Šta je novo?

Mesečni računi za struju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Epa to može, za kuću teško da se prodje tako jeftino pogotovo gde su manja deca, mene je grejanje jedne sobe klimom, bojlera i grejalice u kupatilu mesečno koštalo oko 7-8 holjada. A to sam tek ove zime saznao kada sam uveo etažno grejanje. Jeste da ću morati kupiti 2 metra više drveta ali mi je ipak ušteda a i sada grejem i više prostorija.
 
Mi u martu potrošili sam 341 kwh
 
400 kW za mart, prizemlje/sprat, cca 83 m2, ukupno 32 eura računa,
 
Hehe citam i placem :LOL: ~1400KWh i oko 13k RSD za mart.
Prizemna samostalna kuca ~80m2 (5cm stiropor na zidovima, 2 slojna PVC stolarija, 10-15cm vune na ploci odozgo, pod neizolovan), jedna Fujitsu inverter + 2 TA peci od po 4KW, bebica u kuci, sprema se hrana cesto a masine za ves i susenje cini mi se da se ni ne gase 😄
 
Ne gasim ni ja veš mašinu niti onu za suđe, a ni bojler. Sušilicu kad budeš u prilici unaprijedi na varijantu sa toplotnom pumpom - čak i one kad imaju A++ klasu, maksimalno napunjene mogu povući 2-2,5 kilovata po satu, onda zamisli tek kondenzacione koje su u C klasi... Vuna na ploci, ako ti nije upakovana u PVC folije, drastično gubi svoju ulogu. 15 cm nije loše, ali ako je upakovana.
 
Ne gasim ni ja veš mašinu niti onu za suđe, a ni bojler. Sušilicu kad budeš u prilici unaprijedi na varijantu sa toplotnom pumpom - čak i one kad imaju A++ klasu, maksimalno napunjene mogu povući 2-2,5 kilovata po satu, onda zamisli tek kondenzacione koje su u C klasi... Vuna na ploci, ako ti nije upakovana u PVC folije, drastično gubi svoju ulogu. 15 cm nije loše, ali ako je upakovana.
Susilica jeste sa toplotnom pumpom.
Nema sta, ovo kod mene je realna potrosnja, proverio sa vise smart uticnica.

Za 24h:
klima ~8KWh,
TA peci ~24Kwh,
bojler ~10Kwh,
rerna ajde da kazemo 1-2Kwh,
masina za sudove+masina za ves+susilica ~2Kwh,
random stvari koje su ukljecene 24h ~1Kwh
sum => 46-47KWh, dakle za mesec dana bez 1300 KWh nema sanse....

Meni stvarno nije jasno kako vi tako malo trosite.
 
Ako iz racunice oduzmes TA peci, imas prepolovljenu potrosnju, takodje bojler 10kwh dnevno je malo preterano, jedino ako ne tece topla voda non stop, pogotovo pored sudo masine...

Evo kako je kod nas.
 

Prilozi

  • Screenshot from 2023-04-26 14-08-19.png
    Screenshot from 2023-04-26 14-08-19.png
    247.2 KB · Pregleda: 109
Poslednja izmena:
Marta 585kW, vecina marta grejanje na klimu sto znaci i bojler je bio ukljucivan vise.
Masina za ves, susalica, masina za sudove se ne gleda kada se ukljcuje, znamo i po dve masine za sudove dnevno, mesecno minimum 4 pa i 5 masina za ves se pustaju na 90.
Sporet radi nekad ai po par sati kuvanje + pecenja.
Prizemna kuca oko 60kvm se greje.
Ovo nam je najveca potrosnja u godinu dana.
Bojler ukljucim i posle sat ipo maksimalno ga iskljucim zagreje vodu.

racun ap.png
 
Poslednja izmena:
Susilica jeste sa toplotnom pumpom.
Nema sta, ovo kod mene je realna potrosnja, proverio sa vise smart uticnica.

Za 24h:
klima ~8KWh,
TA peci ~24Kwh,
bojler ~10Kwh,
rerna ajde da kazemo 1-2Kwh,
masina za sudove+masina za ves+susilica ~2Kwh,
random stvari koje su ukljecene 24h ~1Kwh
sum => 46-47KWh, dakle za mesec dana bez 1300 KWh nema sanse....

Meni stvarno nije jasno kako vi tako malo trosite.

Pa vjerovatno onda jako mnogo toplote curi vani, ne znam šta drugo da ti kažem.
Bojler mi je takođe malo čudan potrošač u ovoj priči (da nije prepun grijač kamenca), a pogotovo ovo da ostale 3 mašine zajedno uzmu 2 kW, pa to je 1 sat sušilice, a da ostale ni ne upališ.
Ljeti mi je potrošnja 140-180 kWh, doduše sada imam klime pa će to malo skočiti za hlađenje, ali vjerovatno nešto simbolično.
 
Moze li da se promeni brojilo? inace monofazna je struja
 

Prilozi

  • IMG_20230426_134337916.jpg
    IMG_20230426_134337916.jpg
    753.4 KB · Pregleda: 100
Susilica jeste sa toplotnom pumpom.
Nema sta, ovo kod mene je realna potrosnja, proverio sa vise smart uticnica.

Za 24h:
klima ~8KWh,
TA peci ~24Kwh,
bojler ~10Kwh,
rerna ajde da kazemo 1-2Kwh,
masina za sudove+masina za ves+susilica ~2Kwh,
random stvari koje su ukljecene 24h ~1Kwh
sum => 46-47KWh, dakle za mesec dana bez 1300 KWh nema sanse....

Meni stvarno nije jasno kako vi tako malo trosite.
Pa TA pec na monofaznu ili sam nesto lose protumacio?
Ako je tako TA pec da se koristi kao polica a ugraditi klime
 
Потрошња је крајње индивидуална ствар, зависи пре свега да ли је породица или једна особа, у кући или у стану, па онда даље грејање, кување, и остале навике. Није лако упоредиво, а и брзо се може доћи на непристојан терен на тему квалитета живота некога са (пре)рационалном потрошњом.

Док сам живео сам у стану у Бг потрошња је била 200-300 киловатсати месечно, сад породично у кући и са хладном климом просек је око 1200 киловатсати месечно, или рецимо 750 киловатсати ако се не рачунају климе за грејање.
 
takodje bojler 10kwh dnevno je malo preterano, jedino ako ne tece topla voda non stop

Gospodja kada se tusira pravi saunu, sta drugo da ti kazem. Ovo je mereno smart prekidacem sa PowerMeterom. I da nije previse precizan, u 20% je sigurno tacan.

Bojler mi je takođe malo čudan potrošač u ovoj priči (da nije prepun grijač kamenca), a pogotovo ovo da ostale 3 mašine zajedno uzmu 2 kW, pa to je 1 sat sušilice, a da ostale ni ne upališ.
Ponovo, kod mene je kupatila = sauna kad ga gospodja koristi i onda potrosi ceo bojler od 80L. Ciscen je pre par meseci, tako da su ovo azurni podaci.
Ovo za ostale uredjaje sam odradio estimaciju, nekad vise, nekad manje, poenta je da se prikaze da realno odu ti kilovati vrlo lako.

Pa TA pec na monofaznu ili sam nesto lose protumacio?

Ne, trofazne su. Zar to ima veze?
 
Grejna povrsina stana oko.45kv
GRee Amber 12-ca i Ta od 3.5kv.Masina za ves,Masina za sudove,bojler..i ostali prateci uredjaji..Sve velike potrosace(sem klime)se pale na jeftinu struju..i.to se kod nas postuje u 95%slucajeve sek kuvanja..Ja licno prezadovoljan..
 

Prilozi

  • IMG_20230418_224346.jpg
    IMG_20230418_224346.jpg
    178.6 KB · Pregleda: 97
  • IMG_20230418_224431.jpg
    IMG_20230418_224431.jpg
    179.3 KB · Pregleda: 117
Gospodja kada se tusira pravi saunu, sta drugo da ti kazem. Ovo je mereno smart prekidacem sa PowerMeterom. I da nije previse precizan, u 20% je sigurno tacan.


Ponovo, kod mene je kupatila = sauna kad ga gospodja koristi i onda potrosi ceo bojler od 80L. Ciscen je pre par meseci, tako da su ovo azurni podaci.
Ovo za ostale uredjaje sam odradio estimaciju, nekad vise, nekad manje, poenta je da se prikaze da realno odu ti kilovati vrlo lako.



Ne, trofazne su. Zar to ima veze?
Ima veze mnogo duže treba da se napuni TA. Moja gospođa je imala TA od 6kila i nikako nije mogla da se napuni. Baš sam pričao sa električarem kada smo renovirali kuću i pitao ga, rekao je da mnogo duže vremena treba da se puni kada ima jedna faza još tada cela kuća imala 2 osigurača.

Moja gospođa isto pravi saunu, na usponskom tušu potroši 80l vode, zimus sam namerno jednom založio i otišla temp na max u bojleru.
Ulazim posle nje ništa se ne vidi, kazaljka otišla u plavo.
 
70m2, bojler na 60c 24/7, komb. Masina za ves/susenje od 12kg se pali 2 puta nedeljno otprilike, za pranje sudova isto tako.
24/7 mi radi kompjuter, a 8-10 sati ga aktivno koristim.
Grejalica u kupatilu kada se kupam, ostalo 80% vremena radi jedna klima, 20% rade 4.
20-25c je temperatura.
Zivim sam 80% vremena.
 

Prilozi

  • 2893C0D5-EB3A-46F1-95B8-69B3A77FD701.jpeg
    2893C0D5-EB3A-46F1-95B8-69B3A77FD701.jpeg
    330.9 KB · Pregleda: 107
  • E9ED8CBA-C7D3-4599-A025-C3D6F465F425.jpeg
    E9ED8CBA-C7D3-4599-A025-C3D6F465F425.jpeg
    242.2 KB · Pregleda: 110
E to pricam, lako ovima da se kurce kad stave klimu na 22-23, stavis klimu ko covek da greje na 25 pa se pohvali sa potrosnjom :)
 
22c kada spavam, 6-7 sati, 20c je kada sam van kuce oko 8 sati prosecno, ostalo je 25c kad god sam tu.
 
Потрошња је крајње индивидуална ствар, зависи пре свега да ли је породица или једна особа, у кући или у стану, па онда даље грејање, кување, и остале навике. Није лако упоредиво, а и брзо се може доћи на непристојан терен на тему квалитета живота некога са (пре)рационалном потрошњом.

Док сам живео сам у стану у Бг потрошња је била 200-300 киловатсати месечно, сад породично у кући и са хладном климом просек је око 1200 киловатсати месечно, или рецимо 750 киловатсати ако се не рачунају климе за грејање.

Ne bih nipošto svoju potrošnju zvao preracionalnom, sasvim je spontana i bez kalkulacija. Na srednjoj sam tarifi, bojler je uvijek pun, ni najmanje ne gledam koje je doba dana ili bilo kakvo ekonomisanje, štednjak malo struja malo plin, kuhalo ključa par puta dnevno, sve je u pogonu, mašina za veš i sudje zna često i poluprazna da se pali... Dvoje male djece, veš mašina jedna svaki dan ide, i malo manje od jedne dnevno za suđe.
Zainteresovalo me, pa sam pregledao malo uređaje (zaboravio sam koja je klasa, kupovani su prije 6-7 godina), svi su A+, svugdje je LED rasvjeta u kući. Dakle, solidno, ali ništa ekstremno, nisu A+++ uređaji i ne ganjam jeftine tarife i pune mašine.
Prije idem ka scenariju da većina ovdje ima žderače struje od uređaja ili prilično rastrošnu upotrebu energije, nego da nešto nije ok kod mene, jer je diskrepencija baš golema. Ne pamtim kad nam je došlo preko 300 kWh potrošnje (prije invertera), čak ju nisam ni pratio prije uvođenja klima, jer mi je beznačajna stavka u životnim troškovima, ljeti 15-ak do 20 eura, zimi 20-25, ništa bitno.
 
Ako uz bojler koji je stalno uključen ( na odrzavanju) i opisanu upotrebu masine za ves i posudje, ti imas potrosnju koju si naveo sa svim ostalim uredjajima u kuci, nadaj se da nikad nece brojilo da ti menjaju.
 
Kaže da koristi plin. Nama na kuvanje ode najviše struje, jer se svaki dan kuva (rerna i ringle). Imam dva bojlera i zamrzivač dodatno, ali ispod 30 eura ne ide nikako u sezoni bez grejanja. Naravno, ekonomišem maksimalno jer se veš i sudovi peru po nižoj tarifi, a bojler svakako prvo grejanje ima na nižoj tarifi (palim kada ustanem za posao i do isteka niže tarife se ugreje voda). Možda bih mogao malo da dobijem kupovinom nove veš mašine jer ova stara nema inverter motor i već je matora.
 
Kaze nesto drugo, ali nema veze.
Ne dovodim u pitanje iskrenost i tacnost onoga sto je rekao i ne dovodim u pitanje visinu racuna i raspodelu kilovata po tarifama.
Ono sto uz navedene nacine koriscenja dovodim u pitanje je ispravnost brojila, jer uz navedeno u mesecima bez grejanja inverterom ono sto je rekao da mu stize na računu (140-180 kWh) potrose samo bojler od 80l,masina za sudove i ves.
 
Maj 2022 - 377 kWh
Jul 2022 - 422 kWh
Septembar 2022 - 430 kWh

Jun ne navodim, bili smo na godišnjem 10 dana, pa je potrošnja svakako bila manja nego obično.
 
Kaze nesto drugo, ali nema veze.
Ne dovodim u pitanje iskrenost i tacnost onoga sto je rekao i ne dovodim u pitanje visinu racuna i raspodelu kilovata po tarifama.
Ono sto uz navedene nacine koriscenja dovodim u pitanje je ispravnost brojila, jer uz navedeno u mesecima bez grejanja inverterom ono sto je rekao da mu stize na računu (140-180 kWh) potrose samo bojler od 80l,masina za sudove i ves.

Brojlo digitalno, baždareno i pušteno u rad 2015-e od strane Elektroprivrede, dakle ne vjerujem da je moguće da baš toliko fula, a bili su u kontroli dodatnoj prošle jeseni, pregledali brojila i sve je bilo ok. Kada sam dnevno pratio na glavnom brojilu potrošnju klima, odgovarala je realnom stanju.
 
Na nečemu praviš razliku. Možda manje kuvate u odnosu na druge? Mislim da su meni lično ploča i rerna ubedljivo dva najveća potrošača. Rasveta mi je kompletno led.
 
Грејање, бојлер, шпорет, сушилица, машина за судове, па фенови, пегле, кувала, тостери и остали кућни апарати. Није проблем трошити струју. И лед осветљење прави значајну потрошњу у зимском периоду у већим кућама.
 
Vjerujem da dobar dio nosi bojler, jer imam naviku da ga naveče gasim - voda je ekstremno tvrda, pa veoma brzo po čišćenju, počne svako malo da dogrijava, pali i gasi, što me noću baš nervira jer škljocka i buči. Tako da on radi od 16 do 22 cirka, a vikendom stalno, i što je bitno, gospođa ne troši 80 litara po tuširanju 😅 Sad, nemamo naviku da rernu korisitmo, kuvamo/pečemo na ringlama uglavnom. Ko će ga znati, ne isključujem ni mogućnost da negdje nešto dobro ne prikazuje u potrošnji.
 
Za bojler od 80l je za kompletno punjenje potrebno 5.5 kWh.
Za bojler od 50l je potrebno 3.5 kWh.
Zamrzivač, kod mene od 350l nov, na dnevnom nivou 0.7 kWh,a stari od 220l 1 kWh dnevno.
Ciklus masine za sudove koji najcesce koristimo, kataloski 0.95, nije mereno ali cu svakako proveriti.
Racunar+TV+ruter+stb dnevno 1kWh.
Masina za pranje vesa, nemam podatak.
Za sušenje, takodje nemam.
"Kvocka" za grejanje pilica od 250w meni potrosila za mesec dana tih 180 kWh.
Eto, neki od izmerenih podataka.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno