Šta je novo?

MITSUBISHI Heavy Industries klime

Koju klimu imas?

20-40 minuta zato sto ne radi samo to, nego posle radi ventilator da osusi izmenjivac i to je active clean, nije self clean:
Active Clean technology washes away dust, mold and grease that can cause odor as they adhere to the heat exchanger, automatically freezing and then quickly defrosting the frost, warming up the heat exchanger. After that, the impeller continues to work in order to dry out the heat exchanger completely.
When this function is enabled, “CL” is displayed on the display of the indoor unit, after 20–45 minutes, the unit will automatically turn off and itself will cancel the active cleaning function.
To carry out cleaning in the future, you must re-enable this function.
Pa to je to. Midea extreme inverter.
 
Ljudi pošto nisam baš informisan oko klima, da li je moguće i koji model Mitsubishia uzeti za nekih 800,900e max za grejanje stana oko 40m^2. Znaci neka 12-tica, ali da moze da gura barem do nekih -6,-7, pa posle toga mogu da uključujem i el. kotao. Pošto mi je riknula ploča na staroj klimi (barem mi je tako majstor rekao), izbacuje grešku P7(overheating) prilikom grejanja čim se uključi, hladi odlično, ali je fora sto uopste neće da greje, a meni je to prva namena klime. Doduše ta stara je i bila 400e, tako da je dobro i radila, jer klimu nisam iskljucivao celu zimu skoro, sve do temp od -5. Hvala na odgovoru :)
Inače ta stara je bila Maxon, neko sranjce koje je radilo 5 godina i toliko. E sad fora je sto sam ograničen budgetom, ali ne bih da kupujem opet neku klimu koja bi otišla za 5,6 godina, da istraje što bi se reklo
 
Kakva ti je izolacija ? Da li u tih 40 m2 ima pregrada,gde ce biti pozicionirana klima ? Msm da ces morati povecati budzet.
 
Neću moći povećati budzet :( Jedino onda da biram neki drugi brend, nego sam ja video neke Mitsubishi klime za 95,100 hiljada pa zato i pitam. Sastoji se od jedna male sobe i dnevne sobe sa kuhinjom, a klima bi bila tu i pozicionirana. Zgrada poseduje izolaciju, sad koliko je kvalitetna to je vec pitanje :)
Neću moći povećati budzet :( Jedino onda da biram neki drugi brend, nego sam ja video neke Mitsubishi klime za 95,100 hiljada pa zato i pitam. Sastoji se od jedna male sobe i dnevne sobe sa kuhinjom, a klima bi bila tu i pozicionirana. Zgrada poseduje izolaciju, sad koliko je kvalitetna to je vec pitanje :)
Dnevna soba i kuhinja je sve jedna soba, da ne bude zabune, u sustini koji model i ako bi mogao uopste birati za taj novac
 
Ćuti, dobro je da i ovoliko radi, može da se iskontroliše rad klime koliko toliko, a za potrošnju neka smart utičnica ili Shelly i teraj... 🙃
 
Kako se kreće potrošnja ako zadate neku temperaturu, a podešavate fan sa auto do 4 crtice?
 
Mislim da ti fix fan znaci samo da se ogranici max duvanje a ona ako je temp postignuta nece duvati na za zadatoj jacini.
 
Mislim da to nije tako. Ako staviš na 4 crte izduv je osetno jači i duva sve vreme u odnosu na jednu crtu koja se ne oseti.
 
Da, ni Mitsubishi Electric aplikacija(Mel Cloud) ne meri potrosnju ni blizu realne nazalost.
Gotivan je prikaz temperature, pogotovo sto ima i vremensku prognozu tog dana u toj tabeli.
 
Mislim da to nije tako. Ako staviš na 4 crte izduv je osetno jači i duva sve vreme u odnosu na jednu crtu koja se ne oseti.
Da. Duva ali ako je temp postignuta nece duvati i dalje istim tempom. Ako pogledas i logikom, modulacija ce se smanjiti, pumpa slabije raditi i da duva jace onda bi vise hladilo a ne grijalo. Probaj.
 
Subjektivni osećaj mi je da ako duva jače (dve crte umesto auto), a podešena niža temperatura čini se da je toplije. Inače grejem nešto manje od 40 m2 jedna prostorija.
 
Ni ja nisam osetio da mi se brzina turbine menjala na osnovu modulacije kada rucno podesim fan.

Takodje, meni ova moja lepo roka fan brzinu na auto, mislim da drzi na 3, nekada i 4 od ukupno 5 u 20m2, ali stan bez izolacije.
 
Onda mora da imas ekstremno dobru izolaciju i verovatno jos dosta potrosaca(koji takodje greju) u prostoru kada ti na prvoj brzini odrzava temp u 40m2.
 
Onda mora da imas ekstremno dobru izolaciju i verovatno jos dosta potrosaca(koji takodje greju) u prostoru kada ti na prvoj brzini odrzava temp u 40m2.
Nije u prvoj nego na auto. Ali kao što rekoh nekako mi je toplije kada se stavi na drugoj ili trećoj brzini. Izolacija 10 cm, stiropor, plafoni 2.8 m, stolarija drvena ali dobro dihtuje.
 
Pa ako ti pirka, to je prva brzina onda, pogotovo sto kazes da kada stavis na drugu brzinu, bude toplije.
Cim ti je toplije, znaci da ti ipak treba jaci izduv za tih 40m2, sto je i normalno, tesko da i 20m2 na prvoj moze da greje na jednaku i ok temp.
To je ok izolacija, ali ne da bi se grejao na prvoj ili drugoj brzini, barem nece moci na minusima :)
 
Pogledajte prilog 406944
Pozdrav svima, potrebna mi je pomoc oko odabira klima, predlog pozicija se vidi sa slike. Stan je orijentisan kao na slici, gore je sever, na zapadu je susedni objekat, termo blok i 10ka stiropor, poslednji sprat, klima ce se koristiti samo za hladjenje, postoji podno grejanje. Dnevna i kuhinja 50m2, decije sobe po 12m2, glavna spavaca 13m2 plus garderober 8m2. Verovatno ce u glavnu spavacu ici samo klima u garderober.
Hvala :)
Pretpostaviti cu da nisi kupio klime, još...
Svaka klima ce ti hladiti veliki prostor (kao i manje sobe naravno).
Samo je pitanje kako ce hladiti, kakva je "kultura" rada klime.

U hodnik ne stavljaj klimu, barem ne u tvom rasporedu, a razloga je vise.
Prvo slabije ce hladiti a grijati i dogrijavati nece nikako.
Drugo sa klimom u hodniku da hladi 2-3 prostorije vrata MORAJU biti stalno otvorena, a verujem da svima treba privatnosti barem ponekad...

U dnevnu ne mora MHI ili neka druga skuplja klima (za hlađenje) ali skuplje klime rade lepse, prijatnije i verovatno nesto manje trose struju (narocito ako imaju vecu i tezu spoljnju jedinicu)...

U spavace sobe obavezno trazi i stavi tihu klimu, znaci treba nesto skuplja.
Moja MHI KIREIA SRK- SRC35ZS-W je veoma tiha na 1. brzini, bas lagano duva i ako se namesti izduv da ne duva u coveka dok spava sve ce biti ok.

Da li je u velikoj spavacoj sobi u sredini sobe garderober visoki ili je to neki ormar manji, neka komoda, tu gde stoji tv?
Kako god bilo ja bi radi hladjenja radije stavio klimu iznad desnih vrata.

U decije sobe je dobra pozicija iznad vrata, tako nece duvati na krevet i uz malo podesavanje u desnoj dobi ce se dobro usmeriti (od kreveta).
Da li si razmisljao o jednom dual-split sitemu za decije sobe?
Jedan servis manje svake godine, jedna ugradnja...

Ponovicu, sto tiše klime za spavace sobe, bilo koji proizvodjac duze vreme prisutan sa proverenim klimama, 7-ica ili eventualno 9-ka (7-ica sasvim dovoljna za hladenje) a u dnevnu neku 12-ku.
NEMOJ 18-ku u dnevnu sobu ma sta ti bilo ko pricao.

Palices ti druze klime po 7-20 dana godisnje za dogrevanje u nekom prelaznom periodu, u jesen i u prolece.... ;)
Lakse klimu upaliti nego pokretati grejanje. :)

Ako imas para i mozes izdvojiti vise gledaj Daikin, Mice (Hi i E), Toshiba mozda neka i gledaj da buka pri najmanjoj brzini bude sto manja.

E da, DOBRO promisli gde ces staviti spoljnju jedinicu za svaku klimu (radi lakse ugradnje, servisa godisnjeg) i obavezno da ima više od 4m cevi izmedju spoljnje i unutrasnje jedinice, pa taman morao majstor motati u krug cevi i pakovati ih iza spoljnje jedinice. Gumice ispod spoljnje, srafovi skroz kroz termoizolaciju zida, da se zabusi rupa u cvrstom delu zida i dugacki odgovarajuci stafovi za nosace, da su cvei termoizolovane celom duzinom, vakumiranje cevi pre pustanja gasa, ne primicati previse vanjsku jedinicu zidu jer treba prostora da ima izmedju VJ i zida...

Vrlo je verovatno da ce na prolece biti veci izbor klima, sad su se potrosile zalihe, a nove kolicine ce mozda tek u martu-aprilu stici...
Bolje je sacekati pravu, bolju, zeljenu klimu da stigne nego ugradjivati "ono sto ima", pogotovo sto ce klime biti za hladjenje pa verovatno pre sredine ili kraja maja nece se morati znacajno hladiti...
 
Poslednja izmena:
Pitanje za vlasnike ZSW modela - da li i koliko klima masi zadatu temperaturu? Meni je setovana jedna na 25, Xiaomi termometar na fotelji pokazuje ~22.
Udaljenost je recimo 3,4 metra, klima duva prema toj poziciji ali prema podu (nije maximum dole). Trenutno je izduv blago topao, znaci ni blizu maxa koliko sam je hvatao na minusima, fan 3.
 
Ja sam imao slucaj da mi gas iscurio pa nije pratila zadatu i drugi puta isto kad filter nisam ocistio duze vreme. Nije mogla fino da usisa vazduh pa automatski nije ni mogla da fino izduva. Kod mene nije ta oznaka ali mozda ti pomogne savjet.
 
Pa nova postavljena pre 20-ak dana. Filteri nisu sigurno, tako radi od prvog dana. Znaci ni jednom, ni sa ovim ludackim promenama dnevnih temperature nije stigla ni na 24 a ne na 25.
Taj prostor od 27m2 jeste neizolovan trenutno ali nemam tecni azot u zidovima da toliko bas gubi pa da ne moze da ugreje.
Doduse, u drugom delu prostorije (spojene su prolazom od 2 m) koji jeste izolovan ali 20 m2, ista zsw25 postize to sa hladnjikavim izduvom.
Nisam pametan.....
Ili je termostat bas neprecizan ili je ona preslaba za tih 27 neizolovanih kvadrata.
Hvala na odgovoru @Boy_81
Svaki dalji savet je dobrodosao :)
 
Pa nova postavljena pre 20-ak dana. Filteri nisu sigurno, tako radi od prvog dana. Znaci ni jednom, ni sa ovim ludackim promenama dnevnih temperature nije stigla ni na 24 a ne na 25.
Taj prostor od 27m2 jeste neizolovan trenutno ali nemam tecni azot u zidovima da toliko bas gubi pa da ne moze da ugreje.
Doduse, u drugom delu prostorije (spojene su prolazom od 2 m) koji jeste izolovan ali 20 m2, ista zsw25 postize to sa hladnjikavim izduvom.
Nisam pametan.....
Ili je termostat bas neprecizan ili je ona preslaba za tih 27 neizolovanih kvadrata.
Hvala na odgovoru @Boy_81
Svaki dalji savet je dobrodosao :)
Recimo kod buraza je previse do plafona podignuta pa od samog pocetka mora staviti npr 25c da bi dobio 23c u prostoriji. Cisto sumnjam da je slaba za tih 27m2. Primjera radi kod mene je 12ka u 60m2 srednja zalost izolacija a kod buraza takva ista u 80m2 top izolovan prostor i on manje trosi struje nego ja. Nadam se da ti gas nije iscurio ali to se vidi.
 
Da ali krastavac kod vas su LN-ovi koliko sma ispratio :p
Na nekih 25 cm od plafona su postavljene, vodio sam racuna o tome. Jeste u cosku ali opet ima nekih 15,20 cm do zida, znaci trebalo bi da ima prostora da dise, spoljna nekih 30-ak cm ima do krova cak je i natkrivena tim istim krovom. Ova kod TV-a je problematicna, evo i slika:
 

Prilozi

  • image3.jpeg
    image3.jpeg
    155.5 KB · Pregleda: 58
  • image1.jpeg
    image1.jpeg
    97.2 KB · Pregleda: 51
  • image4.jpeg
    image4.jpeg
    176.9 KB · Pregleda: 52
  • image2.jpeg
    image2.jpeg
    95.4 KB · Pregleda: 56
Na kojoj brzini ti je izduv, imaš li kako da ispratiš koliko vuče struje? Deluje ok postavljeno, možda za nijansu bliže zidu sa strane, ali nije def.ugušena.
Ostavi je na autofan neko vreme, možda ti je samo preslab izduv da bi postigla željenu temperaturu. U početku će duvati jače, pa će spuštati brzinu kako bude vreme odmicalo.
Imaj u vidu i da je topliji vazduh pri plafonu pa je tu gde ona meri toplije nego gde se sedi, to cenim da bi trebalo softver da kompenzuje, ali zavisi i od prostora i drugih faktora.

Ima to sasvim dovoljno snage za 27 kvadrata, kolege @Zeha i @banacanin imaju baš ZS-W, a ima i nas sa ZSX, nisu samo LN-ovci prisutni. :LOL:
 
Da ali krastavac kod vas su LN-ovi koliko sma ispratio :p
Na nekih 25 cm od plafona su postavljene, vodio sam racuna o tome. Jeste u cosku ali opet ima nekih 15,20 cm do zida, znaci trebalo bi da ima prostora da dise, spoljna nekih 30-ak cm ima do krova cak je i natkrivena tim istim krovom. Ova kod TV-a je problematicna, evo i slika:
Ma ok je to postavljeno. Ali ti bas nista izolacije nemas... Bice to puno bolje kad se stavi izolacija. Ako mognes stavi 15ku i milina, kao sto rekoh kod buraza na 80m2 radi bez problema.
 

Prilozi

  • Screenshot_2023-12-15-08-18-31-927_org.mozilla.firefox.jpg
    Screenshot_2023-12-15-08-18-31-927_org.mozilla.firefox.jpg
    76.9 KB · Pregleda: 53
Radi trenutno na 3, bila je i na auto ali smanji a nije postigla temperaturu. Cetiri je glasno jer mi smeta kada slusam muziku i nema teorije da cu je drzatina toliko. Ona radi vec 20-ak dana bez prestanka. Stize mi Tapo P115 sledece nedelje pa cu ispratiti potrosnju. Pri tom, nakacio sam cisto iz znatizelje na Smart M-Air i one pokazuju tipa po 25, 26 C u toj sobi sto naravno nema veze sa vezom :D
Znam da je izolacija problematicna, ni grama, prozori nisu troslojni i poprilicno su hladni (i to cu da promenim ako poludim) i plocice su dole ali opet me nekako smara sto ni u jednom momentu cak ni kada bude preko 10 C napolju ona ne postigne zadato a nije da bije kao azdaja pa da kazes da se bori sa prostorom.
Evo i sada, u manjoj izolovanijoj skroz blag izduv, na 1,2 fan, u dnevnoj trojka i onako prijatan izduv a Xiaomi pokazuje 21.

Edit: hvala ljudi ;)
 
Повећај брзину издува, ако слабо дува направи се џеп топлог ваздуха око климе.
 
Evo povecao radi dijagnoze pa pratim i pisem, ali ako bude morala da radi na max - leti sa zida sigurno jer se ipak cuje dovoljno da me nervira :D
Mada kazem opet...i kada je bila radila par sati na max, opet nije dostizala zadatu temperaturu. Da, bude bolje tj visa temp ali opet nije recimo to 25 koliko sam stavio, vise je 23-24.
Ne planiram naravno da je drzim na toliko ali ajd' rekoh da vidim jel moze.
Ja sam je i uzeo jer je par ljudi ovde preporucilo, nisam zbog rasporeda, duvanja itd uzimao jednu krmacu, vec 2 manje. Sad jedna radi koliko vidim super, jedna zeza ali nisu prostori kao i obicno nisu uporedivi pa da mogu da kazem sa sigurnoscu da li ima neki problem sa njom. Sa prostorom ima sigurno ali aj makar pridji 25 pa vuci koliko hoces iz zida dok se ne odradi izolacija.
 
Nazad
Vrh Dno