Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

nista ja tu ne nalazim... a ako mislis na Raspberry Pi, koliko vidim i to je oko 5000 kod nas a preko 40ak $, onda bolje da uzmem odma tipa ovaj gotov pa da se ne cimam?

kontam da ce mi stari destop vuci dooosta struje ako bi njega uposlio...
 
I ovaj nas ce ti stvoriti pogresnu sliku o NAS serveru da nikad vise neces pozeleti da kupis slican a ni drugaciji uredjaj..
 
Šta mislite o MS Industrial Zeppelin kućištu za NAS?
image54e71a881d533.jpg

Dimenzije: 44 x 11.80 x 32.5 cm

Podržava jedan HDD od 3.5 inča i jedan optički uređaj od 5.25 inča (preko adaptera dobija se još jedno mesto za HDD).
 
Ovo je jedino mana - podržava samo manja napajanja. :/

micro PSU (12,5 x 10 x 6,4cm)
 
Pa bolje valjda, da se izbegne buka i da se ustedi maksimalno na prostoru, sto je i poenta sto manjeg kucista.
 
Ja bih za ovo koristio Pico napajanje.
 
Moze, OS na flashu i raid 1 unutra :)
 
Znači, LC Power LC200SFX v3.21 je idealno za to kućište. Ono izađe još ~2700din.
Oko 4000din skupa za fino kućište sa napajanjem za NAS. Nije to loše.
 
Ako je neko zainteresovan za kupovinu polovnog pico psu ( napajanje + adapter - besumno, nema ventilatora ) neka me kontaktira preko pm. Moje uskoro ide na prodaju.
 
Da li mozete da mi preporucite neki wifi analizer za iOS, da mogu da odradim sto je clan tuxserbia napisao?
 
Kupio sam ruter TP Link TL-WR841HP, priključio ga, sada serije 720 kvaliteta ne seckaju, bar na kratko što sam video, ali 1080 filmovi seckaju povremeno, i slika se muti. Da li neko može da mi pomogne,molim vas?
 
Nije problem u nasu ako govoris o pustanju filma iz smb mreznog foldera a ne oreko nekog third app dlna servera, vec najverovatnije u dekoderu(uredjaj ili app koji pusta film) ili u losoj wifi vezi, sporom protoku.
 
Poslednja izmena:

TL-WR841 je veoma skroman ruter koji nema gigabitne LAN portove i podržava mali broj simultanih "data" sesija. S obzirom na to da je brzina linka između NAS-a i rutera sirotih 100Mbps (i to u teoriji), nije ni čudo što 1080p video secka. Pokušaj da pozajmiš od nekoga neki napredniji ruter, pa probaj sa njime. Ukoliko imaš iole pristojan WiFi adapter (pretpostavljam da je veza između računara i rutera bežična), sa boljim ruterom bi sve trebalo da radi kako treba.

E sad, nisi naveo da li filmove reprodukuješ preko Samba protokola iz šerovanog foldera ili preko DLNA protokola, pošto i DLNA može da bude usko grlo (mada najčešće nije).
 
Hoces da kazes da ti za 1080p striming treba 100Mbit/s , STOTINU MEGA BITA po sekundi tj. cca 11-12 MB / s?
Cek, a kako nam onda radi jube tube 1080p, a npr. imamo jadni ADSL 6 ili 10 mbit/s i to sve preko tog jadnog TP link rutera WiFi vezom pri cemu laptop koji se kaci na taj WiFi ima samo bednu G karticu, dakle 54 Mbit/s max u teoriji? :sceptic:
 
Poslednja izmena:
Youtube bitrate je 6000 kbps... Kvalitetni BR ripovi mogi biti i 25000 kbps sto je vec 50% wifi protoka u idealnim uslovima.
 
Poslednja izmena:
Ovo je stvarno više za deo foruma o mrežama.
Ajde i ja da dodam iskustva iz prve ruke sa ovim "skromnim". Sa samo 100MBit-nim portovima, kroz dva switch-a preko sambe ide 9.9-10.5MB/s, preko NFS-a do 11.2MB/s. Bajta, ne bita, da ne "zbunim" nekog. Bežično, kroz dva dobra zida, sa skromnim klijentom 1T1R, kopiranje oko 7-8MB/s. Sa g klijentom, do 3MB/s. Reprodukcija preko Sambe ili preko UPnP bez problema. Verovatnije da mu je etar zagušen, ili da ima problema sa mrežnim postavkama.

Ajde i jedno pitanje. Koliki protok je potreban za neki rip od 40GB ?
 
Hvala svima na odgovorima.

Kako da proverim da li je Samba ili DLNA protokol pošto se u to stvarno ne razumem? S obzirom da nemam nijedan Android uređaj, da li postoji neki wifi analizer za iOS ili za Windows? Inaće to je mali stan od oko 35 sa praktično 2 sobe, po meni bi trebalo da radi, ali nažalost neće
 
Ako se na mrezi vrti dlna server, windows bi trebao da ga vidi.

@tuxserbia Zavisi od trajanja filma. Uzmes velicinu fajla u Mbit-ima i podelis sa trajanjem filma u sekundama.
 
Poslednja izmena:
Zato sam baš i pitao. Ispustio sam smeška. Tu se neki frljaju sa protokom od giga. 40GB puta 1024 podelim na 90 minuta pa na 60 sekundi ispadne 7,5 MegaBajta odnosno 61 Megabita u sekundi. Taman za najobičniji n WiFi.
 
Bomar, izvini ovaj tapatalk malo zeza. Za iOS nema, za win pojma nemam. Nađi nekog sa androidom, treba ti 2MB prostora i 5 minuta vremena sa farproc WiFi Analyzer-om. Sigurno ti zagušen etar. Ili podešavaj kanal po kanal, pa gde radi ...
 
Evo slike sa wifi analyzera, pa vas molim za razjasnjenje. Viktor 2 je wifi mreza na novom ruteru, a Viktor je mreza na sbb ruteru, koju cu ugasiti verovatno

Screenshot_2016-02-04-20-00-30.png
 
Poslednja izmena:
Za pustanje filmica u hd 720p ili 1080p koji su od 4GB-15ak GB treba ne vise od 2-2.5MB po sekundi, stabilnih, kad kazem stabilnih, mislim konstantnih kao minimum, bez dropova itd.. Ovo nije tesko postici ni sa N150 kartama i ruterom, ali 1 zid ume da pravi
problem , tj da dodje do seckanja 1080p i na N300. Probaj metodom da sva oprema bude u istoj sobi pa vidi ima li pomaka, probaj lan vezu takodje, da eliminises softver i ostalo...
Sto se rutera tice dual band su in, ali 5ghz da bi radio potrebna je takodje blizina izmedju uredjaja, blage prepreke itd...

Ps. Ovo je sve druze off, otvori temu gde su mreze.i
 
I ja isto već treći put ponavljam, ali evo završavamo na odmaK. Sa tom situacijom, ili polaži kablove svuda, i u klonju, ili menjaj ruter za neki dual band pa se šal taj na 5GHz. Nema trećeg rešenja.
 
Zato sam baš i pitao. Ispustio sam smeška. Tu se neki frljaju sa protokom od giga. 40GB puta 1024 podelim na 90 minuta pa na 60 sekundi ispadne 7,5 MegaBajta odnosno 61 Megabita u sekundi. Taman za najobičniji n WiFi.

I ja isto već treći put ponavljam, ali evo završavamo na odmaK. Sa tom situacijom, ili polaži kablove svuda, i u klonju, ili menjaj ruter za neki dual band pa se šal taj na 5GHz. Nema trećeg rešenja.

Nije šija nego vrat. Ja se frljam sa protokom od giga, a ti sa 5GHz mrežom. S obzirom na to da se broj N dual-band rutera može izbrojati na prste jedne ruke, to jest da je većina dual-band modela automatski i AC, na kraju će čovek ipak završiti na WiFi-u od bar 750Mbit/s i gigabitnim LAN portovima. I ljudi, stvarno smo debelo zagazili u off.
 
Hvala svima na odogovorima, probaću sve to. Neću više ovde off-irati :)

Prijatan dan vam želim svima
 
Nazad
Vrh Dno