konverzije (tr>eur). Kad plaćaš sa rsd karticom onda je valjda tr>eur>rsd pa ima nekog gubitka na konverziji.

E sad, ne znam kako to ide jer je primarna valuta od turgame turska lira pa ako bi izabrao eur, možda ima neka njihova dodatna, nepovoljna konverzija.

Bilo kako bilo, ja uvek plaćam sa visa debit koja je rsd i ne vidim neki gubitak na kursu. Nešto nisam u fazonu da karticu koja mi je eur, gde štedim pare, ukucavam na netu. Kontam da je taj strah verovatno iracionalan. Nemam posebnu internet karticu.

To zavisi i od tvoje banke. Neke rade konverzije po srednjem kursu a neke imaju drugi, nepovoljniji. A neke imaju i proviziju za ino transakcije.
 
Bilo kako bilo, ja uvek plaćam sa visa debit koja je rsd i ne vidim neki gubitak na kursu. Nešto nisam u fazonu da karticu koja mi je eur, gde štedim pare, ukucavam na netu. Kontam da je taj strah verovatno iracionalan. Nemam posebnu internet karticu.
Tvoj strah nije iracionalan, nije mudro koristiti karticu na kojoj ti idu primanja ili stedis pare za placanje na internetu. Mom zetu je ove godine dok je bio na letovanju u Grckoj, stigao sms da je izvrsio placanje negde u inostranstvu sa iznosom od 30-tak dolara. Dok je pozvao banku i pokusavao da sa operaterom da blokira karticu, stigla jos jedna poruka da je izvrseno placanje.
On karticu nije nosio sa sobom, a nije je ni koristio za placanje po raznim sajtovima, i nije mu jasno kako su dosli do tih podataka. Ta karticama mu bila povezana sa racunom na koji prima platu i na kom je bila cela plata u trenutku kad su krenuli da mu skidaju. Preselo mu letovanje zbog kartice i nerviranja kako se to desilo. Na kraju kad je dosao u Srbiju isao u banku da reklamira neovlasceno koriscenje, banka mu je odobrila povrat novca, ali nije saznao kako su uspeli da mu skinu novac bez ikakve verifikacije.
 
Zato se koristi virtuelna kartica sa ogranicenim iznosom.
 
Zato se koristi virtuelna kartica sa ogranicenim iznosom.
Zato koristim 2. kartice. Nekadašnju elektron na koju uplaćujem evre i nikada ne koristim za plaćanje na internetu, već preko google novčanika (sam kreira nekakvu virtuelnu karticu, ako se ne varam), i internet karticu na koju sa ove prve prebacim sredstva u trenutku plaćanja. I tako već 12 godina.
 
Koju opciju plaćanja birate kad uzimate dopunu preko Turgame? Za karticu nudi neke četiri opcije, IYZI, PAYTR, PARA i GPAY.
 
Ja sam koristio PAYTR , a platio karticom koja je registrovavana na Google nalog kojim sam se i prijavio na Turgame.
 
Izgleda da lira baš pada. Ovaj giftcard od 200try je pre mesec dana bio 875 din, a sada 790 din. Toliko mi banka skine kad platim.
Znači za mesec dana 10%
 
Svejedno je najpovoljnije placati karticom 753din direkt, bez provizija Turgamu ili kome vec.
Tako da ko zna i ume treba da stavi karticu i zaboravi dok ne odluci da nece vise ili ga kikuju.
 
Ne kontam zašto se ne jave podršci da im ljudi lepo dodaju karticu i gotovo.
Ne razumem zašto i dalje uzimati gift cards ako postoji mogućnost da se doda kartica. Da li ih je strah kontaktirati podršku ili ne znaju engleski. Treći razlog mi ne pada na pamet.
 
Ne ostavlja mi se kartica, ne želim. Ovako plaćam virtuelnom, jednokratnom karticom. Tih 30-40 din mi ne predstavlja neku uštedu.
Računam da, ako bi došlo do zloupotrebe kartice, ne bih mogao da ostvarim prava na reklamaciju jer sam prekršio njihiva pravila, srpska kartica na turskom netfliksu.
Ne kontam zašto se ne jave podršci da im ljudi lepo dodaju karticu i gotovo.
Ne razumem zašto i dalje uzimati gift cards ako postoji mogućnost da se doda kartica. Da li ih je strah kontaktirati podršku ili ne znaju engleski. Treći razlog mi ne pada na pamet.
Ja recimo ne razumem vas koji ostavljate karticu zbog 30-40 dinara uštede, a rizikujete mnogo više.
 
Ne ostavlja mi se kartica, ne želim. Ovako plaćam virtuelnom, jednokratnom karticom. Tih 30-40 din mi ne predstavlja neku uštedu.
Računam da, ako bi došlo do zloupotrebe kartice, ne bih mogao da ostvarim prava na reklamaciju jer sam prekršio njihiva pravila, srpska kartica na turskom netfliksu.

Ja recimo ne razumem vas koji ostavljate karticu zbog 30-40 dinara uštede, a rizikujete mnogo više.
Limit za online plaćanja na prepaid mastercard kartici mi je postavljen na 10 evra mesečno (taman za Netflix standard, YT Premium, Disney+ i Spotify). Tako da mi i nije neki rizik.
 
Internet kartica, nikada na njoj nema više od 50eur.
 
Limit za online plaćanja na prepaid mastercard kartici mi je postavljen na 10 evra mesečno (taman za Netflix standard, YT Premium, Disney+ i Spotify). Tako da mi i nije neki rizik.
Pa dobro, svako zna šta mu je najzgodnije. Meni bi recimo bilo smor da ne mogu da imam veći limit za internet plaćanja. To podešavnje limita čas ovako, čas onako mi je veća gnjavaža nego kupovina giftcard-ova, jednom u tri meseca odvojiš 5 minuta vremena, nakupuješ i miran si dugo.
Samo sam reagovao na tvoj post da ti nije jasno zašto neko ne prijavi karticu nego se "muči" sa gift karticama. Meni sa druge strane nije jasno šta se dobija prijavljivanjem kartice osim 30 dinara na mesec i po pretplate
 
Ne moras da stavljas limit, jednostavno otvoris namenski racun za internet karticu i prebacujes sa drugog racuna onoliko koliko ti treba i kad ti treba.
Generalno je to mozda najbolja sigurnosna mera. Rizik je veci da ce hakovati sajt tipa turgame i slicne, nego netflix. A i kad bi doslo do neovalscenog koriscenja, neverujem da bi netflix i slicni placali odstetu, vise bi to radila banka koja je izdala karticu, ako ima osnova za neku reklamaciju.
 
A u čemu je razlika između "prebacivanja sa drugog računa onoliko koliko mi treba i kad mi treba" u odnosu na kupovinu giftcard-a? I dalje ne mogu da shvatim zašto je kupovina giftcard-a toliko komplikovana i zašto ljudi beže od toga. Meni je to najbolji mogući način plaćanja.
A i usput da kažem još mi je cena za premium nalog 131 try, nije još srupilo na snagu poskupljenje
 
Kako ukloniti karticu sa Netflix naloga? Imam karticu, zelim da postavim drugu. Da li cu imati problema? U pitanju je turski Netflix. Zeznuo sam se, ostavio sam pogresnu karticu i sad bih da koristim Intesa virtuelnu karticu za takve stvari.
 
@Swiper Nema potrebe, ideš na ažuriranje postojeće, upišeš podatke nove i sačuvaš.
 
Ja sam se prosto iznenadio kako je Netflix krenuo da mi skida novac sa nove kartice nakon isteka stare, bez ikakvog update-a, sa totalnom drugim trocifrenim zastitnim kodom. Zato sam malo skeptican i zelim da promenim :)
 
To jeste malo cudno. :D Obicno treba pri pokusaju naplate da prijavi error da je kartica istekla, ili transakcija nije moguca itd. :D
 
Ja sam se prosto iznenadio kako je Netflix krenuo da mi skida novac sa nove kartice nakon isteka stare, bez ikakvog update-a, sa totalnom drugim trocifrenim zastitnim kodom. Zato sam malo skeptican i zelim da promenim :)
Ista stvar mi se desila i na Netflixu i na YT Premiumu. Neke banke automatski ažuriraju podatke na stranicama poput Netflixa, Amazona, Googlea itd, a kako ne bi došlo do prekida u pretplati.

Screenshot 2023-11-16 at 11.46.44.png
 
Društvo,da ne idem u off,moze li neko u pp da mi ukratko napise kako funkcioniše to sa virtuelnom karticom.😉
 
za svaku fizicku karticu koju imas mozes da generises Virtuelnu karticu (poseban broj, datum isteka, cvv i kolicina para koju imas na njoj), koja je ustvari vezana za racun za koji je i glavna kartica vezana. Takodje definises i da li je za jednokratnu upotrbu ili visekratnnu.
Za jednokratnu upotrebu = kada je jednom iskoristis ona se gasi, ne moze se vise koristiti...
Za visekratnu - Aktivna je do datuma isteka ili dok se ne potrose sredstva sa nje (dobro je da se koriste za pretplate)

Jedna mana je da kada ih kreiras, tom prilikom vidis cvv i to je to. ako ga ne zapises, ne mozes vise da ga vidis sto znaci da ne mozes da koristis karticu vise

U izvodima tj pregledu placanja, sva placanja virtuelnom karticom se vide kao placanja osnovnom karticom za koju je pravljena virtuelna
Ne znam da li u banci mogu da vide koja je virtuelna kartica koriscena za placanje... U slucaju zloupotrebe, da mozes da identifikujes gde su iscureli podaci...
 
Poslednja izmena:
Neznam cega se plasite na zvanicnom Netflix nalogu a ne plasite se na Turgame?
Ako neko uspe da probije Netflix onda vas ni virtualna kartica nece zastiti jer ona je vezana za vasu glavnu karticu.
Sa druge strane virtuelna traja maks 6m pa moratye stalno da menjate karticu.
Poenta virtualne kartice po meni je za jednokratna placanja na nekim sumnjivim sajtovima, i gasi se odmah posle transakcije.(automatski).
Inkognito niste ako koristite virtuelnu karticu tako da ne vidim razlog za tim.
Kod velikih streming servisa koristim bez razmisljanja karticu i nikada nisam imao problem.
Ako im se ne svidi to sto radimo samo ce nas kikovati a prednost je sto ce vam vratiti novac, dok kod Gift carda gubite kredit.
Tako je bilo kod D+ kad su podigli cene, vratili mi celu pretplatu.
 
@CarnX ,hvala na pojašnjenju.
I meni je bzvz ubacivati virtuelne kartice za Netflix,Spotify,YT i slično.Što napisa @PapaBear66 ,virtuelna samo za sumnjive sajtove.
 
Neznam cega se plasite na zvanicnom Netflix nalogu a ne plasite se na Turgame?
Ako neko uspe da probije Netflix onda vas ni virtualna kartica nece zastiti jer ona je vezana za vasu glavnu karticu.
Sa druge strane virtuelna traja maks 6m pa moratye stalno da menjate karticu.
Poenta virtualne kartice po meni je za jednokratna placanja na nekim sumnjivim sajtovima, i gasi se odmah posle transakcije.(automatski).
Inkognito niste ako koristite virtuelnu karticu tako da ne vidim razlog za tim.
Kod velikih streming servisa koristim bez razmisljanja karticu i nikada nisam imao problem.
Ako im se ne svidi to sto radimo samo ce nas kikovati a prednost je sto ce vam vratiti novac, dok kod Gift carda gubite kredit.
Tako je bilo kod D+ kad su podigli cene, vratili mi celu pretplatu.
Kod Turgame mozes i PayPalom. Ne radi se o poverenju u servis kao takav (da ce servis zloupotrebiti) vec o cinjenici sce sve češće dolazi do curenja podataka servisa (hakovanjem i na druge nacine). Jednostavno, platne kartice kad su izmisljene nisu pravljene za korišćenje na internetu (sto je logično) i nemaju potrebnu zaštitu za takvo korišćenje. Gde god mogu, umesto ostavljenja kartica koristim PayPal, Google Pay ili kripto (ako daju plaćanje). Iskljucivanje kanala potrosnje mi nije opcija ner imam standardna mesecna placanja preko google pay. Takodje, virtuelne kartice nisu svuda opcija, kod svih banaka a i ne resavaju sve probleme.
 
Stiglo mi obaveštenje povrćanja na 200 lira od decembra meseca. Znači sa 130 na 200.
 
Sto i nije nesto 6,39eu i verovatno ce jos padati zbog inflacije u Turskoj.
 
Nazad
Vrh Dno