Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Mislio sam na onaj 853 Pro, u njemu ima podosta mesta :d Šalu na stranu, zavisi sve od potreba što se tiče kapaciteta, 3TB (od Red serije) mi se čini da su sad najpovoljniji po GB.
 
Sta znam, ja ne gledam to tako ako govorimo o NAS upotrebi, t.j. da mi dodje sam hard disk najjeftinije po jednom GB, vec polazim od toga koliko cenim 1 mesto u NAS serveru, ako ga ne cenim nista, mogu onda da stavim i neki hdd od 500GB, ali ako je server debelo placen, automatski kosta i svaki slot u njemu, te treba obratiti paznju oko toga i treba maksimalno dobro iskoristiti svaki njegov slot(isto vazi i ako je NAS sa 2 slota, a i sa 12 itd), sve dobro treba organizovati, bolje i vise puta razmisliti pre kupovine ili upgrade-a na novi disk/diskove.
 
Nije mi jasno zašto veći HDD-ovi skuplji po GB od manjih. Zar ne bi trebalo da je obrnuto?
 
^uglavnom zbog toga gore sto sam vec naveo. Ja bih voleo da su ovi od 6-8TB najjeftiniji po GB...ali znaju oni za pomenuti jadac, pa su zato cene kakve jesu...ali kad se sve sabere i oduzme na kraju izadju puno skuplji manji diskovi jer ce doci pre ili kasnije upgrade na druge, dodatne muke sa podacima, selidbama, prosirenja raidova, zato je bolje ici odmah na sto vece.
 
Bash zato shto imash ozbiljan NAS, po meni i mozhesh i treba da uzmesh koji ti je disk najisplativiji. Live RAID migration i nadogradio si se sa 3TB na 6TB diskove uz par klikova. Upravo testiram i... radi! :-D

Ponavljam, ne raditi to samo zato shto je neki disk jeftiniji po GB trenutno, nego ukalkulisati dostupna mesta x broj diskova i potrebne kapacitete, a upgrade kad mu dodje vreme se lako uradi. Ne morash sad platiti ekstra za GB dok ti ne zatrebaju.

Sent from my E2033 using Tapatalk
 
Sve zavisi uvek od toga sta kome treba, pa otud moze se staviti disk koji god, NAS ce prepoznati skoro svaki SATA disk, ja posto drzim u home varijanti 2-bay NAS isao sam na odmah vece diskove pa je tako u njemu 2x6TB red u raid 0 nizu, i jos jedan na USB 3.0 red od 4TB NTFS koji ponekad radi incremental sync i drzi neke druge fajlove koji se retko koriste, ali ukupan kapacitet je tako skoro 15akTB, za moje potrebe malo bi mi bilo 2x3 ili 2x4TB, zato je ovaj setup sa 6icama.
 
Ja sam za 4TB samo zato sto sam radio rebuild niza od 11 diskova i znam da on sa njima prolazi relativno brzo. Nisam bas siguran kako to radi sa 6TB diskovima. Ali ako imate iskustva, napisite ovde.
 
Svaki XY TB niz će da potraje, ne treba neko posebno iskustvo za to. :)

Ja danas završio sync za 4x3TB RAID6 pa da ubacujem i preostale diskove u konačni layout. Inače je krenuo u subotu, ali i kopirao sam dosta na isti taj volume u paraleli, tako da nije baš merodavno, preko 30h je potrajalo. Zavisi i od hardvera koji to gura, probao sam da setujem veću brzinu dok su diskovi bili prazni, ali je svejedno držao ~48-49MB/s pa se lako da izračunati koliko mu treba otprilike, ako ga ne ometaš.

Diskovi su WD Red 3TB, QNAP 669L, CPU svega na 21%, dakle nije do njega iako je 2C/4T 2,13GHz Atom.
 
^pa tu je prostora koliko 'oces :), kazem ja nista bez bar 6bay nasa :D
Taj rebuild ume da potraje, dobro je da moze da se koristi volume najnormalnije, mozda mu je jedina nazovi mana sto u nekim fazama kad se NAS restartuje krece iznova od 0%, mada ovo moze da ima veze i sa verzijom FW-a, ali sam vidjao. Inace taj 4 thread-a atom je bas dobar, nizak TDP ima a radi bas kako treba.

Koji je raid sastavljen od ta 4x3TB i koliko je rama instalirano ?
 
Poslednja izmena:
6x3TB Red RAID6 Storage Pool je target (trenutno 4x3TB dok ne ispraznim ostale diskove), za sad jedan ThickVol 5TB i biće još par Thin Encrypted za neke bitnije stvari. Nisam merio performanse na RAID6, okačiću utiske kad završim celu akciju koja se baš razvukla zbog akrobacija sa diskovima koje nemaju veze sa QNAPom. :)

Default 1GB RAM za sad, single user sa laptopa/desktopa/telefona/tableta, ne mogu ni da ga opteretim nešto, bitno da radi XBMC direkt preko HDMI sa ovim filmovima što sam probao, JellyFish varijante kad sve namestim, inače i mene zanima šta će moći sve da izgura ovaj Atom iako me je opasno smorio kad sam ukačio da nema VTx. :)
 
Poslednja izmena:
Tako treba da bude raspodela, jedan pool veliki npr gde su filmovi, multimedia, a osetljivi podaci pod enkripcijom na malom volumenu, ili na vise njih.
Da li radi plugin za YT na tom xbmc-u, pretpostavljam da YT vrti takodje iako to vec vuce podosta rama ?
 
Nisam još probao bukvalno ništa sem što sam se sat vremena poigrao čim sam uzeo spravu, više ovlaš ispitujući šta može od onoga što mi treba, nego ozbiljno da istestiram. Posle jurio diskove da pretumbam podatke, pa laptop na kom radim krenuo da me zeza nešto u sred nemanja gde da pravim backup... i tako prođe već 2 nedelje :S: Javim kad sve bude postavljeno. :)
 
[emoji106] , probaj i filmove pustiti sa dlna/upnp sa androida preko bubbleupnp apps na xbmc, posto xbmc podrzava sve zivo.
 
Odlicno ovo zvuci,Ok si i to podelio, taman ces videti koja je brzina pod enkripcijom.
Sto se tice rebuilda nakon restarta,ako se ne varam to je svugde normalno. I ja kad sam radio na 1269 isto je to radio.
 
Ajde jedno glupo pitanje. Vidim pominjete razne konfiguracije procesore memorije pa me zanima sta to moze jedan ozbiljan nas da radi. Meni sluzi za pristup podacima sa daljine. Sve stalo mi obavlja komp. Jel moze u par crta razlika i da li vredi ulozen novac
 
Zavisi šta ti je potrebno. Recimo ovi novi sa Skylake procesorima (https://www.qnap.com/i/en/product/model.php?II=235) su ti bukvalno serveri u mini kućištu, možeš čak i diskretne grafike da ubaciš i voziš virtuelnu mašinu sa Windowsom ili bilo kojim drugim OSom. Meni je recimo ovaj 669L zamenio i media plejer pošto ima XBMC i HDMI out, tako da će služiti i za storage i za puštanje filmova.

Od ostalih stvari, imaš gomilu aplikacija, od SQL servera, VPN servera, sve moguće CMSove možeš da digneš i da se vrte na njemu. Media streaming&transcoding, FTP server... Torrent klijent, surveillance, printer share, dodatne diskove možeš da kačiš... to bi bilo ukratko. :d

Da se ogradim - naravno da može to sve i neka dedicated mašina.
 
Zavisi koji nas, mnogi mogu svasta, sa druge strane mnogi ne mogu dosta toga, da ne bi mi nabrajali, napisi ti u 2,3 crte sta ti je ono najvaznije sto ti trazis od nasa, tj koji posao treba da ti obavlja, od toga zapravo zavisi cena i model.
 
Imam gomilu filmova koji su mi podeljeni na interni i extreni preko usb kabla i sve povezano na synology 212. E sad gomila filmova je 3d full mkv. Jel postoji masina koja bi to radila bez kompa. I da li podrzava audio passtrough kroz hdmi
 
Poslednja izmena:
Da bi pustao pomenute 3d filmice direkt sa nasa putem hdmi, trebace ti minimum neki nas poput 2bay ts-251, isti ali + model sa daljincem itd, mislim da su oko 260-300e u zavisnosti da li kupujes iz HU ili ovde. 4 bay su oko 430-450 za model ts-451....
 
A koji media player koristi. Koliko je jaka masina. To mi je ok cena za 2bay
 
Ima ih brdo, postoji stock qnap video player, kodi, plex player, verovatno jos neki, ali pomenuti su prva liga. Passtr. putem hdmi baca 7.1 audio itd...
 
Extra. Jel moze neka preporuka koji tacno model. I koju konfiguraciju. Jel komplikovana instalacija kodi i jel ima neka ogranicenja...
 
Najlakse je da proveri na samom sajtu QNap/Synologija. Bukvalno imas brdo aplikacije kod rade outofbox. OVo je odgovor sto se tice aplikacija. Bukvalno sta god ti padne na pamet a ne samo media box.
 
Extra. Jel moze neka preporuka koji tacno model. I koju konfiguraciju. Jel komplikovana instalacija kodi i jel ima neka ogranicenja...

Ako procitas poruke na koje sam ti odgovorio doci ces do odgovora koji model.


Drugo, aplikacije koje idu na HDMI su hibridni deo, drugi deo aplikacija i one veze nemaju sa onim standardnim koje se inace instaliraju putem appstore-a ili kao manual. Kako mislis komplikovano ? Imas klik instaliraj i sacekas pola min i kodi plejer je instaliran, ako si koristio android ili iphone tako neki vid tezine je ovde oko instaliranja aplikacija.....tako ide za sve.....za sve video/audio plejere, chrome, firefox, youtube, skype, virtual machine, office itd...imas aplikacija na 10ine na tom hibridnom delu koji je na TV-u...posto je novija verzija hibridnog dela kod novijih qnap nasova, ona sadrzi pregrst aplikacija, kod nesto starijih je verzija 2 na tom hibrid delu i kod njih postoji cini mi se samo 3 app, tipa xbmc, chrome i mozda jos jedna ili dve....ako sam nesto pogresio nek me isprave kolege.
 
Poslednja izmena:
Synology nema,bar ne preko ovog sto se kacim. E sad da li se aplikacije povecavaju ako se neki drugi nakaci to ne znam.
 
@seizmos brate ja sam nas koristio samo kao on line storage. Sad mi ovo sve novo. Tacnije nisam imao pojma da postoji. Vidim cesto prodajes ove nas uredjaje pa ako imas nesto sibni na pm. Koliko okvirno idu ovi sa hdmi 2.0 i 4k support
 
A cek, imas li neki uredjaj drugi u kuci na koji mozes kodi da instaliras? NAS posle koristis kao media source.... To moze na Synology da se odradi.
 
Pa to vec radim. Hocu da oslobodim komp. Tacnije da mi nas bude media centar sa kodi
 
^pa pazi, ako hoces da prodjes jeftinije, po meni je skroz dobra opcija da uzmes neki render posebno, neki od android box-ova, imas ih sada po 30-40$, pustaju 4K 60fps, imaju audio optical i druge izlaze koji mogu biti od koristi, ima aplikacija pregrst za download itd...a NAS uzmes neki osnovni a moze i taj koji imas postojeci da posluzi za na dalje, znaci u ovom slucaju takodje se resavas kompa.....a ako bas hoces novi nas pa jos da bude Qnap mozes kupiti neki od ovih sobnih bez fanova, sa oznakama ts 228, takodje su budzet varijante ali je montaza diskova lagana i ne cuju se uopste skoro...brzine su slicne kao kod synologyja koji imas, mozda je nesto brzi, ali je takodje bez ikakvih izlaza, ima samo LAN usb3 i usb 2.
 
Pa pazi ti boxovi nisu nizasta bez za yt i slicne zezalice. Velika vecina ne podrzava 3d full mkv a audio ide samo stereo. Ako kodi radi kroz linux na qnap onda bi to bila druga prica.
 
Nazad
Vrh Dno