Šta je novo?

Nemacka i madjarski pasos/drzavljanstvo (zivot i rad u Nemackoj sa EU pasosem)

Dobro ovo oko poreza smo shvatili.
Moze li da se javi neko ko je uspeo da ostane u inostranstvu sa nasim pasosem i kako je to uspeo?
Pretalaskao sam familiju, sve sami srbi, nemam ni bugara, ni madjara.

PS. Duke sta radis trenutno tamo?

Reći ću vam samo ovako. Ako imate traženo zanimanje sa kojim možete dobiti Blaue Karte EU, drugi pasoš osim srpskog vam i ne treba.
 
Dobro ovo oko poreza smo shvatili.
Moze li da se javi neko ko je uspeo da ostane u inostranstvu sa nasim pasosem i kako je to uspeo?
Pretalaskao sam familiju, sve sami srbi, nemam ni bugara, ni madjara.

PS. Duke sta radis trenutno tamo?
Ne treba da budu madjari vec da su rodjeni na prostoru Madjarske tj. Ugarske! Bar 50% gradjana Srbije ima tako nekog, pra/cukun/deda(baba) samo vecini ne pada na pamet da uce madjarski. Za Bugare ne znam ali znam da su neki dobijali samo zato sto zive u tim krajevima blizu granice (valjda preko cuvenih posrednika Mite i Korupcije).
 
Meni je baba rođena u Budimpešti, imam papire i sve, ali me toliko mrzi da učim mađarski... Sve se nekako plašim i kad bi upisao neki kurs, da to ne bi bilo dovoljno znanje za tu proveru jezika, sad je verovatno još rigoroznije nego u početku, pričali mi ljudi da nisu ni proveravali da li znaš mađarski kad je sve to počelo.
 
Meni je baba rođena u Budimpešti, imam papire i sve, ali me toliko mrzi da učim mađarski... Sve se nekako plašim i kad bi upisao neki kurs, da to ne bi bilo dovoljno znanje za tu proveru jezika, sad je verovatno još rigoroznije nego u početku, pričali mi ljudi da nisu ni proveravali da li znaš mađarski kad je sve to počelo.

Onda verovatno nisi u situaciji koja bi te naterala da ucis madjarski...
Ucio bi ja i kineski ako treba...
 
Mnogi bi radije ucili kineski - pa to je prilicno lak jezik, em ga govori preko milijardu ljudi :) A madjarski bi ucio samo zbog provere jezika.
 
Mnogi bi radije ucili kineski - pa to je prilicno lak jezik, em ga govori preko milijardu ljudi :) A madjarski bi ucio samo zbog provere jezika.

Ne smatram da je to lose, niti gubljenje vremena.
Naucio sam i mnogo beskorisnije stvari od madjarskog pa sto ne bi i njega. Zapravo, nista sto naucis nije potpuno beskorisno.
Sto bi Lane reko: " Ne moze da skodi a cim ne skodi znaci da koristi."
Druga je stvar sto mi treba malo podsticaja, kao recimo, da imam ostale uslove za aplikaciju. ;)
 
Poslednja izmena:
Ko nece da uci madjarski tarifa je oko 1000e, da se prodje bez znanja jezika.
 
Ko hoće da ganja prečice u procesu emigriranja ovakvim "tarifiranjem" treba da razmisli da li je uopšte spreman za ostatak procesa. Kao da je problem naučiti malo nekog jezika. Uostalom, ko ne želi da uči mađarski, strani pasoš nije neophodan za odlazak u inostranstvo, može se raditi i sa srpskim.
 
Ko hoće da ganja prečice u procesu emigriranja ovakvim "tarifiranjem" treba da razmisli da li je uopšte spreman za ostatak procesa. Kao da je problem naučiti malo nekog jezika. Uostalom, ko ne želi da uči mađarski, strani pasoš nije neophodan za odlazak u inostranstvo, može se raditi i sa srpskim.

Sa nasim pasosem je tesko ostati tamo pa cak iako spadas u grupu deficitarnih zanimanja. Tesko ce covek naci nekog ko hoce da se iscima za njega i da mu pomogne.

@nnnn
Jel to samo za jezik ili za sve? Mislim, "kljuc" u ruke sistem?
 
Ako imaš potrebne kvalifikacije, i nađeš adekvatan posao možeš bez problema da radiš koliko god dugo želiš. I teško da ti neko može puno pomoći, lepo je da sedneš sa nekim našim na pivo, ispričaš se, poslušaš tuđe iskustvo, ali svi koje ja znam su posao našli sami, bez tuđe pomoći. EU pasoš donosi određen nivo prednosti i olakšica, ali se u većini slučajeva može i bez toga.
 
Kao prvo, naš pasoš nesto puno i ne znači ovde u de, da bi neko mogao da radi prvo treba boravak i radnu dozvolu da dobije, a bogami za naše ljude sa srpskim pasošem to jako teško ide ovde u de. Raznih slučajeva ima....
 
Kao prvo, naš pasoš nesto puno i ne znači ovde u de, da bi neko mogao da radi prvo treba boravak i radnu dozvolu da dobije, a bogami za naše ljude sa srpskim pasošem to jako teško ide ovde u de. Raznih slučajeva ima....

O tome i pricam. Jasno je meni da ce neki doktor nauka ili programer sa CVem na 20 strana i 15 god iskustva da dobije posao na jedan.
Sta da radi obican covek, ja recimo max sto bi mogao tamo da radim je servis racunara, a za taj posao niko nece da mi sredjuje papire.
 
Koliko sam za sada upoznat tj sto sam sreo ljude,uglavnom su ili varioci ili programeri koji su dobili bor/rad dozvole... iliti najtrazenije struke...
A mnogo vise ljudi sa Hu i Cro pasosem koji rade sve i svasta.... tj bas ono sto Frenkishk kaze...

A mene i moju familiju kada smo trazili posao su odmah tj prvo pitanje je bilo: jel si iz EU? Jesi? E onda nema problema... i sve sredis lagano...

Kada sam vijao neku potvrdu dali mi listu na A4 strani sta mi sve treba od papira da bih dobio jedan papir...
Pitam zasto toliko? Pa vi ste iz Srbije... Odkud vam to? Pa pretpostavljam po Vasem imenu...
Ime jeste,ali pasos nije... :) Aaa,oprostite... Skloni listu,da prazan formular - molim jedan potpis ovde,ostalo cu ja popuniti... dovidjenja...
 
Poslednja izmena:
Koliko sam za sada upoznat tj sto sam sreo ljude,uglavnom su ili varioci ili programeri koji su dobili bor/rad dozvole... iliti najtrazenije struke...
A mnogo vise ljudi sa Hu i Cro pasosem koji rade sve i svasta.... tj bas ono sto Frenkishk kaze...

A mene i moju familiju kada smo trazili posao su odmah tj prvo pitanje je bilo: jel si iz EU? Jesi? E onda nema problema... i sve sredis lagano...

Kada sam vijao neku potvrdu dali mi listu na A4 strani sta mi sve treba od papira da bih dobio jedan papir...
Pitam zasto toliko? Pa vi ste iz Srbije... Odkud vam to? Pa pretpostavljam po Vasem imenu...
Ime jeste,ali pasos nije... :) Aaa,oprostite... Skloni listu,da prazan formular - molim jedan potpis ovde,ostalo cu ja popuniti... dovidjenja...

Kao neko ko je radio u Švedskoj sa srpskim pasošem (moš misliti) dakle EU, moram da priznam da je ovo malo smešan argument. Paz razlika između državljanstava spade na par papira i brkatog službenika (karikiram). Ako čovek nema poso ili barem nekog u zemlji u koju je odlučio da emigrira, može da zavije burek sa recimo UK pasošem, on je valjda "najlepši".

Inače, pohvale za uvodni post, deluje autentično i dobar je vodič svima koji misle, samo da odem pa ću lako-jes malo morgen.
 
Ja samo mogu da kažem, da ovde u DE, postoje jako velike razlike i zakoni za svakog stranca, prema nama sa srpskim pasošem je bas sve malo više zeznuto, iz ličnog iskustva to pišem.
Mada postoje i uslovi i za one koji imaju i Hrvatski i Bugarski pasoš, ukoliko se u toku prva tri meseca ne nadje posao, dužan si da napustis Nemačku, za ostale EU zemlje ne znam kako je to, ovo takodje pisem jer sam bas upoznao par ljudi kojima je bas tako rečeno.
 
Moje iskustvo sa srpskim pasosem u Nemackoj\Austriji je da bez:
1. Fakulteta
2. EU pasosa
3. Jezika
4. Srece
Nema sta da se trazi u granicama istih osim turistickog izvidjanja.
 
Fakultet nemam, eu pasoš takodje nemam, jezik sam vec znao i srece sam imao da sam dobio boravak i radnu dozvolu, od 2012 sam ovde, ali, bilo je stvarno teško i sa velikim problemima dobiti boravak, duga je sve to priča ali sam na kraju istrajao i uspeo u svom cilju.
 
Kao neko ko je radio u Švedskoj sa srpskim pasošem (moš misliti) dakle EU, moram da priznam da je ovo malo smešan argument. Paz razlika između državljanstava spade na par papira i brkatog službenika (karikiram). Ako čovek nema poso ili barem nekog u zemlji u koju je odlučio da emigrira, može da zavije burek sa recimo UK pasošem, on je valjda "najlepši".

Inače, pohvale za uvodni post, deluje autentično i dobar je vodič svima koji misle, samo da odem pa ću lako-jes malo morgen.

To je bilo konkretno iskustvo koliko ti je sve mnogo lakse (od prvog koraka pa nadalje) sa EU pasosem.
Bar u Ger je dosta lakse ako imas EU pasos,kao sto Bogi kaze tako su i meni ljudi sa Srb pasosem isto rekli,koliko peripetija ide sa istim...

I ovde pricamo o Nemackoj,ne znam za Svedsku,ali zakoni se bitno razlikuju...

Fakultet nemam, eu pasoš takodje nemam, jezik sam vec znao i srece sam imao da sam dobio boravak i radnu dozvolu, od 2012 sam ovde, ali, bilo je stvarno teško i sa velikim problemima dobiti boravak, duga je sve to priča ali sam na kraju istrajao i uspeo u svom cilju.

Svaka cast,jer ZNAM koliko je tesko istrajati... i ja sam imao srece sa poslom,a dosao sam do posla pitajuci coveka kojeg sam prvi put video i kojeg sam posle predstavljanja direktno pitao da li zna negde neki posao...
A plan da dodjemo u Nemacku je "poceo" pre 3 godine kada sam prvi put bio ovde,pa prosle bio 3 meseca da tacno izvidim vredi li ili ne i imao sam veliku srecu sto sam imao GDE da budem bez placanja stanarine dok nisam iznajmio stan...
 
Poslednja izmena:
Kako ste dobija taj eu pasoš uopšte?
Koji su uslovi za dobijanje eu pasoša, ako neko uopšte i ima takvu informacije?
 
Nismo se izgleda razumeli, ti si mislio eu mađarski i Hrvatski pasoš od eu, nego sam ja mislio bas na EU pasoš, to sam ovde još čuo da tako nesto postoji
 
E vidis,ja sad prvi put cujem za to...
 
Teško ćete nahvatati posao u EU bez EU pasoša, izuzev ako ste baš iskusan programer ili imate ludačku sreću, to vam pričam iz ličnog iskustva.

Nakon godinu dana jurenja sam konačno digao ruke od traženja posla van Grčke. Javljao sam se na puno oglasa, imam lep CV, puno firmi me pozove, ali samo jedna jedina je bila načelno raspoložena da mi obezbedi plavu kartu. Vidim da nema druge, moram da sačekam da mi se prvo završi procedura oko grčkog državljanstva.
 
Evo da ti napisem da bas i nije tako, evo ja sam bas taj primer. Sredio sam boravak i radnu dozvolu uz veliku muku, i odmah našao posao bez problema,sa srpskim pasošem takodje sam sad od pre mesec dana našao još jedan posao bez problema. Bitan je jezik, da ga odlično znas i da znas i čitati, i naravno da želiš da radiš, da si vredan i odgovoran pa koji god to posao bio,kad to sve vide na razgovoru i na probnom radu koji nekad zna da bude dan dva ili čak i nedelju dana, ukoliko su zadovoljni, imas posao.
U tri firme sam slao kako se ovde kaže Bewerbung, i odlučio sam se za prvu i primljen i resena stvar.
 
Fakultet nemam, eu pasoš takodje nemam, jezik sam vec znao i srece sam imao da sam dobio boravak i radnu dozvolu, od 2012 sam ovde, ali, bilo je stvarno teško i sa velikim problemima dobiti boravak, duga je sve to priča ali sam na kraju istrajao i uspeo u svom cilju.

Ja sam voljan da je procitam ako si ti voljan da nam napises...

@svi u inostranstvu
Ne bi bilo lose da napisete sta radite tamo.
 
Poslednja izmena:
Ja cu sebi da zavrsim madjarski pasos od jeseni, ali ne zato da bi radio preko, nego da bi samo ziveo u portugalu ili spaniji bez da radim, prihode imam. Tako da meni zbog toga treba madjarski pasos, cak mi je i pradeda bio oficis u austrougarskoj vojsci, ali me bas nemam pametnija posla nego da ucim madjarski.
 
Pa dobro, a kako se to dobija mađarski pasoš bez znanja jezika?
 
Ipak ima varijanta, sada mi reče kolega koji je nedavno izvadio HU pasoš (inače je pravi naš mađar, sa dobrim znanjem mađarskog). Vi ste mlađi maloletnik (valjda do 12 god), nemate pojma mađarski, ali HU državljanstvo je dobio jedan od vaših roditelja. Tad ga i vi (dok ste mlađi od 12 god) možete dobiti bez provere znanja mađarskog. Dakle, ja zakasnio 30-ak god. :D

Ali ajde da ovu temu ne širimo na "dobijanje mađarskog pasoša". Ima tema za to.
 
Jedan tip za zemlje malo dalje od Nemacke. Ne znam da li sam negde vec pisao ;)
Za Ameriku i Englesku, iako ne postoji BlueCard tj. nesto gde cete lagano samo preko diplome dobiti posao, postoji nesto sto se zove sponsor license, koju imaju uglavnom vece firme. Te firme mogu dovesti radnika i bez diplome, one garantuju za njega. (za US je to ono sto se zove "H1B sponsor visa")

Ovo vazi naravno za poslove gde nije neophodna diploma za rad (tipa lekari), naravno. Ali posto je IT forum, da se zna da postoji mnooogo vise opcija od diplome za nas.

Za J. Koreju je ranije moglo bez diplome, samo poziv je bio dovoljan za IT. Sada ko nema diplomu moze sa 5 godina radnog iskustva dobiti radnu vizu uz poziv samo. Moguce da ima nesto slicno za Japan, ako neko zna?
 
Nazad
Vrh Dno