Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

@RingeRaja

Hvala na pomoći, samo da vidim da li trenutno može da se nabavi ovaj model preko "mađara".

Bilo je neke priče oko diskova WD Red, da li uzimati sa 3 ili 4 TB, šta se bolje pokazalo, znate li nešto više?
 
4TB, definitivno.

Ali ja bih uzeo 6TB...:D
 
4Tb naravno.
 
Ako hoćeš ozbiljan NAS onda je neki Intel QNAP jedino adekvatno rešenje.
U principu je manje-više svejedno koji, TS-251 ima dual-core CPU, a TS-251+ quad-core CPU. Ja koristim TS-453 Pro sa 4x6TB WD Red u RAID5 konfiguraciji i radi kao zmaj. Kupiš model sa 2GB RAM memorije i zameniš je sa 2x4GB RAM-a (obavezno moraju oba modula da budu identična i da budu DDR3 low voltage koje rade na 1,35V - imaju oznaku DDR3L, obične ne rade). Ubaciš WD Red i to je to.

Evo, imaš ovde QNAP kod nas pa vidi:
http://www.mikroprinc.com/proizvodi/racunari-i-oprema/serveri/index.php
Bude nekad akcija i neki modeli im budu sa povoljnom cenom.

6 TB diskovi u RAID 5? Jesi li probao da izvadis jedan iz tog niza, i da ga vratis nazad? Koliko traje resilvering i koliki je load na ceo niz? Da li je Qnap uopste upotrebljiv tada? Just curious :)

Sto se tice best buy RED-ova, mislim da je to 3TB model. Doduse sada je neka ludnica pa ih nema, a i kada ih ima cena je tipa 18k... a bila 13k pre pola godine.
 
^evo, ja cu napisati nesto
Postoji opcija kod qnapa da se ceo disk moze izvuci te sistem nece krenuti u rebuild, predvidjeno ako je potrebno zbog bilo cega da se izvuce hdd, slicno je i kod zamene jednog diska, inace na defaultu po vadjenju jednog diska sistem krece u rebuild, isto tako nastavlja po dodavanju novog 4tog diska., sa 6tb hddovima ume da potraje prilicno, inace server je upotrebljiv najnormalnije za to vreme.
 
Kao što je napisao seizmos...

Po defaultu, kada se izvadi jedan od četiri diska koji se nalaze u NAS-u i čine RAID5, ponovnim vraćanjem istog sistem ide u rebuild. Ovo traje prilično dugo, ali ne toliko, koliko je trajalo sa Arm NAS-ovima, kod kojih je ovo pravo mučenje - otprilike 12h je vreme. Ipak, postoji opcija koja kad se čekira vađenjem jednog diska i ponovnim vraćanjem sistem neće krenuti u rebuild.

A što se tiče upotrebljivosti, to bi trebao da znaš. RAID5 je upotrebljiv i sa 3 diska, ali ako tada crkne jedan od diskova, ćao-zdravo.
 
bitmap? Ja sam imao problema sa tim na RAID5 pa sam ga bio ugasio. A tacno toliko je trebalo da se odradi rebuild , 12-16h. Da imas RED Pro diskove ili Seagate Constellation mislim da bi jos brze islo. Odnosno siguran sam posto sam to radio na 12bayu i radilo je strava. Nije problem u brzini rebuilda,vec u procentu gresaka. Mada,ovo su kucni NASovi ,niko ni ne ocekuje da imas ne znam kakvu zastitu. Kad skupis kinte,jos jedan disk sa strane uzmes,cim crkne jedan odma rebuild da krene.

Ako moras da biras, uvek je Intel/AMD(da ima i toga kod QNAPa i Synologija) je bolja kombinacija. Doduse, nisam isprobao one NASove sa Annapurna Labs Arm procesorima, pretpostavljam da oni super rade.
 
Poslednja izmena:
Kao što je napisao seizmos...

Po defaultu, kada se izvadi jedan od četiri diska koji se nalaze u NAS-u i čine RAID5, ponovnim vraćanjem istog sistem ide u rebuild. Ovo traje prilično dugo, ali ne toliko, koliko je trajalo sa Arm NAS-ovima, kod kojih je ovo pravo mučenje - otprilike 12h je vreme. Ipak, postoji opcija koja kad se čekira vađenjem jednog diska i ponovnim vraćanjem sistem neće krenuti u rebuild.

A što se tiče upotrebljivosti, to bi trebao da znaš. RAID5 je upotrebljiv i sa 3 diska, ali ako tada crkne jedan od diskova, ćao-zdravo.
Dobro je da imaju tu opciju, jer normalno po defaultu bi morao da ga izbaci iz niza ako ga izvuces napolje.
Za upotrebljivost sam pitao tokom resilvering-a, ne sta se dogadja ako ostanes na 3 diska :smash:
Jer tada je load na nizu najveci, i obicno tada naidje na neki spor sektor koji moze da izbaci i sledeci disk iz niza. I onda cao zdravo kao sto kazes. Zato je RAID5 zabranjen po Zakonu za bilo koga kome je stalo do podataka.
:guitar:
 
Ajde i ja da se zapljunem.

Uzeo sam Asus MiniITX plocu i AMD APU, uz to ide i 8GB Rama, kao i jedan HDD od 500GB za sistemski disk.
Na tu masinu sam instalirao OpenMediaVault.

Na masinu su mi trenutno nakacena cetiri WD Red od 3TB i prezadovoljan sam.
Ne drzim diskove u Raidu, podesio sam samo LVM.

Mislim da je ovo odlicno resenje ako imate neku stariju masinu koja vam se vuce po kuci, a ne znate sta cete sa njom.
Dobijete nesto mnogo mocnije, i mnogo skalabilnije od gotovih resenja, a cena je tu negde ista.
 
Meni je to i bolja varijanta od recimo ovog QNAPa koji ja imam... Al' nemam prostora za veću mašinu i ne mogu da nađem odgovarajuće kućište za moje potrebe. :) Zato sam za sada uzeo ovaj Fujitsu/QNAP dok ne nađem mašinu koju bih sklopio za OMV jer sigurno mnogo brže i bolje radi od ovakvih NASova sa ARMom i 512MB rama.
 
To sigurno, ja merkam neki AMD 4core (recimo 7600) koji bi za ovo rasturao i plus moze da se obori potrosnja. Za sad mi je realnije neki phenom 905e iz kine(ili atlhon 605e-45w)
 
Zapeo sam negde pa se nadam da ce mi neko ko poznaje scripte pomoci da resim ovaj problem. Izvinjavam se ako neko smatra da post malo odskace od teme.
Koristim twonky server na qnapu kao dlna server, dok filmove gledam na lg tv-u. Prevode skidam preko kodi-ja ( rpi2 ). Kad pustim film preko kodi-ja namestio sam da mi automatski ponudi adekvatne subtitlove. Ako se film zove npr Max.2015.720p.WEB-DL.X264.AC3-EVO.mkv prevod koji kodi skine je Max.2015.720p.WEB-DL.X264.AC3-EVO.sr.srt. Twonky ne vidi prevode koji imaju .sr.srt I toliko tacaka u svom imenu. Cak I kada rucno uklonim .sr.srt da ostane samo .srt opet twonky ne vide titlove jer ima previse tacaka u imenima filma I prevoda. Tek kada rucno promenim naziv filma u npr Max.mkv I prevod u Max.mkv prevodi se ucitaju.
Ono sto bi mi mnogo olaksalo posao oko preimenovanja fajlova ( film I prevod ) jesu skripte koje bi se izvrsavale preko ssh terminala na qnapu. Pronasao sam par skripti koje te rade ali nemogu da ih uklopim sve da rade u jednoj skripti jer ne poznajem tu tematiku.
Znaci process koji bi skripta radila je sledeci:
Idi u folder gde su filmovi, prodji kroz sve podfoldere I izbaci u nazivima titlova .sr ili .hr tako da ostane samo naziv titla I extenzija I u ukloni sve tacke u nazivima fajlova koji se nalaze u tim folderima ( osim extenzija ) I restartuj twonky.
Ono sto sam uspeo da pronadjem na netu su sledece skripte koje rade ali neznam da ih dodatno namestim da rade ono sto mi je potrebno:

1. Idi u folder filmovi: ( ovo radi )
Kod:
cd /share/….

2. Izbaci .sr ili .hr u nazivu titla ( ovo radi ali samo u folderu u kom se nalazim, ne ide kroz podfoldere )

Kod:
#!/bin/bash

IFS=$(echo -en "\n\b")

for i in $(find . -name "*.en.srt")
do
        DIR=$(dirname $i)
        FILE=$(basename $i)
        NEWFILE=$(echo $FILE|sed -e 's/\.en\.srt/\.srt/')
        mv "$i" "$DIR/$NEWFILE"
done

3. Izbaci tacke u imenima foldera i fajlova, I umesto njih ubaci ili prazno mesto ili stavi donju crtu ( ovo radi ali onda brise tacku pre tipa extenzije npr nije vise Max.mkv nego je Max_mkv ili Max mkv)

Kod:
find . -depth ! -name '.*' -name '*.*' -exec bash -c '
  for file do
    dir=${file%/*}
    base=${file##*/}
    mv -i -- "$file" "$dir/${base//./_}"
  done' sh {} +



4. Restartuj twonky ( ovo radi )
Kod:
     /etc/init.d/twonkymedia6.sh start

Znaci potrebna mi je pomoc kako ovo izvesti kao jedan dugi kod u ssh terminal ili kao skripta ( neznam da li qnap podrzava izvrsavanje korisnikovih .sh skripti ).

Nisam napomenuo da bi se ovo sve izvrsavalo preko android telefona pomocu juice ssh aplikacije koja ima mogucnosta pamcenja kodova ili tzv. Snippet-a.
 
Meni je to i bolja varijanta od recimo ovog QNAPa koji ja imam... Al' nemam prostora za veću mašinu i ne mogu da nađem odgovarajuće kućište za moje potrebe. :) Zato sam za sada uzeo ovaj Fujitsu/QNAP dok ne nađem mašinu koju bih sklopio za OMV jer sigurno mnogo brže i bolje radi od ovakvih NASova sa ARMom i 512MB rama.

Svakako. A sta je jos najbolja varijanta - FreeNAS odnosno Nas4free (FreeBSD) i ZFS. ZFS je potpuno druga dimenzija u odnosu na sve drugo, ali i 'kosta'...
Ako hocemo jos jedan korak dalje da odemo - Nexenta (Solaris).

To sigurno, ja merkam neki AMD 4core (recimo 7600) koji bi za ovo rasturao i plus moze da se obori potrosnja. Za sad mi je realnije neki phenom 905e iz kine(ili atlhon 605e-45w)
Hm, AMD bas i nije sampion u maloj potrosnji. Ako ti je to jedini motiv.... a Athlon x4 ce da jede ove stvari svakako.
Npr. meni Pentium G3420 vrti SAN storage (NAS4Free/FreeBSD) bez problema.
 
Jedini razlog za AMD fm2+ je dobar cipset,odnosno 8 sata portova nativno.
 
Meni je to i bolja varijanta od recimo ovog QNAPa koji ja imam... Al' nemam prostora za veću mašinu i ne mogu da nađem odgovarajuće kućište za moje potrebe. :) Zato sam za sada uzeo ovaj Fujitsu/QNAP dok ne nađem mašinu koju bih sklopio za OMV jer sigurno mnogo brže i bolje radi od ovakvih NASova sa ARMom i 512MB rama.

Uzmes 2x CM 915R i mozes da nabijes minimum 9HDD-ova unutra :D

130e te izadju kucista.

Radi ubitacno, pogotovu kad se tjunuje za IO perf + memory keshiranje :)
 
Nemam gde da stavim toliko kućište, zato i kažem. :D A i mora da bude skroz bešumno, tj. da se čuju samo HDDovi.
 
SAMO ?!?!?

Meni iskreno HDD zvuk najgori, zato ubacim dva venta na 8-9 V, pa ubiju svo caktanje i čangrtanje. Ti što nam je lep jezik !!!
 
HDDovi su mi maltene nečujni, tako da mi to nije problem. :)
 
Drugari, listao sam temu besomučno i ne mogu da prelomim, da li da sklapam mašinu ili da kupim gotov uredjaj... Treba mi kućni server sa torent klijentom i za puštanje filmova, a da ima dobar protok preko gigabitne mreže, i obavezno da je ultra tih, pomogućstvu pasivno hladjen, šta uzeti? U njemu bi bio 1 ili dva wd red diska. Budžet do 200e. Maksimalan broj klijenata koji će se kačiti na njega je 5.

Trenutno imam D-link DNS 320 sa jednim wd 3tb diskom, i on stvarno lepo i stabilno radi, ima transmission za torente i preko mreže puštam FHD filmove, ali kad je u pitanju kopiranje fajlova, tu je katastrofa spor, ide do max 10MB/s, jer mu je hardver slab.

Može li se uzeti neki QNAP ili Synology do 200e a da ima dobar hardver unutra da može da izgura kopiranje recimo 70-80MB/s preko gigabitne mreže?
 
Poslednja izmena:
Imam gigabitni ruter, kablovi svi ok, testirao sam prenos sa laptopa na desktop preko mreže i ide oko 70MB/s, što je ok obzirom na limit brzine diska u laptopu. Mislim da ću uzeti Synology DS215j, ok cena, solidne performanse pruža. Ima li ga neko možda, čitam da ne postiže brzine kopiranja koje je proizvodjač propisao, kada su u pitanju više fajlova odjednom? Tipa Kad prebacuješ veliki film, koji je u single fajlu 10GB, on kopira 70MB/s a ako je podeljen na tipa 3 fajla, brzina padne na 40MB/s.
 
Imam ga ja. Zadovoljan sam.
E sada, brzine i ne mogu baš da ti testiram, jer mi ruter nije nešto, iako je gigabit.
 
Na 215j read ide oko 100MB/s, write oko 70+MB/sec za vece fajlove. Sitni fajlovi uvek idu prilicno sporije zbog cestog upisa na diskove.
 
Hvala puno momci, rešio sam dilemu, uzimam njega.
 
Ne znam za taj dlink, jel može samba da se konfiguriše? Možda ona nije lepo podešena pa se vuče?
 
Ma sve lepo podešeno, čitao sam po netu, jednostavno je spor, ljudi na njemu max dobijaju oko 20MB/s i to na neopterećenom uredjaju, a kod mene još trči transmission sa 300+ torenata... :d
 
Pozdrav narode, dvoumim se da li da pravim ili kupim gotov NAS
naime, treba mi samo za jednu stvar, a to je da IP kamera snima u njega i eventualno ponekad da se nesto spusti u share, tu bio bio jedan stari disk od 500gb, naci nikakav hard core streaming i torentovanje mi nisu potrebni, takodje ni velicina i buka jer ce stojati na tavanu pa moz' da se dere kolko oce :) naci nesto najosnovnije i da li je to moguce naci do 50ak evra?

mislio sam izbeci rutere sa usb jer sam cuo da tom usb sheru uglavnom samo 1 klijent moze da pristupi u isto vreme sto bi znacilo kad kamera snima ne mogu pristupiti..

ako ne onda cu praviti od starog destopa toga bar imam
 
Poslednja izmena:
Za to je rpi kao stvoren ili neki nas 1 bay stariji oko 20-30e budu kad ih nadjes.
 
I qnap i synology imaju 2 djabe licence za IP, tako da ti to pije vodu.
 
Nazad
Vrh Dno