Šta je novo?

mts optika za pravna lica

za staticke PPPoE naloge daju username i password cim trazis, bridge mode mozes i sam da namestis ako ti ne nameste odmah i ne ceka ti se (video).
ako ti daju PPPoE username bez @ dela, taj sufiks je @open.telekom.rs za staticke IP adrese.
na Unifi OS-u ne moze se namestiti MTU za pppoe veze, uvek je 1492, sto radi OK i nema veze sto nije punih 1500

Lepo što za statičke PPPoE odmah daju user/pass - znam da može da se izčita i iz njihovog rutera, ali kad već sami daju hvala im na tome :)

Da, znam da je za WAN port MTU 1500 ali ako se koristi PPPoE onda je 1492 - ali se apsolutno slažem da nije bitno da li je 1492 ili 1500, razlike su minorne (makar za našu upotrebu Interneta), mnogo mi je bitnije da mi ovih 1492 radi stabilno i pouzdano nego taj neki mali dobitak u performansama.
 
Stabilnost je vrh cak i kucnim korisnicima, za 2 i nesto godine imao sam prekid signala samo 2 dana gde svakih sat vremena se gubio signal na 10 minuta (vise od godinu dana izmedju tih 2 dana, sledeci dan je bilo popravljeno). E sad ako neko obori banderu ili isece opticki kabl to je druga prica, srecom meni se to nije desilo.
Svakih nekoliko meseci u 1 ujutro nestane internet na po 5 minuta kada rade upgrade BRAS servera dok se ne prebaci na alternativni PPPoE server (sasvim prihvatljivo).
U mom regionu je Nokia mreza, u bridge modu Nokia ruter mi trenutno ima Device Running Time: 34 days 17 hours 5 minutes 51 seconds i to samo zato sto su mu uradili firmware upgrade u ponoc jednog dana (sto mi se nije desilo vise od tog jedanput), pre toga je bio uptime vise meseci bez prekida sa bridge modom (jer u tom modu njegov CPU nista ne radi sa paketima, sve ide hardverski kao managed switch)
 
Poslednja izmena:
(jer u tom modu njegov CPU nista ne radi sa paketima, sve ide hardverski kao managed switch)
To je i glavna prednost bridge moda. Ne zavisis prakticno od njihovog rutera uopste. Jedino ako je pokvaren pa pravi probleme.
 
Da li neko može da mi pomogne oko dileme koju imam u vezi odabira pristupa internetu preko MTS optičkog linka - u firmi trenutno imamo FiberPro optiku i pošto je ugovor istekao imamo mogućnost da se prebacimo na FiberBiz (GPON) pristup, koji nije zanemarljivo jeftiniji (razlika u ceni od oko 6 puta).

Razmišljam se da li da se prebacujemo ili ne pre svega zbog dostupnosti usluge, pošto za prethodne dve godine nismo nijednom imali prekid u radu (moguće da ih je bilo ali da nismo ni primetili pošto firma radi samo u toku prepodneva). Biznis ne zavisi striktno od pristupa internetu i neće propasti ako budemo bez pristupa par sati po nekoliko puta godišnje, ali naravno voleli bismo da ne moramo da razmišljamo o tome.. šta bi bio vaš savet? Bojim se da se prelaskom na GPON (odnosno na pristup optičkom linku koji bih, koliko razumem, delio sa nekim drugim korisnicima) dostupnost usluge ne pogorša pa da ne bude veća dara nego mera..
Trenutno nam u ugovoru stoji
USLUGA omogućava KORISNIKU pristup Internetu preko point-to-point optičke veze pristupnim brzinama od 10Mb/s do 10Gb/s
simetrično i od 20/5Mb/s do 200/100Mb/s asimetrično
i pošto nisam stručnjak za mreže, nisam siguran koliko se to razlikuje od GPON pristupa..
 
Jeste, jedan GPON port od 2.5g/1.25g se deli odprilike na 32 korisnika (zavisi koliko komšija ima tamo) ali to ne utiče na stabilnost veze, jedini put kada sam imao prekid na home GPON je kada se nešto fizički desi sa linijom (desilo mi se da se port pokvario 2 puta u 3 godine, što čini da internet se gubio na svakih sat vremena po 10 minuta dok ga nisu zamenili tog dana, podrška rekla da je bio "grupni kvar")
Osim toga, internet se gubio jedino na po 10 minuta oko 1 ujutro jednom u 3 meseca kada restartuju pppoe server ...

Na FiberPro nema ni pppoe servera niti se port/linija deli na više korisnika pa je sav protok koji plaćaš zagarantovan (barem do MTS-a) niti bi trebalo da se ikad kvari (a ima i SLA koji definiše koliko brzo mora da se popravi ako se to desi), pa ako je to bitno (kao što je bankama), onda se uzima FiberPro
 
Super, hvala ti na ekspresnom odgovoru, informacijama i objašnjenju, sve je jasno! 👍
 
Da li neko može da mi pomogne oko dileme koju imam u vezi odabira pristupa internetu preko MTS optičkog linka - u firmi trenutno imamo FiberPro optiku i pošto je ugovor istekao imamo mogućnost da se prebacimo na FiberBiz (GPON) pristup, koji nije zanemarljivo jeftiniji (razlika u ceni od oko 6 puta).
Mislim da nećete imati većih problema sa GPON pristupom u odnosu na FiberPro.
Razmišljam se da li da se prebacujemo ili ne pre svega zbog dostupnosti usluge, pošto za prethodne dve godine nismo nijednom imali prekid u radu (moguće da ih je bilo ali da nismo ni primetili pošto firma radi samo u toku prepodneva). Biznis ne zavisi striktno od pristupa internetu i neće propasti ako budemo bez pristupa par sati po nekoliko puta godišnje, ali naravno voleli bismo da ne moramo da razmišljamo o tome.. šta bi bio vaš savet? Bojim se da se prelaskom na GPON (odnosno na pristup optičkom linku koji bih, koliko razumem, delio sa nekim drugim korisnicima) dostupnost usluge ne pogorša pa da ne bude veća dara nego mera..
Trenutno nam u ugovoru stoji

i pošto nisam stručnjak za mreže, nisam siguran koliko se to razlikuje od GPON pristupa..
Vi sada imate vaše vlakno ili jedan par vlakana od neke telekomove lokacije blizu vas do vaše firme. To vlakno ili taj par vlakana ne koristi niko osim vas, i vi to plaćate koliko plaćate. Kada bi prešli na gpon, delili bi vlakno sa još 10-20-30 korisnika, kako kućnih tako i fiberbiz korisnika, ali ne verujem da ćete ikada to primetiti. Na ovom vlaknu koje koristimo postoje još dva poslovna fiberbiz korisnika sa 1000/400 i 250/125Mbps i još nekoliko kućnih, i nikad nisam video brzinu manju od 900Mbps. Kapacitet po vlaknu je ukupno 2500/1250Mbps na GPON standardu koji mts koristi.

Mi koristimo fiberbiz (bizbox) uslugu sa 1000/400Mbps već nešto više od godinu dana, za to vreme nismo imali ni jedan prekid iako je dva puta nestajala struja u čitavom gradu (Pirot) zbog neke velike havarije, ti prekidi napajanja u čitavom gradu su trajali od 2 do 5 sati i sve vreme nam je fiberbiz konekcija bila aktivna (preko rezervnog napajanja mrežne opreme kod nas).

Napomena je da se za fiberbiz koristi PPPoE pristup, što znači da izlaz na internet imate kroz mts BRAS servere koji su locirani u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu, što može u zavisnosti od udaljenosti vaše lokacije dodati do +3ms, takođe. standardan MTU je 1492B, mada je moguće dobiti i 1500B mtu ako koristite svoj ruter i ako vam je to uopšte bitno. Ako vam ovo o čemu pričam nije poznato, onda zanemarite priču od MTU jer vam nije previše važna.


Ne znam kakav SLA ugovor imate za fiberpro, za fiberbiz je SLA 24h.
 
^ Hvala puno na odgovoru i izdvojenom vremenu, znači mi svaka informacija! 😊
 
Nazad
Vrh Dno