Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Teško da može - da može ne bi ni postojala dva brenda pod istim vlasnikom.
Pozdrav
 
Zuti kolut je samo kruta sajla koja sluzi za provlacenje kablova kroz instalacije... :)
Da, zaboravih, to je kotur fiberglass kablova, viđao sam da se provlače crni kablovi (Black Outdoor Fiber Optic Cable uglavnom veliki "kolutići" ima jedno tristotine metara namotano). 😅
 
Da, zaboravih, to je kotur fiberglass kablova, viđao sam da se provlače crni kablovi (Black Outdoor Fiber Optic Cable uglavnom veliki "kolutići" ima jedno tristotine metara namotano). 😅
Taj žuti "kolut" je bindrak (neko ga zove i bindeks) i nema veze ni sa optičkim ni sa koaksijalnim kablom već služi da sa manje muke provučeš koaksijalac/optiku.
 
Prijavio sam se bio za mts optiku, poslali ekipu kad ono ne smeju preko krovova, ne smeju da koriste sbb bandere i tako to i na kraju nista. Tako da eto koliko mts zna da li moze da uvede optiku na kojoj lokaciji. Makar znam na cemu sam.
 
Taj žuti "kolut" je bindrak (neko ga zove i bindeks) i nema veze ni sa optičkim ni sa koaksijalnim kablom već služi da sa manje muke provučeš koaksijalac/optiku.
Da, da, sajla za provlačenje kablova od fiber materijala (uglavnom fiberglass)... Jutros sam video u ulici do mene da provlače na sličan način, samo ne znam čija optika se provlači (bili su samo u fluorescentnim prslucima bez obeležja)... Da dalje ne idemo u offtopic 😄
 
Juce nije mogla optika danas moze kada izadje specijala ekipa na teren sta god to mts znacilo.
 
NinDŽa (ni BU) ekipa sto ume sve i može svuda.
Slikaj sta su kuda i odakle doveli...
 
@Zeha ako pitas mene pa nije tesko samo nisu znali da nemaju optiku na banderi koja je 3m ispred kuce vec moraju vuci od bandere koja je udaljenja 7m od te tako da eto koliko znaju gde im je sta od optike a posle sto nisu svi vodivi u geodetskom registru.
 
Ljudi jel ovo opticki kabl? Postavljene bandere,ima skoro mesec dana i dalje ne znam koji je provajder?
Oni radnici sto su bili kazu Telekom a i na metalnoj plocici na banderi pise Telekom Srbija "Bajina basta".
Slao za hipernet,nije.Supernova,navodno zvace me i nisu zvali.Orion nije.Jos jedino Telekom nisam zvao,njih cu u ponedeljak.

Edit: I sad recimo da sklopim ugovor sa bilo kojim provajderom,kako ide ugradnja?Odakle ce da razvuku kabl?
Meni bi odgovaralo da kabl ide u moju sobu,tj sledeca bandera,prva posle ove na slici. Ili to ide preko krova i tavana pa mi buse plafon iznad sobe gde ce biti ruter?
 

Prilozi

  • IMG_4888.jpg
    IMG_4888.jpg
    105 KB · Pregleda: 142
  • IMG_4914.jpg
    IMG_4914.jpg
    45.7 KB · Pregleda: 141
Ovo jeste optika, ali do priključenja, siguran sam, ima još posla. Jer kad razvuku infrastruktruru, obično onda na red dolazi tehnička služba ili ko već, gde mora još neki detalji da se završe pre eksploatacije. Kako povezuju kuće ne bih znao, mada verovatno im je u interesu da što manje buše.
 
Ja sam danas podneo zahtev za mts optiku, da li oni imaju obavezu da razvuku i UTP kabl od ONT do modema-smart uređaja za tv?
 
Bili danas momci iz Giga optic ekipe sve lepo povezali lepo radi sada jos da se azurira moj mts i da uspem da udjem u mail box. Moj mts nalog sam napravio nakon uvodjenja optike sa sifrom sa racuna za fiksni. Dobio sam hphp7 i hg8-6t tako su mi rekli da je oznaka rutera.
 
Huawei HG8245Q2 može, postupak opisivan u ovoj temi više puta
 
Pozdrav,
uveo sam juce mts optiku, imam HG8245Q2 i dva pitanja.
1) Zbog konfiguracije stana i vec provucenih kablova odgovaralo bi mi da kroz jedan LAN kabl provucem i STB i internet signal. Da li je ovo moguce? Kabl je cat 5e, internet je 100/20 Mb/s.
Sa jedne strane tog kabla bi bio HG8245Q2 a sa drugog kraja prvo aktivna mrezna oprema (imam i gigatbitni switch i Xiaomi mi router 4a gigabit), a onda i uredjaji: jedan STB i jedan racunar.
Da pojednostavim pitanje: da li je HG8245Q2 moguce podesiti tako da STB radi ako se ukljuci u port 1 ili 4 (dakle internet port) i kako onda podesiti druge uredjaje koji su ukljuceni u isti port (DNS server itd) ?

2) Da li bi mi naplatili premestanje modema (odnosno ponovno razvlacenje optickog vlakna)? Neko rece da ima fore 14 dana za otkazivanje usluge, je'l moze taj period da se iskoristi za besplatno premestanje opreme?
 
2. Nazovi pa pitaj. Mozda moze dugackim patch kablom umesto tog kratkog koji sad imas?
 
Poslednja izmena:
Imam jedno pitanje,
Da li opticki kabl koji ulazi u stan(taj tanak providni) ide prvo u neku kutiju iz koje ide drugi (deblji) optički kabl u HG8245Q2 modem/ruter? Ili ide direktno?
Ne znam da li sam dobro shvatio uopšte koju opremu postavljaju..
 
jedan do kutije, drugi od kutije do ONT-a
 
Pozdrav,
uveo sam juce mts optiku, imam HG8245Q2 i dva pitanja.
1) Zbog konfiguracije stana i vec provucenih kablova odgovaralo bi mi da kroz jedan LAN kabl provucem i STB i internet signal. Da li je ovo moguce? Kabl je cat 5e, internet je 100/20 Mb/s.
Sa jedne strane tog kabla bi bio HG8245Q2 a sa drugog kraja prvo aktivna mrezna oprema (imam i gigatbitni switch i Xiaomi mi router 4a gigabit), a onda i uredjaji: jedan STB i jedan racunar.
Da pojednostavim pitanje: da li je HG8245Q2 moguce podesiti tako da STB radi ako se ukljuci u port 1 ili 4 (dakle internet port) i kako onda podesiti druge uredjaje koji su ukljuceni u isti port (DNS server itd) ?

2) Da li bi mi naplatili premestanje modema (odnosno ponovno razvlacenje optickog vlakna)? Neko rece da ima fore 14 dana za otkazivanje usluge, je'l moze taj period da se iskoristi za besplatno premestanje opreme?
1) ne može, treba ti jedan za internet i drugi za STB. Svaki od tih kablova posle možeš sa switch-evima da deliš na koliko hoćeš, za svaki ponaosob, ne možeš da mešaš internet i STB kroz jedan CAT5E Kabal. Svakako ako imaš već razvučen jedan, neka ti oni razvuku drugi (to je besplatno).
2) Ne znam, to moraš njih da pitaš.
 
Pozdrav,
uveo sam juce mts optiku, imam HG8245Q2 i dva pitanja.
1) Zbog konfiguracije stana i vec provucenih kablova odgovaralo bi mi da kroz jedan LAN kabl provucem i STB i internet signal. Da li je ovo moguce? Kabl je cat 5e, internet je 100/20 Mb/s.
Sa jedne strane tog kabla bi bio HG8245Q2 a sa drugog kraja prvo aktivna mrezna oprema (imam i gigatbitni switch i Xiaomi mi router 4a gigabit), a onda i uredjaji: jedan STB i jedan racunar.
Da pojednostavim pitanje: da li je HG8245Q2 moguce podesiti tako da STB radi ako se ukljuci u port 1 ili 4 (dakle internet port) i kako onda podesiti druge uredjaje koji su ukljuceni u isti port (DNS server itd) ?

2) Da li bi mi naplatili premestanje modema (odnosno ponovno razvlacenje optickog vlakna)? Neko rece da ima fore 14 dana za otkazivanje usluge, je'l moze taj period da se iskoristi za besplatno premestanje opreme?
1. Moze, ako stavis dva managed switcha i podesis ih da rade. Jedan switch bi imao VLAN i konekciju sa portova za net i za STB i jos jedan port od koga ide kabl u drugi switch, i on razdvaja STB i net VLAN na svoja druga dva porta koja podesis. Zahteva nesto znanja u konfiguraciji, i moras kupiti dva switcha. Mane - kosta. Prednosti - nema busenja i razvlacenja novih kablova.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,
uveo sam juce mts optiku, imam HG8245Q2 i dva pitanja.
1) Zbog konfiguracije stana i vec provucenih kablova odgovaralo bi mi da kroz jedan LAN kabl provucem i STB i internet signal. Da li je ovo moguce? Kabl je cat 5e, internet je 100/20 Mb/s.
Sa jedne strane tog kabla bi bio HG8245Q2 a sa drugog kraja prvo aktivna mrezna oprema (imam i gigatbitni switch i Xiaomi mi router 4a gigabit), a onda i uredjaji: jedan STB i jedan racunar.
Da pojednostavim pitanje: da li je HG8245Q2 moguce podesiti tako da STB radi ako se ukljuci u port 1 ili 4 (dakle internet port) i kako onda podesiti druge uredjaje koji su ukljuceni u isti port (DNS server itd) ?
Imam ja rešenje, nije idealno al možda može da posluži.

Rekao si da ti je internet 100/20Mbps, ovim rešenjem bi dobio i internet i IPTV kroz isti kabl, ali bi dobio 2 veze po maksimalno 100Mbps, a ne pun gigabit.

100base-T standard koji se koristi za 100Mbps ethernet koristi samo 2 para žica, odnosno 4 žice. U tom kablu imaš 8 žica koje se koriste za 1000base-T odnosno za 1Gbps ethernet.

Ako bi pravilno povezao 4 žice iz tog kabla na jedan port mts optičkog rutera a druge 4 žice na drugi port, i sa druge strane 4 žice u xiaomi ruter (za internet) a 4 žice u IPTV box, to bi radilo, s tim što bi ponavljam imao maksimalno 100Mbps za internet i 100Mbps za IPTV, nikako ne bi mogao da imaš veće brzine neta na toj drugoj strani.

Treba naći uputstvo kako tačno povezati žice iz kabla, ja sam to radio dva puta, i oba puta je radilo bez problema.

Još jednom ponavljam, ovo rešenje je moguće ako ti je dovoljno 100Mbps za internet na drugoj strani, kako sad, tako i u budućnosti.
 
Je l se dešava još nekom da ONT zuji kada se koristi fiksni telefon, čim se prekine veza na fiksnom telefonu prestaje zujanje na ONT-u? Danas sam ovo skroz slučajno primetio, jer baš slabo koristim fiksni telefon. Imam Huawei HG8245Q2.
 
Imam ja rešenje, nije idealno al možda može da posluži.

Rekao si da ti je internet 100/20Mbps, ovim rešenjem bi dobio i internet i IPTV kroz isti kabl, ali bi dobio 2 veze po maksimalno 100Mbps, a ne pun gigabit.

100base-T standard koji se koristi za 100Mbps ethernet koristi samo 2 para žica, odnosno 4 žice. U tom kablu imaš 8 žica koje se koriste za 1000base-T odnosno za 1Gbps ethernet.

Ako bi pravilno povezao 4 žice iz tog kabla na jedan port mts optičkog rutera a druge 4 žice na drugi port, i sa druge strane 4 žice u xiaomi ruter (za internet) a 4 žice u IPTV box, to bi radilo, s tim što bi ponavljam imao maksimalno 100Mbps za internet i 100Mbps za IPTV, nikako ne bi mogao da imaš veće brzine neta na toj drugoj strani.

Treba naći uputstvo kako tačno povezati žice iz kabla, ja sam to radio dva puta, i oba puta je radilo bez problema.

Još jednom ponavljam, ovo rešenje je moguće ako ti je dovoljno 100Mbps za internet na drugoj strani, kako sad, tako i u budućnosti.
Hvala svima na odgovorima, mislim da cu probati ovo.
Ja sam usao u neku dubiozu oko mreznih slojeva i teoretski pretpostavio da i STB komunicira po TCP/IP protokolu na mreznom sloju koji je barem internet, odnosno da bi paketi trebalo tacno da znaju kome su namenjeni iako se salju kroz isti kanal. Ali praksa je verovatno drugacija.

Ovo pitanje pod 2 je ako mi pod 1 ne uspe :D
 
Hvala svima na odgovorima, mislim da cu probati ovo.
Ja sam usao u neku dubiozu oko mreznih slojeva i teoretski pretpostavio da i STB komunicira po TCP/IP protokolu na mreznom sloju koji je barem internet, odnosno da bi paketi trebalo tacno da znaju kome su namenjeni iako se salju kroz isti kanal. Ali praksa je verovatno drugacija.

Ovo pitanje pod 2 je ako mi pod 1 ne uspe :D
Teoretski može da se odradi i kroz jedan ethernet link sa dva pametna switcha na obe strane po jedan, ali ovo što sam ja predložio je možda lakša varijanta.

Problem je što je telekomov IPTV IP multicast saobraćaj i hoće da pravi problem kad ga "pomešaš" sa internet paketima koji su IP unicast.
 
Nazad
Vrh Dno