Šta je novo?

Monitori - šta valja i šta ga čini dobrim

Naravno, lose sam se izrazio. 1080p je losa danas koliko je bila i pre 8 godina sto se ostrine slike tice. Ljudski vid je ogranicen, i moze se izracunati za svaku rezoluciju i velicinu ekrana, sa koje distance je nemoguce videti razliku. Za 32'' koji ti imas, ako sedis na 1 metar od monitora, ne mozes da uocis razliku izmedju 1440p i 4k rezolucije, moras da pridjes blize da bi to primetio. A ako pridjes blize, onda se vec dosta oslanjas na periferni vid koji je jako mutan, pa zato se navodi i ova minimalna distance od 0.51m. Vise informacija ovde: https://stari.co/tv-monitor-viewing-distance-calculator#note-107-3

Moja poenta je bila da je 1080p lose, 1440p idealno za vecinu slucajeva, a 4k ima smisla samo ako sedis blize monitoru nego sto je to uobicajeno, ili imas nadprosecan vid (sto nije toliko retko).


Pogledajte prilog 388261

Kad sam vec krenuo sa brojkama, da objasnim i HZ posto vidim da se vodila velika debata :D
https://ieeexplore.ieee.org/abstract/document/6578214 Ova studija iz 2014. godine ima najbolje podatke sto se tice toga koliko "brzo" ljudsko oko moze da vidi.
Rezultat je da covek moze videti sliku koja se pojavi na svega 13 milisekundi. Ako pogledate ovu sliku ispod, shvaticete da proizvodjaci monitora nisu slucajno odredili taj magican broj 75, pa se mnogi monitori u danasnje vreme prave bas na 75Hz. 60Hz vrlo jasno "secka", i razlika izmedju 75Hz i 60Hz je veca nego razlika sa 75Hz na 144Hz.

Sto se gaming-a tice, zbog input lag-a, motion blur-a i nacina na koji mozak obradjuje sliku (moze na kratko da se fokusira na slike koje se brzo pomeraju), razlika izmedju 75Hz i 144Hz postoji i 144Hz je opravdano resenje za gejming, pa su zato i 99% monitora sa 144hz ili vise, namenjeni za gaming. Onima kojima to nije bitno i koriste PC za youtube, citanje, office i ostalo, 75Hz je idealna cifra i nema potrebe davati pare za vise. Youtube i ostali streaming servisi jos uvek ne podrzavaju bilo sta preko 60 fps.

Da sumiram:
1080p i 60 fps - Objektivno lose, svako moze da vidi razliku.
1440p i 75fps - dovoljno dobro za 95% stanovnistva
4k i 144fps (ili vise) - za gejmere ili one koji sede blize monitoru (nista lose u vezi toga, dokle god nije preblizu)

Pogledajte prilog 388263

Ja sad gledam dva monitora 32" (zapravo 31,5") jedan 1440p drugi 2160p.....gledam ih sa razdaljine od 70-110 cm (zavisi koliko sam zavaljen u fotelji).....i primetim razliku izmedju 2160p i 1440p svejedno da li sam na 70 ili 110 cm udaljen......slika je "oštrija" prosto rečeno na 2160p monitoru......nije sad baš razlika "nebo i zemlja" ali baš se primeti...

Btw,imam prilično dobar vid....iako već decenijama blejim u razne monitore :)

Pre ovog 2160p monitora sam isto koristio 2 monitora,kao glavni 32" 1440p (koji je sada postao sporedni) i 24" (16x10) 1080p takodje ih gledao sa spomnute udaljenosti i rekao bih da mi je za nijansu slika bila oštrija na 24" 1080p monitoru....

Tako da ja ne bih okarakterisao 1080p na 24" kao "loše"....na toj veličini monitora,ta rezolucija,po meni,izgleda dovoljno "oštro"...
......i oštro bi izgledala i 1389 godine i 2015 godine a i danas......jednostavno 1080p na 24" je bio neki "standard".....ali zadnjih godina se prave sve veći monitori,pa 1080p rezolucija postaje loša na monitorima koji su veći od 24"....
 
Ja bih voleo 32" 4K @144Hz, ali još uvek koštaju mnogo.
Ostaje mi ili 32" 4K @60 ili 1440p na 27 ili 32".
Problem je što ni sam ne znam kakav monitor hoću...
 
Ja "prelomio" i kupio VA 32" 2160p 144mhz......jeste da košta mnogo (680 eura),ali dobar je za sve pare :)

Već godinu dve čekao da se pojavi više takvih monitora,da izbor bude veći i da padnu cene,ali vidim ništa od toga (iz nekog neobjašnjivog razloga).......ne verujem da će se u neko dogledno vreme išta promeniti tj i dalje će postojati svega par modela na tržištu i biće skupi......možda se nikada i ne desi da 32" 2160p 144hz+ monitori koštaju 300-400 eura...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno