Šta je novo?

Načini za povlačenje u fiat (ne služi za prodaju kriptovaluta)

Crypterium kripto debitna Visa kartica​


Post automatically merged:

Ako neko bude skinuo Crypterium app na telefon prilikom otvaranja naloga unesite kod scwm9

Dobijate 5 dolara vrednosti CRPT tokena trenutna vrednost tokena
Ovoj radi slanje za Srbiju
 

Crypterium kripto debitna Visa kartica​


Post automatically merged:

Ako neko bude skinuo Crypterium app na telefon prilikom otvaranja naloga unesite kod scwm9

Dobijate 5 dolara vrednosti CRPT tokena trenutna vrednost tokena
Može pomoć?
Instalirao sam aplikaciju, uradio sve što treba da bih napravio wallet. Poslao sam dovoljno kripto-a da pokrijem troškove naručivanja kartice.
Sad sam došao do onog koraka kada mi pošalju link na koji navodno treba da odem u browser-u da finalizujem proces identifikacije, Ali iz kojeg kod browser-a i sa kog god uređaja da otvorim taj link, samo završim na Crypterium home stranici...
Šta radim pogrešno?
 
Pošto vidim da se dosta priča o oporezivanju kriptovaluta i dele neproverene i netačne informacije hajde da sumiram ono što je definitivno sigurno.
1. Zakon o digitalnoj imovini je usvojen 29.12.2020. godine, a primena počinje 6 meseci kasnije odnosno 29.6.2021. Usvojen je i Zakon o porezu na dohodak građana, odnosno izmena, kojim se definiše poreska obaveza za promet digitalne imovine.
2. Od 29.6.2021. se definitivno plaća porez u iznosu od 15% na kapitalnu dobit za trejd, dok će rudari plaćati 20% porez kada odbiju troškove (kako i koliko troškova će se priznavati nije definisano), a ako ostvare i kapitalnu dobit onda još i 15% na kapitalnu dobit.

Ono što je neizvesno je šta je sa periodom pre 29.6.2021. I ko god vam kaže biće ovako ili onako ne govori istinu jer definitivne informacije nema. Po različitim forumima i grupama sam čitao različite informacije koje su ljudi navodno dobili od Poreske uprave i savetnika. Kako ne bih bio lenj i slepo nekom verovao, juče sam kontaktirao Poresku upravu i pitao. Preporučujem svakom da nazove ili pošalje mejl kontakt centru poreske i informiše se sam.
Od poreske sam dobio informaciju da se do 29.6. kripto oporezuje kao ostali prihodi. Odbijaju se normirani troškovi u iznosu od 20% i onda plaća porez od 20%. Nisu mi spominjali doprinose. Ono što me je vrlo neprijatno iznenadilo je tekst koji je napisao ECD https://ecd.rs/servisne-informacije/zakon-o-digitalnoj-imovini-i-poreski-zakoni/ jer su stavili da se od 29.12.2020. već plaća 15% na kapitalnu dobit. Vrlo neprofesionalno i nepošteno prema korisnicima jer se tako trenutno ne može platiti porez. Razumem da bi imali 0 prometa da su napisali da do 29.6. ide po starom, ali vrlo neprofesionalno s njihove strane. Za razliku od frilensera, na kripto ne bi trebalo da se plate doprinosi već samo porez od 20% na osnovicu. Voleo bih još neko da pita i potvrdi ovo da ne trebaju doprinosi.

Da sumiram, potpuno je nebitno da li ste dizali novac 2017. ili danas, poreska obaveza u teoriji postoji po osnovu ostalih prihoda u iznosu od 20% na osnovicu od 80%. Doprinosi na kripto ne bi trebalo da se obračunavaju, e sad da li će ako odluče da oporezuju stvarno biti tako ne znam. Takođe nebino je da li se radi o dinarskom ili deviznom prilivu, sve je to prihod. Za neprijavljen porez obračunava se i zatezna kamata oko 10% godišnje i eventualna kazna ako stigne rešenje. Napisao sam u teoriji jer u praksi niko nikad nije platio porez na kripto, a i nije bilo moguće jer poreska nikad nije rekla šta i kako.
Važno je napomenuti da su i frilenseri imali obavezu da plaćaju sve i svašta pa su se već izborili da ne plaćaju pola i bez kamate, a verovatno će se izboriti za još bolje uslove. Ako oni na kraju ne plate ništa ili skoro teško mi je da poverujem da će za kripto morati sve.

Moj savet je ko hoće da diže na račun nek sačeka jul, tad zna na čemu je. Sve pre toga je rizčno jer može da se plati mnogo više, a možda neće morati ništa. Mada, po meni, podići sada i strepeti do 1. janura 2027. kada obaveza zastareva nema smisla. Ko je već dizao i nema neku opciju, mora da čeka pa kako bude.
 
Kako porez 20% pa jos na to 15% za kapitalnu dobit.

Zar nije fiksno 15%.

I za sta porez na 20%, to sto neko drzi tokom godine fiate ili novcice na nekoj menjacnici ?
 
Kako porez 20% pa jos na to 15% za kapitalnu dobit.

Zar nije fiksno 15%.

I za sta porez na 20%, to sto neko drzi tokom godine fiate ili novcice na nekoj menjacnici ?
Za rudare. Kad izrudare kripto treba da odbiju troškove i na zaradu 20%. Ako se odluče da ne prodaju odmah već kasnje onda još 15% na razliku u ceni ukoliko je cena porasla. To je od 29.6. i nema detaljnog uputstva kako sve to obračunati i dokumentovati.
 
Pa ja izrudarim i prebacim na menjacnicu.
Povucem fiat i platim 15% na kapitalnu dobit.

I kako ce drzava onda da dokaze da sam ja to izrudario ?

A sto se tice troskova.
Kupio sam od fizickog lica polovne grafice karte.
Kako da dokazem koliko sam platio ?
 
Za rudare. Kad izrudare kripto treba da odbiju troškove i na zaradu 20%. Ako se odluče da ne prodaju odmah već kasnje onda još 15% na razliku u ceni ukoliko je cena porasla. To je od 29.6. i nema detaljnog uputstva kako sve to obračunati i dokumentovati.
To bi trebalo da izgleda nekako ovako:
rudar je izrudario kritpo u vrednosti od 100 evra i dokaže da su mu troškovi recimo 80 evra.
a) Odmah proda i zarada mu je 20 i na to plaća 20% odnosno 4 evra.
b) Ne proda odmah več čuva i proda kad taj kripto vredi 200 evra. Sad tu ima dve opcije. Ne može da dokaže da je rudario, plaća 15% na svih 200 evra, porez je 30 evra.
Dokaže da je izrudario kada je vredeo 100, a troškovi su mu bili 80, plaća 20% na 20, tj 4 evra i 15% na 100 evra što mu je kapitalna dobit, tj 15 evra. Ova druga opcija je ipak povoljnija jer plaća 19 evra.
 
b) Ne proda odmah več čuva i proda kad taj kripto vredi 200 evra. Sad tu ima dve opcije. Ne može da dokaže da je rudario, plaća 15% na svih 200 evra, porez je 30 evra.
Al ne placa i 20% na to.
Tako sam ja razumeo kada si napisao pretproslu poruku.

A ovo oko vremena kada je nesto izrudareno, pa gde to moze uopste da se vidi.
Znas li ti koja ce to biti zavrzlama za radnike u poreskoj upravi...
 
Al ne placa i 20% na to.
Tako sam ja razumeo kada si napisao pretproslu poruku.

A ovo oko vremena kada je nesto izrudareno, pa gde to moze uopste da se vidi.
Znas li ti koja ce to biti zavrzlama za radnike u poreskoj upravi...
Plaća 20% na zaradu po cenama u trenutku kada dokaže da je izrudario. A 15% kasnije samo ako je čuvao pa prodao po višoj ceni. Ne može dva poreza na istu osnovicu, to ne brini. A kako će se to dokazivati i šta će se priznavati od troškova ko to zna.
Inače je OTC dozvoljen tako da nam niko ne brani da menjamo između sebe. Obeveza prodavca je da plati porez al :). Na veće sume je vrlo rizično otc i mnogo bolje je platiti porez na kapitalnu dobit i zbog sigurnosti i zbog kasnijeg dokazivanja porekla imovine.
 
Može pomoć?
Instalirao sam aplikaciju, uradio sve što treba da bih napravio wallet. Poslao sam dovoljno kripto-a da pokrijem troškove naručivanja kartice.
Sad sam došao do onog koraka kada mi pošalju link na koji navodno treba da odem u browser-u da finalizujem proces identifikacije, Ali iz kojeg kod browser-a i sa kog god uređaja da otvorim taj link, samo završim na Crypterium home stranici...
Šta radim pogrešno?


Odradis sve preko mobtela ,uslikas lice i licnu kartu
Ovde imas objasnjeno kako se radi verifikacija


Jesi li uspeo da se verifikujes do sada
 
Hm... ovde se nigde ne pominje korak koji meni nude kada hoću da poručim karticu.
Super im je taj sistem :D
Ljudi procitajte samo komentare na google play i zaobidjite to, stvarno ne znam sta vam treba to u zivotu.
Cak i ovde imate jednog clana, koji pritom ima 20 poruka i staz od 5 meseci na forumu, koji tvrdi da mu sve radi fantasticno i pored njega jos 5 koji kazu da ne radi.
Nije da ne verujem coveku ali cinjenice govore da, u najmanju ruku, nije sve kao sto pise.

@Cika.Gavra
Tako sam i ja odprilike razumeo zakon.
Mada moramo jos cekati jer ovde ima previse nepoznanica.
 
Meni je prosla registracija na crypterium i dobio sam virtuelnu visa karticu, koju sam povezao sa apple pay
 
Размишљам нешто о овом порезу, у принципу је све јасно што се тиче трговине, само још да се види шта се прилаже.
Е сад, шта ако кроз пар година, скупим лепе новце, све претворим у биткоин или шта већ буде најбоље за слање, и пребацим човеку у другој земљи где су ослобођени пореза, Словенију нпр?
Одем тамо, покупим кеш који је он подигао и ставим у џеп, немам никакве исплате на моју картицу.

Да ли јесте тако једноставно као што звучи?
 
Bolje ovde prodaj nekom u 4 oka, ne treba ti Slovenija za to :)
 
Al ako su bas bas lepi novci, onda ces mozda imati problem kad se vratis pa krenes ovde kojekakve nekretnine da kupujes, a bogami i pokretnine :)
 
Imaće problema i ako ih proda u Sloveniji, pa pokuša da unese pare (i ako ga uhvate, pa mu zaplene sve što ima više od 10.000 evra, i ako ga ne uhvate, jer mu onda treba dokaz o poreklu).
Svakako je bolje to ovde uraditi, platiš državi kapitalnu dobit od 15% i to je to, imas legalni keš (valjda će biti ovako).
 
Ja bih platio porez jedino kad bih napravio 100000, pa da ne mogu drugacije, ovo po 2-3 hiljade, ne pada mi na pamet.
 
To bi trebalo da izgleda nekako ovako:
rudar je izrudario kritpo u vrednosti od 100 evra i dokaže da su mu troškovi recimo 80 evra.
a) Odmah proda i zarada mu je 20 i na to plaća 20% odnosno 4 evra.
b) Ne proda odmah več čuva i proda kad taj kripto vredi 200 evra. Sad tu ima dve opcije. Ne može da dokaže da je rudario, plaća 15% na svih 200 evra, porez je 30 evra.
Dokaže da je izrudario kada je vredeo 100, a troškovi su mu bili 80, plaća 20% na 20, tj 4 evra i 15% na 100 evra što mu je kapitalna dobit, tj 15 evra. Ova druga opcija je ipak povoljnija jer plaća 19 evra.

a sta ako izudari u vrednosti od 10000 a troskovi 14000 ?

ma ovo je L**do burazeru ludo
 
meni nije jasno sledece, generalno oko banaka i svega toga, ali odnosi se i na kripto:
ako sam ja depozitovo u banku 200e, zatim svucem sa kartice na neki sajt (menjacnicu), zatim zaradim dodatno X eura , zatim povucem nazad na karticu 200+X eura.
Da li se placa neki porez, za slucaj da je X=0(sto po meni nema logike da se placa ista), ili X>0, i ako se placa, da li se placa samo na X sumu , i takodje da li to sam moram da odem da prijavljujem da mi se neko ne bi nakacio na vrat, ili ce mi skinuti banka automatski ?
Ako nisi ništa zaradio ne plaćaš ništa. Ako si zaradio plaćaš na zaradu 15%. To važi od jula. I treba sam da odeš da prijaviš. Ako ne prijaviš narednih 5 godina poreska ima vremena da ti pošalje čestitku sa kamatama i kaznom.
 
Размишљам нешто о овом порезу, у принципу је све јасно што се тиче трговине, само још да се види шта се прилаже.
Е сад, шта ако кроз пар година, скупим лепе новце, све претворим у биткоин или шта већ буде најбоље за слање, и пребацим човеку у другој земљи где су ослобођени пореза, Словенију нпр?
Одем тамо, покупим кеш који је он подигао и ставим у џеп, немам никакве исплате на моју картицу.

Да ли јесте тако једноставно као што звучи?
Možeš, ali tom čoveku baš moraš da veruješ da mu pošalješ svoj kripto. Ne znam baš ni da li mogu tek tako i oni da dižu koliko hoće.
Slično je i sa OTC kako da znaš s kim imaš posla i kog je porekla njegov keš.
 
Sto se tice crypterium, ibandirect, i slicnih kartica. Za tih 2% mi je jasno da oni uzimaju proviziju za prodaju BTC. Ali ko tu uzima tih 1.6%? Jel to na bankomatu uzimaju? Sta se desava ako placam tom karticom u prodavnici? :unsure:
 
Sto se tice crypterium, ibandirect, i slicnih kartica. Za tih 2% mi je jasno da oni uzimaju proviziju za prodaju BTC. Ali ko tu uzima tih 1.6%? Jel to na bankomatu uzimaju? Sta se desava ako placam tom karticom u prodavnici? :unsure:
Ne vidim sto je bitno ko uzima , bitno je da uzimaju svi dodatni fee kada dizes kes na bankomatu:)
Desava se da ti skinu pare sa kartice kada platis u prodavnici , kao i kod ostalih kartica kada ih koristis u prodavnici.Ako imas neku koja se drugacije ponasa , javi , preporuci;)
 
Što su veći novci veći je rizik, pa treba ići na sigurniju varijantu (platiti porez i mirna bačka).
Do 5.000€ uošte se ne isplati plaćati porez, i mislim da mogu da se nađu načini da se to zaobiđe, i da sve prođe kako treba.
Ne znam koji je tačno iznos, ali mislim da je tu negde oko 10.000€, sve preko toga mora se prijaviti na graničnom prelazu. za dokazivanje porekla - nisam siguran.
Ja neću dirati još uvek ništa, ali moram da priznam da mi je padalo na pamet da povučem neki iznos čisto da vidim kakve su procedure, koliko je potrebno vreme i slično.
 
Тако је, све преко 10.000 се пријављује на граници и објашњава порекло.
 
Ne vidim sto je bitno ko uzima , bitno je da uzimaju svi dodatni fee kada dizes kes na bankomatu:)
Desava se da ti skinu pare sa kartice kada platis u prodavnici , kao i kod ostalih kartica kada ih koristis u prodavnici.Ako imas neku koja se drugacije ponasa , javi , preporuci;)

Bitno je. Ako tih 1,6% uzima banka za koriscenje bankomata. Tada se ta provizija moze zaobici placanjem u prodavnici.
 
Nazad
Vrh Dno