Šta je novo?

Moj 771 na 775 mod (FAQ u prvom postu)

Imas i Xeon verzije i7 3770 (E3-1230) za 60ak evra ako ti to nije mnogo.
 
Interesantno, jos uvek imam jednu konfiguraciju koju sam bas davno modovao po instrukcijama moderatora ove teme i jos uvek je to koliko toliko konkurentan racunar i u 2021.godini zahvaljujuci ovoj temi.
U pitanju je asus p5q i xeon x5460 koji godinama drzim na 3.6 Ghz uz napon od 1.17v i lc power 120 kuler i u kombinaciji sa rx470 4gb i ssd , sljaka lepo. Fali mu jos rama, ne mogu da nadjem 2x4gb ddr2 1066mhz a da ne bije po usima.
 
ne fali nista sem jake cene po oglasima, ili bar ja nisam uspeo da nadjem jeftino.
 
Pa kada juris 1066, ne znam zasto ne bi uzeo 800 ima nekad naleti bude jako jeftino jer ljudima to vise prakticno i ne treba..
 
Ako uzmem od 800mhz memoriju ona je usko grlo za overklokovanje procesora koji je lep primerak i na malom naponu radi stabilno na 3.6ghz bez pregrevanja. Nisam neki ljubitelj igara, nekad odigram cs:go ili battlefield 4, to sve radi solidno lepo na high podesavanjima uz rx 470 grafiku i ssd.
 
ma kakvi, nemoj da se uzbuđuješ oko toga, slobodno uzmi 800MHz memoriju, tebi je multi 9.5 teško da ćeš dosegnuti sa 4 jezgra FSB 450 a maltene svaka 800MHz memorija će raditi na 900MHz pogotovo što na DDR2 možeš da šamaraš napon do mile volje.
 
Poslednja izmena:
Terao sam ja taj procesor do 3.8 sa smesnim naponom, pogodio se dobar primerak, ali ne vidim neku razliku tako da sam ga vratio na 3.6 Ghz, tako radi vec par godina, nikad nije zabagovao racunar, sa lc power cc120 + noctua vent sa druge strane, + otvorena stranica na kucistu - temperature su mu uvek super, koristim aidu 64 iskljucivo za merenje. Samo da nabodem neki ram 4x2gb da ne bije po usima i milina. Imam jos jednu gigabyte ga-p35-ds3l, rev 2.0, pokusacu i njoj da ubacim neki e5450 ako se prisetim kako ide ubacivanje mikrokodova i flesovanje biosa na gigabyte ploci..
 
Izvinite što ovako upadam u temu, ali nikako da se snađem, gde je ona tema o zameni procesora za lap top.
 
Pozdrav svima. Imam par nedoumica. Imam asus p5g41t-m lx2/gb sa intel celeron E3400 procesorom. Hteo bih da nadogradim procesor pa sam gledao nekoliko njih po netu odnosno KP. U razmatranju su Q9400, Q9550 i Xeon X5450. Vidim da Xeon je za 771 socket ali da ima adapter i kazu da je bolji i od Q9650. Moje pitanje je da li on može na ovu moju ploču i da li treba da se uradi nešto u biosu da bi on radio, jer sam čitao po nekim forumima da mora da se update-uje bios ili tako nešto ako sam dobro razumeo? Razumem se u kompjutere solidno i mislim da bih mogao sam to da uradim ako mi neko objasni ili usmeri na neki tekst ili tutorijal.
Svaki savet je dobro došao 🙂
 
bivši high end 77x procesori ala Q9650, X54xx i sl. vuču impresivnu količinu struje, neki modeli lagano konzumiraju severno od 150 W. što znači treba dobro napajanje, treba dobra i full ispravna naponska sekcija na ploči koja je mal'ne punoletna, jako (i skupo) rashladno rešenje, a domaći bizmismeni ih cene kao suho zlato. s' obzirom na ne-baš-top-model ploče u tvojemu vlasništvu, možda razmotriš neku alternativu, tipa Q8200 i slični, koji troše manje struje i debelo su jeftiniji.
 
Meni je potrebno nešto što može da gura windows 10 bez previše seckanja i kočenja i da gura YouTube normalno. Ne koristim kompjuter za igrice niti za gledanje filmova. Samo surfovanje, word možda u budućnosti neki programi za obradu zvuka.
 
apdejtovan sajt sa gotovim biosima

 
Zašto beše na ovim starudija pločama dolazi do različitog očitavanja temperature, zaboravio sam zbog čega to beše pričalo se ranije, i šta je zapravo tačno?
Inače p5k-e, xeon E5450, windows 10 1607 ltsb. Kuler je praistorijski Tt silent tower s nekom sporijom tišom revoltec devetkom jer je originalni beli vent mnogo brži i bučniji.
Bios ako se dobro sećam mislim da nema veze s životom (pokazuje 51c u idle), ali čudno je da svaki softver različito čita i to nisu male razlike, u idle po jezgrima core temp kaže 44 43 42 42, realtemp 35 34 33 33 a aida64 čak samo 29 28 27 27. Klok sam vratio na default 3ghz jer više ne koristim taj računar osim za net pa da može da radi s tim tišim ventom, jer kad je klokovan mora onaj bučniji a i onda pri opterećenju ne može taj star kuler da ohladi valjano, na 3.5 ghz bez dizanja napona pod max opterećenjem ide preko 70, i do 80 leti ako je verovati core temp-u koji pokazuje debelo najviše vrednosti. Skoro sam čistio od prašine, baš se dvoumih i za pastu koju da stavim, GD900 ili HY880, mada mislim da su skoro iste?
Inače na drugoj, mlađoj h81 haswell i5 mašini sva tri softvera pokazuju identičnu temp.
 
U CoreTemp-u treba offset -15 stepeni, a zašto je pogrešno očitavanje, više se ne sećam. :)
Meni E5440 radi na 3,6GHz i, sa TT Sonic Tower kulerom + neke dve CM 12-ice na max. obrtajima, ne prelazi 70 stepeni pod punim opterećenjem. Sad vidim koliko je to slab kuler. :)
 
Back to 2014...

Od viška 775 ploča su mi ostale pomenuta P5W-DH Deluxe, P5K-E WiFi i GA-P35-DS3L, stavio sam stiker na E5450 probao u obe P35 i naravno radi, rekoh ajd kad sam već u radnji da probam i na 975x ploči. Skinuo sam bios od nekog Turčina i radi ko sat. Iako je ploča 1066, probudi se normalno na 1333, instalirao sam Win10 i radi kao sat.:cigar:

Ajd malo da "osvežim" temu.
Poklanjam kombo iz citiranog odgovora nekom 771 entuzijasti 🤣:eek:
znači P5W-DH Deluxe + E5450 + 4x1GB oranž Geilovače
jedini uslov je da neko dođe od ponedeljka do moje kancelarije da pokupi.
 
Da li ima neko sticker viska? Ne mogu nigde da nadjem jedino da porucim i cekam preko mesec dana...
 
Pozdrav,da li neko ima na prodaju plocu,proceosor (mod771) i memoriju ?
Moze u inbox.
 
Pozdrav svima. Ja još koristim ovaj stari E5450 Xeon koji kuca na 3,66GHz na Asusovoj P5K ploči. BIOS je 1201 modovan a OS je Win7 64. Imam Samsung SSD 850 PRO 512GB. E sad u BIOS-u pod SATA konfigurisanjem može da se izabere samo IDE mod. Izgleda da u to vreme ASUS nije imao licencu za Intel ICH9 čipset, pa zato i nema opcije za izbor AHCI moda, koji meni treba. Našao sam ovde još jedan modovani BIOS koji uključuje AHCI mod, ali se bojim da taj nema ubačen mikrokodove za E5450 Xeon. Najbolja kombinacija bi bila ova 2 već modovana BIOS-a. Dakle da ima ubačene mikrokodove za E540 Xeon i uključen izbor za AHCI. Da li neko zna kako se to radi ili možda već ima takav ROM za flešovanje BIOS-a?
 
Pozdrav svima. Ja još koristim ovaj stari E5450 Xeon koji kuca na 3,66GHz na Asusovoj P5K ploči. BIOS je 1201 modovan a OS je Win7 64. Imam Samsung SSD 850 PRO 512GB. E sad u BIOS-u pod SATA konfigurisanjem može da se izabere samo IDE mod. Izgleda da u to vreme ASUS nije imao licencu za Intel ICH9 čipset, pa zato i nema opcije za izbor AHCI moda, koji meni treba. Našao sam ovde još jedan modovani BIOS koji uključuje AHCI mod, ali se bojim da taj nema ubačen mikrokodove za E5450 Xeon. Najbolja kombinacija bi bila ova 2 već modovana BIOS-a. Dakle da ima ubačene mikrokodove za E540 Xeon i uključen izbor za AHCI. Da li neko zna kako se to radi ili možda već ima takav ROM za flešovanje BIOS-a?
Imaš na ovoj adresi Vanillu + Xeon + AHCI: https://www.bios-mods.com/forum/Thread-ASUS-P5K-Microcode-For-LGA771
 
koristim ovaj stari E5450 Xeon koji kuca na 3,66GHz na Asusovoj P5K ploči. BIOS je 1201 modovan a OS je Win7 64. Imam Samsung SSD 850 PRO 512GB. E sad u BIOS-u pod SATA konfigurisanjem može da se izabere samo IDE mod. Izgleda da u to vreme ASUS nije imao licencu za Intel ICH9 čipset
Nije tačno. AHCI postoji na Intel baziranim pločama čim se pojavio, licenca ne zavisi od proizvođača ploče već od čipseta.
Čim koristiš Xeona, znači uflešovan je modovan BIOS. Međutim ...
Verovatno je uflešovan (loše) osakaćen BIOS, jer modovani ne može "da stane" u čip. Ja sam to rešio tako što sam sâm radio modifikaciju i iz njega izbacio kineske jezike a zadržao sve funkcije.
 
Nije tačno. AHCI postoji na Intel baziranim pločama čim se pojavio, licenca ne zavisi od proizvođača ploče već od čipseta.
Čim koristiš Xeona, znači uflešovan je modovan BIOS. Međutim ...
Verovatno je uflešovan (loše) osakaćen BIOS, jer modovani ne može "da stane" u čip. Ja sam to rešio tako što sam sâm radio modifikaciju i iz njega izbacio kineske jezike a zadržao sve funkcije.
Imam P5K sa zvaničnim ASUS BIOSom i nema AHCI
 
Da, u pravu si, proverio sam, iz nekog razloga nije aktiviran kao opcija (ASUS-ova posla). Inače postoji u bios-u, samo se taj meni mora enejblovati (hex editorom).
Lakša solucija - uflešuj BIOS sa linka koji je prezentovao Pega
 
Nije tačno. AHCI postoji na Intel baziranim pločama čim se pojavio, licenca ne zavisi od proizvođača ploče već od čipseta.
Čim koristiš Xeona, znači uflešovan je modovan BIOS. Međutim ...
Verovatno je uflešovan (loše) osakaćen BIOS, jer modovani ne može "da stane" u čip. Ja sam to rešio tako što sam sâm radio modifikaciju i iz njega izbacio kineske jezike a zadržao sve funkcije.
Nije, Boki. Evo, prekjuče sam modovao P5K SE i nije bila sa AHCI podrškom. U pravu je Kolega, treba mu tačno to što traži. Linkovao sam mu odakle da skine P5K bios i sa jednim i sa drugim..
 
Da, da hvala. Ja sam posle sam ubacio mikrokodove za 771 u onaj P5K 1201 BIOS sa uključenim AHCI. Ostao budan do pola 2 noćas. 🙄 A našao sam i ja upravo taj BIOS za koji mi je Pega dao link kasnije, posle pisanja pitanja ovde na forumu. Sada ću da probam da ga flešnem. Hvala svima još jednom.
 
Ne mogu da editujem moj prethodni post, pa nastavljam ovde. Uspeo sam da flešnem BIOS i dobio sam AHCI mod.
SATA_Conf_AHCI.jpg

Međutim posle restarta BIOS zakuca kod provere SATA HDD, jer su odavno konfigurisani kao IDE ...
BIOS_P5K-1201AHCI_zakucao.jpg
Nije pomoglo ni prethodno uređivanje Registri baze kao što je objašnjeno u ovom videu. E sad da li bi nešto pomoglo da sam u
Onboard_device_Conf_Controller-mode_AHCI.jpg


promenio da stoji IDE, jer mi odavno stoji da je AHCI, ne znam, ali do sada to nije imalo nikakvog uticaja. Kako imam nameru da instaliram Win10 na ovom SSD-u prvo bih u BIOS-u postavio da je mod kontrolera AHCI, pa instalirao Win10 i onda bih verujem prošlo podizanje sistema bez greške, ali me brine da li bih onda mogao da pristupim ostalim HDD koji su na SATA 2 i 3 portovima Da li bi se uopšte videli?
 
Gde mogu da vidim koje sve maticne ploce podrzavaju xeon procesore?
Nazalost ostao sam pre par meseci bez racunara a sad i bez novca za novi pa ako postoji neka jeftinija maticna koja moze da podrzi moje komponente.
Do sad sam imao G41 gigabyte ali te maticne su stvarno skupe.
 
Nazad
Vrh Dno