Šta je novo?

miniITX kućišta, diskusija

Pa dobro...15L nije mnogo, ok za kućište tih karakteristika. Mada, NCase je manji a Sliger 620 je 16L a prima i tower kulere, povrh svega. Ali koštaju po 200+ dolara, za razliku od ovog...
 
I Jonsplus i100 i ovaj Q58 su prelepa kućišta. Pogotovu Jonsplus bez providne stranice.
 
ima ono jedno itx cudoviste u koje staje nh-d15, ne mogu da se setim kako se zove. bukvalno 0 compromise case
 
Samo što je preko 20 litara, heh...ako je TU-150 u pitanju.
 
Mislim da se u ovim dubiozama i Dan pogubio malo kada je krenuo da pravi naslednika A4, sve moguće varijante i orijentacije hardvera i samim tim povećanjem veličine kućišta.
Meni lično je ovaj Jonsplus neki maksimum koji bi trebalo da bude smešten u ITX kućište, i to SAMO zbog mnoštva varijacija u postavljanju hardvera iako sam više za to da 10-12L bude max zapremina.
Apsolutno ne vidim potrebu za ATX napajanjima u ovolicnim kućištima niti potrebu za XY 2,5" mount pozicija - tu je recimo Q58 lepo opremljen sa sve onim hotswap mestom za disk, ali...
Nove ITX ploče imaju 2xM.2 mesta, da li je neophodno više od 2x4TB u ovoj veličini? Pa može Thunderboltom da se poveže neki storage pored ako baš mora, ali kad vidim i mesto za 3,5" u ITX kućištu...

Takođe, razumem i želju da neko stavi 166mm AIR cooler u ITX case, ali to ne može da bude više kompaktno jer se otišlo na 18+ cm širine.
Po meni, 280mm rad položen horizontalno je okvirno neki max footprint, a 20tak cm visine dovoljno.
Može koji cm u visinu da iznad ploče koja je 17cm dođe full sized fan (25mm) i rad od bar 30mm i stranice, spacing... to je negde 23-24cm visine, dakle 33x15x24 tj ~12L, sasvim dovoljno za pristojan hardver unutra.
Ovo je zapravo Ghost lepo zamislio sa onim tophats, samo što im je u prvim izvedbama manjkala završna obrada, kažu da je kasnije rešeno.
Ko hoće AIO hlađenje, doda nastavak, kome je dovoljan slim AIR cooler, ostaće ispod 10L i svi srećni. Eventualno modularnost po pitanju 2/3 slot grafike i lokacija ploče i to je to.

Inače, u celu priču sam krenuo sa idejom da uradim neko 'tanko' i elegantno custom slim desktop kućište sa Skyreach postavkom za ispod monitora, samo napred brushed alu minimalizam.
Za to mi manjka ovih dužih Makerbeam profila, ali mi se generalno tanko a uspravno ne sviđa previše, a horizontalno ako je ispod monitora nije previše mobilno.
Na kraju evolutivno stigao do sandwich opcije koja je optimalno rešenje tj nekako najkompaktnija za prenošenje, tj u svim dimenzijama je optimalna.

Nikad to neće biti jeftino spakovati kao u regularno ATX kućište, biće potrebni kompromisi oko veličine/jačine komponenti, hlađenja, ali je ideja i jeste da to kućištance sa full desktop hardverom lako bućneš u ranac i imaš svoj desktop svuda sa sobom. Barem moja... a onda krenu sa svim ovim povećanjima, L po L, cm po cm, i na kraju stigosmo da može i omanja MicroATX ploča da stane - nekeko, usput se izgubila poenta od koje smo krenuli, a ja opet udavih kilometarskim postom. :)
 
Mislim da se u ovim dubiozama i Dan pogubio malo kada je krenuo da pravi naslednika A4, sve moguće varijante i orijentacije hardvera i samim tim povećanjem veličine kućišta.
Meni lično je ovaj Jonsplus neki maksimum koji bi trebalo da bude smešten u ITX kućište, i to SAMO zbog mnoštva varijacija u postavljanju hardvera iako sam više za to da 10-12L bude max zapremina.
Apsolutno ne vidim potrebu za ATX napajanjima u ovolicnim kućištima niti potrebu za XY 2,5" mount pozicija - tu je recimo Q58 lepo opremljen sa sve onim hotswap mestom za disk, ali...
Nove ITX ploče imaju 2xM.2 mesta, da li je neophodno više od 2x4TB u ovoj veličini? Pa može Thunderboltom da se poveže neki storage pored ako baš mora, ali kad vidim i mesto za 3,5" u ITX kućištu...

Takođe, razumem i želju da neko stavi 166mm AIR cooler u ITX case, ali to ne može da bude više kompaktno jer se otišlo na 18+ cm širine.
Po meni, 280mm rad položen horizontalno je okvirno neki max footprint, a 20tak cm visine dovoljno.
Može koji cm u visinu da iznad ploče koja je 17cm dođe full sized fan (25mm) i rad od bar 30mm i stranice, spacing... to je negde 23-24cm visine, dakle 33x15x24 tj ~12L, sasvim dovoljno za pristojan hardver unutra.
Ovo je zapravo Ghost lepo zamislio sa onim tophats, samo što im je u prvim izvedbama manjkala završna obrada, kažu da je kasnije rešeno.
Ko hoće AIO hlađenje, doda nastavak, kome je dovoljan slim AIR cooler, ostaće ispod 10L i svi srećni. Eventualno modularnost po pitanju 2/3 slot grafike i lokacija ploče i to je to.

Inače, u celu priču sam krenuo sa idejom da uradim neko 'tanko' i elegantno custom slim desktop kućište sa Skyreach postavkom za ispod monitora, samo napred brushed alu minimalizam.
Za to mi manjka ovih dužih Makerbeam profila, ali mi se generalno tanko a uspravno ne sviđa previše, a horizontalno ako je ispod monitora nije previše mobilno.
Na kraju evolutivno stigao do sandwich opcije koja je optimalno rešenje tj nekako najkompaktnija za prenošenje, tj u svim dimenzijama je optimalna.

Nikad to neće biti jeftino spakovati kao u regularno ATX kućište, biće potrebni kompromisi oko veličine/jačine komponenti, hlađenja, ali je ideja i jeste da to kućištance sa full desktop hardverom lako bućneš u ranac i imaš svoj desktop svuda sa sobom. Barem moja... a onda krenu sa svim ovim povećanjima, L po L, cm po cm, i na kraju stigosmo da može i omanja MicroATX ploča da stane - nekeko, usput se izgubila poenta od koje smo krenuli, a ja opet udavih kilometarskim postom. :)

Mnogo ljudi bi prešlo sa ATX na ITX i mogućnost da iskoristiš svoje ATX napajanje, kuler i grafiku iz stare mašine umesto da sve to kupiš novo, uz ITX ploču, znači mnogo. Pogotovo u ovo skrnavo vreme kad su i nestašiće i cene otiše do đavola...

Ima i gomile ljudi koji bi voleli i HDD u svojoj ITX mašini. Jeste, možeš da nabudžiš 2x M.2 SSD na ploču ali TB za TB, SSD je i dalje daleko skuplji od HDD. Dok se to ne promeni, hardovi će i dalje imati upotrebu.

Jeste lepo da imaš mini kućište koje zadovoljava tvoje potrebe i staje u torbu, ali u tome je zvrčka - nisu svačije potrebe (i mogućnosti) iste, čak i među SFF entuzijastima. Ne pomaže ni što su novi procesori sve vreliji pa ti treba poveći kuler, hteo-ne hteo...
Recimo, u Metis možeš da strpaš Noctuu D14 ili D15s sa standardnim četvrtastim ventilatorima ili drugu mrcinu poput Phanteksa TC14PE...i onda dobiješ ok hlađenje procesora u kućištu od 13 i kusur litara sa veoma ograničenim airflow-om, na silu praktično. Plus, staje i 140mm ATX napajanje uz grafiku pune dužine.
Ili Silverstone SG13, samo 10.5L, možeš da staviš ATX napajanje i grafiku pristojne dužine i 120mm AIO, a jeftino.
Sve ima svoje i svoju publiku...

Footprint je vrlo varljiv. Recimo, ja sam se naložio na NR200. Onda sam bacio pogled na dimenzije i skontao da je moj Thetis praktično iste dužine ali svega 2.5cm širi, NR-u beži samo u visinu nekih 6-7cm. Dobio bih samo 2.5cm uži footprint a morao bih da kupim drugo napajanje, drugi kuler, drugu matičnu...i gubim na kompatibilnosti komponenti. I onda sam odustao od NR200.
Kome je stvarno stalo do što manjeg footprinta i nema mesta na stolu, treba da gleda vertikalna kućišta...ili da pljesne sve na zid, heh.
 
Da se javim sa mojom akrobacijom ATX napajanja u NR200P... operacija neuspela, bar onako kako sam zamislio. Pogresio sam sto nisam izmerio napajanje vec (pogresno) procitao dimenzije online da je 150mm a u stvari je 170mm:ROFLMAO:
IMG_20210222_123148.jpg

Alternativa je kupovina SFX napajanja ili skidanje Scythe kulera i postavljanje AMD BOX kulera uz montazu GPUa u vertikalnom polozaju uz bocnu stranicu kucista. Najverovatnije cu ici na SFX napajanje.
 
Danas konačno navatao CM 850W SFX, nadam se da će stići. Cena: nenormalna al krastavac.
 
Ostavi utiske kad stigne...nešto se žale po netu na tu CM-ovu SFX seriju napajanja.
 
wow! vrh! nisam ni znao da je izasao. do koliko w je on pasivan? kakva je buka kad krene da se ladi?

na sta bi mogli ljudi da se zale? deluje kao dobar izbor. 10 godina garancije nije zajebancija
 
Imali su problema sa semi pasivnim hlađenjem pa su u v2 isključili
 
iskljucili u smislu da stalno vrti vent? to bas i nije najbolja stvar :/
 
hvala!

nisam im potencijalna musterija jer sam vec uzeo sf750, ali volim da znam... posto je ovo sad novi king :)
 
Stigao CM 850w, čudno mi da vidim ovako malo napajanje. 😅
 

Prilozi

  • IMG_20210318_132434.jpg
    IMG_20210318_132434.jpg
    210.4 KB · Pregleda: 28
Koliko si platio, ~190€?
 
180+20e poštarina iz Holandije.
 
Merkao sam ga i ja, al nisam ga nigde mogao naći u prodaji onomad. Svakako mi i ovo SS od 500W radi posao
Javi kako se ponaša ventilator. Predpostavljam da si dobio v2
 
Nervira me kad izostave front USB portove...ima mesta za njih a kućište je dugačko, treba da ga okrećeš i pružaš se kad god treba nešto da ubodeš. Bezveze.

Iskreno, radije bih dodao još 80$ i uzeo Ncase koji je samo pola litara veći i mnogo bolji, ili Dan's koji prima tanje grafike ali je i dosta manji. Neko će reći "za njih moraš da čekaš"...ali i Geeek je uvek imao te periode kad su im kućišta bila out of stock i morao si da čekaš na sledeću turu.

Plus, sad već postoji gomila kineskih ITX kućišta koja su bolja i slične cene a primaju i 240mm AIO...
 
Fino...
I dalje nije na nivou Corsaira ali je pristojno, plus SFX ionako ima jako mali izbor pa ovo dobro dođe...
 
U poslednje vreme sam dosta kritičniji kada je u pitanju ITX format. Moja glavna zamerka je funkcionalnost.
Promenio sam dosta njih, i skoro sam spakovao RTX 3080, 10900k, 64gb, 2 harda + SSD u N200p. Radi sve to lepo, međutim temperature su 10-15stepeni više, u odnosu na veliko i provetreno Nanoxia kućište gde su pre bile.

Hoću reći, to malo ITX kućište je ionako ugrađeno ispod stola. Kada bi bilo neko manje od 12l, moglo bi se staviti i na sto (estetetski faktor).

Po meni jedina svrha ITX formata je da se spakuju moćne komponente u ranac, pa da se nosi na teren (mada se i tada mora nakačiti na neki monitor, panel). Ukoliko se sve smanji i stavi na neko skriveno mesto jedino što se dobije su veće temperature, možda lošije performanse, i sigurno kraći radni vek.
 
a imas i nas koji to radimo jer je kul :D

jos jedna primena bila bi za nekog kome je potrebno da preseli komp. ne svaki dan da ga nosa, ali jednom godisnje da moze lako da ga ponese sa sobom. atx kuciste je preveliko i presesko za avion, laptop je mali ali slabiji od normalnog itx kompa
 
U poslednje vreme sam dosta kritičniji kada je u pitanju ITX format. Moja glavna zamerka je funkcionalnost.
Promenio sam dosta njih, i skoro sam spakovao RTX 3080, 10900k, 64gb, 2 harda + SSD u N200p. Radi sve to lepo, međutim temperature su 10-15stepeni više, u odnosu na veliko i provetreno Nanoxia kućište gde su pre bile.
Novo Antec Dark cube je lepo provetreno, temperature dobre, a slicna konfiguracija RTX 3080; R9 5950X ...
I ima nazad rucku za nosenje ;)
 
U poslednje vreme sam dosta kritičniji kada je u pitanju ITX format. Moja glavna zamerka je funkcionalnost.
Promenio sam dosta njih, i skoro sam spakovao RTX 3080, 10900k, 64gb, 2 harda + SSD u N200p. Radi sve to lepo, međutim temperature su 10-15stepeni više, u odnosu na veliko i provetreno Nanoxia kućište gde su pre bile.

Hoću reći, to malo ITX kućište je ionako ugrađeno ispod stola. Kada bi bilo neko manje od 12l, moglo bi se staviti i na sto (estetetski faktor).

Po meni jedina svrha ITX formata je da se spakuju moćne komponente u ranac, pa da se nosi na teren (mada se i tada mora nakačiti na neki monitor, panel). Ukoliko se sve smanji i stavi na neko skriveno mesto jedino što se dobije su veće temperature, možda lošije performanse, i sigurno kraći radni vek.
Koji kuler imaš na procesoru? To su vrele komponente...i treba ti dobro hlađenje.
Imaš li ventilatore ispod grafičke?
 
Username checks out.
 
Nazad
Vrh Dno