Šta je novo?

Monitori - šta valja i šta ga čini dobrim

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,327
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Šta je dobar monitor?
Od čega zavisi da li je dobar monitor?
Šta je to zbog čega neki monitori valjaju a drugi su loši?
Koje tehnologije (nove i stare), koje rezolucije (i odnosi stranica), koje osvetljenje, osveženje i kontrast su dobri i bolji od nekih drugih...?

Koji monitori, odnosno ekrani i ugrađene tehnologije "štite" vid i oči?

Šta treba da ima monitro da bi se smatrao dobrim?

Šta je to što ne valja i ne treba uzimati, od ekrana, podržanih rezolucija, osveženja, kontrasta i osvetljenja?

Kakvi su monitori sa ugrađenim zvučnicima i kakvi su ti zvučnici, da li to čemu vredi?

Ajde da pričamo o onome što neki monitor čini dobrim i boljim od proseka ili nekog sličnog monitora po veličini ili ceni?
Koje rezolucije, koje osvežavanje ekrana, koja vrsta panela, šta od tehnoilogije za zaštitu vida i slične stvari su značajne i koliko važne za rad, dugotrajno gledanje u ekran, više detalja, boja, bolje svakodnevno koristenje za rad ili za igranje...
--------------------------------------------------------------------------------------

Ja primetio neku ogrebotinu na mom monitoru (HP ZR24w), u vrhu, blizu lajsne, vidi se samo kad je crn (ugašen) ekran i svetlost (sunce kroz prozor) obasjava ekran, pa sam uzeo da pogledam monitore, šta bi to moglo da se kupi i shvatim da NEMAM POJMA šta to valja sada, šta bi trebalo i šta bi morlo da bude bitno od postojećih tehnologija u tom novom monitoru.

Recimo da ja volim veliki prostor za rad pa time dajem prednost i radije biram 16:10 odnos stranica i sledeći tu logiku nadjoh (kod nas) jedino Dell UP3017 (IPS 30", 2560x1600, 300 cd, kontrast 1000, osveženje 60Hz, odziv 6ms, ugao vidljivosti 178/178, usb3.0) koji košta 1440€ što ja nema šanse da platim toliko...

Zato da bi znao ja i svi drugi ajde nabrajajte šta treba da ima savremeni monitor.
 
zavisi prvo od potreba

ako je bitna tačnost boja: IPS(-oliki) tip panela, fabrički kalibrisan
ako su bitni široki uglovi gledanja: IPS
ako prvo i drugo nisu toliko bitni, a gleda se video sadržaj i igraju igre: VA(-liki) tip panela
ako je bitno veliko osvežavanje zbog igranja igara: 1. TN, 2. VA, 3. IPS

pravih 8bit (to su VA, u poslednje vreme i IPS), još bolje 10bit (takođe VA). depava se da se umesto 8bit koristi 6bit+FRC, tj umesto 10bit 8bit+FRC

može odnos 16:9, 16:10, 21:9... sve zavisi od potreba. ko radi sa tabelama koje imaju popriličan broj kolona, onda što širi ekran

eliminacija plavog svetla, smanjenje zamora očiju je bitno ako ćeš non-stop satima da buljiš u ekran. inače je preporuka da se prave pauze, makar jedanput u sat vremena

dosta tehničkih specifikacija postojećih (i najavljenih) modela se može naći na displayspecifications.com sajtu
 
According to internet: osvežavanje. Sve drugo je nebitno. 60Hz? U đubre. Prezasićene boje, nizak kontrast, probijanje svetla, zrnast premaz...? Nema veze, ima 1440p, 240Hz i brze tranzicije, dakle najbolji monitor na svetu, sve ostalo je shit.

To ti je stanje gde god pogledaš i to je sveti gral, možemo mi da razglabamo do besvesti...
 
According to internet: osvežavanje. Sve drugo je nebitno. 60Hz? U đubre. Prezasićene boje, nizak kontrast, probijanje svetla, zrnast premaz...? Nema veze, ima 1440p, 240Hz i brze tranzicije, dakle najbolji monitor na svetu, sve ostalo je shit.

To ti je stanje gde god pogledaš i to je sveti gral, možemo mi da razglabamo do besvesti...
Ovo i meni smeta poslednjih par godina. Čak je i Linus izbacio video sa punchline "prvi monitorom sa 390hz", pošto smo do sada imali samo ove bedne modele na 360hz, to je zaista prava revolucija.
Što se teme tiče, koliko se uopšte može konstruktivno rapsravljati tako u širinu? Kao da si pitao šta čini tortu dobrom, svako ima neke želje, potrebe i prioritete, a na kraju lični ukusi presude.
 
Treba da znate da sam ovaj HP ZR24w i nisam od tada ozbiljno razmnatrao kupovinu monitora niti gledao vise od povrsne zainteresovanosti bilo koje druge monitore...
Ja sam TOTALNO ovde na nepoznatom, a verujem i mnogi drugi.
Zato mi i treba iskustvo i saveti zaista upucenih, onih koji znaju, time se bave ili su u poslednje vreme veoma ozbiljno istrazivali za sebe ovu problematiku da bi sebi kupili nesto dobro i pouzdano.

Da pitam onda direktnije, sta je to sto cuva vid (sem odmaranja na svakih sat vremena), koje su to tehnologije, kako se to zove i u kojim monitorima se primenjuje?

Znate li za neke dobre (ne najbolje već barem pristojne) monitore 16:10 odnosa, strana a da ne kostaju +1000e?

IPS ili VA monitor za svakodnevno buljenje u kojesta na netu, "malo" wot-a (1-2-3h dnevno) i koji su to, zna li im se koji valjaju?

Koje firme, eventualno koji modeli... neki primeri dobrog i bez potrebe donorstva organa zarad kupovine?

24" (16:10) mi malo, 27" svi 16:9 a i mali, ima nekih 28-29" al i oni su 16:9 i nemam pojma da li valjaju... za 30" (16:10 i 16:9) me strah da su veliki

Dakle 1920:1080 i 1920:1200 su prevazideni, sad samo oni sa vecom rezolucijom valjaju?
Samo mi je briga da ce za njih trebati i nova preskupa graficka...
Hoce li biti dovoljna GTX 960 4GB za takave moinitore?
Monitori od 60 ne valjaju nista, oni od 70 ili je 75Hz isto ne valjaju, oni od 120Hz eventualno mogu da prodju kao prosek, a mnoitori od 240 i više Hz su "in", samo njih treba kupovati (i naravno nove najbesnije graficke od po 1000-1500e da ih pokrenu... i ajde da se malo uozbiljimo jer nismo milioneri ni njihovi sinovi), ja ozbilno pitam, pokusavam saznati iz prve ruke pa budite i vi realni, detaljni i jasni sa savetima...
 
kao što ti je spomenuto, zavisi od potreba

60Hz je i danas dobro. ono preko uglavnom radi samo u određenim situacijama (čitaj: video igre). nisam čuo da 75+ Hz radi u office aplikacijama ili browser-ima (bilo bi dobro kod brzog skrolovanja)

23-4" Full HD, 16:9 ili 16:10
27" QHD, 16:9 ili 16:10 (retko)
32" Ultra HD, 16:9
ima i wide rezolucija (odnos je 21:9, npr). opet, zavisi od potreba

ovde su u igri 2 teme: karakteristike dobrih monitora (mnogo se ide u širinu, što je primetio @shpajz ) i koji monitor kupiti (pri čemu nisu poznate potrebe). ako je glavno pitanje ovo drugo, onda otvori novu, ili nađi već postojeću, temu u sobi "šta kupiti" i navedi svoje potrebe

p.s. današnje grafičke karte od 1.000-1.500€ su srednja, eventualno viša srednja klasa
 
Poslednja izmena:
144Hz radi u svemu, ne samo u igrama.
 
U principu 144hz će najviše "da radi" (ako naravno nisu igre) u skrolovanju. :)

Ostalo, kursor miša je glatkiji. Za ostale radove... nije neka razlika u odnosu na 60hz.
 
Ako bi 16:10, good luck...ima, ali 24". Asus PA248QV je pristojan, na primer - 250-300e, 1920x1200, 75Hz, Adaptive Sync...
Na Geizhalsu imaju samo 2 primerka sa 2560x1600 od 30" ali su 900 i 1900e. I na kraju, ima 24:10 monitora (ultrawide 38") ali su od 900e naviše.
Dakle, ako hoće veću vertikalu od 16:9 ne gine mu 24". Ili da lepo uzme 32" 16:9...jeste veliko ali se navikne čovek, samo treba sedeti dovoljno daleko.

Inače, 27" 1440p ima 1cm veću vertikalu od 24" 1920x1200, 8cm veću širinu i malo veću oštrinu...ja bih išao na tu varijantu, ako treba zamena za 24" 16:10.
 
Poslednja izmena:
Aj redom
Što se tiče tehnologija za čuvanje očiju, čini mi se da su trenutno najpopularnije flicker free i blue light filter. Ja sam u poslednjih ~5 godina prešao sa monitora koji nije imao ništa od toga, pa na monitor koji je imao samo flicker free i na kraju na monitor koji ima oba, iskreno nisam primetio nijedno. Moguće da su moje oči posle toliko godina intenzivnog buljenja i kojekakve ekrane već dovoljno propale da im ovo ne pomaže.
Isto sam bio ljubitelj 16:10 i dugo sam vozio taj aspekt kada su svi već bili na 16:9 uveliko, nažalost već dugo nisam video dobar a dobavljiv monitor sa tim aspektom, tako da sam na kraju odustao. Ja sam sa 24'' 1920x1200 prešao na 27'' 2560x1440, baš kao što i kolega iznad predlaže, nije mnogo bolelo.
IPS. Do pre par godina je i bila dilema jer nije bilo brzih IPS panela a probijanje je bilo redovna pojava pa su filmovi bili problematična stvar. Po meni više nema potrebe za kompromisom, sada mi više nije ni jasno kako sam trpeo da mi stvari menjaju boje kad god pomerim glavu za koji santimetar.
Rezolucija i dijagonala mi je uvek premala. Moj prvi PC monitor davne '94 je bio 17'' 1280x1024, kada su ljudi uglavnom još bili u dilemi da li vredi uzeti 15'' 1024x768 ili je i 14'' dovoljno. Platio sam monitor koliko i sve ostalo zajedno, nisam se nikada pokajao.
Grafička...dosta vremena sam vozio 2560x1440 baš sa gtx960, ne igram novije naslove, ali sve što sam igrao je radilo ok (60fps+), 99% mog igranja je Starcraft 2, ali povremeno ubacim i neki Fortnite sa klincima, Quake champions, Civ VI, Unreal tournament, Diablo 3, taj neki red veličine. Ako misliš ozbiljnije da se igraš, kartica može da bude problem.
Evo mene sa trenutnim setapom sa tri monitora, jedan je 60hz, jedan je 75hz i jedan 144hz. Ima razlike između sva tri, i u igrama i u svemu ostalom, mada meni nije to toliko jaw dropping koliko većina youtubera prikazuje, ali svakako postoji i lako je vidljiva.
 
Preširoko je koncipirana tema pa ću navesti samo ono što je meni bitno, a to bi bile sledeće stavke:

Da je panel IPS

Da ima anitglare premaz

Da ima VESA standard

Da ima brightness od minimum 300 cd/m2

Da mu je panel 27 incha, još bolje ako je 32ka

Da je rezolucija 1440p QHD

Da je panel 10bitni i još bolje ako je fabrički kalibirisan

Da je vreme odziva manje od 5ms

Da ne razvlači boje i oblike na testu za RESPONSE TIME

I meni svakako najvažnije - da nema probijanja pozadinskog osvetljenja!

A to dal ima 60, 75, 144, ili milion hz, potpuno mi je nebitno!

Svakako da je nešto prijatnije ukoliko panel gura recimo 144hz, ali ako monitor ima 75hz (a ima većina danas) i recimo freesync opciju kao dodatak cenim da je to sasvim dovoljno. Drugim rečima ako bih trebao da izaberem između kvalitetnog prikaza i većeg odziva, uvek bi izabrao ovo prvo, jer apsolutno mi ništa ne znači 144hz ako je prikaz boja tragikomičan, a valerski odnosi neujednačeni zato što mu pozadinsko osvetljenje probija na deset mesta što je čini mi se glavni problem IPS panela ovde kod nas!

Što se tiče flicker free i blue light zezalica, takođe mi ništa ne znače. Blue light filter je reklo bi se inače 5 točak zato što mu je ekvivalent night light efekat koji gura OS a postoji i 3th party softver za to, dok recimo flicker free možda i ima nekog minimalnog efekta ali to verovatno samo u situacijama kada panel gura preko 100hz.
 
Poslednja izmena:
Šta je dobar monitor?
Skup monitor.

Od čega zavisi da li je dobar monitor?
Cene, osvežavanja/input laga, vrste panela.

Šta je to zbog čega neki monitori valjaju a drugi su loši?
Osvežavanje, backlight bleed, pixel response time, flicker, uglovi gledanja, VRR podrška,
Koje tehnologije (nove i stare), koje rezolucije (i odnosi stranica), koje osvetljenje, osveženje i kontrast su dobri i bolji od nekih drugih...?
Najbolji je 16:10, ali se to više ne pravi. Tako da tu nemaš neki izbor. OLED je najbolji što se osvetljenja tiče, ali je burnout isto tako realan problem. Osvežavanje mora biti minimalno 120hz za iole prijatan rad ili gaming.
Koji monitori, odnosno ekrani i ugrađene tehnologije "štite" vid i oči?
FlickerFree & Blue Light filteri.

Šta treba da ima monitro da bi se smatrao dobrim?
Brz panel, mali input lag, G-Sync Pro sertifikat, minimalno QHD rezoluciju.
Šta je to što ne valja i ne treba uzimati, od ekrana, podržanih rezolucija, osveženja, kontrasta i osvetljenja?
VA paneli. Iako daju odličan kontrast i odličan osvetljaj i kontrast, jako su spori za ozbiljan gaming. Pixel response time je užasan što kao efekat ima vidljivi ghosting. Bez obzira za koji se panel opredeliš, uvek negde praviš kompromis. Ne postoji one panel to rule them all. Svi su loši.
Kakvi su monitori sa ugrađenim zvučnicima i kakvi su ti zvučnici, da li to čemu vredi?
Na 99.5 % monitora, ugrađeni zvučnici su neupotrebljivi za bilo šta.
Ajde da pričamo o onome što neki monitor čini dobrim i boljim od proseka ili nekog sličnog monitora po veličini ili ceni?
Sve se svodi na kvalitet izrade, garanciju, da li vendor garantuje 0 zaglavljenih/mrtvih piksela. Tek posle idu tehničke karakteristike kao što su dijagonala, refresh rate, podržane tehnologije i sertifikati, connectivity. vrsta panela....itd.
Koje rezolucije, koje osvežavanje ekrana, koja vrsta panela,
Što veća rezolucija, i što veće osvežavanje. Ko god ti kaže da je 65 ili čak 75 hz dovoljno, nema pojma o čemu priča. Pogotovo ako ti kaže da nema smisla kupovati monitor koji osvežava 250hz vs 144hz.

šta od tehnoilogije za zaštitu vida i slične stvari su značajne i koliko važne za rad, dugotrajno gledanje u ekran, više detalja, boja, bolje svakodnevno koristenje za rad ili za igranje...
--------------------------------------------------------------------------------------
Blue Filter koji je ugrađen na većini monitora nema toliko dramatičan efekat kao na primer ugrađeni nigh režim u Windows 10 ili f.lux software. Samo ekstremna podešavanja blue filtera štite oči u dovoljnoj meri. Veliko osvežavanje je takođe presudno. Bitan je i način korišćenja monitora. Najgore što možeš da uradiš svojim očlima je da sediš ispred monitora u potpuno mračnoj sobi gde je jedini izvor svetlosti sam monitor.

Ja primetio neku ogrebotinu na mom monitoru (HP ZR24w), u vrhu, blizu lajsne, vidi se samo kad je crn (ugašen) ekran i svetlost (sunce kroz prozor) obasjava ekran, pa sam uzeo da pogledam monitore, šta bi to moglo da se kupi i shvatim da NEMAM POJMA šta to valja sada, šta bi trebalo i šta bi morlo da bude bitno od postojećih tehnologija u tom novom monitoru.
Koliko para toliko muzike, vrlo je prosto.

Recimo da ja volim veliki prostor za rad pa time dajem prednost i radije biram 16:10 odnos stranica i sledeći tu logiku nadjoh (kod nas) jedino Dell UP3017 (IPS 30", 2560x1600, 300 cd, kontrast 1000, osveženje 60Hz, odziv 6ms, ugao vidljivosti 178/178, usb3.0) koji košta 1440€ što ja nema šanse da platim toliko...

I ja hoću najnoviji Audi A8L sa max opremom, ali neću da dam 100k € za njega. Isto tako neću da plaćam 200k din za registraciju. Šta dalje da ti kažem.

Zato da bi znao ja i svi drugi ajde nabrajajte šta treba da ima savremeni monitor.
Što veće osvežavanje, što brži panel, što veći kontrast, HDR podrška, G-Sync Ultimate Podrška, što veća dijagonala, što veći kontrast, što veći pixel resposne time...itd. Prosto.
 
VA paneli. Iako daju odličan kontrast i odličan osvetljaj i kontrast, jako su spori za ozbiljan gaming. Pixel response time je užasan što kao efekat ima vidljivi ghosting. Bez obzira za koji se panel opredeliš, uvek negde praviš kompromis. Ne postoji one panel to rule them all. Svi su loši.
Zar one to rule them all ne bi trbalo da budu mini-LED monitori?
 
Pričamo o tehnologiji koja je dostupna, a ne nešto što se tek pojavilo. A i mini led nema ni približno dobar prikaz kao OLED, a košta više. To definitivno ne spada u one panel to rule them all kategoriju.
 
Dobro trenutno se cekaju povoljniji mini-led monitori, polako dolazi i mikro-LED tehnologija.
 
Ma te tehnologije nema šta da traže u ovoj temi. Zaboga, kod nas nema ni high end high refresh VA/IPS/TN monitora, a mi ovde pametujemo sa OLED i MicroLED tehnologijama. Pogledaj ePonudu i ITsvet. Svi imaju sve u cenovniku a ništa od navedenog na stanju. Spusti se malo na zemlju.
 
Mozes te high end monitore poruciti sa Amazona npr. Dosta sajtova salje stvari ovde.
 
pa te oderu kod isporuke
 
Što veća rezolucija, i što veće osvežavanje. Ko god ti kaže da je 65 ili čak 75 hz dovoljno, nema pojma o čemu priča. Pogotovo ako ti kaže da nema smisla kupovati monitor koji osvežava 250hz vs 144hz.

Dobar monitor se po mom skromnom mišljenju ipak ne definiše u prvom planu osvežavanjem slike. Naravno da je bolje da mu osvežavanje bude što veće, ali daleko od toga da 75hz nije dovoljno i da neko ko to tvrdi nema pojma o čemu priča! Da je to tako druže moj, primera radi, svi Apple-ovi monitori listom bi imali po 144hz minimum, a zapravo to osvežavajne nema ni jedan. Ne da nemaju 144hz nego nemaju ni 75hz ako se ne varam. Prema tome, dabome.

Znaš uvek su mi bile fensi te izjave oko osvežavanja, a u principu ta stavka je u prvom redu bitna uglavnom gejmerima i nikom više. Kao što rekoh, da mi neko ponudi monitor koji gura 250hz i monitor koji ima vrhunski prikaz na 75hz, uzeo bih ovaj drugi i ne bi trepnuo! ;)
 
Znaš uvek su mi bile fensi te izjave oko osvežavanja, a u principu ta stavka je u prvom redu bitna uglavnom gejmerima i nikom više. Kao što rekoh,
Ovako nešto može da kaže samo neko ko nikada nije video high refresh rate monitor. Tvoja tvrdnja da je high refresh rate bitan samo gamerima je totalno pogrešna. Samo pomeranje kursora miša u windowsu je glaće. Da ne govorim o skrolovanju web stranica u browseru, a pogotovo web stranica sa mnogo teksta. Overall rad u OS-u je mnogo komforniji za oči. Ja se bavim muzičkom produkcijom, i skrolovanje trackova u sekvenceru gore-dole-levo-desno mnoooogoooooooo manje zamara na 165hz nego na 60hz. Sve je nekako prijatno. A što se igara tiče, tu je već sve poznato na to neću da trošim reči.

da mi neko ponudi monitor koji gura 250hz i monitor koji ima vrhunski prikaz na 75hz, uzeo bih ovaj drugi i ne bi trepnuo! ;)

Ovde se ne radi o tome šta bi ti izabrao. Većina njih bi izabrala lepšu sliku naspram većeg osvežavanja. Pa na ovom forumu imaš genijalce koji i dalje tvrde da je sve preko 60hz marketing i placebo. Samo da je dijagonala veća i slika lepša. Tako gleda prosečan Pera Perić. A pošto, jelte, filmovi idu u 30FPS, kome treba više od 60hz. Jel tako ? :rolleyes:

Poenta je da monitor mora da ima SVE. I odziv, i prikaz, i uglove gledanja, i veličinu.... a to danas ne postoji. Od kad su CRT-ovi nestali, svi smo mi napravili jedan veliki kompromis i korak nazad. Termini kao što je input lag, pixel response time, nije postojao u doba CRT monitora. Tada su postojali monitori bez kompromisa, danas toga nema. Koliko god para imao, i za šta god se opredelio, uvek negde praviš kompromis.
 
Uz'o klinac
 

Prilozi

  • IMG_20210608_172644.jpg
    IMG_20210608_172644.jpg
    90.6 KB · Pregleda: 183
  • IMG_20210608_172658.jpg
    IMG_20210608_172658.jpg
    208.3 KB · Pregleda: 185
  • IMG_20210608_143145.jpg
    IMG_20210608_143145.jpg
    106.9 KB · Pregleda: 189
BenQ monitori imaju jako dobar kvalitet slike. Cak i stari TN paneli. Imam jedan... Dalje,ko se bavi tekstom,fontovi ce mu biti jako ruzni na svakom monitoru,sem na 4k monitoru sa ne vise od 27 inca. Sve ispod toga je smejurija,onome ko voli ostrinu i kome to treba.
 
VA paneli. Iako daju odličan kontrast i odličan osvetljaj i kontrast, jako su spori za ozbiljan gaming. Pixel response time je užasan što kao efekat ima vidljivi ghosting. Bez obzira za koji se panel opredeliš, uvek negde praviš kompromis. Ne postoji one panel to rule them all. Svi su loši.

Ovo je totalno netacno,tj mozda je vazilo za neke VA panele od pre skoro 10 god,ali sa VA panelima u zadnje 2-3 godine stvari su potpuno drugacije...tj uopste nisu spori i za ozbiljan i neozbiljan gamining niti im je odziv pixela uzasan....

Ja svakodnevno gledam VA monitor i jos bar 3 IPS monitora i nijedan IPS monitor se po odzivu(i nemanju ghostinga) ne moze pribliziti mom VA monitoru i igranje na VA monitoru mi je prijatnije i bolje nego na IPS monitoru......da ne pominjem bolje boje i to sto je crna zaista crna a bela zaista bela...a ne neke varijante sivkaste kao na vecini IPS panela

Ono u cemu su IPS monitori solidno bolji od VA su uglovi gledanja......tj kada posmatrate monitor iz (skoro) bilo kog ugla,boje na IPS monitorima se ne menjaju dok kod VA panela kada niste direktno ispred monitora boje postaju bledje
 
Što veća rezolucija, i što veće osvežavanje. Ko god ti kaže da je 65 ili čak 75 hz dovoljno, nema pojma o čemu priča. Pogotovo ako ti kaže da nema smisla kupovati monitor koji osvežava 250hz vs 144hz.

Pa ako je bitna sto veca rezolucija,dolazis do toga da je danas velika vecina monitora sa najvecom rezolucijom( 2160p) zakucana na 60hz osvezavanja.....:).....znaci,ne moze sto veca rezolucija i sto vece osvezavanje zajedno

Inace,ajde 60hz osvezavanja mozda nekako deluje "retro",ali za bar 80% korisnika racunara npr 75hz ili 90hz osvezavanja na monitoru je sasvim dovoljno za sve sto rade....vece osvezavanje je najvaznije gamerima koji igraju brze FPS igre,a i realno je reci da nisu svi ljudi jednako "osetljivi" na to osvezavanje pa neki ljudi to vise primete a neki manje...

I tacno je da mis nesto glatkije klizi ili se ekran glatkije skroluje na monitorima sa vecim osvezavanjem,ali realno koliko je to za vecinu ljudi bitno?....tj koliko ljudi provodi vreme ispred monitora diveci se kursoru misa koji malo glatkije ide?!......tj vecina ljudi i ne obraca paznju na to,vec se sano trudi da obavi posao koji ima......a oni koji zaista obracaju paznju na to su,kako sam vec napisao,(polu)profi gameri.....

I sto monitor ima vece osvezavanje,pozeljno je imati sto jacu graficku kartu....npr ako imate monitor sa 144hz osvezavanja,najbolje bi bilo da u igri imate 144fps-a.......u protivnom,na nekim 144hz monitorima ako graficka moze da pokrene igru u "samo" 60,70,80 fps-a dolazi do manjeg ili veceg "zamucenja" slike.......e sad,sa trenutnim (proslim i buducim) cenama srednjih i jacih grafickih,vi vidite koja vam treba grafika da bi pokrenula npr RDD2 ili Cyberpunk 2077 u 1440p na high/ultra podesavnjima u 144 fps-a....(jos brze monitore i da ne spominjem)
 
Valja li ovaj za 17.500

TESLA MONITOR 27MT600BF ?
 
Valja li ovaj za 17.500

TESLA MONITOR 27MT600BF ?
@wladymeer

Tesla je VA.

Da iscitiram svoje poruke...

Poruka 1:

U redu je Gigabyte SSD. Za igre i regularno korišćenje kome treba puna kapa. Trenutno je to najbolja cena za taj kapacitet.

Inače, uzoh sebi taj Tesla monitor. 27" verziju. U principu, 1080p, 75hz, freesync, VA panel.
https://gigatron.rs/monitori/monito...7mt600bf-27-va-1920-x-1080-full-hd-5ms-391947

Rekoh, osećam se avanturistički danas i povučen onim "Tesla je furao TCL panele u TV-ovima, koliko ovo može biti loše jer su gotovo uvek to neki rebrand modeli".

Za sada, zadovoljan, mada sam ga koristio tek par časova.

U odnosu na moj prethodni Viewsonic su boje gotovo iste, gradient bolji, uglovi gledanja lošiji, kontrast isto bolji. Ne smeta mi što je 27" na 1080p, čak iako imam dobar vid. Kada se zagledam svakako vidim piksele, ali to moram da se približim prilično blizu. Naravno, nije ppi kao sa prethodnom 23-om na 1080p, ali radi ovo posao rekao bih. Ima meni na srpskom i ostalim jezicima, ali to odmah promenih na ingliš, jer mi je tako nekako lakše (navikao sam valjda).

Napajanje (eksterno) mu je 12v, 3.5a i jedini nedostatak jeste kratak kabl napajanja (u vr' glave ako ima metar i po). Nisam još igrao ništa, nemam vremena, ali će se svakako probati i to.

Jedino što me buni jeste bit-depth panela. Na sajtu piše da je 8bit, dok sam sistem i Radeon Settings prijavljuju 10bita. Mislim, još bolje ako je 10bita, ali sad gledam kako da proverim koji je tačno panel u pitanju (Aida64 ne pomaže, kaže unknown).

Pogledajte prilog 292996

Da se citiram iz druge teme. :)


Poruka 2:

Tako da za sada guglam kako da vidim čiji je panel u pitanju. Ima datum proizvodnje i to je to. Prva nedelja 2020-e. Postolje nisam ni otpakovao, kao ni hdmi kabl koji ide uz njega (nosač monitora koristim Arctic-ov, dok hdmi cenim da je ovaj moj kvalitetniji koji već koristim neko vreme). Info i za adapter, ne znam kakav je unutar, ali nije najgora kina (ima određenu težinu kad se uzme u ruke). Da ga otvaram neću, ali je bolje od onih jeftinoća za 500-1000 dinara napajanja od 12v koja idu na dvr-ove.

Pride nije lepo kalibrisan iz fabrike, treba contrast da se smanji, kao i osvetljenje.

edit: najbliže što sam našao za info panela - TSL0758. Gugl ne daje ništa pametno na taj search.

edit2: isčitao sam edid podatke, serial je 0000000000 :)

Tako da nema nekog konkretnog info-a dok se ne rastavi monitor.
Još uvek radi, da kucnem u drvo. :) Pride je bio mnogo jeftiniji, zbog toga sam ga i primarno uzeo. Ako se ne varam, 14.000 dinara je koštao na "Black friday" akciji.

Ali, definitivno bi mi odgovaralo više od 1080p na 27" jer se vidi ta neoštrina sa ovim brojem piksela na 27" modelu (ovo naravno važi za bilo koji 27" monitor i 1080p rezoluciju). Mahom se u igrama/surfu ovo primeti, dok sa video fajlovima sve kako treba (lepo i oštro).

Ovaj buđavi dobar vid, bolje da sam ćorav (daleko bilo), lepše bi mi bilo. :p
 
Nisam se odavno bavio monitorima, znam samo ono osnovno. Pre nekih 4 godine sam uzeo ovaj
U glavnim crtama
Screen Size 28 inch
Panel Type VA
Backlight Technology LED backlight
Resolution (max.) 1920x1080
Native Contrast 3000:1
Viewing Angle (L/R) (CR>=10) 178/178
Response Times (GtG) 5 ms
Refresh Rate (Hz) 50-60HZ
Aspect Ratio 16:9
Display Colors 16.7 million color
Display Screen Coating Anti-Glare
Low Blue Light Mode
Flicker-Free
Platio am ga dostupnih 20 000 a takođe me je privuklo 2xHDMI + VGA. Sva 3 ulaza su priključeni, 1xHDMI na PC, 1xHDMI na TV box i VGA na security kamere. PC je glavna upotreba a ostale povremeno jer za njih imam i druga 2 monitora.
To mi je bio prvi 28" posle nekoliko 24". Preko mi je bio potreban za CAD i dobro se pokazao. Vrlo sitni detalji bez "Ghosting-a". Vrlo dobra oštrina. Kao TV bez probijanja. 60Hz sasvim dovoljno za ono nešto malo starijih igara u 1080p i bez razmazivanja u pokretima pri 3d Simulaciji u CAD-u. Gledao sam kod drugih novije igre u 144Hz i nisam video neke razlike sproću 60/75Hz.
Samo da napomenem da sam pre nekih 10 godina odbacio naočare za daljinu koje sam nosio od 16e godine a naočare za čitanje mi trebaju samo za vrlo male predmete knjige i novine bez problema.
Anti glare je malo problem za čišćenje posebno što sam pušač ali pomaže mnogo kod direktnog/dnevnog osvetlenja dok je "Low Blue light mode" primetan jer ga držim na 5700k.

Pitanje: koliko dobro sam prošao sa njim i da li bi neki drugi bio mnogo bolji ?

Od druga 2 monitora, jedan je neki ViewSonic, 28", 1080p, stariji i polovan ali je uglavnom kao TV, za to je dobar ali za PC ima probleme sa Overscan i bojama (samo 6500k). Pored TV-a ga upotrebim samo za sekundarne potrebe, (kalkulator, 3d preview. WP) za šta nisu potrebne neke specijalne osobine.
Treći monitor je neki 24" LG ali je njegova primarna uloga security kamere a povremeno za monitoring parametara pri radu ili testiranju PC-a.
Trenutno razmišljam o nekom 32" ali cene !!!!! Nisam imao prilike da prikačim neki noviji i bolji 32" TV koji ispadaju jeftiniji nego monitori, ne znam kako su se ono pokazali kao monitori. Ako neko ima iskustva sa tim ???
 
60Hz sasvim dovoljno za ono nešto malo starijih igara u 1080p i bez razmazivanja u pokretima pri 3d Simulaciji u CAD-u. Gledao sam kod drugih novije igre u 144Hz i nisam video neke razlike sproću 60/75Hz.

Kad ovo bude video neki (uglavnom mladji) korisnik PC hardwera u 2022 godini extremno nalozen na marketing proizvodjaca o super brzim monitorima od 144/240/1000hz,smejace ti se dok je ziv

Oni bre nece da gledaju ni u telefon ako nema 300hz osvezavanja,a ne u monitor....prosto ih bole oci i celo telo ako se gleda u monitor koji ima 60/75hz...
 
Ja predjoh pre neki dan sa 27" WQHD 60Hz na 27" WQHD 170Hz + HDR. HDR sam odmah batalio ali 170Hz vs 60Hz je nebo i zemlja. Da se razumemo, nije 60Hz lose ali kada jednom probate veci refresh rate lako se naviknete na glatko skrolovanje i cistu sliku bez obzira sta radite na ekranu.
 
Ja predjoh pre neki dan sa 27" WQHD 60Hz na 27" WQHD 170Hz + HDR. HDR sam odmah batalio ali 170Hz vs 60Hz je nebo i zemlja. Da se razumemo, nije 60Hz lose ali kada jednom probate veci refresh rate lako se naviknete na glatko skrolovanje i cistu sliku bez obzira sta radite na ekranu.
To ćeš teško objasniti genijalcima koji i dalje misle da je high refresh samo za igre i da ti treba zver od kompa koji će da izgura 170fps-a. Ovde i dalje imaš skeptičare koji misle da oko ne vidi više od 30fps-a jer tako piše na wikipediji, i da je sve preko 60hz placebo i marketing na koji se mi budale ložimo. Njihova logika je, da ako ti film ne koči na 29fps-a, to znači da je sve preko toga nepotrebno.
 
Nazad
Vrh Dno