Monitori - šta valja i šta ga čini dobrim

Zeha

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poena
63
Šta je dobar monitor?
Od čega zavisi da li je dobar monitor?
Šta je to zbog čega neki monitori valjaju a drugi su loši?
Koje tehnologije (nove i stare), koje rezolucije (i odnosi stranica), koje osvetljenje, osveženje i kontrast su dobri i bolji od nekih drugih...?

Koji monitori, odnosno ekrani i ugrađene tehnologije "štite" vid i oči?

Šta treba da ima monitro da bi se smatrao dobrim?

Šta je to što ne valja i ne treba uzimati, od ekrana, podržanih rezolucija, osveženja, kontrasta i osvetljenja?

Kakvi su monitori sa ugrađenim zvučnicima i kakvi su ti zvučnici, da li to čemu vredi?

Ajde da pričamo o onome što neki monitor čini dobrim i boljim od proseka ili nekog sličnog monitora po veličini ili ceni?
Koje rezolucije, koje osvežavanje ekrana, koja vrsta panela, šta od tehnoilogije za zaštitu vida i slične stvari su značajne i koliko važne za rad, dugotrajno gledanje u ekran, više detalja, boja, bolje svakodnevno koristenje za rad ili za igranje...
--------------------------------------------------------------------------------------

Ja primetio neku ogrebotinu na mom monitoru (HP ZR24w), u vrhu, blizu lajsne, vidi se samo kad je crn (ugašen) ekran i svetlost (sunce kroz prozor) obasjava ekran, pa sam uzeo da pogledam monitore, šta bi to moglo da se kupi i shvatim da NEMAM POJMA šta to valja sada, šta bi trebalo i šta bi morlo da bude bitno od postojećih tehnologija u tom novom monitoru.

Recimo da ja volim veliki prostor za rad pa time dajem prednost i radije biram 16:10 odnos stranica i sledeći tu logiku nadjoh (kod nas) jedino Dell UP3017 (IPS 30", 2560x1600, 300 cd, kontrast 1000, osveženje 60Hz, odziv 6ms, ugao vidljivosti 178/178, usb3.0) koji košta 1440€ što ja nema šanse da platim toliko...

Zato da bi znao ja i svi drugi ajde nabrajajte šta treba da ima savremeni monitor.

momsab

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
15.02.2003
Poena
48
zavisi prvo od potreba

ako je bitna tačnost boja: IPS(-oliki) tip panela, fabrički kalibrisan
ako su bitni široki uglovi gledanja: IPS
ako prvo i drugo nisu toliko bitni, a gleda se video sadržaj i igraju igre: VA(-liki) tip panela
ako je bitno veliko osvežavanje zbog igranja igara: 1. TN, 2. VA, 3. IPS

pravih 8bit (to su VA, u poslednje vreme i IPS), još bolje 10bit (takođe VA). depava se da se umesto 8bit koristi 6bit+FRC, tj umesto 10bit 8bit+FRC

može odnos 16:9, 16:10, 21:9... sve zavisi od potreba. ko radi sa tabelama koje imaju popriličan broj kolona, onda što širi ekran

eliminacija plavog svetla, smanjenje zamora očiju je bitno ako ćeš non-stop satima da buljiš u ekran. inače je preporuka da se prave pauze, makar jedanput u sat vremena

dosta tehničkih specifikacija postojećih (i najavljenih) modela se može naći na displayspecifications.com sajtu

jurodivi

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
15.08.2011
Poena
63
According to internet: osvežavanje. Sve drugo je nebitno. 60Hz? U đubre. Prezasićene boje, nizak kontrast, probijanje svetla, zrnast premaz...? Nema veze, ima 1440p, 240Hz i brze tranzicije, dakle najbolji monitor na svetu, sve ostalo je shit.

To ti je stanje gde god pogledaš i to je sveti gral, možemo mi da razglabamo do besvesti...

shpajz

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
26.04.2006
Poena
28
According to internet: osvežavanje. Sve drugo je nebitno. 60Hz? U đubre. Prezasićene boje, nizak kontrast, probijanje svetla, zrnast premaz...? Nema veze, ima 1440p, 240Hz i brze tranzicije, dakle najbolji monitor na svetu, sve ostalo je shit.

To ti je stanje gde god pogledaš i to je sveti gral, možemo mi da razglabamo do besvesti...
Ovo i meni smeta poslednjih par godina. Čak je i Linus izbacio video sa punchline "prvi monitorom sa 390hz", pošto smo do sada imali samo ove bedne modele na 360hz, to je zaista prava revolucija.
Što se teme tiče, koliko se uopšte može konstruktivno rapsravljati tako u širinu? Kao da si pitao šta čini tortu dobrom, svako ima neke želje, potrebe i prioritete, a na kraju lični ukusi presude.

Zeha

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poena
63
Treba da znate da sam ovaj HP ZR24w i nisam od tada ozbiljno razmnatrao kupovinu monitora niti gledao vise od povrsne zainteresovanosti bilo koje druge monitore...
Ja sam TOTALNO ovde na nepoznatom, a verujem i mnogi drugi.
Zato mi i treba iskustvo i saveti zaista upucenih, onih koji znaju, time se bave ili su u poslednje vreme veoma ozbiljno istrazivali za sebe ovu problematiku da bi sebi kupili nesto dobro i pouzdano.

Da pitam onda direktnije, sta je to sto cuva vid (sem odmaranja na svakih sat vremena), koje su to tehnologije, kako se to zove i u kojim monitorima se primenjuje?

Znate li za neke dobre (ne najbolje već barem pristojne) monitore 16:10 odnosa, strana a da ne kostaju +1000e?

IPS ili VA monitor za svakodnevno buljenje u kojesta na netu, "malo" wot-a (1-2-3h dnevno) i koji su to, zna li im se koji valjaju?

Koje firme, eventualno koji modeli... neki primeri dobrog i bez potrebe donorstva organa zarad kupovine?

24" (16:10) mi malo, 27" svi 16:9 a i mali, ima nekih 28-29" al i oni su 16:9 i nemam pojma da li valjaju... za 30" (16:10 i 16:9) me strah da su veliki

Dakle 1920:1080 i 1920:1200 su prevazideni, sad samo oni sa vecom rezolucijom valjaju?
Samo mi je briga da ce za njih trebati i nova preskupa graficka...
Hoce li biti dovoljna GTX 960 4GB za takave moinitore?
Monitori od 60 ne valjaju nista, oni od 70 ili je 75Hz isto ne valjaju, oni od 120Hz eventualno mogu da prodju kao prosek, a mnoitori od 240 i više Hz su "in", samo njih treba kupovati (i naravno nove najbesnije graficke od po 1000-1500e da ih pokrenu... i ajde da se malo uozbiljimo jer nismo milioneri ni njihovi sinovi), ja ozbilno pitam, pokusavam saznati iz prve ruke pa budite i vi realni, detaljni i jasni sa savetima...

momsab

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
15.02.2003
Poena
48
kao što ti je spomenuto, zavisi od potreba

60Hz je i danas dobro. ono preko uglavnom radi samo u određenim situacijama (čitaj: video igre). nisam čuo da 75+ Hz radi u office aplikacijama ili browser-ima (bilo bi dobro kod brzog skrolovanja)

23-4" Full HD, 16:9 ili 16:10
27" QHD, 16:9 ili 16:10 (retko)
32" Ultra HD, 16:9
ima i wide rezolucija (odnos je 21:9, npr). opet, zavisi od potreba

ovde su u igri 2 teme: karakteristike dobrih monitora (mnogo se ide u širinu, što je primetio @shpajz ) i koji monitor kupiti (pri čemu nisu poznate potrebe). ako je glavno pitanje ovo drugo, onda otvori novu, ili nađi već postojeću, temu u sobi "šta kupiti" i navedi svoje potrebe

p.s. današnje grafičke karte od 1.000-1.500€ su srednja, eventualno viša srednja klasa

Poslednja izmena:

dzonihsv

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
18.11.2007
Poena
63
U principu 144hz će najviše "da radi" (ako naravno nisu igre) u skrolovanju. :)

Ostalo, kursor miša je glatkiji. Za ostale radove... nije neka razlika u odnosu na 60hz.

jurodivi

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
15.08.2011
Poena
63
Ako bi 16:10, good luck...ima, ali 24". Asus PA248QV je pristojan, na primer - 250-300e, 1920x1200, 75Hz, Adaptive Sync...
Na Geizhalsu imaju samo 2 primerka sa 2560x1600 od 30" ali su 900 i 1900e. I na kraju, ima 24:10 monitora (ultrawide 38") ali su od 900e naviše.
Dakle, ako hoće veću vertikalu od 16:9 ne gine mu 24". Ili da lepo uzme 32" 16:9...jeste veliko ali se navikne čovek, samo treba sedeti dovoljno daleko.

Inače, 27" 1440p ima 1cm veću vertikalu od 24" 1920x1200, 8cm veću širinu i malo veću oštrinu...ja bih išao na tu varijantu, ako treba zamena za 24" 16:10.

Poslednja izmena:

shpajz

3.5" Floppy
Učlanjen(a)
26.04.2006
Poena
28
Aj redom
Što se tiče tehnologija za čuvanje očiju, čini mi se da su trenutno najpopularnije flicker free i blue light filter. Ja sam u poslednjih ~5 godina prešao sa monitora koji nije imao ništa od toga, pa na monitor koji je imao samo flicker free i na kraju na monitor koji ima oba, iskreno nisam primetio nijedno. Moguće da su moje oči posle toliko godina intenzivnog buljenja i kojekakve ekrane već dovoljno propale da im ovo ne pomaže.
Isto sam bio ljubitelj 16:10 i dugo sam vozio taj aspekt kada su svi već bili na 16:9 uveliko, nažalost već dugo nisam video dobar a dobavljiv monitor sa tim aspektom, tako da sam na kraju odustao. Ja sam sa 24'' 1920x1200 prešao na 27'' 2560x1440, baš kao što i kolega iznad predlaže, nije mnogo bolelo.
IPS. Do pre par godina je i bila dilema jer nije bilo brzih IPS panela a probijanje je bilo redovna pojava pa su filmovi bili problematična stvar. Po meni više nema potrebe za kompromisom, sada mi više nije ni jasno kako sam trpeo da mi stvari menjaju boje kad god pomerim glavu za koji santimetar.
Rezolucija i dijagonala mi je uvek premala. Moj prvi PC monitor davne '94 je bio 17'' 1280x1024, kada su ljudi uglavnom još bili u dilemi da li vredi uzeti 15'' 1024x768 ili je i 14'' dovoljno. Platio sam monitor koliko i sve ostalo zajedno, nisam se nikada pokajao.
Grafička...dosta vremena sam vozio 2560x1440 baš sa gtx960, ne igram novije naslove, ali sve što sam igrao je radilo ok (60fps+), 99% mog igranja je Starcraft 2, ali povremeno ubacim i neki Fortnite sa klincima, Quake champions, Civ VI, Unreal tournament, Diablo 3, taj neki red veličine. Ako misliš ozbiljnije da se igraš, kartica može da bude problem.
Evo mene sa trenutnim setapom sa tri monitora, jedan je 60hz, jedan je 75hz i jedan 144hz. Ima razlike između sva tri, i u igrama i u svemu ostalom, mada meni nije to toliko jaw dropping koliko većina youtubera prikazuje, ali svakako postoji i lako je vidljiva.

Vrh Dno