Šta je novo?

Nemacka i madjarski pasos/drzavljanstvo (zivot i rad u Nemackoj sa EU pasosem)

U principu, nigde nije teško dobiti radnu dozvolu ako se neka ozbiljna kompanija zainteresuje da dovede i zaposli baš vas.

Za to je naravno potrebno biti baš baš redak ekspert u nekoj od deficitranih oblasti. Potrebno je npr. da ta neka kompanija ima već iskustva sa vama na nekim zajedničkim projektima, da imate baš jaku preporuku nakog partnera kome HR kompanije veruje i bla.bla.bla.bla. To ne može po principu "ban'o ja u Minkenu na ž' stan'cu, i kren'o da tražim pos'o"

Za Nemačku postoji spisak deficitarnih zanimanja gde se primaju ljudi i iz ne EU zemalja i ako imate zanimanje sa tog spiska, možete legalno aplicirati za radno mesto. Ali opet morate VI naći poslodavca koji želi VAS da primi.

Na ovom linku možete naći svoju diplomu ili fakultet gde ste diplomu stekli, i videti kako se ona ocenjuje u Nemačkoj. (Idite na Institutionen, Suchen, pa u padajućem meniju izaberite Srbiju). Doduše, sumnjivo je da su tu nabrojane sve ove naše više škole i fakulteti, računajući i one sada već obrukane do nivoa parodije, ravnopravno sa onom nekolicinom još uvek ozbiljnih. Tako da, džaba vam diploma, treba neko da zaista vas treba.
 
Poslednja izmena:
U Nemackoj je diploma samo zbog pravila/zakona, ali samo znanje i iskustvo dobija posao, to znaju i ptice na grani vec ;)

Mene su zvali pre ~14 godina u DE, rekli ne nosi diplomu, videcemo mi ovde sta znas :) (nisam prihvatio, u to vreme su mi nudili manju platu nego sto ja imam ovde, iako je to bila preko cifre za vizu)
 
Na ovom linku možete naći svoju diplomu ili fakultet gde ste diplomu stekli, i videti kako se ona ocenjuje u Nemačkoj. (Idite na Institutionen, Suchen, pa u padajućem meniju izaberite Srbiju). Doduše, sumnjivo je da su tu nabrojane sve ove naše više škole i fakulteti, računajući i one sada već obrukane do nivoa parodije, ravnopravno sa onom nekolicinom još uvek ozbiljnih. Tako da, džaba vam diploma, treba neko da zaista vas treba.

Nabrojali su sve škole i fakultete ali su takodje naveli i oznaku (H+, H, H+/-) kojom se definiše da li je diploma priznata u Nemačkoj.

Postoje tri vrste:

H+ Diploma je izjednačena sa onom u Nemačkoj
H Diploma nije priznata.
H+/- Nije rešena situacija i diploma mora podleći dodatnom ispitivanju.

To je ono što sam ja razumeo. Ako sam pogrešio zamolio bih nekoga da me ispravi.
 
Ja sam voljan da je procitam ako si ti voljan da nam napises...

Ne bih bas da objašnjavam i pišem citav redosled, jer je previše lično i privatno, bez ljutnje.
Uglavnom, preko advokata sam ovde sve sredio, što je i koštalo ali se i isplatilo posle 10meseci čekanja, svo to vreme sam bio ovde u DE.
 
Ih Bogi,kakav si... :)

Moja diploma je elektrotehnicar,sa nesvrsenim masinskim faxom.Imam je prevedenu na nemacki...
I sta su svi rekli na to? - jedan lik je kulturno pokazao brisanje zadnjice i to je istina.
Bio nemac,srbin ili taliban,ovde je bitno sta znas a ne papir.Papir ti u sustini samo odredjuje grubo receno "pocetni staz" iliti startnu poziciju u firmi a znanjem stices platu,povisicu itd...

Frenky: Radim u firmi koja sece (laser),obradjuje (stancuje) i oblikuje (kantuje i vari) sve vrste metalnih "ploca" (prevedeno sa nemackog).U prevodu napravicemo sta god ti treba od lima.
U mom ugovoru o radu pise da sam vozac dostavnog vozila i kada ne vozim eventualno pomazem u proizvodnji.
E to "eventualno pomazem" mi je obezbedilo stalni posao i dobru platu.Sef kada je video posle par dana da znam i da varim,znam osnove struga,spec. stolnih busilica,alate i ima me kod svake masine gde zatreba,sednem i za viljuskar tj da HOCU,vise nije bio problem sto ne znam nemacki,odmah u kancelariju,dogovorili se na engleskom,dobio super satnicu,samo da ostanem... i sad imam satnicu kao nemac koji zna mnogo vise i tu je 5 godina ali radi na 50% efektive...
Cak sam poceo da ucim i "praksashe" tj klince koji dodju na praksu kod nas... i tu sam video sta je generalno problem u Nemackoj,a to je kvalitetna radna snaga... uglavnom je prva lekcija sta je i kako se koristi shubler...
 
Naravno mogu da napišem sta radim i gde radim, to nije problem :)
Ovako, od skoro sam zaposlen u firmi koja vrši online prodaju tačnije se firma zove heute-wohnen.de, moj posao je kontrola vraćene porudžbine koja je eventualno oštećena i sta moze za delove da se iskoristi, znaci provera ako sta moze da se iskoristi, unosi se u komp, zavede se broj artikla, količina i postavlja se u magacin (regal).
Drugi sporedni posao mi je tako da kažem kao Hausmeister u Old Timer Haus, tačnije firma se zove DLS automobile. Pošto jako puno auto ima i to je sve rasporedjeno u tri velike hale, moja briga je da su kao prvo auta sva čista, hala da je sređena, ispred hale itd itd. Taj posao ko sto rekoh mi je sporedni posao gde sam prijavljen na MiniJob.
Sve u svemu, ja sam zadovoljan i jednim i drugim poslom.
Na prvom glavnom poslu sam lepo plaćen po satnici, to jest lepa mesečna plata i plus ovaj MiniJob.
Jezik znam vec odavno, tako da mi to nije predstavlja nikakav problem i kad sam došao, to mi je bio veliki plus.
Toliko o tome to jest o poslu :)
Ovo ostalo je vec stvarno lično i privatno i ne bih da iznosim sve detalje na forumu, ipak je to neka moja privatnost, ali sa, onda napomenem, nikakve mucke i neko sređivanje preko veza nije bilo, naravno to ovde i ne može, sve legalno i sve po zakonu.

Mada, nesto vijam sad da upadnem u mercedes, treba im radnika od Jul-a meseca, a imam par dobrih poznanika, koji će možda da mi proguraju Bewerbung.
Tačno je to da ovde više praksa znači nego diploma, to jest da se pokažeš da znas da radiš i da brzo učiš i da si fleißig :)
 
Poslednja izmena:
Evo ja imam 10 godina iskustva u radu sa bagerom jcb 4cx i 2 god vozim sve zive viljuskare, dizalice itd, ubacite me negde u DE bez diplome pls!! Moze i sistem admin da budem za Windows nije problem :)
 
Duke ti si placen kao vozac a u stvari si "devojka za sve" ?
 
Da bi prvo dobio boravak i radnu dozvolu, plus je ako znaš već jezik, jer jako teško da se dobije boravak bez znanja jezika, a naravno je posle i uslov da znas jezik da bi mogao da radiš.
 
Upoznat sam i ja, bas iz svog iskustva i svim ostalim zezancijama, tako da kažem, al dobro... Uglavnom, sve zavisi od slučaja i situacije, svako ima drugačija iskustva.
 
Hahahaha, dobar si, ako si bas na mene mislio, ne znaš kakva je moja situacija bila i moje iskustvo, tako da to što pišeš, nije baš primereno. Upućen verovatno jesi,ali ne znaš tudje iskustva.
 
Eh a tek 80ih 90ih ko je otisao , to je tek bilo u fazonu i #urta i #murta, zato je danas to sve otezano cak i za nas mlade.
 
Eh a tek 80ih 90ih ko je otisao , to je tek bilo u fazonu i #urta i #murta, zato je danas to sve otezano cak i za nas mlade.
Do 90ih su emigrirali pripadnici najnižih slojeva društva, uglavnom.
Nakon 90te je nastala masovna bežanija koja i danas traje pa je negde i normalno da bude teže.
 
Plus milioni koji svakodnevno naviru iz azije i afrike...
 
Ja bih ipak uzeo ovaj video sa solidnom dozom rezervisanosti, jer je nemačka tu predstavljena kao savršena zemlja, neverovatne harmonije i uređenosti, što često baš i nije tako. To zna posebno onaj ko je duže godina živeo i radio u bivšoj istočnoj nemačkoj.
 
Skoro sam našao ovaj klip, a može u ovu temu pre nego u opštu o youtube klipovima, kad pitaš rođaka ili prijatelja iz Nemačke da ti pomogne da dođeš tu da radiš, koliko sam puta čuo ovu identičnu priču pa to je kao copy-paste

 
Sve se moze,ali je uglavnom problem kada ti predocis da tvoj dolazak i ostajanje podrazumeva to i to i ocekuje te to i to tj nije sve med i mleko onda problem i oma si smrad...
Ili moje omliljeno od likova koje jedva poznajes: ej des,aj nadji mi neki posao tamo...
 
Generalno niko ne zeli da preuzima obavezu za bilo koga to je cinjenica, plus sto danas ni u koga nisi siguran, plus ono kad nekom zelis uciniti nesto a ti sam sebi napravis problem.
 
Mi smo poznati da svoj rad vrednujemo više nego tuđ rad, pričam iz nekih ličnih primera. Dolazila mi je Kurta i Murta od rođaka iz inostranstva kod mene, šetao ih po Beogradu za najmanju sitnicu, nesebično pomagao, gubio svoje vreme, kad je došlo vreme da vrate 1 % od mog truda nema ih nigde. Ako ništa drugo, uradiš ovakvu stvar radi testa, da vidiš stvarno na koga možeš da se osloniš. A ova priča iz klipa je najbolja, to su ovi novopečeni gastosi, koji su jednu priču pevali kad su bili ovde, a kad odu na ovaj ili onaj način preko, priča se menja iz korena.
 
Zato ja sa tim sto su otisli necu da ulazim u bilo kakvu konverzaciju. Jer ako su vec otisli sto se onda svako malo vracaju? Otisao si iz zemlje rodjace, zivi i radi tamo, preseli i svoju glavu tamo. To je problem sa ovim migrantima i uopste migrantima iz istocnih zemalja. Misle da mogu na dve stolice, oni bi da implantiraju svoju kulturu tamo. Ako odem i kada odem, otisao sam. Vracacu se samo zbog blize porodice i njima slati karte da dodju kod mene. Kakvi crni prijatelji, kumovi, forumi, Srbija do Tokija i ti fazoni. Izabrao sam drugu zemlju i drugi nacin zivota, licemerno je da nastavljam staru pricu.

Nego, zamislite da je ova prica sa madjarskim pasosima uzela toliko maha da vecina stanovnistva Vojvodine uzme madjarski pasos. Sutra kazu Madjari, pa ovo je nasa teritorija?
 
Poslednja izmena:
Nije, istu pricu vrte... 'daj da meni bude bolje' :)
 
Zato ja sa tim sto su otisli necu da ulazim u bilo kakvu konverzaciju. Jer ako su vec otisli sto se onda svako malo vracaju? Otisao si iz zemlje rodjace, zivi i radi tamo, preseli i svoju glavu tamo. To je problem sa ovim migrantima i uopste migrantima iz istocnih zemalja. Misle da mogu na dve stolice, oni bi da implantiraju svoju kulturu tamo. Ako odem i kada odem, otisao sam. Vracacu se samo zbog blize porodice i njima slati karte da dodju kod mene. Kakvi crni prijatelji, kumovi, forumi, Srbija do Tokija i ti fazoni. Izabrao sam drugu zemlju i drugi nacin zivota, licemerno je da nastavljam staru pricu.

Nego, zamislite da je ova prica sa madjarskim pasosima uzela toliko maha da vecina stanovnistva Vojvodine uzme madjarski pasos. Sutra kazu Madjari, pa ovo je nasa teritorija?

Prvi deo posta stima.Bar meni,jer sam se i ja tako postavio i tako razmisljam,kao i moja familija.Srusili smo sve mostove i osim 2 clana uze rodbine nista nas ne vezuje za Srbiju niti imammo nameru da se vracamo.
Nemacka mi je pruzila sve sto nazalost u Srbiji samo sanjati mozes (bez prevara,kradja i lazi),sta ja ima sad tu da se busam i nostalgisem...
Licno su mi smesni i jadni ljudi koji ovde skrtare na sebi jedva cekajuci godisnji da roknu ustedjene pare u velike kuce i qrcenju ispred siromasne okoline... previse takvih primera..
Ali nije samo kod srba,vecina ljudi svih naroda rade to.... npr poznaniik rumun kupio auto za 10k evra jer je isao kuci posle 2 god pa da ima sta da pokaze,inace mu auto treba samo do posla i nazad... mislim...

Drugi deo posta ne stima,jer ne moze vecina Vojvodine da trazi Hu pasos vec samo ljudi sa madjarskim korenima i znanjem jezika....
Madjari ce svakako traziti 2020 veci deo Vojvodine,pola Rumunije,zapad Ukrajine,jug Slovacke,deo Austrije i Hrvatske tj sve teritorije koje su im oduzete Trianonskim sporazumom koji istice 2020-te... otud i toliko madjara u Vojvodini tj nisu dosli vec su ostali... npr u Rumuniji ih ima preko 2 miliona... bice interesantno...

Aco,svako vise vrednuje svoj trud od tudjeg,sasvim normalna ljudska osobina (ili mana)
 
Nazad
Vrh Dno