Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Ne znam tačno kako, ali može da ukine uslugu i bez da fizički pristupi razvodnoj kutiji. Isključivanjem na ormaru (rek) koji se nalazi u zgradi, fizički ili daljinski.

Mislim da će pre to uraditi daljinski, jer je za fizičko isključivanje potrebno neko da dođe, a to je već napor. ;)

Ovako, isključe daljinski nekako taj port i čekaju da se ponovo vratiš kod njih preko nekog od njihovih satelita ili kolaboracionista. :)
 
naravno, mogu da ti uklone registraciju ONT-a i on vise nece moci da pristupi ni jednom delu mreze (ovo se i automatski desava kada ti zatraze da vratis opremu posle odjave usluge). svetlost u staklu onda ostaje ali nista sa njime ne mozes da radis. da bi ti uklonili svetlo iz stakla moraju fizicki da ga otkace iz distribucione kutije negde na putu do njih. ne mogu samo "ugasiti port" u centrali jer na njemu verovatno nisi samo ti. u svakom slucaju ne moraju da ti salju majstora u stan da bi ti uklonili uslugu. taj kabl sto tebi ostaje u stanu/kuci za njih bas je briga, to je jeftinije nego cat5e ethernet kabl. ali naravno poslace nekog kada potpisujes nov ugovor i donose nov ruter. tada ce prikljuciti te ili sa novim kablom ili postojeci kabl vratiti u prikljucak u distribucionoj kutiji.

za fizičko isključivanje potrebno neko da dođe, a to je već napor.
ovo sam ja mislio za SBB da se nece baktati, ali su odmah sledeceg dana posle isteka usluznog perioda poslali nekog da se penje na banderu i isece kabl. isto tako i u stanu sa kablom iznad vrata. naravno ovo je zato sto bi mogao da i dalje gledas analogan tv ako to ne urade.
 
Poslednja izmena:
fabricki: 1 i 4 su za internet, 2 i 3 za iptv
uputstvo za prebacivanje svih na internet je vec u ovom threadu: https://forum.benchmark.rs/threads/mts-optika-za-fizicka-lica.399537/post-6598585
sifra za admin pristup huawei rutera nekoliko posta iznad tog posta (a mozes i izguglati)
Hvala na odgovoru
Kad odem na WAN configuration, dobijem ovakav screen 1657886152188.png
Nigde ne vidim deo koji vidim na upustvu koje si mi pokazao, kao i kad guglam za konkretno moj ruter?
U pitanju je HG8245W5-6T

EDIT
ovako izgleda kada ga utaknem u lan4, ali i dalje nije konektovan na internet, iako se kad ga utaknem u lan1 konektuje instant
1657886712694.png
 
Poslednja izmena:
Imam problem koju mts podrska uopste ne moze da razume sta je, otvorim smetnju, zove me iz podrske zbunjeno da pita sta sam mislio time, onda sledeci dan zove neki tehnicar koji takodje ne razume u cemu je stvar i kaze da ce proslediti nekom naprednijem, onda sledeci dan opet zove ova iz podrske da li je smetnja resena ja objasnim kako se nista nije promenilo, kaze prosledice, i posle toga sledeci dan smetnja postaje "Resen" umesto "Prosledjen" na moj.mts.rs, i posle nekoliko dana "Zatvoren". Ovo sam radio 2 puta (sa boljim objasnjenjem u tekstu smetnje drugi put) vec u 2 nedelje i bas je bezveze, kada bi me pozvao tehnicar koji stvarno to radi lako bi se problem objasnio i resio za 2 minuta, nego se igramo gluvih telefona.
 
a sta je problem?

inace da, upadao sam i ja u taj loop sa njima i nisam izasao kao pobednik, vec sam kuio drugi ruter i resio problem...

samo sto ja nisam ni dolazio do 2nd lvl supporta... :)
 
Za ovaj problem ne mogu ja da kupim nista da bi ga sredio, problem je u konfiguraciji sa njihove strane (posle promene paketa jedan parametar se nije automatski promenio kako treba) koju bi tehnicar koji na tome radi odmah sredio, samo kada bi dosao do njega.
 
Jesi probao da stavis ratel u cc i posaljes mail mts-u?
 
Za ovaj problem ne mogu ja da kupim nista da bi ga sredio, problem je u konfiguraciji sa njihove strane (posle promene paketa jedan parametar se nije automatski promenio kako treba) koju bi tehnicar koji na tome radi odmah sredio, samo kada bi dosao do njega.
prijavi da ti ne radi stb i da ti se modem sam od sebe gasi , a ti ga ugasi pa upali par puta tokom dana
krastavac kad se ponasaju džukački odgovoris im na isti naćin
ja sa njima od kada sam na boxu nisam imao problema - vecih - pa da ih ne ureknem
 
problem konacno resen, treca sreca prijavljena smetnja preko [email protected], napisao sam bas detaljno sa VELIKIM SLOVIMA reci na koje sam hteo da obracaju paznju, i takodje linkovao video tacno sta se desava (ne znam da li je zbog toga ili jednostavno sada je slucajno doslo do pravog tehnicara koji mogao to da promeni)... od 14.07.2022 do 28.07.2022. tacno 2 nedelje zivkanja svaki drugi dan ;)
 
Pozdrav svima. Treba mi mala pomoc u vezi promene Lan 2 sa IPTV na internet. Da li je to moguce ili mora da se promene i lan 2 i 3 u kompletu? Ruter je HG8245Q2
 
možeš, ostaviš LAN 1, 2 i 4 za NET, a LAN 3 za TV
bitno je samo da se uloguješ kao admin:
user: admin
šifra ( sa tačkom na kraju ) :
20HWont17.
 
Kolege,treba mi pomoć.Danas sam uveo optiku 500/160 i preko WiFi ide do 300MB dok preko kabla na kampu mi pokazuje 95,96MB.Je l problem do njih ili do mrežne kartice?
 
wifi 5ghz je normalno da ide oko 300-400
za kompjuter proveri da ti je kabal cat5e ili bolji, i da ima svih 8 zica (kablovi koji dolaze uz ruter, oni zuti, su dovoljno dobri, ali oni sivi kablovi sto dolaze uz Iris STB imaju samo 4 zice!).
idi u Control Panel/Network and sharing center/Change adapter settings i desni klik na Ethernet mreznu i status, da vidis da li pokazuje 100mbps ili 1gbps, ako je 100mbps onda zato je samo 96mbps, i probaj sa boljim kablom ako je kartica gigabitna (a trebalo bi da jeste u bilo kom kompjuteru posle 2006).
 
Druže,probao i sivi i žuti kabl i ista situacija.Komp sam uzeo nov ove godine tako da ne verujem da je do mrežne kartice.Sacekacu da aktiviraju sve pošto mi ne radi treći STB i fiksni još nije proradio pa cu videti kakva je situacija.Hvala na pomoći.A na mrežnom statusu mi pokazuje 100mbps.
 
Druže,probao i sivi i žuti kabl i ista situacija.Komp sam uzeo nov ove godine tako da ne verujem da je do mrežne kartice.Sacekacu da aktiviraju sve pošto mi ne radi treći STB i fiksni još nije proradio pa cu videti kakva je situacija.Hvala na pomoći.A na mrežnom statusu mi pokazuje 100mbps.
Na mreznom statusu mora pisati 1gbps da bi merio puni brzinu. Ili imas 100mbps kablic(4 zice) ili mreznu kartu koja je 100mbps
 
Onda mi ostaje da vidim Cat 5 kabl da uzmem pošto mi kolega od koga sam uzeo komp kaže da je mrežna kartica fabrička standard.Kako ustvari mogu da vidim koju mrežnu karticu imam?
 
Desni klik na start dugme -> Device manager -> Network adapters kliknes +, nadji Intel/Realtek/Broadcom. Desni klik properties pa advanced takodje ima neke opcije tamo koje mozda uticu (kao na primer speed/duplex treba da je namesten na auto negotiate). Takodje, imao sam problema sa Realtek karticama gde nisu mogle da salju vise od 700mbps dok nisam instalirao drajver sa Realtek sajta, ali to nije tvoj problem trenutno.
IRIS STB kabl izgleda ovako Sivi kabl, 4 zice, max 100mbps
Gigabit kabl ima svih 8 zica i pise na njemu cat 5e ili cat6: Zuti kabl, 8 zica, radi 1gbps
 
Poslednja izmena:
samo nznm kako su tebi stavili taj kabl , kada koliko znam svi koji su uvodili njihovu optiku sa vecom brzinom , imali su i odgovarajuci kabl , a moj je isto sivi i paket je 400 / 160 i ide ta brzina - kod ljudi je uglavnom bio problem u starijoj mreznoj krtici
 
znam
ali kod optike , kod mene u ulazu svima kome su uvodili - sivi i 8 zica;)
 
samo nznm kako su tebi stavili taj kabl , kada koliko znam svi koji su uvodili njihovu optiku sa vecom brzinom , imali su i odgovarajuci kabl , a moj je isto sivi i paket je 400 / 160 i ide ta brzina - kod ljudi je uglavnom bio problem u starijoj mreznoj krtici
Evo meni nisu stavili odgovarajući kabl, tj oni sami prave tu na licu mesta i taj kabl ide do 100 max.

Taj kabal sam stavio na box od tv-a, a sa box-a za net i ide sad na deklasiranu max brzinu.
 
@spinks ,ništa me ne pitaj.Ova dvojica što su uvodila kod mene blage veze nemaju.Lik ladno ne zna da ubode HDMI kabl na tvu već gura gde je USB ulaz.😁😁😁 i još mi jedan STB nije aktiviran i fiksni ne radi pa čekam ako ne bude proradilo kad bude aktivan ugovor,moram im pisati.Je l se na MOJ MTS loguje sa podacima iz ugovora,je l tako?
 
Poslednja izmena:
Instalateri dobijaju kotur od 300m sivog cat5e kabla nekog srpskog distributera (netiks ili slicno), koji nije solid bakar nego stranded (ali jeste cist bakar i ima svih 8 zica i treba na njemu da radi gigabit), a nekad koriste i neodgovarajuce konektore (cat6 umesto cat5, koji ima vece "rupe" za zice), pa moze da se desi da uradjeni konektori nemaju dobar kontakt sa svih 8 zica. Takodje, ako vam vucu jedan kabl kroz zid a hocete da radi i IPTV i Internet, znaju da kroz taj 1 kabl urade 2 konektora, oba sa 4 zice, jedan za internet a jedan za iptv, u tom slucaju internet ne moze vise od 100mbps (sto naravno nije bio problem na VDSL-u kada su sve brzine ionako bile do 100mbps), za vise mora da se vuku 2 kabla.
Boje kablova sam pominjao zato sto U KUTIJI RUTERA dolazi fabricki cat5e ZUTI kabl sa 8 zica koji treba da se koristi za internet da bi isao 1gbps, a U KUTIJI IRIS-A dolazi fabricki cat5 SIVI kabl koji ima samo 4 zice (bas su nasli tu da ustede, samo bune ljude tako) zato sto IRIS ionako moze samo 100mbps da ide (a ni toliko mu ne treba). Ako instalateri ili vi pomesate ove 2 vrste kablova nece biti vise od 100mbps na internetu.
Inace boje kablova kupljenih/pravljenih bilo gde drugde nemaju nikakvo znacenje, citaj na strani kabla tokom njegove duzine koje je kategorije (mada kineski kablovi tu ionako lazu i napisu koji god CAT hoce), i gledaj u prozirnom delu konektora koliko zica ima, kao na slikama.
 
Poslednja izmena:
Jel se dešavalo nekome da mu internet prestaje raditi svaki dan u ponoć? I onda se pojavi posle sat i po - dva. Žalio sam im se, ali se opet desilo sinoć. I nije se pojavio do 2 ujutro, kad sam otišao sa spavam tako da ne znam ni kad se pojavio.
Jutros sam stavio Cloudflare DNS ali mislim da to nema veze sa ovim, zato što kad net prestane da radi vidim u WAN Status > BRAS Connection status piše Connecting. Mislim kad restartujem router posle nestanka neta.
U logu ne vidim ni da su se povezivali pre par dana kad sam se žalio, verovatno zato što sam posle napisao da se net pojavio kasnije.
 
ne, to nije normalno. BRAS connection status sam gubio samo kada su jednom zbog odrzavanja spustili PPPoE server na 20 minuta pre nekoliko meseci. Kada ti se to desi vidi da li i dalje imas opticki link na "Status->Optics Module Status" stranici. "Rx Optics Signal Level at 1490 nm (ONT ANI-ONT-Side Optical Measurements)" treba da je izmedju -8 i -30. Ako pise Infinity znaci da je skroz izgubljen. Takodje, na Maintenance->Log stranici mozes videti vreme kada pokusava da se konektuje na internet (pise "[in]PPP-Nego:sendPADI() Sent PADI") ili gubi/dobija opticki signal (pise "[wa]Fiber disconnected" ili "[wa]Fiber connected") ali moras da stavis "Reading level" na "Debug" i kliknes "Save" na Log stranici da bi se te poruke pokazale.
Ako se gubi opticki signal, prijavi kvar (preko https://mts.rs/Privatni/Korisnicka-zona/Troubleshooting ili onog MILA asistenta na https://moj.mts.rs) kao "Prekidi u radu/ADSL lampica ne svetli", a ako opticki signal je dobar samo gubi BRAS onda kao "Prekidi u radu/Internet lampica ne svetli"
Meni se tako gubio opticki signal na 10 minuta svakih sat vremena jednog dana i posle prijave popravljen je kao "grupni kvar"
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno