Šta je novo?

mts Banka

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
pa valjda ovde neko ima da mu ističe, meni tek za tri god
 
Imate sada dinu kojom mozete placati u inostranstvu i preko interneta samo nije beskontaktna(pise vam na poledjini pulse,diners,discover) a ovu novu dobicemo kad nam isteknu stare.
 
Po meni to je isto uostalom to uji moze bolje da objasni u vezi provizije.
 
Jedine prednosti beskontaktne Dine (UnionPay kobrend) u odnosu na Visu i Mastercard koje ja vidim za korisnike mogu biti to što provizija koju trgovac plaća kartičarskoj kući ide u budžet države te tako pomažu dopuni budžeta i to što je trenutno jedina kartica koje naše banke izdaju a da se može koristiti u Rusiji. Prednosti Vise i Mastercarda za korisnike u odnosu na beskontaktnu Dinu (UnionPay kobrend) su drastično veća prihvatna mreža u inostranstvu (nema ko ih ne prima) i mogućnost dodavanja u e-novčanike (Google / Apple Pay).

Prednost za prhvatioce od plaćanja Dinom je manja provizija koju plaćaju kartičarskoj kući i banci za obavljenu transakciju.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Ne samo to, već pošto je Dina obavezna, ukoliko bi se banke opredelile da nacionalnu Dinu zamene internacionalnom i beskontaktnom UnionPay, onda i platni računi sa osnovnim uslugama ne bi bili obesmišljeni. Međutim, pošto se bankama to samo daje kao mogućnost, videćemo kroz nekoliko meseci da li i koje banke će se opredeljivati za njeno usvajanje.
 
Ne samo to, već pošto je Dina obavezna, ukoliko bi se banke opredelile da nacionalnu Dinu zamene internacionalnom i beskontaktnom UnionPay, onda i platni računi sa osnovnim uslugama ne bi bili obesmišljeni. Međutim, pošto se bankama to samo daje kao mogućnost, videćemo kroz nekoliko meseci da li i koje banke će se opredeljivati za njeno usvajanje.
Tacno tako, treba sacekati par mjeseci i vidjeti ko ce sve ponuditi i onda ko zeli moze ovu da prijavi kao izgubljenu i zatrazi UPI Dinu ;)
 
Trenutno nova Dina ide samo za stare BPŠ račune (200...), makar tako kaže korisnički centar.
 
Koliko se sada placa master?
 
pa ja ne znam...?
Sad si me zbunio, da li se placa reizdavanje?

Nisam primetio da su nesto skinuli

nekad je bilo 500din
 
Mislim da je prvi bio 500 a drugi je bio manji iznos ili besplatan zato sam pitao a dina stara i dina unionpay besplatna.
 
Izdavanje 350, reizdavanje 100 dinara. U tarifama postoji Dina UnionPay, ali samo za 200 račune, dok je Dina Discover Plus istaknuta zasebno. To se verovatno nažalost neće menjati.
 
Pa trebao bi da dobijem valjda sms da mi je nešto skinuto a ne sesacm se da sam dobio.

Provericu sutra
 
Meni je stigao MC prije nekih mjesec dana, nije nista skinuto (upravo danas sam je uspjesno i aktivirao kroz mBank), s tim sto mi je racun na nuli jos otkad su se pripojili Postanskoj (i tekuci i devizni).
 
Ne plaća se ništa za reizdavanje master ili dina debine kartice.
 
Pošto mi nisu poslali novu mastercard karticu na adresu sad će ponovo izraditi i poslati u ekspozituru, kažu da je brži rok za dostavu u ekspozituru, pa me zanima ako je neko podizao u ekspozituri za koliko dana mu je stigla?
 
@mixa95 Ovo nešto ne razumem. Nisu ti poslali karticu na adresu, nego su je gde poslali? I zašto će ponovo da izrade novu i da je pošalju u ekspozituru? Gde je poslata ova izrađena?
 
А јел онај рачун са основним услугама може да се отвори ако имаш рачун у другој банци? Мислим, видим на сајту Поштанске да не може али просто не могу да поверујем у то па реко да проверим. Јер што би уопште био условљен тако нечим? Шта њих брига јел имаш или немаш још негде рачун?

Отворио бих га због ове нове dina unionpay картице…
 
@mixa95 Ovo nešto ne razumem. Nisu ti poslali karticu na adresu, nego su je gde poslali? I zašto će ponovo da izrade novu i da je pošalju u ekspozituru? Gde je poslata ova izrađena?
Trebalo je kartica da stigne na moju adresu u roku od 30 dana, nije stigla, zvao korisnički servis i oni rekli da će izraditi novu karticu i ponovo poslati ali u ekspozituru ovaj put jer će tako sigurno stići. Nzm stvarno šta se desilo sa ovom koja je trebalo da stigne.
 
А јел онај рачун са основним услугама може да се отвори ако имаш рачун у другој банци? Отворио бих га због ове нове dina unionpay картице…
Mislim da ne bi trebalo to da predstavlja problem, već kako sam razumeo, platni račun sa osnovnim uslugama se može imati samo u jednoj banci, ali ostali tipovi računa nisu kamen spoticanja. Bliže određeno, u Raiffeisen imam iRačun, u Mobi Lite i u Poštanskoj studentski, a u NLB su me zimus sa Start prebacili na platni račun sa osnovnim uslugama (koga sam ugasio). Po toj logici, ja sada mogu da imam platni račun sa osnovnim uslugama u nekoj drugoj banci ako budem imao potrebu za tim. Nije mi poznato da li banke imaju pristup registru imalaca računa, ali pretpostavljam da imaju, da bi ustanovili taj podatak.
 
IMG_9296.png

Али ево види овде како пише, баш изричито динарски рачун у Србији (без навођења каквог) и ова изјава да нема отвореног рачуна у РС.
 
Tako je. Ne možeš imati platni račun sa osnovnim uslugama u jednoj banci, a tekući u drugoj. Banke između sebe razmenjuju te informacije i odbijaju ukoliko se ne podnese i zahtev za gašenje tekućeg u drugoj banci.
 
Jedine prednosti beskontaktne Dine (UnionPay kobrend) u odnosu na Visu i Mastercard koje ja vidim za korisnike mogu biti to što provizija koju trgovac plaća kartičarskoj kući ide u budžet države te tako pomažu dopuni budžeta i to što je trenutno jedina kartica koje naše banke izdaju a da se može koristiti u Rusiji. Prednosti Vise i Mastercarda za korisnike u odnosu na beskontaktnu Dinu (UnionPay kobrend) su drastično veća prihvatna mreža u inostranstvu (nema ko ih ne prima) i mogućnost dodavanja u e-novčanike (Google / Apple Pay).

Prednost za prhvatioce od plaćanja Dinom je manja provizija koju plaćaju kartičarskoj kući i banci za obavljenu transakciju.
Што се тиче овог дела који си споменуо за коришћење DinaCrad у Русији, да ли то важи и за нашу Dina Discover картицу (колико знам у Русији важе само Visa i Master уколико су издате од стране руских банака као и МИР картице њиховог платног система) или то важи само за DinaCard Post Card која иде уз основни рачун у БПШ и нема никакав кообренд са Discaver или UnionPay?
 
Што се тиче овог дела који си споменуо за коришћење DinaCrad у Русији, да ли то важи и за нашу Dina Discover картицу (колико знам у Русији важе само Visa i Master уколико су издате од стране руских банака као и МИР картице њиховог платног система) или то важи само за DinaCard Post Card која иде уз основни рачун у БПШ и нема никакав кообренд са Discaver или UnionPay?
U Rusiji su njihove Visa i Mastercard kartice transferovane sve u Mir sistem. Jedini inostrani sistem koji po onome što znam funkcioniše u Rusiji je UnionPay. Ne važi za Discover i obične Dine, nego samo UnionPay cobrend
 
Poslednja izmena:
U rusiji su njihove Visa i Mastercard kartice transferovane sve u Mir sistem. Jedini inostrani sistem koji po onome što znam funkcioniše u Rusiji je UnionPay. Ne važi za Discover i obične Dine, nego samo UnionPay cobrend
Јасно, хвала пуно 👍🏼
Остаје нам да се надамо да ћемо моћи да изаберемо DinaCard UnionPay иако имамо рачун бивше mtsBank 😅 Не разумем зашто не бисмо сада могли али се надам да ће се то променити.
 
Poslednja izmena:
Tako je. Ne možeš imati platni račun sa osnovnim uslugama u jednoj banci, a tekući u drugoj. Banke između sebe razmenjuju te informacije i odbijaju ukoliko se ne podnese i zahtev za gašenje tekućeg u drugoj banci.
Али зашто не разумем? Јасно ми је да је потребно пренети плату кад се узима кредит у тој банци али ово стварно не схватам шта се њих тиче где ја имам рачун, мислим то је као да iRačun условљава таквом будалаштином јер у суштини и он је као рачун са основним услугама (још је и бесплатан)
 
  • Like
Reagovanja: uji
iRačun zapravo i uslovljava svojstvenom budalaštinom da od gašenja drugog tipa dinarskog ili deviznog računa prođe tačno šest meseci da bi se uopšte i apliciralo, ali zato moguće je naknadno otvoriti bilo koji drugi račun u poslovnici. Malo sam promislio u vezi situacije i došao do zaključka da bi eventualno u Poštanskoj mogao da se otvori jedan tip računa, a naknadno promeni na platni račun sa osnovnim uslugama i to bi sve opet zavisilo od ekspeditivnosti osoblja konkretne filijale.
 
Али зашто не разумем? Јасно ми је да је потребно пренети плату кад се узима кредит у тој банци али ово стварно не схватам шта се њих тиче где ја имам рачун, мислим то је као да iRačun условљава таквом будалаштином јер у суштини и он је као рачун са основним услугама (још је и бесплатан)
Odluka Narodne banke Srbije o platnom računu sa osnovnim uslugama i Zakon o platnim uslugama.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno