Šta je novo?

Messaging i VoIP aplikacije(WhatsApp, Viber, Telegram, Signal, Skype..)

Apple jeste, daju podatke s iCloud-a. Ali sa telefona neće. A i od iOS 8 ni ne mogu.

Ovaj konkretni slučaj je da modifikuju iOS koji otklanja brute force zaštitu. Nije čak ni da ga otključaju, samo da im dozvole da pogađaju šifru. A pošto je u pitanju 5c nema hardversku zaštitu koju imaju 5s i na gore.

Viber je slao plaintext, komšija koji vam se nakači na WiFi može da vas sluša. Mislim znam kako je apstrakcija velika kompanija gde zaposleni mogu da vam pretrpaju po stvarima nije dovoljno realna i opiljiva, pa vas kao briga...
I da to mogu da prodaju. I da većina neće nikad biti bitna. S druge strane ima ljudi koji će biti bitni, i njima će se svakako nalaziti i izvlačiti u svrhe ucenjivanja i slično.
Durov je sam pričao kako su u Rusiji vadili transkripte Whatsapp poruka u te svrhe. Jer su tada bile isto plaintext, dakle ni enkriptovano do servera kompanije.
Ekvivalent da pišete ovde na forumu lične poruke.
 
Poslednja izmena:
Telegram update za desktop mi zeznuo prikaz chat interfejsa (i moje i sagovornik ove poruke su centrirane ulevo, pa izgleda kao da se sam sa sobom dopisujem). Na bratovom kompjuteru update nije ovo zeznuo, pa ne znam do čega je.

Da li bi mi reinstall programa obrisao sve chat-ove?
 
Ne briše reinstal. Briše samo ako izabereš sam ručno chat. Ili ako su u pitanju Secret Chat, koji su samo na telefonu.

Reinstaliraj aplikaciju, sve će ti se odmah sinhronizovati.
 
Haha aj da vidim to, brisem Messenger odmah.
Naravno ako adaway ne uspe da ih blokira.
 
Hvala na komplimentu - dečurlija :)
Ti imaš google+ :)
 
Poslednja izmena:
Hmm.. Imam account ali ga ne koristim,to jest koristim ga za povezivanje igrica koje igram na mobu :)
Mozda sam 2 puta otisao da vidim kako mi izgleda profil u poslednje 3,4god.

A ovo decurlije moze i da nema veze sa godinama :)

Edit:
Imam i ja fb nalog ali ga drzim samo da bih znao kada je kome rodjendan(te rodj datume najslabije pamtim,prosto teorije nema da ih zapamtim)
To mu je jedina svrha
 
Poslednja izmena:
Tako je loznice, al dok Dača skonta :D Šala mala ;)
 
Samo je Linkedin poslovna mreža, sve ostalo se manje više svodi na isto (posebno instagram) :)
 
Sigurnost ima svoju cenu. A i Whatsapp ima to, i sada kad je besplatan, stvarno ne vidim zašto bi iko koristio Viber.

Telegram je od oba bolji ako nisu potrebni pozivi, Whatsapp je dobar.
Dok je Viber u svakom slučaju naklepana igračka. Grand Show nivo.

Signal private message ima sve.

Punisher, Viber radi dobro na M8, ali ga ne gotivim. Wapp radi bolje.
Za Viber i bazu korisnika nisam bas siguran.
To sto sve radi na Viber-u, radi podjednako dobro i na wapp, osim video poziva koji ne postoje :)
Što ne isprobaš ovu aplikaciju što sam pomenuo "Mračnom" ;)
 
Viber je slao plaintext, komšija koji vam se nakači na WiFi može da vas sluša. Mislim znam kako je apstrakcija velika kompanija gde zaposleni mogu da vam pretrpaju po stvarima nije dovoljno realna i opiljiva, pa vas kao briga...
Pretpostavljam isti onaj komšija koji mi je maznuo laptop na prethodnoj strani. Da li si ti svestan apstraktnosti situacija koje opisuješ!? Nemerljivo veći problem i količina ukradenih, potenialno bitnih, informacija bi bila da neko dođe do šifre za mail, nego što neko ko čuči ispred zgrade i snifuje wifi može da pokupi iz Viber brbljancija.
 
Gde sam ja rekao da ne bi bilo štete doći do šifre za mail?
To nije ni bila priča ovde.

Što se tiče Viber-a, i gde je njegov nedostatak aktivnih sesija problem, nije bilo do krađe laptopa. Nego nešto drugo, ali neću da ulazim u to ovde.

Drugo, mislim da nisi svestan šta sve pišeš i pričaš.

Poenta priče je da će neminovno kroz neko vreme sve biti zaštićeno. A čisto razmisli zašto u Saudijskoj Arabiji su blokirali Telegram, a Viber niko ne dira nigde.

Čak i kad su komunikacije zaštićene i dalje imaš metadatu, vreme, ko s kim, koliko poruka/razgovora.

Apple iMessage, Facetime sve end to end već duže vreme. Šta misliš zašto?

Što se tiče Telegrama, on je najbolji trenutno što se tiče celog paketa. Nije najbolji što se tiče enkripcije.

Da izuzmem Viberu sve što se tiče sigurnosti, i dalje je đubre, loše dizajniran i naduvan glupostima.
To što se kod nas raširio kao rak, ne znači da sada treba da postane default koji ne može da se menja.

Glavni razlog toga je što su svi znali za Whatsapp i Viber, i Whatsapp ih je plašio sa svojom pretplatom pa su ga brisali i ostavljali Viber.
 
Telegram nema ni razgovor ni video, samim tim je za mene potpuno beskorisan program. Da je 2000. godina pa da ga biram umesto ICQ, danas se od programa za komunikaciju očekuje nešto više od razmene teksta (eventualno sličica). I da, uglavnom sam itekako svestan šta i gde pričam i pišem. Jasno je i da se Viber može promeniti, promenio sam i ICQ, i MSN/LIVE messenger, i Skype, pa ću i Viber jednog dana. Kad se pojavi adekvatna/dovoljno bolja zamena lako ću je instalirati.
 
Ne samo što je telegram za poruke, nego nema ljudi ni kojima možeš poruku poslati (manje od 5 ljudi kod mene, a i svaki od njih ima Viber ili WhatsApp) :)
 
Telegram nema ni razgovor ni video, samim tim je za mene potpuno beskorisan program. Da je 2000. godina pa da ga biram umesto ICQ, danas se od programa za komunikaciju očekuje nešto više od razmene teksta (eventualno sličica). I da, uglavnom sam itekako svestan šta i gde pričam i pišem. Jasno je i da se Viber može promeniti, promenio sam i ICQ, i MSN/LIVE messenger, i Skype, pa ću i Viber jednog dana. Kad se pojavi adekvatna/dovoljno bolja zamena lako ću je instalirati.

Imaš verziju sa pozivima.
 
Ne samo što je telegram za poruke, nego nema ljudi ni kojima možeš poruku poslati (manje od 5 ljudi kod mene, a i svaki od njih ima Viber ili WhatsApp) :)

Fazu igranja sa voip programima koje niko ne koristi sam prošao pre 10-ak godina sa Fringom, Iskoot, i sl. Sada nemam ni vremena ni volje za to. Pokrenem Viber, sve radi, i svi kontakti su tu. Uz to imam i Skype i Ring+. Time sam rešio u inostranstvu besplatne video i audio pozive, kao i fiksni srpski broj za one koji ne koriste smartphone.
 
Ne samo što je telegram za poruke, nego nema ljudi ni kojima možeš poruku poslati (manje od 5 ljudi kod mene, a i svaki od njih ima Viber ili WhatsApp) :)
Ja imam dvocifreno. Whatsapp je OK kad dovrše sigurnost biće još bolji, imam ga i koristim povremeno, eho u pozivima je užas i kašnjenje. I kažem ljudima Viber da izbegavaju, na njima je šta će da rade.

I Skype je sigurniji od Viber-a, više ljudi ga i ima, naročito koji su dalje i niko tamo ne koristi Viber. I dalje nije end to end, ali transport jeste siguran.
 
Ko želi sigurnu govornu komunikaciju sa nekim krugom ljudi, jednostavno podigne svoj sip server, koristi port koji se inače ne koristi za sip, da komunikacija ide preko vpn-a i uključi enkripciju i na voip klijentima i to je to. Verujem da je tako nešto sigurnije od svih besplatnih "sigurnih" programa koje može svako da preuzme i koristi. Uz to ne može da bude blokiran od strane provajdera internet usluga. Takođe može da koristi kodek koji hoće, pa uz sve i da ima najbolji kvalitet razgovora.
 
Poslednja izmena:
Korisio sam i SIP ali je to tek bilo mukotrpno naterati da podese.
Signal je mnogo lakši, a nikako nije manje siguran. Zanimljivo je kako nastaje averzija od besplatnih aplikacija.
Signal je u stvari najsigurnija dostupna stvar.
Bolji je i od Blackberry plaćenog servisa i sličnih koji se plaćaju.
 
Poslednja izmena:
Kad si vec toliko paranoican sto se sigurnosti tice, otkud znas da je taj signal toliko siguran? Zato sto su ti oni rekli tako?
 
Kako rade pozivi na Signalu?
 
Koristim sip otkad imam adsl, znači 10tak godina. Nema tu nikakvih teškoća oko podešavanja.
U firmi imamo svoj sip server nekih 5-6 godina i to radi odlično. Imamo na centrali i voip iNum brojeve da nas mogu ljudi mogu pozvati i na taj način besplatno. Sve to funkcioniše odlično.
Na svom lokalu mogu da budem dostupan gde god da sam i da praktično nemam troškova rominga.

A sa vpn-om i enkripcijom može da bude sasvim solidno zaštićena komunikacija, bez da čovek mora da ima poverenja u neke javno dostupne servise. Niti da brine da li neki internet provajder hoće da blokira saobraćaj ili ne.
 
Poslednja izmena:
Meni nije problem da namestim, ali su ljudi potpuno trapavi da nameste bilo šta. I sa SIP možeš da imaš e2e, tako da je sasvim dobro.

Kad si vec toliko paranoican sto se sigurnosti tice, otkud znas da je taj signal toliko siguran? Zato sto su ti oni rekli tako?
Kod je otvoren na github, i svi relevantni ljudi iz sveta kriptografije ga preporučuju. A od njih nema više paranoičnih. Drugo Moxie je veoma cenjen lik, potraži i videćeš.
Kako rade pozivi na Signalu?
Mnogo bolje nego Whatsapp, koji su puni eha i kašnjenja.
Jedino i dalje koriste SPEEX kodek umesto OPUS.


https://whispersystems.org/#page-top


Source code

https://github.com/whispersystems
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno