Šta je novo?

Moj drug i njegova glupost...

Problem je sa tom serijom procesora što su imali potpuno gola jezgra, bez metalnog oklopa preko i kuler je direktno nalegao na jezgro. Onda je bilo dovoljno da se pritisne malo više ako nije tačno pod uglom od 90 stepeni i da se skrcka ivica jezgra.

tachno, bash tako :wall:
 
Problem je i pipanje prstom zbog statičkog elekcrititeta, može lako da proradi ako prosto skine i vrati procesor. Meni se desilo na računaru koji sam nekada imao da sam čačkao sve i svašta i između ostalog imao želju da iščitam podatke sa CPU-a (AMD Athlon soc A 2100+), naravno da sam brisnuo prstom pastu i da je blokirao. Sve sam radio, clear cmos, čistio slotove od kartica i memorije, ali dok nisam skinuo pa vratio CPU ništa nije imalo efekta. Voleo bi da je to i Vaš problem.
 
Procesor verovatno nije dobro nalegeo (nadaj se :)). Isto je to radio moj drug, ponovo lepo i polako ocisti procesor, nanesi lepo pastu i javi sta si uradio :).
Zasto da nanosi pastu da bi video da li ce komp da baci sliku?

drug mi je rekao danas u shkoli da je DOOOSTA paste sipao, ali bash DOSTA, i shta je tu glupo?! Nije se moglo neshto sprzhiti :trust: ali ajde... PEACE :D
mozda bi trebalo da otvorimo temu BenchBiseri? :D

Ako ne znas, pitaj. Nije sramota pitati.
Termalna pasta se koristi da bi "poboljsala" prenos toplote sa jezgra na alu hladnjak [ili barak, svejedno]. E sad, taj alu [ili bakar :D] ima bolje odvodjenje toplote od jedne paste. Da nije tako, hladnjaci bi se pravili od cvrste paste :D
Stoga, ta pasta ima dobro provodjenje toplote [neka se javi neki masinac za pravi izraz, ja sam elektronicar :D] ali ne bolje od hladnjaka, i sluzi, kao sto sam vec rekao, da napravi bolji spoj izmedju proca i 'ladnjaka. Kada bi procesori i hladnjaci bili savrseno ravni i ispolirani i kada bi nalegali jedan na drugog pod savrsenim uglom, ne bi pasta bila potrebna. Ovako, pasta je tu da, adje, reci cu, popuni neravnine, i napravi bolji spoj. Ima dobre termalne karakteristike.

Sad, sto kaze tvoj drugar, za kojeg mogu reci da je vezara, da "od viska glava ne boli" i "samo sipaj, neces nista sprziti", tvrdim da apsolutno nije u pravu.
Pasta ima dobre termalne karakteristike, ali u vecim kolicinama ona postaje izolator, pa se njena svrha umanjuje i gubi. A sve to izvedeno [ako si pratio i kontao] iz prethodnog pasusa, je da su pomenuti metali i dalje bolji provodnici od paste.

Da rezimiram: pasta jeste dobra, dobar je provodnik toplote, ali samo i samo ako se nanosi u tankim slojevima [malim kolicinama] koji ce da dopune nedostatak izmedju proca i hladnjaka. Iako ti taj zazor ne vidis golim okom.
Nikako u vecim kolicinama, jer se gubi osnovna namena.

Eto, nadam se da ti je malo jasnije.
 
Ako ne znas, pitaj. Nije sramota pitati.
Termalna pasta se koristi da bi "poboljsala" prenos toplote sa jezgra na alu hladnjak [ili barak, svejedno]. E sad, taj alu [ili bakar :D] ima bolje odvodjenje toplote od jedne paste. Da nije tako, hladnjaci bi se pravili od cvrste paste :D
Stoga, ta pasta ima dobro provodjenje toplote [neka se javi neki masinac za pravi izraz, ja sam elektronicar :D] ali ne bolje od hladnjaka, i sluzi, kao sto sam vec rekao, da napravi bolji spoj izmedju proca i 'ladnjaka. Kada bi procesori i hladnjaci bili savrseno ravni i ispolirani i kada bi nalegali jedan na drugog pod savrsenim uglom, ne bi pasta bila potrebna. Ovako, pasta je tu da, adje, reci cu, popuni neravnine, i napravi bolji spoj. Ima dobre termalne karakteristike.

chekaj kakve to sad ima veze, znao sam to ja a i drug (valjda) nego je nakrljao... ali to nije problem
cjale mu je odneo komp u servis i izgleda da je gospodin dok je odvajao hladnjak pa imaju one shtipaljke za koje , kao shto je neko rekao, treba sila! E on je upotrebio malo vishe sile i izgleda da je neshto slomio ili okrnjio :wall:... ma neam pojma :D
Sad normalno odma su mu ponudili nov komp, chuda, bakrachi ali OK valjda ce naci negde neku Socket A plochu ;)
Fala na pomoci!!! :wave:
 
Prosto moram da konstatujem nešto (i odem malo offtopic):

Neverovatno kako je lako oštetiti procesor što se da videti iz više odgovora ovde. A meni se u glavi muva ona tema koju je postavio jedan od korisnika pre izvesnog vremena tražeći savet kako da spali procesor (zbog gazde koji nije hteo da mu kupi nov računar)! Mora da se sećate njega, mislim da su to svi čitali!

Strašno je kako se on jadničak namučio da pošalje procesor u večna lovišta, dok je ovde bilo dovoljno samo malo prstom obrisati procesor i nepravilno naneti pastu! Šta li on kaže na sve ovo? ;)

Dupli dokaz Marfijevih zakona :d
 
Nisi me razumeo. Nije bitna pasta ni kuler.
Neka stavi samo procesor bez paste i kulera za probu.
Nece nista da mu fali za da dobije sliku. Naravno, oprezno.
 
....neka se javi neki masinac za pravi izraz, ja sam elektronicar ...

Evo javlja se mašinac i to baš termotehničar :D Šalu na stranu sve što si rekao je tačno pasta poboljšava kondukciju ( provođenje ) toplote sa površine procesora na hladnjak na sledeći način . Površine procesora i hladnjaka su prekrivene mikroneravninama i one u nekom optimalnom slučaju samo 25-35% površine hladnjaka i procesora su u kontaktu. Ovvaj procenat se može poboljšati povećanjem kvaliteta obrađene površine hladnjaka ali i to je ograničeno zbog mikroneravnina na samom procesoru . Pasta ima zadatak da popuni mikroneravnine i tako poboljša ukupni koeficijent prelaza toplote. Pasta se koristi zato što je vazduh u mikroneravninama zapravo jako dobar termalni izolator pa stvara poteškoće u prenošenju toplote ...
 
nishta njegov cale kupio komp a jesu likovi majke mi ti iz tog servisa konfa je: AMD X2 4000, 1GB DDR2 i pasivna ASUS-ova 8600GT ali... to radi na mongolskom :)d) napajanju od 300W :wall:
 
Sta ti je tu cudno,jesi ocekivao corsair 650w?:smoke:
 
Citiram korisnika: dr.Tiristor

Nisi me razumeo. Nije bitna pasta ni kuler.
Neka stavi samo procesor bez paste i kulera za probu.
Nece nista da mu fali za da dobije sliku. Naravno, oprezno.

Bas zato sto se tesko dolazi do kvalitetne paste, ja sam svoje starije Athlone (sto nemaju metalne oklope), obradijivao na staklenoj podlozi vodenom smirglom i dovodio skoro do idealne glatkoce. Isto tako i kontaktne povrsine hladnjaka, pa sam uvek bez paste ostvarivao najnize moguce temperature. I dan danas isto radim i sa novijim procesorima. Efekti su zapanjujce dobri a pasta skoro da nije potrebna. Pozz.
 
Sta ti je tu cudno,jesi ocekivao corsair 650w?:smoke:

brate em je kinez, em ima 2,3 godine (to je iz starog kompa) em ima 300W, a samo taj X2 4000 vuche negde ~90W ako se ne varam, a i danas mi se javio drug i reko mi je da je danas upalio malo BF2 da pika kad ono TRT... igrao 15 minuta komp se zapuco i usledio je automatski restart, a u nekim drugim igrama (Juiced 2 npr) igrash 2 minuta i PAF restart :d
odneo je u servis i rekoshe da sprovedu par analiza i testova pa ce ustanoviti problem :trust:
 
Poslednja izmena:
Bas zato sto se tesko dolazi do kvalitetne paste, ja sam svoje starije Athlone (sto nemaju metalne oklope), obradijivao na staklenoj podlozi vodenom smirglom i dovodio skoro do idealne glatkoce. Isto tako i kontaktne povrsine hladnjaka, pa sam uvek bez paste ostvarivao najnize moguce temperature. I dan danas isto radim i sa novijim procesorima. Efekti su zapanjujce dobri a pasta skoro da nije potrebna. Pozz.

A ni garancija.:D
 
Nisi me razumeo. Nije bitna pasta ni kuler.
Neka stavi samo procesor bez paste i kulera za probu.
Nece nista da mu fali za da dobije sliku. Naravno, oprezno.

auuu, nisi ni svestan kolko gresis. Bartoni, Duroni i ti matori socket A proceosri bez kulera izgore za 10 sec. Imas na youtube filmica kolko oces, ako ti to nije dosta, ja sam moj jedan cpu prodao drugaru "serviseru" koji nije dobro namestio kuler, upalio komp, prosao je post, izasao je dim i dobio je privezak za kljuceve...

edit: evo ga: http://www.youtube.com/watch?v=_Vrh3WoATzw

obavezno stivo ;)
 
Poslednja izmena:
Efekti su skoro zapanjujuci a pasta "skoro" da nije potrebna. Znaci toliko paste da se cak i ne primeti da je ima na povrsini proc-a, (znaci ima je veoma malo). Uzgred, cim stavim malo vise i temperatura ide gore. Izvinjavam se ako je bilo dvosmisleno napisano.Pozdrav!
 
brate em je kinez, em ima 2,3 godine (to je iz starog kompa) em ima 300W, a samo taj X2 4000 vuche negde ~90W ako se ne varam, a i danas mi se javio drug i reko mi je da je danas upalio malo BF2 da pika kad ono TRT... igrao 15 minuta komp se zapuco i usledio je automatski restart, a u nekim drugim igrama (Juiced 2 npr) igrash 2 minuta i PAF restart :d
odneo je u servis i rekoshe da sprovedu par analiza i testova pa ce ustanoviti problem :trust:

Pa de ih nađe!?!? Pa iz aviona se vidi da napajanje 'nema kila' za takvu spravu. Inače restarti su uobičajen problem za pregrevanje VGA karte, neka pokuša da mu zamene za neku aktivno hlađenu (ne znam što ovo pišem kad znam da znaš, al ono da vidi naš kompjutoraš brat da treba malo logike da uključi a ne da ide kod nekoga ko bez dosta para nema nameru da mu reši problem), problem je naročito izražen kod silent serija 8600GTS tako da bez ventilatora na prednjem delu koji će da 'pirka' prema grafici i jednog na zadnjem delu koji će da dodatno izbacuje vazduh nema šanse da se izigra na tom računaru.
Ajd da vidimo šta će da bude.
Pozdrav.
 
auuu, nisi ni svestan kolko gresis. Bartoni, Duroni i ti matori socket A proceosri bez kulera izgore za 10 sec. Imas na youtube filmica kolko oces, ako ti to nije dosta, ja sam moj jedan cpu prodao drugaru "serviseru" koji nije dobro namestio kuler, upalio komp, prosao je post, izasao je dim i dobio je privezak za kljuceve...

edit: evo ga: http://www.youtube.com/watch?v=_Vrh3WoATzw

obavezno stivo ;)
Upravo tako,jos ako je Palamino u pitanju taj je znao da se za manje od 10sek ugreje na preko 300C
 
Athlon XP ima zastitu koja radi. Tom's hardware je koristio plocu koja nije dizajnirna za Athlon XP pa tako da nije ni odradila gasanje kako treba na testu. Ono sto je predtsvljano na slici svakako nije Palomino koji smo mi mogli da kupimo u prodavnici vec verovatno neki ES. Palomino je dolazio u organskom pakovanju dok tamo vidimo keramicko kao kod Durona. Sam AMD je opovrgao ovaj video svojim videom. A takodje procitajte ovaj clanak gde se sve objasnjava.

Takodje ja sam licno probao na Duronu 1300 sa Morgan jezgrom(derivat Palomino jezgra) i nije hteo da upali a po vracanju kulera je radio normalno. Na Epox_u 8RDA sa Thoroughbredom A 2200+ na kome je bio kuler sa onom jednostrukom snalom je pukla plastika na soketu i u sred rada je spao kuler i pao na graficku (srecom ventilatorom na dole) i nista radio je kod mene jos godinu dana dok nisam prodao. Jednio sto sam spalio od komponenti je Athlon 1400 Thunderbird zato sto nisam zakacio kuler kako treba ali taj A1400 ni nema THD.

Znaci THD radi kako treba i tacka.
 
Poslednja izmena:
druze, onaj o kome sam ja pricao je bio XP2000+ na Epox NF2 ultra. Izgoreo je samo tako...

edit: ako ti nesto znaci, izgoreo je od dole, tj bio je crn dole. Od gore je bio ok.
 
Poslednja izmena:
Efekti su skoro zapanjujuci a pasta "skoro" da nije potrebna. Znaci toliko paste da se cak i ne primeti da je ima na povrsini proc-a, (znaci ima je veoma malo). Uzgred, cim stavim malo vise i temperatura ide gore. Izvinjavam se ako je bilo dvosmisleno napisano.Pozdrav!

ma opusteno, mislim da se nismo razumeli, boldovao sam pogresan deo tvoje recence. sve sto si napisao stoji 100%.
Problem je sto kad tako obradis proc garancija ne vazi. (stoga je trebalo da boldujem onaj deo "noviji procesori").
tako da ko se odvazi na tako nesto treba da ima to na umu. Nista vise. Poz
 
Bas zato sto se tesko dolazi do kvalitetne paste, ja sam svoje starije Athlone (sto nemaju metalne oklope), obradijivao na staklenoj podlozi vodenom smirglom i dovodio skoro do idealne glatkoce. Isto tako i kontaktne povrsine hladnjaka, pa sam uvek bez paste ostvarivao najnize moguce temperature. I dan danas isto radim i sa novijim procesorima. Efekti su zapanjujce dobri a pasta skoro da nije potrebna. Pozz.

Koliko sam ja skapirao,kazesh da si smirglao jezgro procesora vodenom smirglom??? Jel' sam ja blesav ili...???:trust:
 
Ti poklopci oklopi
roflmao.gif
kako ih vi nazivate se u stvari zovu IHS[integrated heat sink]
@sasko nikolic ajde vise nemoj da dajes tako bistre savete,neko cje te shvatiti ozbiljno i napravicje sebi s*anje;)
 
Ok 'ajde necu vise ako se ljutis. Nisam nikog terao da radi ono sto ne zna a kamoli dao "savet". Ko je pratio emisije o kompjuterima predprosle jeseni mog'o je da se uveri o ovome sto sam ja pisao. Pored toga na internetu ima sve lepo napisano o postupku obrade kontaktnih povrsina hladnjaka i procesora. Pozdrav!
 
Smirglao si jezgro procesora? Ajde molim te me prosvetli kako si to radio? I zasto kad je ono samo kao ogledalo.
 
Poslednja izmena:
Pa nigde, covek izmislja da je kako kaze svoje starije Athlone (sto nemaju metalne oklope), obradijivao na staklenoj podlozi vodenom smirglom i dovodio skoro do idealne glatkoce.. :lupko:
 
Poslednja izmena:
Pa nigde, covek izmislja da je kako kaze svoje starije Athlone (sto nemaju metalne oklope), obradijivao na staklenoj podlozi vodenom smirglom i dovodio skoro do idealne glatkoce.. :lupko:
cjuti,mozda ih je stvarno polirao,al su sluzili samo za ukras
roflmao.gif
roflmao.gif
 
Vrh Dno