Šta je novo?

NAS početnik

Hm,tebi je mozda u tom slucaju najbolje nesto tipa nextcloud desktop aplikacije,koja folder na masini sinhronizuje sa nextcloud serverom,koji moze biti na tom nasu u bilo kom obliku. Baci pogled na to.
Posto radis CAD i tako to,mozda ti je i brzina bitna,nisam siguran da li ti ili ne zavrsava gigabit,ali posto hoces da radis van kancelarije,pretpostavljam da nije toliko bitno. Sve ostale stavke ti zavrsavsa svaki nas, plus dodatni bekap naravno,zato sto imas arhivu.
 
Hm,tebi je mozda u tom slucaju najbolje nesto tipa nextcloud desktop aplikacije,koja folder na masini sinhronizuje sa nextcloud serverom,koji moze biti na tom nasu u bilo kom obliku. Baci pogled na to.
Posto radis CAD i tako to,mozda ti je i brzina bitna,nisam siguran da li ti ili ne zavrsava gigabit,ali posto hoces da radis van kancelarije,pretpostavljam da nije toliko bitno. Sve ostale stavke ti zavrsavsa svaki nas, plus dodatni bekap naravno,zato sto imas arhivu.
Hvala puno na odgovoru!

Ja sam se generalno već odlučio za ovaj model: https://www.synology.com/en-global/products/DS920+

Vidim da Syonology ima jako lep softver koji je faktički nešto jako slično Google Drive-u. E sada, glavna stvar mi nije jasna. Ako u taj Synologu Drive folder stavim sve ono što mi je potrebno da bude online i sinhronizovano sa svog desktopa, ako tim fajlovima pristupim sa laptopa, da li će se ažurirati, tj sinhronizovati i na desktopu? Nisam siguran da mogu da formulišem pitanje dobro :(
 
Trebalo bi da su ti automatski sinkovani svi fajlovi, kao kad Google Drive, Dropbox, MEGA-u ili druga slična rešenja koristiš na više računara.
 
Trebalo bi da su ti automatski sinkovani svi fajlovi, kao kad Google Drive, Dropbox, MEGA-u ili druga slična rešenja koristiš na više računara.
I ja tako mislim :) Ali mislim da ću mnogo odgovora morati da nađem u hodu, što mi se opet jako dopada jer ulazim u novu teritoriju zanimacija :) Svakako mislim da postoji neko pametno rešenje koje ne zahteva moje ručno kopiranje fajlova i praćenja poslenje verzije i stvaranja eventualnih problema/grešaka u celoj situaciju. Imam još jedno pitanje samo, da li je statička IP adresa i dalje preporučljiva za NAS?
 
^ Statička IP adresa:

- na lokalnoj mreži svakako, jedan od načina da je fiksiraš je preko MAC adrese na svom ruteru;

- za javnu IP adresu problem dinamičke IP adrese možeš rešiti sa nekim od dynamic DNS servisa (registruješ se na nekom od servisa, instaliraš plugin na serveru i povežeš ga sa nalogom tako da se plugin ,,javlja" servisu i na taj način očitava dinamičku javnu IP adresu; ovo ti je uprošćeno uputstvo, konkretno uputstvo zavisi od servisa koji odabereš)
U ovom slučaju kada treba da pristupiš serveru izvan mreže ukucavaš adresu koju dobiješ od dDNS servisa a koja je vezana za tvoj nalog, ne ukucavš svoju javnu IP adresu.
 
Hvala puno na odgovoru!

Ja sam se generalno već odlučio za ovaj model: https://www.synology.com/en-global/products/DS920+

Vidim da Syonology ima jako lep softver koji je faktički nešto jako slično Google Drive-u. E sada, glavna stvar mi nije jasna. Ako u taj Synologu Drive folder stavim sve ono što mi je potrebno da bude online i sinhronizovano sa svog desktopa, ako tim fajlovima pristupim sa laptopa, da li će se ažurirati, tj sinhronizovati i na desktopu? Nisam siguran da mogu da formulišem pitanje dobro :(
To ti je klasičan deljeni folder tj disk, sve što staviš na njega vidiš sa svih računara sa kojih pristupaš.
Takođe Nexcloud/Owncloud se jako lako instalira pa možeš da probaš, mada je njihov Drive lepo odrađen, meni za pristup sa neta sasvim dovoljan.
 
Poslednja izmena:
@muki85

Mada, ako već kupuješ NAS, možeš na njega instalirati OpenVPN ili ZeroTier, podići virtuelnu mrežu i direktno pristupiti svim fajlovima preko mreže, kao da su šerovani drajvovi na lokalnoj mreži.

Oba pristupa imaju svoje + i - razloge.

OwnCloud:
  • snimaš na lokalni drajv (npr. m.2 SSD tj. veća brzina upisa
  • korisno ako barataš sa većim fajlovima;
- moraš imati dovoljno velik disk na svim kompovima, naročito ako barataš sa više projekata i imaš velike fajlove u projektima.

OpenVPN/ZeroTier:
- snimaš direktno na server, tj. zavisiš od brzine interneta (down/up na obe lokacije, sa mesta rada i od konekcije servera);
+ Imaš pristup svim fajlovima na serveru gde god da si, takođe nisi ograničen lokalnim diskom jer podacima pristupaš preko mrežnog šerovanog drajva.

Nadam se da ti je jasnija šira slika.

Možeš podesiti i obe stvari, za aktivne projekte OC i za povremeni pristup čitavoj arhivi/NAS-u oVPN/ZT.
 
Ne kapiram šta si hteo da kažeš, pa i preko openvpn-a isto pristupa hardu, da se tako izrazim, na nas-u, kao i preko Owncloud-a ili ne pričamo o istim stvarima? Nextcloud/Owncloud cloud server/storage, openvpn vpn server, dve potpuno različite stvari, ili ja ipak ne kapiram?
 
Glavna razlika između predloženih rešenja je što uz openVPN/ZT ne mora ništa lokalno (komp na kojem radi) da čuva od podataka. Sa OC rešenjem mora.

Iliti OC naspram oVPN/ZT-a ne radi baš istu stvar. Sličnu da (pristup podacima) ali kompletno drugačijim tehničkim rešenjem (koje sa sobom povlači i neke druge stvari koje sam naveo u prethodnom postu).
Ne kapiram šta si hteo da kažeš, pa i preko openvpn-a isto pristupa hardu, da se tako izrazim, na nas-u, kao i preko Owncloud-a ili ne pričamo o istim stvarima? Nextcloud/Owncloud cloud server/storage, openvpn vpn server, dve potpuno različite stvari, ili ja ipak ne kapiram?
Tehnički, preko OC ne pristupa hardu na serveru, nego lokalnom folderu koji OC Windows aplikacija na radnoj stanici sinkuje sa 1 folderom na NAS-u. Ako na NAS-u ima ukupno npr. 4 TB podataka sigurno neće sve preko OC-a sinkovati na radnu stanicu (jerbo mu treba 4TB na svakom kompu koji poveže na taj OC nalog).
 
Ja govorim o OC-u koji je instaliran na nas-u na kome će da čuva podatke, ono što mi je na nas-u sigurno neću čuvati na kompu/laptopu, jer šta će mi onda nas 🙂Ali ok, imamo drugačiji pogled na to.
muki85 ja ne bi bio ja :) kada ti ne bi predložio, a imaš i ovde moju temu, da prvo probaš na nekom starom kompu kako radi Synology DSM 7, pa onda kupi nas, naravno ako si zainteresovan da se igraš.
Izašao je i Automated Redpill loader pa je još lakše.
 
@offline71

Govorimo o istom, OC jeste instaliran na NAS u slučaju koji sam opisao. Na koji način sinkuješ OC folder na radnoj stanici sa NAS-om?
 
Au majko, ja sam tek dodatno krenuo sada da se gubim od ovih vaših prepiski. :)

Znači, još jednom da se vratim na početak. Što se tiče moje trenutne strukture u računaru, svi fajlovi su mi podeljeni u dve grupe - Arhiva i Radno.

Arhiva je bukvalno arhiva svih projekata i imam samo baš, baš retku potrebu da nešto povučem odatle i da mi treba. To bukvalno planiram da ručno iskopiram na NAS i da ga sklonim sa desktop računara u potpunosti. Dobro je da imam pristup, ali mi nije potrebna sinronizacija i ažuriranje. I da trebam nešto da radim sa fajlovima iz te arhive, preuzeću ih i sačuvati kao novu verziju jer je u pitanju neko veće ažuriranje. Ta arhiva trenutno iznosi oko 3 terabajta. Mislim da je ovo jasno kao dan i da za te potrebe koristim NAS samo kao eksterni hard disk na mreži.

Radno je sve ono što radim u tekućoj godini (npr 2022.), i u toj grupi čuvam i prethodnu godinu (npr 2021.) jer koristim dosta templejtova koji su koliko-toliko sveži, pa mi je potreban brzi pristup svemu. Kada tekuća godina prođe i uđem u npr 2023., 2021 se seli u prethodno pomenutu Arhivu. Veličina te dve godine se uglavnom kreće oko 1 terabajta. Za ovu grupu mi je jako bitan pristup, ažuriranje kao međusobna sinhronizacija između Destktopa, Laptopa i NAS uređaja.

Gledajući ovu vašu priču, trebao bih da idem na varijantu OwnCloud gde bih imao da nazovem faktički mirror tog sinronizovanog foldera na sva 3 mesta koji će fizički zauzimati isti prostor na sva 3 mesta jer bih tako imao najbolji i najbrži pristup fajlovima (što moram reći da mi je jako bitno). Ovo mi nije gereralno problem, jer su SSD diskovi generalno postali povoljni, pa sam za laptop planirao da pazarim M.2 od 2 terabajta, a na destkopu imam već od 4 terabajta.

Hvala još jednom na svim odgovorima, žao mi je ako unosim još neku dodatnu zbunjažu sa pitanjima :)
 
@offline71

Govorimo o istom, OC jeste instaliran na NAS u slučaju koji sam opisao. Na koji način sinkuješ OC folder na radnoj stanici sa NAS-om?
Nemam šta da sinhronizujem svi fajlovi koji su na nas-u na kompu ne postoje, što bi ih čuvao na oba mesta.Šta će mi nas u drugom slučaju? Govorim samo o čistom skladištenju fajlova.Ali pusti mene ja sam ti čudan korisnik nas-a, po nekad pomislim da mi više služe za čačkanje,na šta mislim možeš videti u mojim temama za dsm i qts 🙂
Au majko, ja sam tek dodatno krenuo sada da se gubim od ovih vaših prepiski. :)

Znači, još jednom da se vratim na početak. Što se tiče moje trenutne strukture u računaru, svi fajlovi su mi podeljeni u dve grupe - Arhiva i Radno.

Arhiva je bukvalno arhiva svih projekata i imam samo baš, baš retku potrebu da nešto povučem odatle i da mi treba. To bukvalno planiram da ručno iskopiram na NAS i da ga sklonim sa desktop računara u potpunosti. Dobro je da imam pristup, ali mi nije potrebna sinronizacija i ažuriranje. I da trebam nešto da radim sa fajlovima iz te arhive, preuzeću ih i sačuvati kao novu verziju jer je u pitanju neko veće ažuriranje. Ta arhiva trenutno iznosi oko 3 terabajta. Mislim da je ovo jasno kao dan i da za te potrebe koristim NAS samo kao eksterni hard disk na mreži.

Radno je sve ono što radim u tekućoj godini (npr 2022.), i u toj grupi čuvam i prethodnu godinu (npr 2021.) jer koristim dosta templejtova koji su koliko-toliko sveži, pa mi je potreban brzi pristup svemu. Kada tekuća godina prođe i uđem u npr 2023., 2021 se seli u prethodno pomenutu Arhivu. Veličina te dve godine se uglavnom kreće oko 1 terabajta. Za ovu grupu mi je jako bitan pristup, ažuriranje kao međusobna sinhronizacija između Destktopa, Laptopa i NAS uređaja.

Gledajući ovu vašu priču, trebao bih da idem na varijantu OwnCloud gde bih imao da nazovem faktički mirror tog sinronizovanog foldera na sva 3 mesta koji će fizički zauzimati isti prostor na sva 3 mesta jer bih tako imao najbolji i najbrži pristup fajlovima (što moram reći da mi je jako bitno). Ovo mi nije gereralno problem, jer su SSD diskovi generalno postali povoljni, pa sam za laptop planirao da pazarim M.2 od 2 terabajta, a na destkopu imam već od 4 terabajta.

Hvala još jednom na svim odgovorima, žao mi je ako unosim još neku dodatnu zbunjažu sa pitanjima :)
Znao sam da ćemo te zbuniti 🙂
Svaki fajl koji postaviš na nas ti je dostupan sa bilo kog uredjaja. Meni je Nexcloud služio, prešao sam skroz na Synology Drive, samo za pristup fajlovima sa neta, u lokalnoj mreži mi je potpuno nepotreban.
Opet ti kažem, ako imaš stari komp instaliraj, ostavio sam ti link, Synology DSM7 i na njega Nextcloud, pa probaj u realnom radu kako to izgleda i šta ti treba/odgovara, pa onda kupi nas.
Ja bih bar tako uradio.
 
Nemam šta da sinhronizujem svi fajlovi koji su na nas-u na kompu ne postoje, što bi ih čuvao na oba mesta.Šta će mi nas u drugom slučaju? Govorim samo o čistom skladištenju fajlova.Ali pusti mene ja sam ti čudan korisnik nas-a, po nekad pomislim da mi više služe za čačkanje,na šta mislim možeš videti u mojim temama za dsm i qts
Ovo što si opisao je drugi slučaj koji sam naveo, tj. da ,,povežeš'' mreže putem OpenVPN-a ili ZT. U ovom slučaju OC nije potreban za pristup podacima, može biti opcion.

Po pitanju OC-a i pored toga što je primarna instlacija OC i podaci na NAS, na radnu stanicu moraš instalirai OC Destkop App (isto kao za Dropbox, MEGA, OneDrive i druge klaud servise). Jedini i suštinska razlika između Dropbox-a i ostalih servisa je što sa OC-om ti sam moraš obezbediti infrastrukturu i diskove za čuvanje podataka, svi podaci ostaju u zatvorenom, privatnom ekosistemu.

@muki85
Ako baš želiš, za navedeni slučaj struktire podataka (Radno + Arhiva) možeš postaviti sledežu strukturu rešenja:
- za Radni folder podigni i podesi OC i obezbedi dovoljno mesta na diskovima na svim radnim stanicama, tj. da imaš prostora za čuvanje fodera Radno;
- za Arhiva folderu imaš 2 podopcije:
- pristup samo iz lokalne mreže (kuća, kanc, tj. tamo gde fizički stoji NAS);
- podesiš oVPN/ZT da imaš pristup i preko virtuelne mreže sa bilo koje lokacije (ovo ti možda niće biti potrebno pored OC, tj. nećeš ga koristiti).
 
Ako baš želiš, za navedeni slučaj struktire podataka (Radno + Arhiva) možeš postaviti sledežu strukturu rešenja:
- za Radni folder podigni i podesi OC i obezbedi dovoljno mesta na diskovima na svim radnim stanicama, tj. da imaš prostora za čuvanje fodera Radno;
- za Arhiva folderu imaš 2 podopcije:
- pristup samo iz lokalne mreže (kuća, kanc, tj. tamo gde fizički stoji NAS);
- podesiš oVPN/ZT da imaš pristup i preko virtuelne mreže sa bilo koje lokacije (ovo ti možda niće biti potrebno pored OC, tj. nećeš ga koristiti).
Perfektno, sada mi je sve jasno :)
 
Ja nisam siguran da je NAS najbolje rešenje za tebe, a nisam siguran ni da je loše :D Za tvoje zahteve NAS nije neophodan, ali sa tolikom količinom podataka (4-5TB verovatno), ne znam šta je bolje. Ono što mislim da bi trebalo da razmotriš je bekap (arhive) i na drugoj lokaciji. Ako su ti desktop, laptop i NAS u istoj zgradi, u slučaju krađe, požara, poplave... ostaješ bez svega

Za rad direktno na NAS-u/serveru nisam, čak iako su tu pored. Za mene radni fajl mora biti na mom disku, sve ostalo je loše. Dobra stvar kod tebe je što si jedini korisnik, pa ne moraš da brineš (mnogo) o konfliktima prilikom sinhronizovanja, šta god da izabereš na kraju.

Ne znam koliko zaštićeni fajlovi treba da budu, ali ako bi koristio cloud sa E2E enkripcijom, jedina razumna opcija je sync.com (6TB za 20$ mesečno). Ja sam ranije koristio Tresorit, ali meni ne treba više od 500GB. Dobra stvar kod njega je Tresorit Drive, tako da ne moraš da sinhronizuješ cele foldere, već će on povlačiti fajlove koje koristiš, i biće na lokalu dok ih ne skloniš. Isto imaju i OneDrive, Owncloud, Nextcloud, ali nemaju E2EE, ako ti je to bitno, a verovatno bi trebalo (ne znam za sync.com kakav klijent ima, odavno sam ga koristio)

Razmišljao sam o NAS-u, ali sam shvatio da mi ne treba, pošto nemam mnogo podataka, ne skladištim filmove koje ću puštati sa svih uređaja, itd. Pa sam sad na 2 sistema - Syncthing i Nextcloud.
  • Pošto je za sinhronizaciju neophodno da dva (oba) uređaja budu online, a to u slučaju laptopa i desktopa neće uvek biti slučaj, Syncthing mi je na matorom netbooku, sa novim SSD-om i imam oko 200GB prostora na njemu. On radi 24/7 i povremeno proverim da li je sve ok (odradim update). Preko njega sinhronizujem 2 desktopa (ukupno 3 OS-a), laptop, i 2 telefona, gde su privatni/poverljivi fajlovi, fotografije, fajlovi za posao… I tu folder ide ili ceo ili nikako, pa treba ispočetka dobro isplanirati strukturu. Npr. ako je folder sa fotografijama 50GB, ne mogu ga sinhronizovati na telefon sa 32GB prostora.
  • Nextcloud plaćam provajderu (jeftin a dobar) i imam admin nalog. Tj. neograničen broj korisnika i sve dostupne integracije/aplikacije. Njega koristim za manje bitne podatke - knjige, beleške, kursevi, muzika (moguće je strimovati preko subsonic-a, i tako slušati na drugim uređajima)… Nextcloud klijent ima dve mogućnosti - ili da sinhronizuješ top foldere koje želiš, ili da korisitš sync-on-demand, tj. da povlači fajlove na lokal kako ih otvaraš. Pošto je baziran na webdav-u, možeš i mapirati disk, pa pristupati fajlovima direkno na serveru. Sporije je, ali nije loša opcija za nešto što ti nije na lokalu, ili ako nemaš PC/mobilni klijent instaliran. I naravno web verzija, sa dobrim prikazom pdf, office, audio… fajlova
  • Napravio sam zaseban nalog na NC-u za (kriptovani) bekap fajlova sa netbook (tj. sve što delim preko Syncthing-a). Koristim KopiaUI (ima i terminal verzija) i jednom dnevno sve ide u oblake. Dobra stvar sa kopia-om je što možeš da mountuješ snapshot, pa tako pristupiš fajlovima sa bekap lokacije (clouda u mom slučaju). Samo prekopiraš config fajl na računar na kom ti trebaju ti fajlovi. Npr. na laptopu ne sinhronizujem folder sa fotografijama, ali mogu da pristupim svakoj ako mi treba, tako što ću mountovati (poslednji) snapshot i skinuti je na lokalni PC.

Ti na NAS-u možeš imati i Syncthing i Nextcloud/Owncloud, ali onda ostaje pitanje zašto plaćati NAS, kada isti posao može da radi bilo koja kanta. Inače, i Syncthing možeš naći u SaaS varijanti, a on ima opciju enkripcije fajlova za određenog klijenta (tog u oblacima), tako da uvek imaš jedan "uređaj" online, i ne moraš imati ništa u lokalu. Tu ostaje pitanje bekapa i povlačenja arhive, i to opet zavisi od toga kako si organizovao foldere.

Ne znam koliko ti znače ove informacije, ali vidi šta ti najviše odgovara ;)
 
Ja nisam siguran da je NAS najbolje rešenje za tebe, a nisam siguran ni da je loše :D Za tvoje zahteve NAS nije neophodan, ali sa tolikom količinom podataka (4-5TB verovatno), ne znam šta je bolje. Ono što mislim da bi trebalo da razmotriš je bekap (arhive) i na drugoj lokaciji. Ako su ti desktop, laptop i NAS u istoj zgradi, u slučaju krađe, požara, poplave... ostaješ bez svega

Za rad direktno na NAS-u/serveru nisam, čak iako su tu pored. Za mene radni fajl mora biti na mom disku, sve ostalo je loše. Dobra stvar kod tebe je što si jedini korisnik, pa ne moraš da brineš (mnogo) o konfliktima prilikom sinhronizovanja, šta god da izabereš na kraju.

Ne znam koliko zaštićeni fajlovi treba da budu, ali ako bi koristio cloud sa E2E enkripcijom, jedina razumna opcija je sync.com (6TB za 20$ mesečno). Ja sam ranije koristio Tresorit, ali meni ne treba više od 500GB. Dobra stvar kod njega je Tresorit Drive, tako da ne moraš da sinhronizuješ cele foldere, već će on povlačiti fajlove koje koristiš, i biće na lokalu dok ih ne skloniš. Isto imaju i OneDrive, Owncloud, Nextcloud, ali nemaju E2EE, ako ti je to bitno, a verovatno bi trebalo (ne znam za sync.com kakav klijent ima, odavno sam ga koristio)

Razmišljao sam o NAS-u, ali sam shvatio da mi ne treba, pošto nemam mnogo podataka, ne skladištim filmove koje ću puštati sa svih uređaja, itd. Pa sam sad na 2 sistema - Syncthing i Nextcloud.
  • Pošto je za sinhronizaciju neophodno da dva (oba) uređaja budu online, a to u slučaju laptopa i desktopa neće uvek biti slučaj, Syncthing mi je na matorom netbooku, sa novim SSD-om i imam oko 200GB prostora na njemu. On radi 24/7 i povremeno proverim da li je sve ok (odradim update). Preko njega sinhronizujem 2 desktopa (ukupno 3 OS-a), laptop, i 2 telefona, gde su privatni/poverljivi fajlovi, fotografije, fajlovi za posao… I tu folder ide ili ceo ili nikako, pa treba ispočetka dobro isplanirati strukturu. Npr. ako je folder sa fotografijama 50GB, ne mogu ga sinhronizovati na telefon sa 32GB prostora.
  • Nextcloud plaćam provajderu (jeftin a dobar) i imam admin nalog. Tj. neograničen broj korisnika i sve dostupne integracije/aplikacije. Njega koristim za manje bitne podatke - knjige, beleške, kursevi, muzika (moguće je strimovati preko subsonic-a, i tako slušati na drugim uređajima)… Nextcloud klijent ima dve mogućnosti - ili da sinhronizuješ top foldere koje želiš, ili da korisitš sync-on-demand, tj. da povlači fajlove na lokal kako ih otvaraš. Pošto je baziran na webdav-u, možeš i mapirati disk, pa pristupati fajlovima direkno na serveru. Sporije je, ali nije loša opcija za nešto što ti nije na lokalu, ili ako nemaš PC/mobilni klijent instaliran. I naravno web verzija, sa dobrim prikazom pdf, office, audio… fajlova
  • Napravio sam zaseban nalog na NC-u za (kriptovani) bekap fajlova sa netbook (tj. sve što delim preko Syncthing-a). Koristim KopiaUI (ima i terminal verzija) i jednom dnevno sve ide u oblake. Dobra stvar sa kopia-om je što možeš da mountuješ snapshot, pa tako pristupiš fajlovima sa bekap lokacije (clouda u mom slučaju). Samo prekopiraš config fajl na računar na kom ti trebaju ti fajlovi. Npr. na laptopu ne sinhronizujem folder sa fotografijama, ali mogu da pristupim svakoj ako mi treba, tako što ću mountovati (poslednji) snapshot i skinuti je na lokalni PC.

Ti na NAS-u možeš imati i Syncthing i Nextcloud/Owncloud, ali onda ostaje pitanje zašto plaćati NAS, kada isti posao može da radi bilo koja kanta. Inače, i Syncthing možeš naći u SaaS varijanti, a on ima opciju enkripcije fajlova za određenog klijenta (tog u oblacima), tako da uvek imaš jedan "uređaj" online, i ne moraš imati ništa u lokalu. Tu ostaje pitanje bekapa i povlačenja arhive, i to opet zavisi od toga kako si organizovao foldere.

Ne znam koliko ti znače ove informacije, ali vidi šta ti najviše odgovara ;)

E bre Svemirsko Pivce, taman sam se rešio šta da radim, ti se pojaviš da unosiš dodatnu pometnju :)

Što se tiče rada na računaru, ja sam UVEK za lokalno, jer opet radim sa malo većim fajlovima i bitna mi je i brzina itd. Ali mi je trenutno NAJBITNIJA MOBILNOST, tj sinhronizacija Desktopa i Laptopa. Na koji god to način bilo, zauzimalo fizički mesto na diskovima ili ne.

Još pre dve godine gledao Sync.com i odustao privremeno. Onda sam se i razmišljao i pravio opcije da uplatim Google Drive od 2TB, ali ne znam šta bih sa ostatkom falova i u slučaju odabira Sync.com i u slučaju Google Drive-a. Verovatno bih ih čuvao na desktopu.

Napravio sam matematiku, DS920+ + 4 WD Red Plus 4TB me koštaju oko 900€ kada odbijem PDV. Tu bih u nekoj Raid5 opciji imao oko 12TB slobodnog prostora. Za te pare imam na primer 9 godina korišćenja bilo kojih gore pomenutih Cloud opcija u verziji od 2TB. Ili na primer 3-4 godine korišćenja Sync.com u verziji od 6TB. E sada, više volim svoje nego rentanje, ali opet pitanje je tu i amortizacije NAS sistema, pa onda kasnije promene hardova, i on kroz neko vreme nešto košta. Jeste da u startu dobijam dosta veći prostor, ali je na duge staze pitanje šta je bolje.

Zato i gledam šta i kako non stop i raspitujem se prvenstveno ovde da vidim šta mi je činiti. Ne znam više ni sam :(
 
Opet,pored NAS-a moras da imas i bekap istih podataka,tj onih koji ti nisu na racunarima(posto su oni fakticki bekap tu tada). Lepo radi taj 920+,i tebi bi trebao da zavrsi posao. Samo je preporuka neki vpn,umesto otvaranja Synologyija spolja.
 
Najjeftiniji prostor od 5TB (i više) nudi Hetzner za svoj Storage Box (malo jeftinije od njihove NC ponude) - 12€ mesečno. Ako bi sve držao tu, mogao bi da pristupiš preko SFTP, Webdav, SCP… protokola.

Kao što rekoh, rad direktno na serveru nema mnogo smisla, ali ako bi koristio neki sync client (Mountain Duck, ExpanDrive), mogao bi da ono što ti treba uvek imaš na lokalnim računarima. Prednost Mountain Duck-a je dobra Cryptomator integracija, pa ako brineš o podacima, možeš koristiti E2EE.

Arhivu bekapuješ sa lokalnog PC-a i mountuješ po potrebi, kad ti nešto zatreba.

Naravno, problem sa oslanjanjem na cloud/SaaS je što se cena vremenom može menjati (uglavnom na gore :d ). Prednost je što ne moraš mnogo da misliš o održavanju, mada cenim da ni sa lokalnim NAS-om ne bi primetio da imaš nekog posla oko toga. Takođe, ako bi već plaćao cloud bekap fajlova sa NAS-a, onda imaš dvostruki trošak (i NAS i cloud).

Obrni, okreni, rešenja nema :d Ja otprilike na 2 godine re-organizujem svoje podatke i način skladištenja i arhiviranja :d
 
Najjeftiniji prostor od 5TB (i više) nudi Hetzner za svoj Storage Box (malo jeftinije od njihove NC ponude) - 12€ mesečno. Ako bi sve držao tu, mogao bi da pristupiš preko SFTP, Webdav, SCP… protokola.

Kao što rekoh, rad direktno na serveru nema mnogo smisla, ali ako bi koristio neki sync client (Mountain Duck, ExpanDrive), mogao bi da ono što ti treba uvek imaš na lokalnim računarima. Prednost Mountain Duck-a je dobra Cryptomator integracija, pa ako brineš o podacima, možeš koristiti E2EE.

Arhivu bekapuješ sa lokalnog PC-a i mountuješ po potrebi, kad ti nešto zatreba.

Naravno, problem sa oslanjanjem na cloud/SaaS je što se cena vremenom može menjati (uglavnom na gore :d ). Prednost je što ne moraš mnogo da misliš o održavanju, mada cenim da ni sa lokalnim NAS-om ne bi primetio da imaš nekog posla oko toga. Takođe, ako bi već plaćao cloud bekap fajlova sa NAS-a, onda imaš dvostruki trošak (i NAS i cloud).

Obrni, okreni, rešenja nema :d Ja otprilike na 2 godine re-organizujem svoje podatke i način skladištenja i arhiviranja :d
E sad si mi još više pomogao :LOL:

Nisam znao da Hetzner radi i prodaju storage-a, tamo imamo hostovano par sajtova koji su smešteni još pre par godina.

I ja menjam svoj način, evo od prošle godine sam počeo da kompresujem svu video produkcionu arhivu u H.264 jer je deset puta manja od originala, a razlika u kvalitetu je razlika 5% i to za onog ko primeti.

Znam da najboljeg rešenja nema, zato i ove muke goleme.
 
Ja bih u tvom slučaju rešio stvar sa Synchthingom

Laptop (Send/Receive)
Desktop (Send/Receive)
NAS (Send/Receive) + File Versioning 4-5 dana.

Sinhronizacija između sva tri uređaja, plus sigurnost ako nešto overwrite-uješ ili shift-deletuješ :)
Arhivu bi držao jednu kopiju na Desktopu i jednu na NAS-u.
 
Ali u tom slučaju mu ne treba (pravi) NAS, može da nakači diskove i na RPi. Ionako je arhiva koja se povremeno povećava veći deo podataka, nema baš mnogo svakodnevnih novih upisa i sinhronizacije, tj. bar sam tako razumeo. A sve sa čim radi je na lokalnim mašinama, performanse tog računara zaista nisu bitne. HDD od 6TB košta manje od 150€, stavi ga u bilo šta i pokreni syncthing i to je to
 
Posto je tema NAS pocetnik, QNAP ili Synology za pocetak, dva diska u neki RAID i tako radi. Kada budes to prevazisao,il ces da pravis OMV ili ces da uzimas neki ozbiljniji. Eto ukratko.
 
Hvala svima na puno lepih i korisnih saveta, puno sam naučio novih stvari i termina, i baš je sve zanimljivo :)

Juče sam prelomio, 99% ću ipak ići na Google Drive od 2TB, izvršio sam selekciju i čistku radnih fajlova, trenutno sam oko 700GB, mislim da će to do kraja godine doći na 1TB - imaću i više nego dovoljno prostora. Arhivu ću držati kao i do sada na desktopu, i bekap na eksternom hardu. Ovako ću probati sledeće dve godine, pa ako vidim da dobro funkcioniše cela priča, možda na kraju uzmem i svoj NAS.
 
Pozdrav ljudi,
Posle hiljadu godina napokon sam uzeo neki NAS. Nadjoh povoljno Qnap ts-128a i dokupih 4tb.
Moje pitanje je, posto bih najvise koristio za dve stvari a to su:
1. Prebacivanje slika i vecih fajlova sa laptopa na NAS ( koristio bih ga eksterni storage)
2. Filmovi i muzika za Andorid TV
Laptop mi je Macbook pa me zanima u kojem file sistemu da formatiram HDD? Da bi bio vidiljiv i za laptop i Tv
HVALA!
 
Formatiranje HDD-a u NAS-u nema sa tim nikakve veze, nego koji servis ćeš omogućiti.SMB/CIFS će ti završiti posao.
 
Pitanje, kad neko skida spolja nesto sa mog NAS-a , download je max 2mb/s i stoji tako zakucano. Inace mi je nas nakacen na MTS optiku i na paketu sam sa uploadom preko 70mpbs.
NIgde nisam nasao opciju da to povecam?
Ima li ko neku sugestiju?
 
Povezan je direknto na tvoj NAS (IP adresa) ili preko Cloud rešenja proizvođača NASa?
 
Nazad
Vrh Dno