Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Najpametnije resenje ti je tipa obican raid1 i samba. to je i najjeftinije. Posle toga ide OMV, a nakon toga Qnap/Synology kutijice.

NAS je bezbedan koliko mu ti dozvolis,nema prave zastite od ransomwarea(kao sto zna nekoliko nasih kompanija). Jedini pravi nacin jeste offline bekap,ali posto pretpostavljam da to nije bas tako jeftino, ja bih recimo radio klasican SMB/NFS bekap i onda to kopirao negde na masinu gde niko drugi nema dostupnost,uz pomoc krona recimo. Ako vec nemas tipa dodatni eksterni hard, ovo je jedino sto moze da pomogne iole. Znaci ne da serujes folder, vec da postoji na linux kutijici i da samo koristis neku skripticu za bekap/kopiranje i kompresiju. Svaka od ovih tri opcija ima ovu mogucnost.
 
Sa druge strane,jel ste videli Synology dsm 6.0? Cini mi se da su oduvali sa ovim, cak i prva stvar taj najobicniji mail server odlicno izgleda.
 
Radi 6.0 perfektno. Odlican posao su napravili cak i u odnosu na betu.
 
Jos kad bi kod nas snizili cene uredjaja sa Intel chipsetom....
 
Ja ovo nisam primetio, mozda jer na mojima drzim po 8GB rama, a i koliko vidim, ovo se odnosilo na stock download stanicu, ja je iskreno nisam nikad koristio, pored transmissiona, rutorrenta i micro torrenta ne znam sta ce ovo nekom ko iole ozbiljnije torentuje i zna kako sve funkcionise.....skroz nezanimljiv klijent, kapiram da ko je imao to cak i instalirano da je samo pao uninstall i vise to nije ni vracao na server.
 
OK ;)

Vidim da je na akciji kod Mađara TS-212P (112€), pre par dana je bio 125€, pa da pitam i ovde (pitao sam već dva člana iz ove teme preko PP-a):

kakvi su utisci onih koji su imali ovaj model, da li je "prevaziđen" u smislu da će raditi sporije na najnovijem QTS-u, da QTS nema opcije koje imaju noviji QNAP NAS-evi, da je bučan vent, diskovi (nema antivibracione gumice)?

Kod nas su nešto skuplji QNAP modeli u MikroPrinc-u, Gigatronu i ostalim radnjama ali ako bih kupovao skuplji model (na primer TS-251) tada bih morao na čekove da kupujem.
 
Kupi TS-251, nebo i zemlja...ne mogu se porediti ta dva modela nikako...

Kupiš Intel NAS, zabodeš mu još malo RAM-a i završio si posao, praktično ti više nikad neće trebati nijedan drugi.
 
Ja imam TS-251, nekad imao 1gb rama, zamenio taj stap sa 4gb odmah, pa dodao jos 4gb pre neki dan, nisu skupi moduli, idu oko 1500-2000din ddr3l 4gb, sad ima 8gb, inace radi ovaj model i sa 16gb(2x8gb) ako nekog zanima.
 
Bojim se da će mi TS-251 prevazilaziti moje potrebe, zato i pitah za TS-212P. Koristio bih NAS kući za gledanje filmova/serija (DLNA), slušanje FLAC muzike na HiFi sistemu, backup OS-a, torrentovanje, sve u svemu osnovne potrebe a za to mi je dovoljan i osnovni model.
 
To što želiš može da ti odradi bilo koji NAS, ali je poenta KAKO.

Koliko vidim, ti si već odlučio šta ćeš da kupiš, samo ti treba neko da sa njim podeliš odgovornost :)
Što se tiče opcija i toga šta i kako će 212P da radi, mogu da ti kažem da je meni i kudikamo slabiji model radio okay, sa svim opcijama koje može da izgura ARM CPU, ali se pravi komfor rada vidi tek sa Intel CPU i malo više RAM-a.

Ako će NAS da bude "single user only" i za ono što si gore naveo, da, ovaj NAS će ti završavati posao.

1. Za gledanje filmova: Twonky server (SMART TV)
2. Za slušanje muzike na Hi-Fi sistemu: ovde vodi računa, trebaće ti neki strimer koji može da sarađuje sa QNAP-om
3. Backup OS-a: Ako je OSX, Time Machine radi kao sat
4. Torentovanje: Transmission, one & only


Dakle, moj savet je Intel, razlika je ogromna. Ali ako su sredstva ograničena, TS-212P će završiti posao.
I ako kupiš ovaj ARM nemoj pokušavati kod nekoga da isprobaš neki Intel NAS, zato što će ti biti jasno o čemu sam ovde pričao i istog trenutka ćeš poželeti da ga kupiš.
 
OK, hvala na odgovoru ;)

Što se tiče dvojke, da li može da se prođe bez strimera (mislim da si ranije spomenuo da imaš Squeezebox a ja bih želeo bez toga da prođem), neki daljinac za QNAP bih kupio i preko njegovog audio programa puštao muziku.
 
A kako misliš da tvoj Hi-Fi komunicira sa tim audio programom?

Mora da postoji nešto što će da "čita" muziku na NAS-u. Kako si planirao da zakačiš NAS? Na ruter? E sad, treba ti uređaj koji će biti isto povezan na ruter, a koji će moći da komunicira sa NAS-om i da vuče fajlove na DAC (nekad je u istom uređaju i digitalno-analogni konvertor), a ovaj da ih prevodi u analogni signal i isporučuje preko pojačala na zvučne kutije.

Npr. QNAP ima iTunes server, tako da preko kompjutera zakačenog na mrežu možeš sa iTunes-om da puštaš muziku.

Inače, TS-212P nema mogućnost daljinskog, ali TS-251 ima :)
 
Poslednja izmena:
Da, na ruter.

Šta dolazi jeftinije u obzir a da nije Squeezebox, pošto ipak ne bih toliko para izdvajao?
 
Iskreno, Apple Airport Express. Ne mora najnoviji model, može i stariji.

On ti je ovde i transport i DAC, a jeftiniji je od SB Touch-a (i nije uopšte loš kao izbor). Ali nemoj da gledaš prvi model!

https://en.wikipedia.org/wiki/AirPort_Express
 
Poslednja izmena:
E da, kod TS-251 postoji mogućnost da instaliram Windows (Virtualization Station) pa da preko njega slušam FLAC?

Edit: nisam još 100% odlučio da li ću da kupujem NAS ali uvek kada gledam šta ću da kupim od "računara i opreme" želim da i NAS uzmem u obzir.
 
Poslednja izmena:
Naravno, zato je između ostalog i bolje rešenje nego bilo koji ARM.

Skupi pare i kupi TS-251, on ti je krajnje rešenje, dodaš u nekom trenutku još malo RAM-a i to je to, nema dalje (za tebe), završio si za svagda.
Ima virtualizaciju (možeš da instaliraš OS-ova koliko god hoćeš), ali opet ne kontaš...Kako će Hi-Fi da skonta šta ti puštaš?

Najbolje bi bilo da pored bilo kog NAS-a uzmeš i Streamer/DAC. Nije skupo, ali nije "par črvenih".

Ušao si u Hi-Fi, a 300 evra za polovan SB Touch ti je mnogo para...Sinak, kako bih ti rekao, pogrešan hobi si odabrao. Hi-Fi nije uopšte jeftina zezancija, cifre se izražavaju skoro uvek u stotinama evropskih jedinica (vrlo često i u hiljadama), a da bi se stiglo do nekog optimuma obično je potrebno dosta vremena i uloženog novca.

Možda bi za tebe dobra opcija bio neki od "digitalnih" pojačala...pojačala sa ugrađenim DAC-om...pravio ih je npr. Philips svojevremeno, ima ih na second hand tržištu, nisu mnogo. Ali ovde ne računaj na Hi-Res zvuk, 16bit-a je plafon.


Šta ti uopšte imaš od Hi-Fi-ja?
 
Ja imam yamaha rx-v679, pusta preko dlna za sve pare - flac do 192khz :)

ImageUploadedByTapatalk1460319888.791745.jpg
 
Poslednja izmena:
@Ringe

Imam DAC Magic 100 + Dali Zensor 1 + Marantz PM5005 + kablovi (recimo sve ukupno da sam platio oko 700€). Dosta toga sam poslušao pre kupovine i zadovoljan sam trenutnom kombinacijom (mislio sam da idem na Zensor 3 ali imaju prejak bas pa sam od njih odustao). Slušao sam QA, Monitor Audio, Canton... E sada, znam da ljudi daju i po nekoliko hiljada € za HiFi ali meni ova kombinacija baš prija i zadovoljan sam, kako kod slušanja muzike tako i kod gledanja filmova/serija, sportskih utakmica na Smart TV-u preko Toslink-a...

Evo iz druge teme:

Marantz PM5005
DacMagic 100
Dali Zensor 1
Cordial CTOS 1
Cordial CUSB 3
Cordial CFU 0.9 CC SNOW



Za puštanje i dalje koristim lap i imam FLAC na dockingstation-u sa 2x3TB WD Blue.
 
Poslednja izmena:
Aha...Imaš eksterni DAC, to je dobro, pošto ti treba samo transport.

U principu, ako hoćeš da prođeš jeftino (a ne i komforno) rešenje za transport je ovo:

http://www.alliedelec.com/raspberry-pi-raspberry-pi-2-model-b/70465426/

Veliki kao paklica cigareta, prikačiš ga na TV preko HDMI-a, bocneš u ruter, instaliraš OS (mora da pored default-nog ima i neki audiofilski), zakačiš ga preko USB-a na DAC i vozi.
Ako se neko setio da napravi audio softver za PI, a da je napravio i Android aplikaciju, eto sreće i komfora...onda ti ne treba TV, sve možeš sa telefonom.

edit: evo, našao jedan koji radi sve što treba:

https://volumio.org/get-started/
 
Poslednja izmena:
^^ odlicno je ovo Ringe posavetovao, rpi 2 za ovo kao stvoren.

Mozda bi mogao ako kupi NAS (koji je spominjao) da direktno ide sa DAC-a na NAS usb kablom i eto muzike na zvucnicima, ulaganje 1 kabl od stampaca...?
 
Da, ako će NAS da prepozna DAC, pa da radi i kao transport. Svakako vredi probati, ništa se ne gubi.
 
To mu je najjeftinije resenje, a vrlo elegantno...qnap prepoznaje brdo dac cipsetova, ali ovde bi zbog toga sto bi bio i transport bilo bas pozeljno da bude neki iole jaci ARM ako vec ne moze Intel da kupi, da ne bi imao one pauze od po 5,6-10sec ako su veliki vaw/flac fajlovi izmedju numera, vec da "push" radi ko doxa.
 
Što se tiče diskova, da li je bolje kupiti WD Red WD30EFRX, WD40EFRX ili Seagate ST3000VN000, ST4000VN000 (mislim da su sva četiri za NAS)?
 
Ja volim Red...šta ću, navikao...Ali meni je WD60EFRX taman...
 
Sada sam pitao za cene preko KP-a pa ću videti kako ću se finansijski uklopiti (mala je cenovna razlika između WD i Seagate):

 
Ja bi uzimao 4Tb diskove sta god da uzmes.
 
^^Ja bih isao na neki RED od 6TB, imas 2x3TB WD plave, mozes to prodati fino, malo dodaj i kupi za pocetak jedan veci HDD.
 
A šta fali Redovima od 3TB? :)

@seizmos, bar ti imaš dovoljno mesta/praznih slotova za njih :d
 
^meni su slotovi puni, ne znam odakle to da ja imam mesta praznih :)
A 3TB, sta ce faliti, moze sto se mene tice da kupi i od 1TB diskove :) ja samo kazem da bih sa pozicije 2x3tb da hocu da menjam za nesto novo isao sa te tacke sasvim lagano na 1x6TB, to jest ne bih radio upgrade na manji neki disk od 6TB sa te tacke ;)
 
Nazad
Vrh Dno